Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Loc de parcare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMizu, on 28 martie 2018 - 14:54, said:

Stiu prea bine pentru ce sunt avariile. Cand nu gasesti loc de parcare in fata magazinului, opresti pe banda 1 si pui avariile pana iti rezolvi treaba in magazin.
Cum asa? Nu pe banda 2? Nu asa ai invatat la scoala?
Cotul pe geam, scuipand seminte.
Ai apasat pe trunghiul rosu dun bord si nu ai treaba cu restul.
Triunghiul rosu clipocind iti confera 100% dreptate si suveranitate. Nu ai numar de carton suverane?

#20
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

View PostSett_ping, on 28 martie 2018 - 14:32, said:

Masina imi era necesara. In weekend merg acasa. (sunt cam 80km)

Păi dacă îți e necesară să mergi acasă, o dată pe săptămână, asta înseamnă că nu e obligatoriu să o parchezi în fața blocului.
Las-o la distanță undeva, și de acolo mergi "a piedi" sau cu un mijloc de transport în comun.

Eu când eram student nu aveam probleme cu mașina (nu aveam mașină). Eram mai preocupat că se termină cartofii și slana înainte de pachetul următor.

Edited by pexCom, 28 March 2018 - 15:09.


#21
Sett_ping

Sett_ping

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2018
Am fost la primaria Mărăști. Cat despre locurile de la bloc, sunt private. Nu ma deranjeaza daca este distanța mai mare de unde las mașina ,dar chiar nu am gasit nicunde loc...

#22
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostSett_ping, on 28 martie 2018 - 15:12, said:

Am fost la primaria Mărăști. Cat despre locurile de la bloc, sunt private. Nu ma deranjeaza daca este distanța mai mare de unde las mașina ,dar chiar nu am gasit nicunde loc...
Dacă ai vrut facultate la Cluj :P dacă voiai la Ploieşti te rezolva băiatu' :)

#23
laurentiu230480

laurentiu230480

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 15.03.2018

View PostSett_ping, on 28 martie 2018 - 14:00, said:

Ce pot face?
Taie-o pe bucati si bag-o in casa, cand ai treaba cu ea o ansamblezi si pleci la drum

#24
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Deci tie, iti trebuie masina ca sa mergi acasa vinerea 80 de km?? Banuiesc ca ai si vreun euro 6..

Te mai miri ca mergi bara la bara toata Romania..

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nici un loc????. Zici că stai în New York. Cred că și acolo e loc de parcare.

Edited by exceswater, 28 March 2018 - 15:31.


#26
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Inmatricularea aproape sigur trebuie sa fie in Cluj, nu alte localitati. Proprietarul nu are loc de parcare? Stiu ca in Cluj se face plata prim SMS. Crezi ca o poti lasa la cateva strazi distanta sau prin campus?

#27
Sett_ping

Sett_ping

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2018

View Postmariovrs, on 28 martie 2018 - 15:27, said:

Deci tie, iti trebuie masina ca sa mergi acasa vinerea 80 de km?? Banuiesc ca ai si vreun euro 6..

Te mai miri ca mergi bara la bara toata Romania..

Ziceam in general. Iti dai seama ca in weekend folosesc mai mult masina. Nu merg doar Cluj-acasa si invers.

View PostPololica, on 28 martie 2018 - 15:35, said:

Inmatricularea aproape sigur trebuie sa fie in Cluj, nu alte localitati. Proprietarul nu are loc de parcare? Stiu ca in Cluj se face plata prim SMS. Crezi ca o poti lasa la cateva strazi distanta sau prin campus?
Nu are loc proprietarul.  O pot lasa si la cateva strazi distanta.

#28
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postmariovrs, on 28 martie 2018 - 15:27, said:

Deci tie, iti trebuie masina ca sa mergi acasa vinerea 80 de km?? Banuiesc ca ai si vreun euro 6..

Te mai miri ca mergi bara la bara toata Romania..

Cand Romania o sa aiba transport public decent, atunci poti zice arogante de genul "te mai miri ca mergi bara la bara toata Romania..".

#29
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
ba ce idee buna a putut sa iti vine tie. iti iei ca tot omul masina si constati dupa ce ai cumparat-o ca nu ai unde sa o parchezi. DA stai! mergi la primaria de cartier si le zici la aia sa iti dea loc de parcare. tu ai impresia ca restul de 50.000 de oameni din gheorgheni nu s-au gandit la asta? unde va este capul ba oameni ba? iti zic io loc de parcare ieftin. sub sala polivalenta. 40 lei pe luna abonamentul. sau apuca-te si plateste amenzi de parcare daca icnepi sa te gandesti unde iti parchezi masina numai dupa ce ti-o cumperi

Edited by zile_san, 28 March 2018 - 15:53.


#30
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016

View Postdimripper, on 28 martie 2018 - 14:57, said:

Toata viata am cautat sa parchez legal, pentru asta caut pana la 1.2 km departare de bloc (Bucuresti, sector 2). Nu o consider sub nici o forma o corvoada, apreciez ocazia sa merg 10 minute pe jos.
Desigur, daca am bagaj, pana il duc sus o las pe locurile platite, cu numarul de telefon in geam (oricum sta permanent acolo), nu mai mult de 5 minute. Apoi caut parcare. Nu stiu cat de departe fatza de locurile unde ai treaba gasesti tu loc de parcare, dar sub 1.5km nu imi pare nici o tragedie. My 2 cents.

Asa fac si eu - tot in sector 2. Daca am de urcat multe lucuri, se lasa masina cu telefon in geam. Duc sus si apoi ma invart si las masina la vreo 5-10 minute distanta.

Oricum mi se pare uimitor cum lumea se inghesuie sa o lasa cat mai aproape de casa inclusiv parcand aiurea si incurcand traficul.

O gramada de masini julite in astfel de cazuri pentru ca trec baietii cu ridicarea gunoiului si zgarie restul gunoaielor aruncate aiurea pe ulitele dintre blocuri in conditiile in care la 5-10 minute distanta de bloc e loc garla. Deh, bunul simt lipsa de toate partile. Gunoiul ca gunoiul, dar, in caz de urgenta ,nu ar avea masina de salvare sau pompieri loc sa treaca, iar politia doarme...

Culmea, cei mai ce la parcari aiuristice sunt cei cu numere din alte judete decat Bucuresti din ce am vazut Posted Image

View PostSett_ping, on 28 martie 2018 - 15:38, said:

Ziceam in general. Iti dai seama ca in weekend folosesc mai mult masina. Nu merg doar Cluj-acasa si invers.

Nu are loc proprietarul.  O pot lasa si la cateva strazi distanta.

Pai cateva strazi e ok, nu inteleg care e problema... Plus, lenea se plateste dupa cum vezi.

View PostRobiacs, on 28 martie 2018 - 15:44, said:

Cand Romania o sa aiba transport public decent, atunci poti zice arogante de genul "te mai miri ca mergi bara la bara toata Romania..".

Fara suparare, nu este o singura cauza pentru mersul bara la bara in orice oras mai mare de 50,000 locuitori. Lipsa parcarilor (in special a celor supraetajate) e o problem pe care primariile o ignora cu desavarsire. Si asta e o problema.

Faptul ca pentru 300 km/lunar lumea isi cumpara masina, da, si asta e o problema.

Faptul ca nu avem transport public in comun decent si eficient, si asta e o problema.

Edited by Quoriah, 28 March 2018 - 16:23.


#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca e doar pentru weekend, masina cam e egala cu 0. Ma gandeam la ce zice @Quoriah: am inceput sa fac 120 km zilnic de acasa pana la serviciu si inapoi (ca sa spun drept, imi duc sotia la serviciu, in afara Bucurestiului, si apoi continui spre al meu, care e in Bucuresti). Sunt deranjante infrastructura (lipsa ei) si bizonii. Nu am zi in care sa nu dau claxon ca imi taie unul calea sau se incadreaza prost in banda (nu zic de semnal...).

Din fericire, folosesc masina si pentru concedii.

Cand merg la ai mei, o parchez pe o strada paralela, unde gasesc, de obicei, loc, dar se intampla uneori sa dau 2-3 ture pana gasesc unul. La bloc, o las in curte, momentan, pana se pune bariera (sper sa pot obtine acces, chiar daca nu am loc). Dupa vad cum o rezolv (probabil in strada, in jurul blocului).

#32
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
locurile de parcare private is cea mai mare tampenie.
forteaza 30 de masini sa se plimbe aiurea si sa incurce traficul pt ca unu singur sa aiba asigurata masina in fata blocului

#33
Sett_ping

Sett_ping

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.03.2018
Nu am deschis topucul sa imi sara in cap toata lumea ca mi-e lene sa o parchez la 2 strazi distanta, vreau parcare ieftina sau ca folosesc masina doar 300km pe luna. Voi merge mai mult de 1500 km pe luna cu masina  
. Si nu inteleg un lucru. De cand este inutila o mașină daca nu faci  30000 km pe an? Eu vroiam in principal sa stiu cum sa procedez ca sa obtin un loc de parcare in cartier sau in parking-ul din cartierul alaturat daca masina nu este inmatriculata sau daca este posibil acest lucru.

#34
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Explica-mi de ce e o tampenie...

Ai 31 de masini... Masina numarul 6 (din cele 31) are locul inchiriat de la primarie.

Intotdeauna vor fi 30 de masini se vor plimba sa caute un loc de parcare.

#35
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPololica, on 28 martie 2018 - 15:35, said:

Inmatricularea aproape sigur trebuie sa fie in Cluj, nu alte localitati. Proprietarul nu are loc de parcare? Stiu ca in Cluj se face plata prim SMS. Crezi ca o poti lasa la cateva strazi distanta sau prin campus?
  Inmatricularea unui autovehicul se face obligatoriu in judetul unde ai domiciliul.
Daca esti din Dolj (de ex) si ti-ai cumparat masina, in orice judet ai sta cu chirie,  o imnatriculezi in DJ.

Edited by Topp, 28 March 2018 - 16:36.


#36
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostLuvRaluK, on 28 martie 2018 - 14:22, said:

Da, nu te mira asa, avem sedii mai mici ale primariei ca sa nu mergem pentru orice chestie la sediul mare.
http://www.primariac...u-publicul.html
da dar tot primaria Clujului este

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate