Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Dinamica economica sociala și culturala a oraselor din Romania - 2

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6934 replies to this topic

#3295
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 Ghita_Bizonu, on 16 noiembrie 2018 - 14:33, said:

Ce treaba ar fi avut un PSD (desfiintat din  1899!) in faptul ca Clujelul cel mirific avea la 1910 populatia Mitcestiului cel Potent din 1859?!

Poa vrei sa zici ca dezvolatrea Clujelului tine de conducerea vigurosilor Mitici ..
......
Care conducere Mitica din Miticestii cei Mari cu  Atribute Tari au dirjat investitii in zona napocica ba au avut grija sa vina si niste mo;doveni sa construiasca ...
In privinta numerelor, vezi tu, Ucraina e de vreo patru ori cat Austria, dar cine ar vrea sa traiasca sau macar sa mearga macar in concediu in Donetsk, in loc de Viena, sau lacurile alpine?
Daca doar marimea conteaza, vezi ca sunt prin India niste orase de peste zecee milioane de locuitori. Distractie maxima in concediu... Posted Image
[ https://www.hindustantimes.com/rf/image_size_960x540/HT/p2/2018/03/22/Pictures/_44f1bce6-2d3c-11e8-a5fc-524b5b61153f.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pe langa marimea populatiei, nivelul de aglomeratie s-ar putea sa ti se para la fel de familiar...

S-au construit de catre baietii tai doar cartierele cenusii de blocuri de la periferie. Populate de "noi cetateni", dintre care multi au fost incapabili sa se adapteze si au devenit dupa revolutie votaci de PSD, de Vadimi si de Funari...

 Ghita_Bizonu, on 16 noiembrie 2018 - 14:33, said:

A da.. Si daca e pe undeva un primar si un consilu local de la care as dori sfaturi .. apai este virba despre Oradea :
Din pacate, "marii constructori" veniti sa ne invete civilizatie moderna au ras vechea primarie a Aradului si au construit un bloc in loc. In plin centru, printre cladiri din secolul XVIII-XVIII... Dar uite "noua" primarie. Cea construita in secolul XIX...
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Arad-_Belvaros.jpg/1200px-Arad-_Belvaros.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Daco_Get, on 16 noiembrie 2018 - 17:42, said:

Germania crestere/dezvoltare  1% ,Romania crestere/dezvoltare 6 % . Cine s-a dezvoltat mai rapid si mai mult ?

"Decat" zona de vest... Posted Image

Edited by Wotan, 16 November 2018 - 20:22.


#3296
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Wotan, on 16 noiembrie 2018 - 20:10, said:

In privinta numerelor, vezi tu, Ucraina e de vreo patru ori cat Austria, dar cine ar vrea sa traiasca sau macar sa mearga macar in concediu in Donetsk, in loc de Viena, sau lacurile alpine?
Daca doar marimea conteaza, vezi ca sunt prin India niste orase de peste zecee milioane de locuitori. Distractie maxima in concediu...
S-au construit de catre baietii tai doar cartierele cenusii de blocuri de la periferie. Populate de "noi cetateni", dintre care multi au fost incapabili sa se adapteze si au devenit dupa revolutie votaci de PSD, de Vadimi si de Funari...


Da ba si Clujelul e Viana nu? Opera din Cluj trtamsite in intreaga lume concertul de anu nou?!
Prateru e ein  Manastur nu?

Si .. marimea conteaza. Dáia ministreasa aia austricata numa ca nu a puapat mana lu''  Vladimir

Auzi din partea mea poti sa te scobori cat vrei de jos.. insa nu imi cere sa fiu prost! Nu de alta dar am scoala de Maramu' ....

#3297
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 Ghita_Bizonu, on 16 noiembrie 2018 - 20:22, said:

Da ba si Clujelul e Viana nu? Opera din Cluj trtamsite in intreaga lume concertul de anu nou?!
Nici Bucurestiul nu transmite nici un concert. Desi are mai multi locuitori decat Viena. Inca un argument ca numerele nu sunt foarte relevante...
In schmb, in perioada Anului nou, Sibiu, Cluj, Timisoara, Arad etc. au targuri de Craciun. Care chiar sunt vizitate. ;)
Dar n-am auzit pe nimeni sa vrea sa mearga sa viziteze Targul de Craciun din Bucuresti. Sau Bierfestul. Sau etc. etc. Se intampla invers. Cand bucurestenii au concediu, trec Carpatii...

Edited by Wotan, 16 November 2018 - 20:36.


#3298
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 utopium, on 16 noiembrie 2018 - 19:12, said:

A folosi niste date statistice si a face niste simple calcule matematice cu ele ca sa obtii indicatori ca venit salarial/locuitor
Daca te-ai fi oprit la statisci normale care au relevanta nu ar fi fost nici o problema .dar din frustrare ai ajuns sa zici ca aeroportul din Cluj e mai tare ca Otopeniul , Ca Botosaniul e mai cultural ca Iasi-ul si cite si cite si cite alte tmpenii cu impartiri la tot felul de indici aiuritori fara NICI O LEGATURA CU RAEALITATEA  si fara NICI O RELEVANTA  !

Si incerci sa impui ca ce scoti ar insemna ceva in realitate cind de fapt sunt niste prostii pentru copii de gradinita . Tu ai impresia ca lumea nu a mai vazut cifre de parca acu le-ai descoperit si stii tu de la mama Omida ca nimeni nu mai stie ce-i cu cifrele alea !

 Wotan, on 16 noiembrie 2018 - 20:17, said:

"Decat" zona de vest... Posted Image
A Germaniei !

Ca sa iti rapsund la nivelul la care ai priceput tu intrebarea !

Ca nu pot sa cred ca ai facut-o pe prostul  nestiutorul !

 WestPoint, on 16 noiembrie 2018 - 19:13, said:

iara a scapat bizonul o perla? In primul rand Cluj-ul are cel putin 500k la ora asta.

 Wotan, on 16 noiembrie 2018 - 20:17, said:

Daca doar marimea conteaza,...............
Si are vreo relevanta ?? Posted Image

Intreb pentru un prieten ....

Ce ziceai de bizoni ???

 morenno, on 16 noiembrie 2018 - 19:02, said:

blah, urghh, arghhh, hmmmmm.
Gata, s-a inchis la gradinita ??

Edited by Daco_Get, 16 November 2018 - 20:42.


#3299
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
@iladi
Daca to esti dispus sa accepti propuneri

Eu as propune in primul rand, ca Clujul sa nu mai fie numit "Clujel" atata vreme cat noua tuturor provincialilor n-i s-a interzis sa numim Bucurestiul "Bucale"
Cred ca este destul de fair.

Cine mai crede ca prin "Clujel" exprima un diminutiv, se inseala, pentru ca scopul oricaruia este calitatea nu cantitatea.
Astfel daca in Cluj, au locuit 19.612 in 1950, adminitratia maghiara a considerat necesar ca in urbe sa nu locuasca tot taranul, precum in Iasi.
Taranii si cei avuti, aveau case si conace la tara, in sate bine intretinute. InArdeal nu se fugea pe atunci de la tara la oras, din contra.

#3300
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 WestPoint, on 16 noiembrie 2018 - 20:43, said:

Astfel daca in Cluj, au locuit 19.612 in 1950, adminitratia maghiara a considerat necesar ca in urbe sa nu locuasca tot taranul, precum in Iasi.

1In Cluj ,STAPINUL MAGHIAR NU LE DADEA VOIE ROMANILOR  SA STEA !

2) Cultura din Iasi nu ai tu minte sa o cuprinzi nici macara a mia parte . Asa ca daca in Iasi sunt tarani ...ma gindesc cu groaza ce o fi in Cluj !

 WestPoint, on 16 noiembrie 2018 - 20:43, said:

InArdeal nu se fugea pe atunci de la tara la oras, din contra.
Nu fugea nimeni fiindca cei care fugeau erau ucisi de maghiari ,batuti ,schingiuti , etc !

 WestPoint, on 16 noiembrie 2018 - 20:43, said:

Astfel daca in Cluj, au locuit 19.612 in 1950,
Iar astazi cica cca 500.000 dupa cum zice unul mai sus.......

Si culmea, maghiarii au voie sa stea unde vrea muschiul lor , oriunde in Romania .....


Proasta Romania asta..........


Intre timp a inceput sa ninga la Iasi :


Attached File  16 noiembrie 2018.jpg   180.24K   12 downloads

Edited by Daco_Get, 16 November 2018 - 21:01.


#3301
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 WestPoint, on 16 noiembrie 2018 - 20:43, said:

Eu as propune in primul rand, ca Clujul sa nu mai fie numit "Clujel" atata vreme cat noua tuturor provincialilor n-i s-a interzis sa numim Bucurestiul "Bucale"
Cred ca este destul de fair.
sa nu locuasca tot taranul, precum in Iasi.

mi se pare un echilibru, frustrari eterne cu tarani, vinituri si untermenschi non-ardeleni non-clujeni vs "clujel".
Pe bune aveti niste aere de zici ca Geneva, Milano, Monaco si Luxemburg sunt cartiere de la voi din oras. Cum sa nu te bucure sa ataci asa ceva cu orice mijloc din dotare?

Edited by shefu_de_combinat, 16 November 2018 - 21:14.


#3302
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Geneva, Milano, Monaco
Este prea putin, nu ne incurcam cu maruntisuri.. Avem cartierul Europa, Dallas  :-)

Intre timp la Cluj, a inceput sa ninga cu.....autobuze noi Mercedes
https://clujcapitala...e-noi-mercedes/

Edited by WestPoint, 16 November 2018 - 21:20.


#3303
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 WestPoint, on 16 noiembrie 2018 - 21:16, said:

Avem cartierul Europa, Dallas

am cautat acum, credeam ca Vulcan are cel mai sinistru cartier Dallas din Romania, dar m-am inselat.

 WestPoint, on 16 noiembrie 2018 - 21:16, said:

Intre timp la Cluj, a inceput sa ninga cu.....autobuze noi Mercedes

Conecto sunt facute tot in Kebab Land, la Hoşdere. Daca achizitionati Citaro era alta situatie.
La transportul public insa n-am prea multe critici de facut, aici chiar sunteti ok (pentru Romania).
Substantiale puncte in plus pentru investitiile masive in tramvai si troleibuz, unlike other retarded cities.

Edited by shefu_de_combinat, 16 November 2018 - 21:29.


#3304
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Aha, mai bine nu achizitionezi nimic si te bati in piept ca economisesti?
Am inteles, sefu...

#3305
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 WestPoint, on 16 noiembrie 2018 - 21:40, said:

Am inteles, sefu

Nu pare. Ok then, revenim la programul normal.

#3306
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 shefu_de_combinat, on 16 noiembrie 2018 - 21:23, said:

Conecto sunt facute tot in Kebab Land, la Hoşdere.
Ai dracu turcii astia.

Si la Iasi s-au luat Isuzu( marca japoneza) 88 de bucati acum vreo 6 luni ,noi euro 6 .....dar fabricate in Turcia .


http://www.agorapres...rt-public-iasi/

Edited by Daco_Get, 16 November 2018 - 21:52.


#3307
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Sincer, cu banii astia per total demult mi-as fi facut o fabrica de autobuze autohtone cu era mai demult TV.

#3308
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008
http://www.economica...eni_143590.html


Dotat cu aer condiţionat şi motor Mercedes, autobuzul Eurobus Diamond făcut la Ciorogârla nu a fost primit nici măcar în teste la Bucureşti. Mai mult, până acum au fost vândute doar 27 dintre cele 77 de autobuze realizate în comuna ilfoveană, potrivit reprezentanţilor producătorului.

#3309
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 Daco_Get, on 16 noiembrie 2018 - 22:18, said:

Dotat cu aer condiţionat şi motor Mercedes, autobuzul Eurobus Diamond făcut la Ciorogârla

autobuzul BMC asamblat la Ciorogarla, you mean.

#3310
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 shefu_de_combinat, on 16 noiembrie 2018 - 21:12, said:

mi se pare un echilibru, frustrari eterne cu tarani, vinituri si untermenschi non-ardeleni non-clujeni vs "clujel".
Pe bune aveti
Cm niste aere de zici ca Geneva, Milano, Monaco si Luxemburg sunt cartiere de la voi din oras.
Cam tot ce sunt in exteriorul Alpilor sunt niste sudisti asitati sociali ;)

#3311
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

 Wotan, on 17 noiembrie 2018 - 01:57, said:

Cam tot ce sunt in exteriorul Alpilor sunt niste sudisti asitati sociali Posted Image

Și iată nivelul la care s-a ajuns în urma invitației la dialog. :)

V-am întins o mână și v-am invitat la o discuție constructivă deoarece am crezut, în urma rapoartelor și discuțiilor private, că se dorește un topic decent. Dar observ, sincer fără prea mare uimire, că realitatea din teren nu dorește așa ceva, de fapt vrea circ. Așadar, data viitoare când veți vrea să apăsați butonul "report" pe acest topic (și mai ales ca să-mi bateți cu tupeu mie obrazul) aduceți-vă aminte că v-am î tins mâna și voi i-ați întors spatele. Din nou, nu mă miră prea tare.


PS dl westpoint, te anunț că discuția despre Clujel am purtat-o deja deceva timp în particular cu dl Toniq

#3312
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
V-a urma atunci sa discuti un pic aceasi tema cu dl bizon, ca vad ca s-a molipsit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate