Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Dinamica economica sociala și culturala a oraselor din Romania - 2

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6934 replies to this topic

#3313
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
in cazul asta, domnule iladi, sper sa avem parte de prezenta matale doar in calitate de user pe topicul asta.
ai avut sansa sa faci lucrul corect si nu l-ai facut, ai crezut ca oamenii au bun simt si vor face ei lucrul corect. te-ai inselat.
regulamentul( si legea in general) a aparut tocmai din cauza ca oamenii nu au limite.
puteai sa lasi pe altcineva sa se ocupe de topic daca nu ai dispozitia necesara sau timp.
prin urmare, fiecare va spune ce crede, cum crede, de la obraz sau nu. dreptul de moderator, chiar daca il mai ai, nu mai este recunoscut pe topicul asta. l-ai pierdut. pacat.

Edited by morenno, 17 November 2018 - 05:46.


#3314
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,069
  • Înscris: 14.08.2007

 Daco_Get, on 16 noiembrie 2018 - 20:39, said:

Daca te-ai fi oprit la statisci normale care au relevanta nu ar fi fost nici o problema .dar din frustrare ai ajuns sa zici ca aeroportul din Cluj e mai tare ca Otopeniul , Ca Botosaniul e mai cultural ca Iasi-ul si cite si cite si cite alte tmpenii cu impartiri la tot felul de indici aiuritori fara NICI O LEGATURA CU RAEALITATEA  si fara NICI O RELEVANTA  !
Nu eu am zis ca Botosaniul e mai cultural decat Iasiul ci asta a reiesit din studiul Institutului Național pentru Cercetare și Formare Culturală (niste profesori universitari, cercetatori, etc), care a raportat dezvoltarea culturala a fiecarui oras la populatie. La fel cum face si Comisia Europeana de altfel in studiile ei legate de dezvoltarea culturala, si ei le raporteaza la locuitor (de aia nici in studiile CE nu stati prea bine raportat la celelalte orase din Romania).

Iar sa spui ca date gen venit/capita sunt irelevante cand e indicatorul de referinta de exemplu in SUA pentru a compara doua zone e cel putin stupid. E un indice cel putin la fel de relevant ca si PIB/capita, ba chiar mai relevant daca vorbim de nivelul de trai. De aeroport ce sa mai zic, sa te lauzi ca un aeroport dintr-un oras de 5-6 ori mai mare are mai multi calatori (desi numarul de calatorii/capita e mai mic) e deja o chestie de nivel de gradinita.

 WestPoint, on 16 noiembrie 2018 - 19:13, said:

iara a scapat bizonul o perla? In primul rand Cluj-ul are cel putin 500k la ora asta. Ultimul recensamant a fost acum 8 ani.
In zona metropolitana cu siguranta sunt 500k, probabil mai mult, in oras insa nu sunt atatia locuitori. E drept ca peste zi vin in oras si majoritatea celor din zona metropolitana, dar asta e o alta discutie. Problema datelor oficiale e ca ele nu reflecta si numarul de studenti, numarul celor care locuiesc aici dar nu au resedinta oficiala aici (nici macar flotant), numarul celor care in acte locuiesc intr-un loc dar de fapt au emigrat/plecat in alta parte, etc. De aia nici nu prea e relevant numarul ofical de locuitori. Abaterile fata de datele oficiale sunt mult prea mari ...

Edited by utopium, 17 November 2018 - 06:43.


#3315
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,069
  • Înscris: 14.08.2007

 shefu_de_combinat, on 16 noiembrie 2018 - 21:23, said:

Conecto sunt facute tot in Kebab Land, la Hoşdere.
Din pacate achizitiile publice se fac luand in calcul cel mai mic pret care indeplineste conditiile ... asa ca n-ai cum sa refuzi un Mercedes facut in Turcia, tocmai de aia e facut in Turcia, ca sa fie mai ieftin si sa poata castiga licitatii publice ... pentru ca realitatea e ca autobuzele se vand de obicei in urma unor licitatii publice. E pacat daca Mercedes sunt dispusi sa lase calitatea mai jos pentru a face economii si a castiga licitatii publice, dar daca autobuzele alea inlocuiesc niste autobuze care au 20-25 de ani vechime, oricum e un mare pas inainte, mai ales din punct de vedere a poluarii, chiar daca inlocuiesti sa zicem un VW Golf din 1995 cu o Dacia Logan 2018, eu zic ca e un pas mare inainte.

Ma rog, din punctul meu de vedere mai important e ca se mareste numarul celor electrice si ca deja le intalnesti foarte des in oras (tot vin, pana la sfarsitul anului ar trebui sa fie vreo 23 de autobuze electrice, la anul mai vin 17 si inteleg ca se mai iau inca 25 mai mari, care se incarca de la reteaua de troleu dar pot merge si autonom).

@Westpoint, ca tot ai revenit si il citai pe Alexa acum vreo 2-3 luni ca nu se va termina Piata Mihai Viteazul in toamna asta ci in alta toamna, piata e gata, azi se termina si refacerea stradutei din fata cinema Florin Piersic ca s-a pus si acolo asfalt nou. Desi inteleg ca statuia lui Mihai Viteazul va fi (re)dezvelita simbolic doar de 1 decembrie, chiar daca reabilitarea ei e terminata. Am vazut ca te plangeai pe undeva ca Boc face prea multe statui, aici e vorba de o reabilitare (mai ales simbolica) a uneia. Da, vor aparea si cateva statui noi, a lui Iuliu Hossu, Iuliu Maniu, inca vreo doi mitropoliti/episcopi ortodocsi relevanti la nivel regional, dar astea nu sunt facute pe banii primariei ci de catre biserici (iar cea a lui Maniu de catre Academia Romana). Primaria doar le asigura niste locatii publice. Iar cel putin Maniu si Hossu merita (tinand cont si ca se fac 100 de ani de la Unire) sa aiba niste statui in Cluj.

Edited by utopium, 17 November 2018 - 07:16.


#3316
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Voi ziceati ca Floresti, Apahida etc. se vor uni in curand cu Clujul, devenind cartiere ale acestuia, dar eu nu cred ca se va intampla asta, cred ca multa vreme de acum incolo vor ramane administratii separate. In primul rand ca trebuie referendum de ambele parti, iar apoi ca Florestiul va pierde fondurile europene de dezvoltare ca si comuna, si va trebui sa se multumeasca cu firimiturile de la Boc, nu va mai avea buget propriu, consilieri proprii etc. Cam acelasi lucru se intampla si la noi, comuna Cumpana (care e a doua ca populatie din tara dupa Floresti), a refuzat de ani de zile sa fie ridicata la rangul de oras (de Nastase in 2004, cand s-au facut orase la kilogram), fiindca ar fi pierdut fondurile de dezvoltare. Azi e una din cele mai dezvoltate comune din tara si din judet, lucru care nu s-ar mai fi intamplat daca ar fi devenit cartier al Constantei, probabil ar fi fost Cenusareasa orasului.
Problema e alta: in Europa se discuta de ani de zile de zone metropolitane sau metropole de milioane de locuitori, in timp ce noi nu avem decat capitala tarii cu populatie peste 500 de mii de locuitori! Iar celelalte zone metropolitane nici nu depasesc 500 de mii! Ori in conditiile astea e clar ca nu poti accesa fonduri de dezvoltare, si cred ca regionalizarea ar rezolva treaba asta. Macar s-ar urni ceva din loc, am vedea proiecte nu doar pe hartie. Acum, ca sa poti face o sosea intre doua orase ale aceluiasi judet, sau intre judete, iti trebuie enspe mii de acte, aprobari, studii de fezabilitate, si in cele din urma fonduri (tot de la Bucuresti, fiindca localitatile respective sunt prea mici, nu au bani pt. un asemenea proiect).
Mi-as dori o regionalizare ca-n Franta, adica regiunile sa se ocupe de drumuri, marile proiecte, iar departamentele/judetele de drumurile locale, scoli, politie, pompieri, necesitatile orasului etc.
Desi s-au schimbat codurile penale si civile dupa revolutie, reforma justitiei, nu a existat si o reforma administrativa, si functionam de 50 de ani dupa aceleasi judete comuniste, trasate in 1968. Necesitatile de acum nu mai sunt cele de atunci, deci trebuie schimbat ceva la nivel de administratie.

#3317
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

 morenno, on 17 noiembrie 2018 - 05:45, said:

in cazul asta, domnule iladi, sper sa avem parte de prezenta matale doar in calitate de user pe topicul asta.
ai avut sansa sa faci lucrul corect si nu l-ai facut, ai crezut ca oamenii au bun simt si vor face ei lucrul corect. te-ai inselat.
regulamentul( si legea in general) a aparut tocmai din cauza ca oamenii nu au limite.
puteai sa lasi pe altcineva sa se ocupe de topic daca nu ai dispozitia necesara sau timp.
prin urmare, fiecare va spune ce crede, cum crede, de la obraz sau nu. dreptul de moderator, chiar daca il mai ai, nu mai este recunoscut pe topicul asta. l-ai pierdut. pacat.

Păcat că doar atât ai înțeles, dar nici nu mă aștept la altceva. Partea proastă e că am fost singurul moderator dispus să mai dau o raită prin această mocirlă.

În concluzie, și colegii trebuie să-ți mulțumească în primul rând ție pentru asta, la primul raport pe acest topic îl voi închide.

 morenno, on 17 noiembrie 2018 - 05:45, said:

.
regulamentul( si legea in general) a aparut tocmai din cauza ca oamenii nu au limite.
.

Tocmai ai dovedit, din plin, acest lucru

#3318
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
de ce insisti sa arati ca nu intelegi ca nu e vina noastra? serios, chiar ai impresia ca poti sa dai vina pe mine si pe altii pentru faptul ca nu ai facut ce trebuia facut, serios? sa imi multumeasca mie...eu sunt responsabil de topicul asta?!

o raita prin aceasta mocirla? pai din cauza cui a ajuns topicul asta o mocirla? a userilor? pai aceiasi useri sunt si pe celelalte subiecte, si nu s-au transformat in mocirla si nici n-au murit.
mocirla iti apartine in totalitate si acum te mai si superi degeaba. eu ti-am tot sugerat sa faci lucrul pentru care ai butoane, adica sa moderezi ca altfel nu functioneaza si ca degeaba le ai.
dar tu nu vrei sa sanctionezi unii userii, aia e chestia, si mizezi pe bunul simt al celorlalti.

ce-i drept, nici nu ma mir ca nu-ti asumi responsabilitatea pentru situatie, nici nu esti platit si e si mai usor sa dai vina pe altii. altceva nu inteleg, nu stiu ce-i cu atitudinea asta coltoasa cand ti se prezinta un adevar. ce vrei pana la urma, sa se roage userii de tine sa moderezi sau iti place tie sa te rogi de ei sa nu fie cazul?

3. Sunt considerate off topic si următoarele:

b.  Comentariile pe topic privind moderarea sau adresarea directă catre useri sau moderatori in probleme ce au sau nu au legatura cu topicul;

Și din cauza că insiști voi aplica întocmai regulamentul așa cum chiar dumneata mă acuzi că nu o fac.

Încep cu dumneata: 3 puncte plus 3 zile de pauză

Edited by iladi, 17 November 2018 - 07:43.


#3319
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,617
  • Înscris: 30.01.2008

 utopium, on 17 noiembrie 2018 - 06:42, said:

De aeroport ce sa mai zic, sa te lauzi ca un aeroport dintr-un oras de 5-6 ori mai mare are mai multi calatori (desi numarul de calatorii/capita e mai mic) e deja o chestie de nivel de gradinita.



Un sat are 3 locuitori
Un oras are 10 milioane de locuitori

Intr-o zi mai  vin 3 locuitori de unde rezulta 100% crestere
In oras se mai aseaza 10.000 de locuitori de unde rezulta  0,1 % crestere
Prin sat mai trec 3 insi intr-o zi se opresc la birt si beau o bere de unde rezulta ca turismul a crescut cu 100 % intr-o singura zi
Prin oras trec anual 10.000 de turisti mai mult decit anul trecut ,deci anual o crestere de 0,1 % si  0,036 % pe zi

Este clar ca satul ala il sparge pe oras la dinamica , turisti ,cresterea populatiei ....nu-i asa ??

Ca sa nu mai spun ce inseamna daca trec 2 autobuze in loc de unul ,daca se pun 3 pubele , daca ajung 3 pastile si se vindeca o raceala , daca se recita 3 poezii pe saptamina,etc

Cam asta faci tu ......ceea ce arata dispretul fata de interlocutor/cititori  ! Sau prostie daca tu crezi ca indicatorii aia inseamna ceva relevant in comparatia celor 2 .!



 utopium, on 17 noiembrie 2018 - 06:42, said:

. De aia nici nu prea e relevant numarul ofical de locuitori. Abaterile fata de datele oficiale sunt mult prea mari ...

Posted Image Posted Image
Hai nu zau ??

Edited by Daco_Get, 17 November 2018 - 08:50.


#3320
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009
Vreau si eu sa lamuresc niste lucruri din pct-ul meu de vedere:
Vad ca sunt acuzat in masa de unele discutii duse in derizoriu pe niste nise foarte inguste de chestiuni (gen pretul biletelor la concerte) raportat la titlul mult mai (sau prea) general al  topicului...”dinamica...culturala a oraselor”. Sigur ca imi asum si recunosc exagerarea, ba chiar s-a spus ca asta mi-ar fi nivelul. Ok, dar care este nivelul topicului si chiar al sectiunii poiana lui iocan? Citesc diferite topicuri si constat ca acestea sunt pline de mediocritati, subiectivisme, atacuri la persoana si chiar jigniri, mai mult sau mai putin sanctionate. Comparativ cu asta, pentru faptul ca exagerez pe o nisa de discutii se cere insistent, vad, sa fiu sanctionat. Insa daca luam topicul la cercetat cu nu mai mult de 3 luni in urma vom descoperi siruri de postari consecutive de discutii sterile/offtopic, si/sau contre intre alte persoane. Unii dintre userii care cer sa fiu sanctionat intra pe topic doar sa-si verse frustrarea pe Bucuresti, altii se pisa la fiecare postare pe sudisti si mitici. Astea nu sunt atitudini de sanctionat? Haideti sa vedem cata informatie noua on topic a adus fiecare si vom constata ca cei care cer sanctionarea mea si a lui utopium au avut o contributie spre zero in materie de discutii on topic; doar contre, mwie Bucuresti, ce frumosi si destepti suntem noi si ce prosti si mitici, voi, etc, etc. Cel putin din contrele, duse la extrem e adevarat, intre mine si utopium se pot culege informatii care, fara sa par arogant, le cititi prin mass media economica, INS sau alte statistici oficiale. Unii intra pe topic total nepregatiti, habar nu au de realitatile economice ale tarii, insa vin sa-si verse opinia pur personala...niciun argument obiectiv/real, numai subiectivism si frustrare.
Vreau sa mai lamuresc doua aspecte care s-au discutat aici si ma privesc direct:
1.povestea lui iladi cu domnii x si y....domnul y nu a cerut sanctionarea domnului x; domnul y doar a constatat ca e sanctionatul de serviciu al topicului pt ca a reactionat la niste postari in care alti domni se pisau pe orasul si regiunea domnului y, care la randul sau s-a intrebat daca nu cumva si calitatea postarilor ar trebui sanctionata, nu doar jignirile/ofensa personala.
2. apelativul ”Clujel” l-am folosit deseori in dicutiile cu utopium, care la randul lui a folosit de multe ori ”Bucurestel”. sigur ca domnul iladi mi-a atras atentia sa nu mai folosesc acest apelativ, am respectat decizia pana cand am constatat ca apelativul Bucurestel este folosit uzual de catre ceilalti, de aceea mi-am permis sa reiau obiceiul; in fond, nu vad nimic degradant in asta, eu accept fara nicio problema acest apelativ, de Bucurestel, una e Bucurestel, alta e mitic.

Edited by toniq, 17 November 2018 - 09:14.


#3321
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,069
  • Înscris: 14.08.2007

 toto_riina, on 17 noiembrie 2018 - 07:11, said:

Voi ziceati ca Floresti, Apahida etc. se vor uni in curand cu Clujul, devenind cartiere ale acestuia, dar eu nu cred ca se va intampla asta, cred ca multa vreme de acum incolo vor ramane administratii separate.
E doar o chestiune administrativa, ele oricum sunt un fel de cartiere pana la urma. Nu vad cu ce ar fi lucrurile prea diferite daca ar fi oficial cartiere. Transport public metropolitan exista deja la Cluj de ceva vreme (sigur, e ceva mai scump biletul decat la transportul public municipal, pana la urma e normal daca distantele sunt mai mari), centura metropolitana e un proiect demarat si el, un tren urban metropolitan e deja in discutii ... nu e impiedicata dezvoltarea de niste delimitari administrative.

 Daco_Get, on 17 noiembrie 2018 - 08:41, said:

Un sat are 3 locuitori
Un oras are 10 milioane de locuitori
Eu am comparat orase comparabile ca nivel de dezvoltare economica/culturala/etc. Ca nu-ti convin rezultatele obtinute, deja nu mai e problema mea.

Edited by utopium, 17 November 2018 - 09:45.


#3322
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,787
  • Înscris: 01.10.2002
A 11-a editie a Targului de Craciun din Sibiu, cel mai celebru din tara, s-a deschis aseara http://www.turnulsfa...lin-de-turisti/

"”Așteptăm foarte mulți turiști, deja pe platformele de rezervare se poate observa că tinde spre 100% gradul de ocupare. Sigur, în zilele viitoare se va atinge. Partea interesantă este că s-a prelungit acest sezon turistic. Până acum doi ani cam de la 1 decembrie începea o perioadă în care nu mai găseai rezervare în Sibiu, dar de anul trecut, încă de la inaugurare, este plin Sibiul. Sperăm că vom avea peste 100.000 de mii”, spune Andrei Drăgan, organizatorul Târgului de Crăciun."

#3323
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,617
  • Înscris: 30.01.2008

 utopium, on 17 noiembrie 2018 - 09:43, said:


Eu am comparat orase comparabile ca nivel de dezvoltare economica/culturala/etc.
Nu , nu ai facut asta !

Bucuresti-ul nu il poti compara cu Cluj .

Bine ,tu poti ca la tine doar cind ai interes aduci aminte ca Bucurestiul e de 6 ori mai mare !

Adica manipulari ieftine !

#3324
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,069
  • Înscris: 14.08.2007

 toniq, on 17 noiembrie 2018 - 09:06, said:

apelativul ”Clujel” l-am folosit deseori in dicutiile cu utopium, care la randul lui a folosit de multe ori ”Bucurestel”
Am folosit apelativul doar in raspunsurile adresate tie la postarile unde foloseai "Clujel" si l-am si evidentiat, Bucurestel, ca sa fie evident de ce ;)

#3325
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,617
  • Înscris: 30.01.2008

 utopium, on 17 noiembrie 2018 - 09:43, said:

Ca nu-ti convin rezultatele obtinute, deja nu mai e problema mea.
Rezultateșe obtinute de tine sunt viciate si fara relevanta cind sunt facute prosteste si raportate la indici aiuritori in contextul comparatiei !

Ca tie nu iti convine sa fie aratate comparatiile timpite ca sunt timpite ,nu este problema mea !

Daca eu ma apuc si zic ca fluxul de calatori a crescut in Iasi cu 650 % in ultimii 5 ani si incep sa rid de Otopeni ca a crescut sa zicem doar cu 50 %  arata doar ca as fi timpit  sa fac asta ,nu ca as fi facut vreo comparatie care are vreo relevanta  !

Edited by Daco_Get, 17 November 2018 - 09:56.


#3326
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

 utopium, on 17 noiembrie 2018 - 09:43, said:

E doar o chestiune administrativa, ele oricum sunt un fel de cartiere pana la urma. Nu vad cu ce ar fi lucrurile prea diferite daca ar fi oficial cartiere. Transport public metropolitan exista deja la Cluj de ceva vreme (sigur, e ceva mai scump biletul decat la transportul public municipal, pana la urma e normal daca distantele sunt mai mari), centura metropolitana e un proiect demarat si el, un tren urban metropolitan e deja in discutii ... nu e impiedicata dezvoltarea de niste delimitari administrative.

Singura problema este ca desi aceste comune satelit sunt parte integranta a vietii economice a Clujului, ele nu intra in statistica economica oficiala a Clujului, ceea ce ii distorsioneaza cifrele. Daca totul s-ar imparti si la locuitorii acestor comune/orase satelit, indicatorii Clujului ar scadea. ;)

Quote

Eu am comparat orase comparabile ca nivel de dezvoltare economica/culturala/etc. Ca nu-ti convin rezultatele obtinute, deja nu mai e problema mea.

Pai la aeroport tu te legi de un aspect comple nerelevant (nr de pax/locuitor) cand de fapt aeroportul se adreseaza unei regiuni, si nu are decat o relevanta ca cifra. Un aeroport mare, ca volum, pe langa faptul ca e unicul sau principalul criteriu de clasificare oficiala a aeroporturilor are si benefici reale, nr de destinatii, curse, preturi, etc. Dar tu intelegi foarte bine ca la acest capitol Clujul pierde clar in fata ”Bucurestelului” si nu-ti ramne decat decat sa recurgi la giumbuslucuri, sa mai radem si noi! :)

#3327
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,069
  • Înscris: 14.08.2007

 Daco_Get, on 17 noiembrie 2018 - 09:48, said:

Bucuresti-ul nu il poti compara cu Cluj .
Sigur ca poti, pe ansamblu Bucurestiul e doar un Cluj mai mare si mai haotic, dar comparabil ca nivel economic, cultural, universitar, medical, etc. Ca a inceput sa ia bataie de la Cluj la tot mai multe capitole e doar un detaliu, pe ansamblu insa sunt comparabile din orice punct de vedere deci nu exista nici un motiv pentru care sa nu le poti compara. Diferente semnificative economice/culturale/universitare/medicale/etc sunt intre Cluj si Bistrita/Zalau/Turda/etc de exemplu, nu intre Cluj si Bucuresti. Ca tu nu pari sa pricepi asta (sau te faci ca nu vrei sa pricepi) e o alta discutie.

#3328
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,617
  • Înscris: 30.01.2008

 utopium, on 17 noiembrie 2018 - 09:59, said:

Sigur ca poti,
Stiu ca tu poti . Ai demonstrat-o de atitea ori cu comparatii timpite !

 utopium, on 17 noiembrie 2018 - 09:59, said:

Bucurestiul e doar un Cluj mai mare si mai haotic,
Bucurestiul este orice mai mare si mai haotic fata de orice oras din Romania !

Cita stupiditate ....

 utopium, on 17 noiembrie 2018 - 09:59, said:

Ca a inceput sa ia bataie de la Cluj la tot mai multe capitolele
Asta e doar in mintea ta ! Si in comparatiile si raportarile stupide pe care le faci !

Tu iti dai seama ca in Bucuresti sunt peste 1 MILION de angajati ??

In toata Romania sunt cca 4,9 milioane de angajati . Pricepi diferenta ? Pricepi ca raportarile si comparatiile tale sunt stupide ?

Edited by Daco_Get, 17 November 2018 - 10:12.


#3329
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

 utopium, on 17 noiembrie 2018 - 09:59, said:

Sigur ca poti, pe ansamblu Bucurestiul e doar un Cluj mai mare si mai haotic, dar comparabil ca nivel economic, cultural, universitar, medical, etc. Ca a inceput sa ia bataie de la Cluj la tot mai multe capitole e doar un detaliu, pe ansamblu insa sunt comparabile din orice punct de vedere deci nu exista nici un motiv pentru care sa nu le poti compara. Diferente semnificative economice/culturale/universitare/medicale/etc sunt intre Cluj si Bistrita/Zalau/Turda/etc de exemplu, nu intre Cluj si Bucuresti. Ca tu nu pari sa pricepi asta (sau te faci ca nu vrei sa pricepi) e o alta discutie.

Tocmai pt ca e mai mare nu se pot compara, asta nu ca nu intelegi, ci refuzi sa intelegi, din motive evidente. :) In Bucuresti comparativ cu Clujulul ai mai multe optiuni din cam orice punct de vedere, job-uri, afaceri, cultural, entertainmnet, medical, educatie, aeroport, etc. ;)

#3330
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,787
  • Înscris: 01.10.2002

 Daco_Get, on 17 noiembrie 2018 - 09:48, said:

Bucuresti-ul nu il poti compara cu Cluj .

Bine ,tu poti ca la tine doar cind ai interes aduci aminte ca Bucurestiul e de 6 ori mai mare !
Numerele mari nu sunt neaparat un avantaj... https://www.zf.ro/ev...patrat-16227100

"Bucureştiul este unul dintre cele mai aglomerate oraşe din Uniunea Europeană, cu o densitate a populaţiei de 9.994 de locuitori pe kilometru pătrat, adică circa un locuitor la  100 mp, cele mai aglomerate oraşe fiind Paris, Franţa (20.924) şi Tower Hamlets, în Marea Britanie, potrivit unui raport al Eurostat"
"Densitatea medie a populaţiei în Uniunea Europeană este de 117 locuitori pe kilometru pătrat."

http://cursdeguverna...-europeana.html

"Bucureştiul figurează pe locul patru în rândul capitalelor europene ca densitate a populaţiei, după Paris, Londra şi Atena, cu aproape 10.000 de locuitori pe kilometru pătrat."
"Dacă ar fi să facem, însă, o echivalare la nivelul organizării în profil teritorial, am putea să ne situăm, foarte probabil pe locul al doilea, după capitala franceză."
"Pentru a vă face o idee asupra aglomeraţiei din Bucureşti, trebuie arătat că densitatea populaţiei din capitala noastră este cam de zece ori mai mare faţă de cea de la Sofia, de patru ori cât cea de la Praga şi cam triplă faţă de Budapesta şi Varşovia. Ceea ce arată clar dimensiunea problemelor edilitare care trebuie rezolvate în aceste condiţii."
"În majoritatea municipiilor reşedinţă de judeţ ale României, densitatea populaţiei este cam de cinci ori mai mică faţă de cea din Bucureşti, cu 2.446 loc/km pătrat la Timişoara, 2.273 locuitori/km pătrat la Constanţa, 2.174 locuitori/km pătrat la Iaşi şi 1.792 locuitori/km pătrat la Cluj."

Calitatea vietii are cu siguranta de pierdut la o astfel de situatie. Iti petreci viata intr-un apartamentt minuscul si in ambuteiaje, sau facut sardea in transportul in comun. Unul dintre orasele prospere in plina dezvoltare de la noi e o optiune mult mai buna, mai ales daca esti la inceput de cariera si ai optiunea alegerii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate