Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Nivelul salariilor/veniturilor in Romania/Bucuresti in 2018

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Statistica de propaganda.
Aduni 10.000 lei + 1.000 lei si faci media.

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Asta este rezultatul "muncii" populatiei (popor nu se poate spune) timp de 28 de ani. Ce anume te mira? Astea sunt efecte, din pacate populatia nu are nivelul necesar sa inteleaga cauzele si se tot vaicareste de efecte.

#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postwhoswho69, on 10 aprilie 2018 - 20:03, said:

Matale in Braila ai cam 2350 salariu in statistici. Brut. Oferta de la psd.
Ca tu vezi in mana 1400 si mori de foame cu nevasta si 2 copii... asta e alta poveste.

Later edit: Noroc cu bonurile de masa. Tot de la psd.
Mă p_ș cu boltă pe PSD-ul tău.
Tuturor șefilor din PSD le doresc o moarte lenta și dureroasă.
Să le iau nepoatele-n... brațe.

Edited by ericmario, 10 April 2018 - 20:43.


#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Ce s-ar intampla daca de maine ar creste salariul minim la 1000 de euro net ?

In primul rand cred ca ar creste somajul si in al doilea rand cred ca ar creste preturile. Si lumea tot s-ar plange ca nu e bine. Pentru toti cei care sunteti nemultumiti de actuala situatie economica a tarii, voi ce ati face daca ati fi la butoane ? Ce masuri economice ati lua pentru ca sa fie:
1. Locuri de munca
2. Salarii decente (ce intelegi voi prin decent - sa zicem minim 1000 euro net)
3. Preturi mici.

E simplu sa arunci bomba si sa fugi: salariile sunt mici, preturile sunt mari, somajul e mare, etc. Dar voi ce ati face daca ati fi politician ? Ce ati face daca ati fi ministrul economiei ?

#23
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostPlatonX, on 10 aprilie 2018 - 20:45, said:

Ce s-ar intampla daca de maine ar creste salariul minim la 1000 de euro net ?

In primul rand cred ca ar creste somajul si in al doilea rand cred ca ar creste preturile. Si lumea tot s-ar plange ca nu e bine. Pentru toti cei care sunteti nemultumiti de actuala situatie economica a tarii, voi ce ati face daca ati fi la butoane ? Ce masuri economice ati lua pentru ca sa fie:
1. Locuri de munca
2. Salarii decente (ce intelegi voi prin decent - sa zicem minim 1000 euro net)
3. Preturi mici.

E simplu sa arunci bomba si sa fugi: salariile sunt mici, preturile sunt mari, somajul e mare, etc. Dar voi ce ati face daca ati fi politician ? Ce ati face daca ati fi ministrul economiei ?
Majoritatea nu ar fi in stare sa vanda o inghetata la un beduin dar viseaza salarii mari doar pentru ca ei exista, respira. Nu ii incurca cu asemenea intrebari ca nu au habar ce sa faca.

Edited by jm2010, 10 April 2018 - 20:53.


#24
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postwhoswho69, on 10 aprilie 2018 - 20:12, said:

Eu nu-nteleg de unde mai aveti bani timp si sa va platiti internetul, sa va luati telefoane, tablete, laptopuri sau PC-uri sa postati aberatii pe softpedia.
Ma rog, daca scopul tau in viata e sa nu mori de foame nu ma opun. Chiar sustin. Ti-am dat like la mesaj. Nu tine de foame, dar iti da macar o speranta, d-aia care moare ultima.
Scopul meu in viata e cu totul altul !!! Si eu sunt un simplu muncitor ce traieste din salariu modest si la varsta mea nu am alta alegere. Nu am nici alta pregatire ca sa ma aventurez in alta tara sau sa fac o cariera aici. Ma multumesc cu ce am si traiesc cu speranta ca voi ajunge si eu intr-o zi la o pensie...

#25
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Iar incepurati Posted Image) Este aproximativ al 7-lea topic despre salariul mediu deschia in ultimele 2 luni. Cine nu are prieteni sefi in firme multinationale sau programatori, probabil a observat ca salariul mediu este intre 1800 si 3000 de lei, mai des inspre 1800, asta in Bucuresti. In orasele mai mici, salariile rar ajung la 2000 de lei.

Cine spune ca oamenii nu merita salarii mai mari, sa imi explice cum de alte firme ofera salarii de 1200 Euro, si aceleasi preturi la produse, sau chiar mai mici?</p>

Edited by Alex90USA, 10 April 2018 - 21:19.


#26
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,009
  • Înscris: 01.05.2004
Harta salariilor din România în 2017: În București se câștigă cel mai bine, peste media națională, iar la polul opus, cel mai prost se câștigă în Teleorman și Harghita

Attached Files



#27
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postwhoswho69, on 10 aprilie 2018 - 20:12, said:

Eu nu-nteleg de unde mai aveti bani timp si sa va platiti internetul, sa va luati telefoane, tablete, laptopuri sau PC-uri sa postati aberatii pe softpedia.
Ma rog, daca scopul tau in viata e sa nu mori de foame nu ma opun. Chiar sustin. Ti-am dat like la mesaj. Nu tine de foame, dar iti da macar o speranta, d-aia care moare ultima.
Depinde extrem de mult si in ce zona a romaniei se traieste. In craiova, daca intr-un cuplu ia cate 1400-1500 fiecare, chiar si cu un copil, se traieste oarecum ok. Nu super, dar ok. Imi imaginez ca in bucuresti nu, e doar o banuiala.

#28
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Statistic vorbind, media aritmetică e irelevantă. Ar trebui calculat ceea ce statisticienii numesc „coeficient de variație”, și abia după aceea trebuie văzut cât e de reprezentativă media aritmetică. Dacă e reprezentativă, e reprezentativă, dacă nu, atunci trebuie calculate mai departe mediile pe cuartile, decile etc. și alea abia sunt reprezentative fiecare pe bucate ei, fără a exista un nivel reprezentativ la nivelul Bucureștiului.

De pildă, dacă unul mănâncă 1 măr și altul 10 mere, media de 5,5 mere / om e complet nereprezentativă. Cam așa și cu salariile. În București profesia cea mai răspândită e cea de „agent de pază”, urmată de cea de „casier”. Sunt cca. 50.000 de oameni care acoperă aceste ocupații. Și totuși comunicatele oficiale vorbesc de un salariu mediu de vreo 3000 și ceva de lei / lună.

Serios? Posted Image

#29
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostAlex90USA, on 10 aprilie 2018 - 21:18, said:

Cine spune ca oamenii nu merita salarii mai mari, sa imi explice cum de alte firme ofera salarii de 1200 Euro, si aceleasi preturi la produse, sau chiar mai mici?
Nu e vorba ca merita sau nu merita. Este vorba despre faptul ca oamenii accepta sa ramane pe acele salarii. Intrebarea nu este de ce firma la care este angajat nu ii da un salariu mai mare, intrebarea este de ce el nu merge la o alta firma care ii da un salariu mai mare ? Simplu, sunt prea multi oameni pe salariu minim, asta este problema. Salariu minim ar trebui sa fie ceva temporar si pentru foarte putini.

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View PostPlatonX, on 10 aprilie 2018 - 20:45, said:

Ce s-ar intampla daca de maine ar creste salariul minim la 1000 de euro net ?

In primul rand cred ca ar creste somajul si in al doilea rand cred ca ar creste preturile. Si lumea tot s-ar plange ca nu e bine. Pentru toti cei care sunteti nemultumiti de actuala situatie economica a tarii, voi ce ati face daca ati fi la butoane ? Ce masuri economice ati lua pentru ca sa fie:
1. Locuri de munca
2. Salarii decente (ce intelegi voi prin decent - sa zicem minim 1000 euro net)
3. Preturi mici.

E simplu sa arunci bomba si sa fugi: salariile sunt mici, preturile sunt mari, somajul e mare, etc. Dar voi ce ati face daca ati fi politician ? Ce ati face daca ati fi ministrul economiei ?

v-aș pune la muncă tovarăși

#31
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006

View PostDJPocaitul, on 10 aprilie 2018 - 20:51, said:

Scopul meu in viata e cu totul altul !!! Si eu sunt un simplu muncitor ce traieste din salariu modest si la varsta mea nu am alta alegere. Nu am nici alta pregatire ca sa ma aventurez in alta tara sau sa fac o cariera aici. Ma multumesc cu ce am si traiesc cu speranta ca voi ajunge si eu intr-o zi la o pensie...
Astazi am citit unei cunostinte, care nu vede bine, decizia de pensie pe care a ridicat-o de la posta. Limita de varsta, pensie completa, 35 ani.
Dupa 35 ani 00 luni si 01 zile de munca (da, ati citit bine, ... o zi peste )
...
975 lei
....

Repet, iti doresc succes. O sa ai nevoie.

Edited by whoswho69, 10 April 2018 - 22:01.


#32
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Ehh nah , iara o dam cu "cresc salariile cresc preturile" , da pana unde tot cresc bai si astea , ca avem deja produse care sunt mai scumpe la noi decat in alte tari din EU  , in timp ce noi avem salariile cu 70% mai mici.

#33
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Minim 5000 net sa traiesti decent in Ro.

#34
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postpasilla, on 10 aprilie 2018 - 20:30, said:

Statistica de propaganda.
Aduni 10.000 lei + 1.000 lei si faci media.
Primul e 5o.ooo lei...procuror denea. Fruncea!?
!
Sincer, n-aș introduce în statistici decît salariile juistiției. Restul nu mai conteazã...oricum nu sunt în ue...
Sã mai pui botu' la ce apare pe sticlã și-n media azi....e grav....pasibil de spitalul 9...
Dar dacã part/time pe minim plãtești contribuțiile ca la întreg și-ți rãmîne de concediu 21 zile în dubai...poți sã ai toatã încrederea!!!

View PostPlatonX, on 10 aprilie 2018 - 21:36, said:

Nu e vorba ca merita sau nu merita. Este vorba despre faptul ca oamenii accepta sa ramane pe acele salarii. Intrebarea nu este de ce firma la care este angajat nu ii da un salariu mai mare, intrebarea este de ce el nu merge la o alta firma care ii da un salariu mai mare ? Simplu, sunt prea multi oameni pe salariu minim, asta este problema. Salariu minim ar trebui sa fie ceva temporar si pentru foarte putini.
Dacã încã nu te-ai prins cã tocmai asta-i politica de stat aici....e grav....
Interesant este cã nimeni nu mai riposteazã. Efectiv pleacã! Cît de tîmpit sã fii sã afirmi cã mutarea cheltuielilor a mãrit salarul? Uite cã ai destui care susțin asta! Și conduc țara!

Edited by sarac.lipit, 10 April 2018 - 22:15.


#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSirius_B, on 10 aprilie 2018 - 21:55, said:

Minim 5000 net sa traiesti decent in Ro.
Corect!
S-a mai discutat si anul trecut pe ceva thread.uri, era inainte de scumpiri. Majoritatea participantilor la discutie au cazut de acord ca in jur de 1000 euro net/ luna ar fi limita de jos a decentei.

#36
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postjakota, on 10 aprilie 2018 - 19:41, said:

Mai oameni buni, Eu unul nu mai inteleg nimic.

Sunt corecte cifrele astea ce se vehiculeaza : >3000 pe tara si  3500 venitul mediu in Bucuresti,  iar cel median undeva mai jos?  

Avem sa zicem 1.3 milioane de bugetari, si vreo 4-5 milioane privati. Nu prea pot crede cifrele astea, mai ales la ce informatii apar in media.

Eu vad cifrele astea ca un minim pt supravietuire decenta, mancare, intretinere, haine, distractie, vacante, sport etc...   Sunt undeva cifrele actualizate(mai ales dupa brambureala asta a PSD-ului cu contributiile, modificari peste modificari, de nu mai stie nimeni nimic,  mai ales cu inflatia si cresterile recente de preturi la mai tot...

Care e explicatia ca preturile imobiliarelor au explodat iar ca in 2007-2008 ?  Sunt din nou asa multi bani negri? Si cei care muncesc afara (in crestere)  baga bani in imobiliarele din RO/ Bucuresti?  [nu  prea  cred...]
Daca tu vezi 3500 ca minim pentru supravietuire decenta te informez ca aproximativ un milion de romani lucreaza pe o treime din banii aia.Nu mai zic de vreo 2 milioane care traiesc pe pensia minima care e frumoasa suma de 520 lei...

View Postantrax_beta23, on 10 aprilie 2018 - 21:54, said:

Ehh nah , iara o dam cu "cresc salariile cresc preturile" , da pana unde tot cresc bai si astea , ca avem deja produse care sunt mai scumpe la noi decat in alte tari din EU  , in timp ce noi avem salariile cu 70% mai mici.

View PostSirius_B, on 10 aprilie 2018 - 21:55, said:

Minim 5000 net sa traiesti decent in Ro.

View PostKarhu, on 10 aprilie 2018 - 22:45, said:

Corect!
S-a mai discutat si anul trecut pe ceva thread.uri, era inainte de scumpiri. Majoritatea participantilor la discutie au cazut de acord ca in jur de 1000 euro net/ luna ar fi limita de jos a decentei.
atata timp cat creste fortat din pix, nu rezolvi nimic.Trebuie sa creasca prin creare de locuri de munca/investitii, ori la noi nu e asa.La noi e ceva de genu: Statul creste salariul minim, creste deficitul si se imprumuta mai mult.Apoi, creste si consumul,ca lumea are mai multi bani, dar in lipsa investitiilor, productia autohtona nu face fata si consumam mai mult din import.Astfel, banii aia suplimentari adusi in economie pleaca din tara.Si mai raman si datorii de platit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate