Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

dovadă inexistență

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
117 replies to this topic

#37
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Danny, in ultima interventie, iti expui framantarile interioare cu o asemenea sinceritate. Nu am mai intalnit de mult timp o asemenea sinceritate.



#38
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postniggaru, on 04 aprilie 2018 - 13:46, said:

de ce tre sa demonstrez eu ca nu exista? sa demonstreze aia ca exista... nu de alta dar nu-ti demonstrezi nevinovatia, ci-ti demonstreaza ei vinovatia... cam asa stiu ca functioneaza lucrurile, nu? esti prezumat nevinovat din oficiu, nu?
Depinde care e miza, sau cine are de pierdut in cazul in care ajunge sa isi dea seama ca s-a inselat... ceva in genul pariului lui Pascal.
Sunt multi care traiesc cu impresia ca Dumnezeu are nevoie de ei, de credinta si venerarea lor asa ca daca vrea toate astea, El trebuie sa vina sa se prezinte inaintea lor.
Asta e curata nebunie si spun asta din mai multe motive, cum ar fi:
- nu Dumnezeu are nevoie de om, ci tocmai invers. Dumnezeu are tot dreptul sa-Si curete creatia de orice e pacatos si intinat, iar asta cuprinde pe omul care Il sfideaza astazi.
- omul cere ca Dumnezeu sa I se arate, dar de fapt ar trebui sa fie multumitor ca El nu o face inca. Cu toate astea, a jurat pe Sine Insusi ca orice genunchi se va pleca inaintea Lui si II va recunoaste ca Domn si Dumnezeu. Nu numai asta, dar vor recunoaste si ca judecata Lui e dreapta...asta chiar inainte sa fie condamnati la indepartarea eterna de la prezenta Lui.
- omul nu realizeaza ca viata pe pamantul asta e un privilegiu, nu un drept. Drept ar fi ca Dumnezeu sa-L arunce in ceea ce Biblia numeste "Iazul de foc".

#39
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postkruger, on 05 aprilie 2018 - 11:21, said:

Nu numai asta, dar vor recunoaste si ca judecata Lui e dreapta...asta chiar inainte sa fie condamnati la indepartarea eterna de la prezenta Lui.

Romani 1:19-22

Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci Dumnezeu le-a arătat.  De la crearea lumii, însuşirile Lui invizibile – puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui – au fost percepute clar, fiind înţelese din ceea ce a fost creat, pentru ca ei să fie fără scuză, fiindcă, deşi L-au cunoscut pe Dumnezeu, ei nu L-au slăvit ca Dumnezeu şi nici nu I-au mulţumit, şi astfel gândirea lor a devenit fără folos, iar mintea lor nesăbuită s-a întunecat. Pretinzând că sunt înţelepţi, au înnebunit 

#40
wanilia144

wanilia144

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 25.03.2018
Nu poti atesta existenta/inexistenta a ceva ce este in afara legilor fizicii si a spatiului-timp, ceva este imaterial.


Mai degraba ar trebui sa discutam despre nivelul de implicare care cam tinde spre 0!

#41
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 21:44, said:

Dar problema este că nu mi le-au întărit atât de mult încât să pot să mă apăr de atacurile oricărui credincios (când ar apărea ele).
Altfel formulat: Am fost mult timp credincios. Am avut niște probleme personale și am fost trimis de n ori să mă rog divinității. Faptul că existau și necredincioși mi-a întărit îndoiala cum că rugăciunile NU au efect și am început să mă documentez despre ateism.
Și problema este că cunoștințele/arsenalul meu nu este atât de puternic/pregătit încât să îmi apăr necredința oridecâte ori apare un "atac" religios.
Esti departe de a fi necredincios sau credincios.

Daca un ateu iti spune ca gresesti si ca "Rugaciunile au efect, daca si numai daca crezi cu adevarat", ce zici? Minte sau iti dezvaluie un adevar "universal cunoscut doar unora"?

#42
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postpoadol, on 05 aprilie 2018 - 14:38, said:

Esti departe de a fi necredincios sau credincios.

Daca un ateu iti spune ca gresesti si ca "Rugaciunile au efect, daca si numai daca crezi cu adevarat", ce zici? Minte sau iti dezvaluie un adevar "universal cunoscut doar unora"?
N-am să aud vreodată un ateu spunând asta.
Maxim ce mi-a zis un amic ateu și deist: "Totul se petrece în mintea omului. Dacă, crezi cu adevărat în ceva îi dai șansa să se materializeze (ceva de genul)".

"Esti departe de a fi necredincios sau credincios." Dar atunci ce sunt? În opinia ta?

#43
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Postwanilia144, on 05 aprilie 2018 - 14:31, said:

Nu poti atesta existenta/inexistenta a ceva ce este in afara legilor fizicii si a spatiului-timp, ceva este imaterial.


Mai degraba ar trebui sa discutam despre nivelul de implicare care cam tinde spre 0!

"Mai degraba ar trebui sa discutam despre nivelul de implicare care cam tinde spre 0!" Cred că ai dreptate aici. Problema mea cu Creatorul nu era să demonstrez că există sau nu. Era să-i demonstrez implicarea: este indiferent față de oameni, față de creația sa. Da....asta era.

#44
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postdannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

Care este cea mai bună dovadă a inexistenței Dumnezeului biblic/creștin?
Mă refer, Ă®n cazul Ă®n care te "atacă" un creștin/fanatic religios ce-i poți spune ca să-i Ă®nchizi gura?
Știu până acum de la un amic vorba: "așa cum tu ai credința ta, eu o am pe-a mea".
Mai știu și că politica și religia sunt subiecte interminabile.
Deci, care e cea mai bună dovadă cum că e inexistent acel Dumnezeu biblic, pe care o poți avea atât pentru tine cât și pentru orice creștin care o ține sus și tare cu Dumnezeul lui?
Sunt niste chestii in forma de caramida, li se spune carti si trebuie citite si înțelese. CĂ®teva sunt de baza, logica, biblia, fizica si biologia.

Edited by cirus6, 05 April 2018 - 16:47.


#45
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postdannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

Care este cea mai bună dovadă a inexistenței Dumnezeului biblic/creștin?
Mă refer, Ă®n cazul Ă®n care te "atacă" un creștin/fanatic religios ce-i poți spune ca să-i Ă®nchizi gura?
Știu până acum de la un amic vorba: "așa cum tu ai credința ta, eu o am pe-a mea".
Mai știu și că politica și religia sunt subiecte interminabile.
Deci, care e cea mai bună dovadă cum că e inexistent acel Dumnezeu biblic, pe care o poți avea atât pentru tine cât și pentru orice creștin care o ține sus și tare cu Dumnezeul lui?
Acea persoana nu este crestina, ci chiar opusul. Prin atacuri, el urmareste fie sa-i faci pe plac, prin ceea ce vrea sa obtina de la tine "in numele binelui", fie sa obtina o reactie radicala, de genul celei postate de tine aici.
Negarea formala a lui Dumnezeu, iti va atrage "demonizarea" celor din jur. Si astfel,.te vei trezi in acelasi punct din care ai plecat.
Tu in mod naiv, crezi ca acea persoana isi va opri atacurile, cand vei veni cu o replica logica. Crezi ca o afecteaza cu ceva, ca ii negi existenta lui Dumnezeu. Fals.
Invata sa te uiti la faptele oamenilor, nu la ceea ce spun. Aceasta persoana care ataca, fara motiv, in numele lui Dumnezeu, nu este crestina.

#46
rambo1962

rambo1962

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 04.11.2007

View Postdannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

Deci, care e cea mai bună dovadă cum că e inexistent acel Dumnezeu biblic, pe care o poți avea atât pentru tine cât și pentru orice creștin care o ține sus și tare cu Dumnezeul lui?
... Dumnezeul lui ... tu nu poți demonstra nimănui ceva dacă el nu vrea, fiindcă fiecare are dumnezeul lui. Pe planeta asta îs peste 7 miliarde de indivizi, fiecare gustă, vede, aude, simte, miroase și percepe doar ceea ce precepe sau ceea ce e pregătit să priceapă, fiecare e individual. Fiecare are adevărul lui, fiecare are dumnezeul lui, unii al lui Mohamed, alții a lui ... Einstein ... relativ la relativul absolutului din noi. A spus bine p-aici un ... inimos de-al meu ... Posted Image tu știi ce crezi? Sau crezi ce știi? Posted Image Că mergi în spatele științei sau al credinței e aceeași ... turmă ... care șterge orice urmă ...

Tu poți dovedi cine ești fără buletinul în buzunar?

#47
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postdannyetlv, on 05 aprilie 2018 - 14:59, said:

N-am să aud vreodată un ateu spunând asta.
Maxim ce mi-a zis un amic ateu și deist: "Totul se petrece în mintea omului. Dacă, crezi cu adevărat în ceva îi dai șansa să se materializeze (ceva de genul)".

"Esti departe de a fi necredincios sau credincios." Dar atunci ce sunt? În opinia ta?
Exact acelasi lucru si cu rugaciunea este egal daca o spui in minte sau cu voce tare.

Deci, l-ai auzit deja, dar nu ai realizat lucrul acesta, pentru ca:

Esti o nuanta de gri (curat), nici alb, nici negru si mai ai multe, foarte multe de invatat, evident, cu totii mai avem foarte multe de invatat.

Edited by poadol, 10 April 2018 - 12:19.


#48
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postdannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

Care este cea mai bună dovadă a inexistenței Dumnezeului biblic/creștin?
Mă refer, în cazul în care te "atacă" un creștin/fanatic religios ce-i poți spune ca să-i închizi gura?
Știu până acum de la un amic vorba: "așa cum tu ai credința ta, eu o am pe-a mea".
Mai știu și că politica și religia sunt subiecte interminabile.
Deci, care e cea mai bună dovadă cum că e inexistent acel Dumnezeu biblic, pe care o poți avea atât pentru tine cât și pentru orice creștin care o ține sus și tare cu Dumnezeul lui?
Daca ai o suma consistenta disponibila, cateva sute de mii de euro, posibil sa reusesti.
Cum?
Iti recomand pe cineva, un initiat neconventional care, (doar) banuiesc ca, sub protectia anonimatului (si cu acordul aceluia; nu ca ar fi necesar, dar altfel nu cred ca initiatul a vrea), pentru suma asta ar fi dispus sa iti faca hatarul de a isi incalca el principiile si printr-o inductie atipica sa ii faciliteze respectivului aceeasi stare prin care el a ajuns incredintat de existenta Dumnezeului biblic sau a orice alta fantasma in care crede el; stare insa care, de data asta, sa contina alta informatie si anume informatia pe care tu o doresti, adica sa il incredinteze pe respectivul pentru moment sau pentru o perioada nedeterminta, de ceea e vrei tu, de existenta lui Mos Craciun, Popeye Marinarul, Pantera Roz etc.

Edited by altnume, 12 April 2018 - 07:55.


#49
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Studiile mai mult sau mai putin aprofundate arata ca oamenii evolueaza sau se transforma de-a lungul timpului:

"Conform unui studiu recent realizat si publicat in Nature Ecology and Evolution, am evoluat si una dintre adaptarile noastre a fost tocmai spranceana mobila, care poate exprima o serie intreaga de emotii. Aceasta a jucat un rol crucial in supravietuirea noastra, ca specie.

Pe masura ce stramosii nostri si-au dat seama ca e nevoie sa coopereze, pentru a supravietui, arcada supraorbitala nu a mai fost la fel de proeminenta, dand voie sprancenelor sa se miste in voie, lasand cale libera unui limbaj nonverbal elocvent.

Aceste schimbari au venit intr-o perioada in care aparuse nevoia grupurilor, formate din indivizi inruditi, de a colabora cu alte grupuri, cu care nu aveau legaturi de sange si care ocupau o alta zona geografica.

Fiind capabili sa creeze astfel de legaturi, carora le-am putea spune de prietenie, s-a ajuns la colonizarea a noi regiuni. Grupurile puteau inainta in voie, stiind ca daca vor intampina greutati, forte ostile, se pot retrage pe teritoriu prieten, unde urmau sa fie in siguranta.

In plus, stramosii nostri traiau in grupuri mai mari si mai diverse decat speciile de dinaintea lor, asa ca era nevoie de cultivarea unor relatii. Acest lucru se putea face inclusiv prin exprimarea unor emotii pozitive, cu ajutorul fetei. Asa ca incet-incet trasatura care sugera dominarea, intimidarea, a disparut, fruntea devenind tot mai plata."

"Oameni si caini

In mod interesant, aceleasi schimbari pot fi observate si la caini. Cand lupii au fost domesticiti, botul lor a devenit mai aplatizat, s-a micsorat, intreaga "fata" a devenit mai plata.

Iar cercetarile au aratat ca acei caini care isi ridica sprancenele au mai multe sanse sa fie adoptati din adaposturi. Atat in cazul lor, cat si in cazul nostru, abilitatea de a ne intelege intre noi, de a comunica, de a placea a fost secretul supravietuirii.


E clar ca sprancenele au avut un rol important in acest proces. De fapt, intreaga noastra infatisare si creierul au evoluat pentru a reflecta dorinta noastra de a ne intelege mai bine cu ceilalti.

Fara sprancene am fi disparut demult, intocmai ca neanderthalienii. Cum ne-au ajutat de-a lungul timpului

#50
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006
Burden of proof, discutând rațional, cade pe cel ce susține existența. Mai mult, sarcina definirii lui D-zeu care neapărat pe cel care-i susține existența.

În cazul D-zeului creștin, așa cum este el definit, adică vag dar cu anumite atribute, se pot construi argumente care, plecând de la aceste atribute, duc către o contradicție: Argument from Evil, Argument from Hiddenness.

#51
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
De fapt, Dumnezeul crestin spune ceva care desfiinteaza asa zisa contradictie inca din fasa: "Imparatia Mea nu este din lumea aceasta". Nici pomeneala de vreo coexistenta a lui Dumnezeu cu raul.

Edited by dapix, 16 April 2018 - 22:36.


#52
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdannyetlv, on 04 aprilie 2018 - 13:23, said:

Care este cea mai bună dovadă a inexistenței Dumnezeului biblic/creștin?

așa se pune întrebarea.

#53
Shade_Wo

Shade_Wo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 07.09.2006

View Postdapix, on 16 aprilie 2018 - 22:35, said:

De fapt, Dumnezeul crestin spune ceva care desfiinteaza asa zisa contradictie inca din fasa: "Imparatia Mea nu este din lumea aceasta". Nici pomeneala de vreo coexistenta a lui Dumnezeu cu raul.

O listă cu 10 contradicții alcătuită de T. Drange, un profesor de filosofie american, pe baza a 12 atribute ale lui D-zeu, deduse din retorica creștină.

#54
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Din cele scrise acolo se observa usor ca profesorul respectiv nu cunoaste decat la un nivel superficial ce presupune crestinismul (daca acolo e vizat crestinismul, deoarece nu e foarte clar). De exemplu, afirmatia:

"3. A perfect being can have no needs or wants."

e total in contradictie cu cele spuse de Dumnezeul crestin/biblic, care are planuri, vointa:

tot asa si cuvantul Meu, care iese din gura Mea, nu se intoarce la Mine fara rod, ci va face voia Mea si va implini planurile Mele. (Isa.55:11)
zicand: "Tata, daca voiesti, departeaza paharul acesta de la Mine! Totusi faca-se nu voia Mea, ci a Ta." (Luc.22:42)
caci M-am coborat din cer ca sa fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis. (Ioan.6:38)
Eu nu pot face nimic de la Mine insumi: judec dupa cum aud; si judecata Mea este dreapta, pentru ca nu caut sa fac voia Mea, ci voia Tatalui, care M-a trimis. (Ioan.5:30)

Pe cand vorbea el inca, iata ca i-a acoperit un nor luminos cu umbra lui. Si din nor s-a auzit un glas care zicea: "Acesta este Fiul Meu preaiubit, in care Imi gasesc placerea Mea: de El sa ascultati!" (Mat.17:5)
Si din ceruri s-a auzit un glas care zicea: "Tu esti Fiul Meu preaiubit, in Tine Imi gasesc toata placerea Mea." (Marc.1:11)
si Duhul Sfant S-a coborat peste El in chip trupesc, ca un porumbel. Si din cer s-a auzit un glas care zicea: "Tu esti Fiul Meu preaiubit: in Tine Imi gasesc toata placerea Mea!" (Luc.3:22)


Cand Dumnezeu este vazut ca fiind Tatal care locuieste in Fiul Sau si Fiul care este in Tatal iar Tatal si Fiul au acelasi unic Duh Sfant, nimic din ce spune profesorul de filozofie nu se mai potriveste.

Mai mult, nu pot sa nu remarc faptul ca profesorul de filozofie nu a inteles pct. 10. The Justice-vs.-Mercy Argument. Dumnezeu poate fi drept si milostiv in acelasi timp cand plateste El Insusi facandu-Se una cu pacatosii incapabili sa-si plateasca pretul pacatului: moartea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate