Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Metoda CIO ( cry-it-out )

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Corinadaniela, stiu ca metoda merge doar la unele cazuri, de asta am intrebat cine a folosit cu succes ( scrie in primul post ). Nu sunt interesat de ce cred lumea daca nu a incercat, e normal daca nu ai incercat sa ti se para tortura. Ce nu imi place ca vad acesti parinti super dedicati, dar care uita ca mai ai si o viata profesionala, viata de cuplu pe langa aia de parinte. Asta e gandirea romaneasca : am facut copil, traiesc pt el restul nu conteaza. Nu o judec, asta pot oferi maxim unele persoane. Dar cand auzi ca proceseaza altfel, nu stii nimic de metoda aia, doar pareri personale.. insa il judeci pe ala care o face.. well adta zice ceva de IQ tau.


Ca sa iti raspund la intrebare, are 2 somnuri pe zi, papa sanatos, e perfect sanatos.. e vesel.. nici cea mai mica problema pana acum ( confirmat cu doctor, nu doar parerea mea personala ).

PS: ca sa fii si un parinte mai rau, de la 1 luna sta bot in bot cu cainele meu..

#38
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Posttaosil, on 25 aprilie 2018 - 06:52, said:

e normal daca nu ai incercat sa ti se para tortura.
Deci nu poti sa-ti dai cu parerea despre ceva decat daca incerci? <_<

View Posttaosil, on 25 aprilie 2018 - 06:52, said:

Ce nu imi place ca vad acesti parinti super dedicati, dar care uita ca mai ai si o viata profesionala, viata de cuplu pe langa aia de parinte. Asta e gandirea romaneasca : am facut copil, traiesc pt el restul nu conteaza. Nu o judec, asta pot oferi maxim unele persoane. Dar cand auzi ca proceseaza altfel, nu stii nimic de metoda aia, doar pareri personale.. insa il judeci pe ala care o face.. well adta zice ceva de IQ tau.
PS: ca sa fii si un parinte mai rau, de la 1 luna sta bot in bot cu cainele meu..
Eu vad ca esti personajul principal printre cei care fac judecati gratuite.

#39
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
era atat de previzibila reactia lui, dupa modul in care a pus din start problema si a dat peste nas unora si altora, incat nici nu m-am mai deranjat sa-i raspund si sa-i explic unde si cum greseste.

#40
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

View Posttaosil, on 25 aprilie 2018 - 06:52, said:

.... Ce nu imi place ca vad acesti parinti super dedicati, dar care uita ca mai ai si o viata profesionala, viata de cuplu pe langa aia de parinte. Asta e gandirea romaneasca : am facut copil, traiesc pt el restul nu conteaza.

Dar cand auzi ca proceseaza altfel, nu stii nimic de metoda aia, doar pareri personale.. insa il judeci pe ala care o face.. well adta zice ceva de IQ tau.
Ci-a faciut?
Cand l-ai procreat nu stiai ca ai viata personala si ca te trage pubipla taras?
Ce vrei sa faci? Sa te razbuni?


adta asta cine mai e?

#41
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
E un caz clasic de "vreau sa-mi fubipt nevasta si nu pot de mucos" :w00t:

Oare de ce fac unii copii inainte de a se interesa ce dracu rezulta de-acolo? :lol:

In plus, acuma am vazut ca se confunda metoda Ferber cu "cry it out". Metoda Ferber e mai light, nu lasi copilul sa plinga pina ii ies ochii din cap, mai mergi "din cind in cind" la el. Dupa ce-am auzit de metoda asta mi-am dat seama de ce plingea cu orele copilul vecinilor acum vreo 2 ani. Ma tot intrebam ce dracu poate sa-i faca. Adevarul este ca copilul ala n-a iesit prea bine, facea recent niste crize de nervi inainte de gradi, de parca intrase Skcaraotzki in el. Tot asa il lasau in treaba lui sa urle ca un smintit. Cry it out my ass. In cele din urma s-au mutat Posted Image

#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Aoleu, ai dreptate, si copila vecinilor mei a plans seara de seara, minim 30-40 min, timp de un an, se speria fii-mea de cat putea sa urle biata fetita, o auzeam cum se ineaca cu mucii si chiar vomita din cand in cand...deh, pereti subtiri intre apartamente. Imi venea sa le sparg usa vecinilor si sa le linistesc eu fetita, ca nu mai suportam, chiar ma gandeam ca e caz de abuz, de chemat protectia copilului...idioti vecini...ma-sa urla la copila sa taca si sa se culce, fetita urla mai tare...si mereu ii apuca circul pe la 10-11 seara, normal ca era prea obosita fetita la ora aceea, sa te mai poti intelege cu ea cu vorba buna..

#43
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postcorinadaniela, on 25 aprilie 2018 - 17:37, said:

Aoleu, ai dreptate, si copila vecinilor mei a plans seara de seara, minim 30-40 min, timp de un an, se speria fii-mea de cat putea sa urle biata fetita, o auzeam cum se ineaca cu mucii si chiar vomita din cand in cand...deh, pereti subtiri intre apartamente. Imi venea sa le sparg usa vecinilor si sa le linistesc eu fetita, ca nu mai suportam, chiar ma gandeam ca e caz de abuz, de chemat protectia copilului...idioti vecini...ma-sa urla la copila sa taca si sa se culce, fetita urla mai tare...si mereu ii apuca circul pe la 10-11 seara, normal ca era prea obosita fetita la ora aceea, sa te mai poti intelege cu ea cu vorba buna..
Posted Image Posted Image Posted Image  Bietii copii. Ei saracii n-au nici o vina...

View PostMosotti, on 25 aprilie 2018 - 17:21, said:

E un caz clasic de "vreau sa-mi fubipt nevasta si nu pot de mucos" Posted Image
Oameni fara pic de imaginatie Posted Image Posted Image .

#44
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View Posttaosil, on 27 martie 2018 - 17:47, said:

Buna,

Am un baiat de 11 luni, care a dormit foarte bine pana acum de cand s-a nascut . Ma refer aici ca avem un ritual bine definit : dupa baie, primea laptic apoi pus la somn sa adorma singur. Nu plangea, era totul roz, si s-a trezit de maxim 1,2 ori pe noapte pentru papa din nou.( de pe la 4 luni nu se trezea decat dimineata )

La fel a fost cu somnul de zi, inca avem cate 2 reprize de somn fara mare probleme.

In 11 luni am avut doar 2 crize de pavor nocturn ( night terrors) in rest nu am avut evenimente.

De cam 1 saptamana, a luat decizia ca nu vrea sa mai doarma noaptea, si am inceput metoda CIO ( dupa modelul dr. Ferber ). Is curios daca a mai folosit cineva acesta metoda, s-au are cineva idee de efecte pe termen lung la bebelusi.( as prefera cineva care are studii in domeniu, sau a incercat-o si el / ea ... parerile sunt prea subiective ca sa pot sa le iau in considerare. ( metoda asta pare sa aiba efect imediate destul de bune, adorme singur .. dar e dificil tare pentru parinti .. cand il auzi plangand e greu ).

Multumesc.

PS: pentru cine nu e familiar cu aceasta metoda, implica sa il lasi sa planga pana adoarme singur.

PS2 : cine nu e adept la aceasta metoda ( cum sunt 90% din mamicile din Romania ) nu ma ajuta daca imi da sfaturi impotriva metodei. Inteleg ca metoda de cosleep ( dormit impreuna cu parintii ) e mai usoara, dar nu sunt interesat.

Any closure avem și noi? L-ați dovedit pe bebe?

#45
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Mai are rost un raspuns?

E clar ca nu e o metoda ok, din punctul de vedere a forumistilor.

Cine e curios sa vad daca merge, poate incerca ;)

#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,715
  • Înscris: 21.06.2016
N-as avea incredere in forumisti nici de aici pina la buda :)

#47
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Ok, noi suntem niste scarbe care nu vrem decat sa te judecam pentru cum iti traiesti viata (o sa ignoram faptul ca tu ai venit sa ne intrebi pe noi si ca aparent trebuia sa iti dam numari raspunsurile care iti plac tie). Dar pentru ca ai intrebat de riscuri, uite aici niste oameni destepti (nu ca noi) care au studiat efectele acestei metode:
https://www.bellybel...eep/cry-it-out/
https://thestir.cafe...s_crying_it_out
https://www.askdrsea...-crying-harmful
https://www.psycholo...s-crying-it-out

#48
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Posttaosil, on 25 aprilie 2018 - 06:52, said:

Corinadaniela, stiu ca metoda merge doar la unele cazuri, de asta am intrebat cine a folosit cu succes ( scrie in primul post ). Nu sunt interesat de ce cred lumea daca nu a incercat, e normal daca nu ai incercat sa ti se para tortura. Ce nu imi place ca vad acesti parinti super dedicati, dar care uita ca mai ai si o viata profesionala, viata de cuplu pe langa aia de parinte. Asta e gandirea romaneasca : am facut copil, traiesc pt el restul nu conteaza. Nu o judec, asta pot oferi maxim unele persoane. Dar cand auzi ca proceseaza altfel, nu stii nimic de metoda aia, doar pareri personale.. insa il judeci pe ala care o face.. well adta zice ceva de IQ tau.


Ca sa iti raspund la intrebare, are 2 somnuri pe zi, papa sanatos, e perfect sanatos.. e vesel.. nici cea mai mica problema pana acum ( confirmat cu doctor, nu doar parerea mea personala ).

PS: ca sa fii si un parinte mai rau, de la 1 luna sta bot in bot cu cainele meu..

Nu stiu daca mai conteaza, dar eu am folosit cry it out la 15 luni. Tudor se trezea pana atunci de mai multe ori pe noapte si eram terminati. Noi am fi rezistat, dar pediatra ne-a zis ca nici lui nu ii este bine cu somnul truncat. A functionat (oarecum, acum se trezeste numai din cand in cand) intr-o noapte. Eu am stat langa patutul lui pana a adormit, au fost niste plansete pe acolo si incercari de evadare, dar in general a mers usor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate