Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

dovadã inexistențã

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Care este cea mai bunã dovadã a inexistenței Dumnezeului biblic/creștin?
Mã refer, în cazul în care te "atacã" un creștin/fanatic religios ce-i poți spune ca sã-i închizi gura?
Știu pânã acum de la un amic vorba: "așa cum tu ai credința ta, eu o am pe-a mea".
Mai știu și cã politica și religia sunt subiecte interminabile.
Deci, care e cea mai bunã dovadã cum cã e inexistent acel Dumnezeu biblic, pe care o poți avea atât pentru tine cât și pentru orice creștin care o ține sus și tare cu Dumnezeul lui?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Probabil tu întrebi de orice deitate.
Nu doar de Dumnezeul creștinilor.

Unele lucruri se simt. Dacă ai cum să le cuprinzi cu mintea. Sau cu sufletul.
De aia există și liberul arbitru. Ca să fie alegerea ta nu ceva impus.

Faptul că nu crezi tu nu înseamnă că nu există.
Faptul că nu ai o bază reală și palpabilă pentru convingerea ta e ceva trist.
Părerea mea

Edited by exceswater, 04 April 2018 - 13:32.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Cea mai buna dovada e ca Cel de sus a dat minte tuturor, iar cel cu minte mai multa cedeaza primul. Posted Image

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 dannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

... în cazul în care te "atacă" un creștin/fanatic religios ce-i poți spune ca să-i închizi gura?....
nimic, doar fugi cat poti de repede.

#5
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Unui creștin fanatic nu o să-i închizi niciodată gura, oricât de logic ar fi argumentul tău.

Eu nu am răspunsul la întrebarea asta care s-a pus de milenii, dar abia aștept să-l aflu aici, pe SP :).

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 pexCom, on 04 aprilie 2018 - 13:34, said:

Unui creștin fanatic nu o să-i închizi niciodată gura, oricât de logic ar fi argumentul tău.....
e general, merge la orice religie...

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Din punct de vedere al logicii nu se poate demonstra inexistenta. Deci niciodata sa nu incerci sa argumentezi logic inexistenta lui Dumnezeu. Normal este sa se demonstreze existenta dar tocmai asta este portita de scapare manipulatoare si anume ca tot credinciosul vrea sa arati ca nu exista si daca nu poti demonstra inexistenta atunci exista...

..."așa cum tu ai credința ta, eu o am pe-a mea"...daca el stie ca exista Dumnezeu, pe el nu il intereseaza altceva, daca vrei sa ii schimbi parerea trebuie sa-i arati ca nu exista. Si uite asa intri in jocul manipulator cu ideea ca exista ca asa crede el nu ca argumenteaza/demonstreaza...

Ca exista sau nu exista Dumnezeu nu conteaza aici ci doar ca normal este sa stii/crezi ca exista pentru ca : ......................... (argumente logice, valide, tari, concludente...premise adevarate) ...

Edited by superm, 04 April 2018 - 13:44.


#8
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Pe bune :P ??

#9
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

 dannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

Mă refer, în cazul în care te "atacă" un creștin/fanatic religios ce-i poți spune ca să-i închizi gura?
In situatia asta cel mai bine e sa nu continui discutia, sa incerci sa-l ignori si sa-l lasi sa dea din gura singur.
Am realizat ca unor asemenea persoane nu are rost sa incerci sa la schimbi convingerile.

#10
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
de ce tre sa demonstrez eu ca nu exista? sa demonstreze aia ca exista... nu de alta dar nu-ti demonstrezi nevinovatia, ci-ti demonstreaza ei vinovatia... cam asa stiu ca functioneaza lucrurile, nu? esti prezumat nevinovat din oficiu, nu?

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Multi oameni nu sunt pregatiti sa discute despre religie, un subiect sensibil. Habar nu au ce inseamna religia pentru o persoana. Se ajunge usor sa se jigneasca. Trebuie sa fii geniu sa poti discuta despre religie fara sa jignesti sau sa ajungi sa te simti jignit.

Iar daca nu esti geniu, trebuie sa fii constient ca risti sa fii jignit sau sa jignesti, deci sa fii nevoit sa suporti consecintele vorbelor tale. Mai bine stai in banca ta si taci din gura.

Edited by Bursul, 04 April 2018 - 13:54.


#12
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 niggaru, on 04 aprilie 2018 - 13:46, said:

de ce tre sa demonstrez eu ca nu exista? sa demonstreze aia ca exista... nu de alta dar nu-ti demonstrezi nevinovatia, ci-ti demonstreaza ei vinovatia... cam asa stiu ca functioneaza lucrurile, nu? esti prezumat nevinovat din oficiu, nu?

Nu merge... ei pot spune ca exista Dumnezeu si tu sa demonstrezi vinovatia lor ca stiu si cred asta...ei sunt nevinovatii si nu vor sa demonstreze nimic :) ei prezuma ca exista. Si uite asa intram iar in discutii care nici macar nu ar trebui... nu se demonstreaza inexistenta.

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 dannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

Care este cea mai bună dovadă a inexistenței Dumnezeului biblic/creștin?
Mă refer, în cazul în care te "atacă" un creștin/fanatic religios ce-i poți spune ca să-i închizi gura?
Știu până acum de la un amic vorba: "așa cum tu ai credința ta, eu o am pe-a mea".
Mai știu și că politica și religia sunt subiecte interminabile.
Deci, care e cea mai bună dovadă cum că e inexistent acel Dumnezeu biblic, pe care o poți avea atât pentru tine cât și pentru orice creștin care o ține sus și tare cu Dumnezeul lui?
Problema e ca stiinta tradeaza !
Stiinta dovedeste existenta fantomelor;
deci daca fantomele exista, si paranormalul exista;
daca paranormalul exista, si religia are un sambure de adevar.

Sau mai stiintific:
asa cum fermionii constituie:
electonii + protonii + neutronii;
care la randul lor constituie atomi;
care la randul lor formeaza o substanta palpabila;
iar substanta palpabila poate fi de la organisme vii la simple obiecte inerte.

Deci, da ! stiinta tradeaza.

#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 dannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

Care este cea mai bună dovadă a inexistenței Dumnezeului biblic/creștin?
Mă refer, în cazul în care te "atacă" un creștin/fanatic religios ce-i poți spune ca să-i închizi gura?
Știu până acum de la un amic vorba: "așa cum tu ai credința ta, eu o am pe-a mea".
Mai știu și că politica și religia sunt subiecte interminabile.
Deci, care e cea mai bună dovadă cum că e inexistent acel Dumnezeu biblic, pe care o poți avea atât pentru tine cât și pentru orice creștin care o ține sus și tare cu Dumnezeul lui?
Inexistenta.
Il sau o lasi sa-si bata gura de pomana.
Ai credinta ta??? Posted Image  (vezi mai jos in citat, scris si in titlu)
Asa este: "politica și religia sunt subiecte interminabile".
Inexistenta.

Quote

„Este o scuză bună să întreţii spiritul comunităţii, dar fără vreun aspect religios“, spune pentru BBC fotograful Jess Bonham. „Nu este o biserică, este o congregaţie de oameni ne-religioşi“, continuă el.

Un alt participant spune că „oamenii trebuie să se simtă legaţi de ceva deoarece cu toţii suntem atât de singuri acum. Trebuie să simţim că suntem parte din ceva, asta este ceea ce vor oamenii, de fapt.“

Numărul celor care au declarat că nu fac parte din nicio religie din Anglia şi din Ţara Galilor a crescut cu peste şase milioane din 2001 şi până acum. Conform ultimului recensământ există 14,1 milioane de atei în Marea Britanie.

Oameni cunoscuţi, precum scriitorul Richard Dawkins şi comediantul Ricky Gervais, au făcut o modă din a mărturisi cu mândrie că nu cred în nimic. Scriitorul Alain de Botton mărturiseşte că vrea să promoveze meritele care au fost scăpate din vedere, cum ar fi optimismul şi simţul umorului. Lui i-a venit această idee ca un răspuns la faptul că a fi virtuos „a devenit o noţiune ciudată şi depresivă“. Acest lucru chiar se potriveşte cu incantaţia „Adunării de Duminică“ care este: „trăieşte mai bine, ajută mai des, întreabă-te mai mult“. 4 februarie 2013

Ce se întâmplă într-o biserică ateistă, locul în care credinţa nu există

Edited by poadol, 04 April 2018 - 14:07.


#15
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 super8, on 04 aprilie 2018 - 13:55, said:

Stiinta dovedeste existenta fantomelor;
deci daca fantomele exista, si paranormalul exista;
daca paranormalul exista, si religia are un sambure de adevar.

Premisa falsa...stiinta nu dovedeste existenta fantomelor... conceptul de fantoma nu are o definitie stiintifica/asimilata unei stiinte. Defineste fantoma si arata unde acest concept astfel definit apare si intr-o stiinta care demonstreaza existenta si in ce conditii/parametrii.

Daca acceptam ca fantoma este o chestie stiintifica (neu este dar fie de la mine)  atunci fantoma nu e paranormal ci normal fiind inclusa si explicata stiintific....deci chiar daca fantomele ar fi demonstrate stiintific nu implica imediat ca tot paranormalul devine normal...ci doar fantomele care insa inca nici ele nu sunt normale

Paranormalul prin definitie nu este normal...deci prin definitie va fi anormal mereu, cu mai multe sau mai putine elemente dar conceptul va defini aceleasi lucruri.

Religia nu e nici macar paranormal...e o legenda, istorie, poveste, intamplari, manipulari, frica si multa transmitere "orala" tinuta sub control functie de vreme si vremuri. Ca are un sambure de adevar nu are nimeni nimic de zis dar de la un sambure de caisa sa iasa ditamai baobabul e cale lunga si la final sa faca si struguri ...

Edited by superm, 04 April 2018 - 14:07.


#16
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 dannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

Care este cea mai bună dovadă a inexistenței Dumnezeului biblic/creștin?
Mă refer, în cazul în care te "atacă" un creștin/fanatic religios ce-i poți spune ca să-i închizi gura?
Știu până acum de la un amic vorba: "așa cum tu ai credința ta, eu o am pe-a mea".
Mai știu și că politica și religia sunt subiecte interminabile.
Deci, care e cea mai bună dovadă cum că e inexistent acel Dumnezeu biblic, pe care o poți avea atât pentru tine cât și pentru orice creștin care o ține sus și tare cu Dumnezeul lui?
Asa, si vrei sa inveti ca papagalu' niste vorbe sa-i pui cu botu' pe labe pe fanatici?
Pai de aia le zice fanatici, pentru ca nu pot fi convertiti, sau macar convinsi ca situatia e altfel decat cred ei.
Nu mai bine pui tu mana si citesti cate ceva, sa-ti faci o idee proprie, si asa afli si de ce nu crezi in existenta unei puteri divine. Sau... poate afli cu ocazia asta ca esti de fapt credincios, dar din lipsa de educatie nu ai stiut cum sa-ti explici anumite lucruri. Ca stii sa scrii si sa citesti nu inseamna ca eskti educat, daca asta urma sa postezi :)

Oricum, topicul asta pica destul de rau pentru credinciosi in saptamana mare. Parca esti ungur de-ala de se plimba-n curu gol pe langa catargul erect in anul in care sarbatorim centenarul.

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 dannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

Care este cea mai bună dovadă a inexistenței Dumnezeului biblic/creștin?
Mă refer, în cazul în care te "atacă" un creștin/fanatic religios ce-i poți spune ca să-i închizi gura?
Știu până acum de la un amic vorba: "așa cum tu ai credința ta, eu o am pe-a mea".
Mai știu și că politica și religia sunt subiecte interminabile.
Deci, care e cea mai bună dovadă cum că e inexistent acel Dumnezeu biblic, pe care o poți avea atât pentru tine cât și pentru orice creștin care o ține sus și tare cu Dumnezeul lui?

doamne, copile, ce preocupari si idei ai si tu...
daca nu frecventezi biserica, nu faci pelerinaje si nu te duci la moaste, sansele sa dai peste un astfel de "fanatic religios" sunt relativ mici, spre zero chiar.
nu inteleg de ce iti faci atatea scenarii si idei, in loc sa traiesti clipa si sa te bucuri de viata...trec anii tineretii pe langa tine si cu ce ramai ?

#18
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Bonus:  Grupele sanguine pot fi explicate de adeptii creationismului?

Doua grupe sangvine noi, care se adauga celor 30 deja cunoscute

Edited by poadol, 04 April 2018 - 14:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate