Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Nivelul salariilor/veniturilor in Romania/Bucuresti in 2018

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#37
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Karhu, on 10 aprilie 2018 - 22:45, said:

Majoritatea participantilor la discutie au cazut de acord ca in jur de 1000 euro net/ luna ar fi limita de jos a decentei.
Ma intreb ce ii impiedica pe majoritatea sa voteze un partid care sa faca salariul minim de 1000 euro net ?
Sau ce ii impiedica sa voteze un partid care sa ia masurile necesare pentru a face ca economia sa ofere salarii minime de 1000 de euro net ?
Daca nu exista acel partid, ce ii impiedica pe majoritatea (care isi doresc sa traiasca decent dar nu pot) sa faca ei un partid ?

Eu vad doar ca lumea se plange si spune ce nu e bine dar nu stie ce ar trebui facut. Dar asa mai concret, nu "sa fie bine", "la lucru nu la intins mana", etc. Concret, ce ar trebui sa faca mintile luminate de la conducerea acestei tari pentru ca economia sa produca un trai decent pentru toti cetatenii sai ?

Edited by PlatonX, 11 April 2018 - 07:33.


#38
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sa investeasca in infrastructura, sa nu mai fure banul public prin fel si fel de tertipuri, sa nu mai cheltuiasca banul public pe fel si fel de lucruri inutile.. multe ar putea sa faca conducerea tarii asteia... dar cu 10 km de autostrada construita pe an si cu investitii in sali de sport, si terenuri de fotbal cand pe strazi iti rupi masina si te caci in fundul curtii... de unde dracu sa creasca salariile inafara de cele bugetare...


#39
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 silesax, on 11 aprilie 2018 - 07:41, said:

sa investeasca in infrastructura, sa nu mai fure banul public prin fel si fel de tertipuri, sa nu mai cheltuiasca banul public pe fel si fel de lucruri inutile.. multe ar putea sa faca conducerea tarii asteia... dar cu 10 km de autostrada construita pe an si cu investitii in sali de sport, si terenuri de fotbal cand pe strazi iti rupi masina si te caci in fundul curtii... de unde dracu sa creasca salariile inafara de cele bugetare...
OK, acum ma intereseaza ce il impiedica pe poporul roman sa voteze un partid care sa faca cele de mai sus ?
Iar daca nu exista un astfel de partid, ce ii impiedica pe cei care doresc sa faca cele de mai sus sa infiinteze unul ?

#40
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
conducatorii, îi tin saraci si îi indobitocesc.
dar cei mai responsabili sant nu astia saraci si prosti sau bugetarii... ci iresponsabilii care nu voteazã.

#41
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 silesax, on 11 aprilie 2018 - 07:56, said:

conducatorii, îi tin saraci si îi indobitocesc.
dar cei mai responsabili sant nu astia saraci si prosti sau bugetarii... ci iresponsabilii care nu votează.
Asta inseamna ca isi merita soarta. Daca nici un efort mic precum sa voteze nu sunt dispusi sa faca, atunci ce sa mai spun ?

#42
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 PlatonX, on 11 aprilie 2018 - 07:28, said:

Ma intreb ce ii impiedica pe majoritatea sa voteze un partid care sa faca salariul minim de 1000 euro net ?

Eu vad doar ca lumea se plange si spune ce nu e bine dar nu stie ce ar trebui facut.
Eu stiu ce trebuie facut:
- investitii masive in infrastructura.
- incurajat tot mediul de afaceri zeci de ani cu facilitati, legi simple stabile si bani astfel incat
- sa investeasca masiv in: turism, agricultura, mancare, apa, IT, automatizari, servicii noi, orientare spre piata globala din start.
- cercetare zdravana in vreo 7-8 nano si neo domenii.
- schimbata educatia pt. civilizatia, globalismul si mentalitatile secolului XXII, orientarea spre obtinerea de rezultate si spre eficienta.
- schimbat invatamantul pt. secolul XXII, sa abandoneze academismul in proportie de 90%, sa fie orientat spre creativitate, cercetare, concret.
- birocratie Statului rapida si eficienta.

Daca ma votati pe mine si gasca mea va dau salar minim 1.000 euro net, dar va pun la munca pana va sar capacele.
(vezi ce a facut Lee 30 de ani in Singapore)

#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 PlatonX, on 11 aprilie 2018 - 08:02, said:

Daca nici un efort mic precum sa voteze...
De-a lungul anilor au fost votate toate partidele, de la stanga la dreapta spectrului politic...

#44
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 Karhu, on 11 aprilie 2018 - 09:57, said:

De-a lungul anilor au fost votate toate partidele, de la stanga la dreapta spectrului politic...

Iar cei care castiga bine acum vor castiga bine indiferent de ce partid e la guvernare.

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Soulstream, on 11 aprilie 2018 - 15:51, said:

...

Depinde, poate vine careva si baga un impozit progresiv din ala care sa-ti taie cheful de viata...

#46
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Ultimele statistici arata ca media "oficiala" a salariilor este pe la 2400, iar din ce am gasit online salariul median este undeva pe la 1700. Stim ca salariul mediu in Bucuresti e pe la 3100 net, si daca pastram acelasi raport cu salariul median, ar rezulta un salariu median pe la 2100.

Eu totusi consider ca media (si mediana) reala sunt undeva mai sus cu 100-200 de lei datorita muncii la negru/gri. Stiu cazuri in familie unde primeste suma X in mana oficial si inca X/2 la negru.

#47
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@PlatonX: multi directori de firme spun ca salariile sunt mici pentru ca productivitatea este scazuta - ceea ce e fals: aceiasi oameni primesc salarii de 4-5 ori mai mari in alte tari.

Cei care lucreaza pe salariul minim, uneori nu pleaca din acea firma pentru ca si alte firme ofera salariul minim. Citisem pe un site ca aproximativ o treime din contractele de munca sunt pe salariul minim.

Chiar si cei care au salariu mai mare decat minim sau dublu tot nu pot avea un nivel de trai bun.

Edited by Alex90USA, 11 April 2018 - 22:54.


#48
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Alex90USA, on 11 aprilie 2018 - 22:53, said:

Citisem pe un site ca aproximativ o treime din contractele de munca sunt pe salariul minim.
Cred ca acesta este unul dintre motivele pentru care salariul minim este asa de mic: sunt prea multi oameni care lucreaza pe salariul minim.

 Alex90USA, on 11 aprilie 2018 - 22:53, said:

Chiar si cei care au salariu mai mare decat minim sau dublu tot nu pot avea un nivel de trai bun.
Depinde de cheltuieli: daca ai casa, nu ai masina, nu megi in tari straine, nu iesi in oras. Depinde de stilul de viata al fiecaruia. Sunt unii care cheltuie putin pentru ca asa e stilul lor de viata.

Edited by PlatonX, 12 April 2018 - 07:36.


#49
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 PlatonX, on 10 aprilie 2018 - 21:36, said:


Nu e vorba ca merita sau nu merita. Este vorba despre faptul ca oamenii accepta sa ramane pe acele salarii. Intrebarea nu este de ce firma la care este angajat nu ii da un salariu mai mare, intrebarea este de ce el nu merge la o alta firma care ii da un salariu mai mare ? Simplu, sunt prea multi oameni pe salariu minim, asta este problema. Salariu minim ar trebui sa fie ceva temporar si pentru foarte putini.

Nu mai e niciunde in vest valabila ultima ta propozitie.

 silesax, on 11 aprilie 2018 - 07:56, said:

conducatorii, îi tin saraci si îi indobitocesc.
dar cei mai responsabili sant nu astia saraci si prosti sau bugetarii... ci iresponsabilii care nu votează.

Hai, ma, Sile... deci avem 4 categorii, dupa tine: saracii, prostii, bugetarii si cei care nu voteaza. Tu banuiesc ca esti al 5 lea element, "cel bun, cel drept, cel mare, cel viteaz"...
Pe cine mama dracu' ar trebui sa votez, lumineaza-ma, tu si toti astia care sunteti membri in secta desteptilor care voteaza "intr-un anumit fel"?!

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Soulstream, on 11 aprilie 2018 - 16:25, said:

Ultimele statistici arata ca media "oficiala" a salariilor este pe la 2400, iar din ce am gasit online salariul median este undeva pe la 1700. Stim ca salariul mediu in Bucuresti e pe la 3100 net, si daca pastram acelasi raport cu salariul median, ar rezulta un salariu median pe la 2100.

Eu totusi consider ca media (si mediana) reala sunt undeva mai sus cu 100-200 de lei datorita muncii la negru/gri. Stiu cazuri in familie unde primeste suma X in mana oficial si inca X/2 la negru.

 PlatonX, on 12 aprilie 2018 - 07:35, said:

Cred ca acesta este unul dintre motivele pentru care salariul minim este asa de mic: sunt prea multi oameni care lucreaza pe salariul minim.


Depinde de cheltuieli: daca ai casa, nu ai masina, nu megi in tari straine, nu iesi in oras. Depinde de stilul de viata al fiecaruia. Sunt unii care cheltuie putin pentru ca asa e stilul lor de viata.
Nu conteaza cat e  salariul, conteaza puterea de cumparare in tara in care traiesti si muncesti.
De ex, daca maine ar disparea accizele si tva salariile din Ro ar fi Ok.

Un alt exemplu:
In Australia salariul minim este de aproximativ 2800 AUS/luna , adica cca 8400 lei. Un litru de bezina este cam 1.5 AUS, adica 4.5 lei.

Edited by pasilla, 15 April 2018 - 00:25.


#51
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 denky, on 15 aprilie 2018 - 00:13, said:

Nu mai e niciunde in vest valabila ultima ta propozitie.
Pe cine mama dracu' ar trebui sa votez, lumineaza-ma, tu si toti astia care sunteti membri in secta desteptilor care voteaza "intr-un anumit fel"?!
Pe cei care propun statul minimal. Problema este ca nu au sustinere si atunci nici macar nu fac partid. Cum sa faci partid daca stii ca majoritatea romanilor doresc un stat social ?

#52
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

 PlatonX, on 15 aprilie 2018 - 16:09, said:

Pe cei care propun statul minimal. Problema este ca nu au sustinere si atunci nici macar nu fac partid. Cum sa faci partid daca stii ca majoritatea romanilor doresc un stat social ?
Cam ai dreptate. Dar statul asta pe care il vor ei este cam non-sens economic aici. Adica ai stat social dar sarac si corupt pana in maduva oaselor. Nu poti avea prosperitate, economie si salarii mari intr-un sat social. Este un non-sens deja demonstrat practic de n ori in trecut.
P.S. Sa nu zici de statele nordice nimic inainte sa intelegi backgroundul macroeconomic al acestora.

#53
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 PlatonX, on 15 aprilie 2018 - 16:09, said:


Pe cei care propun statul minimal. Problema este ca nu au sustinere si atunci nici macar nu fac partid. Cum sa faci partid daca stii ca majoritatea romanilor doresc un stat social ?

De acord. Cine-s tipii aia? Unde propun statul minimal? Ca pe eurosport unde ma uit eu, exclusiv, este propus alergatul maximal, dacanu e prea penibila paralela...

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 denky, on 17 aprilie 2018 - 23:20, said:

De acord. Cine-s tipii aia? Unde propun statul minimal? Ca pe eurosport unde ma uit eu, exclusiv, este propus alergatul maximal, dacanu e prea penibila paralela...
Sunt cativa prin Poiana...
In principiu si eu sunt de acord.
Da' nu ma pricep la politica si nici nu ma intereseaza foarte tare, ca sa fiu cinstit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate