Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Loc de parcare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPloiesteanul2015, on 28 martie 2018 - 15:18, said:

Dacă ai vrut facultate la Cluj Posted Image dacă voiai la Ploieşti te rezolva băiatu' Posted Image
   Spagasinule!  Iti faci reclama, poate, poate ?!

#38
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
unde stau eu sunt inchiriate, si ziua mai mult de jumatate din ele sunt fara masini. cine trece pe acolo nu poate parca ca vezi doamne e inchiriat si atunci parcheaza ampulea pe unde apuca si incurca circulatia. si noaptea raman cateva fara masini.
e risipa de spatiu intr-un oras deja foarte aglomerat.

#39
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postalx42, on 28 martie 2018 - 16:28, said:

locurile de parcare private is cea mai mare tampenie.
forteaza 30 de masini sa se plimbe aiurea si sa incurce traficul pt ca unu singur sa aiba asigurata masina in fata blocului
Nu exista locuri de parcare private.
Doar concesionate.
In rest, e parerea ta. Depinde in care tabara te afli, n'asa ?!

Edited by Topp, 28 March 2018 - 16:37.


#40
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View PostSett_ping, on 28 martie 2018 - 16:29, said:

Nu am deschis topucul sa imi sara in cap toata lumea ca mi-e lene sa o parchez la 2 strazi distanta, vreau parcare ieftina sau ca folosesc masina doar 300km pe luna. Voi merge mai mult de 1500 km pe luna cu masina  
. Si nu inteleg un lucru. De cand este inutila o mașină daca nu faci  30000 km pe an? Eu vroiam in principal sa stiu cum sa procedez ca sa obtin un loc de parcare in cartier sau in parking-ul din cartierul alaturat daca masina nu este inmatriculata sau daca este posibil acest lucru.

Sorry...

Pe scurt, fiecare primarie si-a cam facut propria politica dupa care imparte locurile de parcare.

In mare, tu esti in situatia asta:
- nu ai domiciliu in locatia respectiva
- masina va fi inmatriculata pe alta adresa decat unde locuiesti acum

Din pacate, sunt sanse mici sa primesti un loc de parcare pana termini facultatea.

Din ce am observat, urmatoarele lucruri sunt comune primariilor la acordarea unui loc de parcare:
- musai proprietar in zona respectiva
- musai masina inmatriculata la adresa respectiva (unii cer chiar inmatriculata pe numele proprietarului apartamentului)
- maxim 1 masina de apartament

In teren, mai apar niste variabile de care e musai sa tii cont:
- sunt "liste de asteptare" si pana cand nu ceri in scris situatia locurilor de parca nu vei rezolva nimic; mai exact, se face o solicitare oficiala in virtutea accesului liber la informatii prin care ceri lista cu situatia locurilor de parcare - primaria e obligata in maxim 30 de zile sa iti ofere lista
- o sa vezi ca sunt multi si cu masini din alte judete pe lista respectiva (ceea ce ne duce fix la urmoarea variabila)
- o ciocolata de la cine trebuie si catre cine trebuie rezolva multe

Fix din cauza celor de mai sus m-am lasat pagubas de a cere loc de parcare: nu dau "cadouri" si nici nu tolerez bine (devin irascibil) sa mi se pretinda asa ceva.

Edited by Quoriah, 28 March 2018 - 16:41.


#41
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 22.02.2014
Apeleza la domu' Boc si te rezolva!

#42
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View PostTopp, on 28 martie 2018 - 16:35, said:

Nu exista locuri de parcare private.
Doar concesionate.
In rest, e parerea ta. Depinde in care tabara te afli, n'asa ?!
inainte stateam intr-o zona unde era liber si tot timpul se gasea loc de parcat. atat ca nu tot timpul il gaseai fix in fata scarii.
dupa un timp au concesionat o parte din locuri si au pus bariera la intrare. rezultatul- zonele de langa sunt acum aglomerate.
o straduta din apropriere care inainte avea o 2 benzi aproape libere, are acum una total ocupata de masini parcate

#43
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostSett_ping, on 28 martie 2018 - 14:00, said:

Momentan am numere rosii si sunt programat la RAR abia peste 2 luni. Ce pot face?
Iti iei viza de flotant, te inscri pe lista de asteptare, dupa ce termini facultatea o sa fi tot pe lista respectiva, dar un pic mai in fata.....asta ti-o spune unul care s-a mutat la 25 de km de Bucuresti, unul din motive fiind lipsa locurilor de parcare, succes!

Edited by alexpet, 28 March 2018 - 17:05.


#44
Sett_ping

Sett_ping

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2018
Am viza de flotant pe adresa unde stau in chirie.

#45
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Vezi la primarie daca accepta cereri cu flotant. Din cate am vazut in alte orase, trebuie sa ai domicliul acolo si nu mergea cu flotant.

#46
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
BA OAMENI BUNI NU II MAI TOT DATI INDICATII AIUREA!!! IN CLUJ NU MAI EXISTA LOC DE PARCARE LA BLOCURILE VECHI!!! La blocurile noi daca iti cumperi locul cand iei apartamentul bine daca nu nu. NU MAI VISA CAI VERZI PE PERETI! crezi ca esti primul care nu are unde parca?

#47
nrares

nrares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 13.10.2003
Poti parca in lateral de Liceul Pedagogic sau Liceul Agricol

#48
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostTopp, on 28 martie 2018 - 16:30, said:


  Inmatricularea unui autovehicul se face obligatoriu in judetul unde ai domiciliul.
Daca esti din Dolj (de ex) si ti-ai cumparat masina, in orice judet ai sta cu chirie,  o imnatriculezi in DJ.

M-am exprimat incomplet: are nevoie de buletin de Cluj Napoca pentru a fi băgat in seama pentru locul de parcare. Cel puțin asa stiu ca trebuie in Bucuresti: domiciliu in sectorul unde se vrea închirierea parcarii. Ma indoiesc ca Boc sa vrea altfel (domiciliu in Turda, si parcarea in Cluj-Napoca). :)

#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postalexpet, on 28 martie 2018 - 16:31, said:

da dar tot primaria Clujului este
Da. e tot primaria Cluj. Atata ca si-a facut birouri si in cartiere pentru a usura putin rezolvarea unor hartii .  Nu sunt toate birourile in cladirea centrala. E o idee buna si eficienta sa nu poarte oamenii pe drumuri aiurea.


Initiator, adu masina la mine. O aduci lunea si o duci vinerea Posted Image Atat ca trebuie sa folosesti transportul in comun sa traversezi tot orasul ca sa ajungi la masina. Avem loc destul aici, e mare dealul Posted Image

  O lasi cu plinul facut si imi lasi cheile.  Fac eu aia 30.000 de km ca sa renteze masinaPosted Image

Edited by PoeOvidiu, 28 March 2018 - 20:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate