Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Metoda CIO ( cry-it-out )

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Buna,

Am un baiat de 11 luni, care a dormit foarte bine pana acum de cand s-a nascut . Ma refer aici ca avem un ritual bine definit : dupa baie, primea laptic apoi pus la somn sa adorma singur. Nu plangea, era totul roz, si s-a trezit de maxim 1,2 ori pe noapte pentru papa din nou.( de pe la 4 luni nu se trezea decat dimineata )

La fel a fost cu somnul de zi, inca avem cate 2 reprize de somn fara mare probleme.

In 11 luni am avut doar 2 crize de pavor nocturn ( night terrors) in rest nu am avut evenimente.

De cam 1 saptamana, a luat decizia ca nu vrea sa mai doarma noaptea, si am inceput metoda CIO ( dupa modelul dr. Ferber ). Is curios daca a mai folosit cineva acesta metoda, s-au are cineva idee de efecte pe termen lung la bebelusi.( as prefera cineva care are studii in domeniu, sau a incercat-o si el / ea ... parerile sunt prea subiective ca sa pot sa le iau in considerare. ( metoda asta pare sa aiba efect imediate destul de bune, adorme singur .. dar e dificil tare pentru parinti .. cand il auzi plangand e greu ).

Multumesc.

PS: pentru cine nu e familiar cu aceasta metoda, implica sa il lasi sa planga pana adoarme singur.

PS2 : cine nu e adept la aceasta metoda ( cum sunt 90% din mamicile din Romania ) nu ma ajuta daca imi da sfaturi impotriva metodei. Inteleg ca metoda de cosleep ( dormit impreuna cu parintii ) e mai usoara, dar nu sunt interesat.

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Da' nu merge mai bine metoda : verifica orice cauza care ar putea determina plansul? Gen de la scutec pana la mancare sau chiar boala. Ce te faci daca il doare ceva si tu nu stii? I-ai dat de mancare , spalat, schimbat etc etc si inca plange? Poate fi semn de vreo boala deci n-ar fi rau o vizita pe la medic.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Va devei un adult fara voce, inhibat, introvertit, tacut, care a fost antrenat ca vocea lui nu este auzita, nu este bagat in seama si nu merita efortul de a lupta.
Copii nu plang degeaba iar pana cand va putea vorbi, parintele trebuie sa fie tot timpul prezent langa el si sa ii transmita ca ii este alaturi, incercand sa il ajute pentru a-i fi bine.
Dupa ce copilul vorbeste - se poate discuta despre aceasta metoda mai ... altfel

#4
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Cum am si zis, apreciez raspunsurile la topic, nu total aiurea.

Daca citeai postul, vedeai ca are un ritual de somn, care implica baita si papica, iar la doctor merge lunar si e 100% sanatos.

Nu vrea sa doarma din cauza ca ar vrea sa se joace ori sa exploreze mai mult, nu e alt motiv.

@Naijax .. e doar parere personala ? Metoda se poate aplica de la 6 luni in sus.

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Naijax, on 27 martie 2018 - 18:06, said:

Va devei un adult fara voce, inhibat, introvertit, tacut, care a fost antrenat ca vocea lui nu este auzita, nu este bagat in seama si nu merita efortul de a lupta.
Mda....dar daca il bagi in seama tot timpul atunci nu devine rasfatat, nazuros, arogant, o sa creada ca i se cuvine totul, etc...? Am vazut prin magazine pustani care ziceau cu voce tare si obraznica la parinti aratand spre rafturi la dulciuri sau jucarii: "Vreau asta, si asta, si asta !". Daca incercau parintii sa protesteaze, atunci faceau o criza cu urlete, lacrimi, etc. pana parintii cedau...Iti dai seama ce o sa iasa din copiii aia...

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
E o parere documentata
Atasamentul intre copilul mic si mama se formeaza prin conferirea unei interactiuni active ceea ce inseamna ca este nevoie sa fim acolo, prezenti, intelegand nevoia copilului si disconfortul exprimat prin plans, fara inhibarea acestui comportament.
NU - metoda NU se poate aplica de la 6 luni in sus ci NUMAI dupa ce copilul vorbeste
Pana la urma faci ce vrei
Nu e treaba mea

 Aldulescu, on 27 martie 2018 - 18:16, said:

Mda....dar daca il bagi in seama tot timpul atunci nu devine rasfatat, nazuros, arogant, o sa creada ca i se cuvine totul, etc...? Am vazut prin magazine pustani care ziceau cu voce tare si obraznica la parinti aratand spre rafturi la dulciuri sau jucarii: "Vreau asta, si asta, si asta !". Daca incercau parintii sa protesteaze, atunci faceau o criza cu urlete, lacrimi, etc. pana parintii cedau...Iti dai seama ce o sa iasa din copiii aia...

Este vorba despre alt tip de comportament potrivit pentru alt topic
Aici suntem pe - Copilul meu > Primul an

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Al meu se trezea si plangea de 12 ori pe noapte. Dupa 2 ani a fost mai bine.
Primii 5 ani sunt mai grei (pana te obisnuiesti).
Succes.

#8
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
@Naijax are 100% atentia noastra ziua, ne jucam cu el, iesim la plimbare etc etc

Am comandat si cartea lui Ferber, dar pana vine ma uit la ce scrie pe net.

Metoda e ok dupa 6 luni, ca atunci incepe sa se miste si nu mai e risc sa se inece cu plansul.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu stiu cine este Ferber asta si ce metoda de tortura a inventat
Sunt multi nebuni pe lumea asta
Sa-ti spun o poveste si cu asta inchei;
Sparta - Mamele spartane indepartau intotdeauna absolut orice putea face copilul sa planga sau sa simta frica.
Pana la varsta de sapte ani copilul era crescut doar de mama sa care, in afara de hrana si imbracaminte, se ingrijea ca acesta sa nu planga sau sa se sperie sub nici o forma.
Odata impliniti cei sapte ani, baiatul era luat de langa mama de catre stat si pregatit pentru a fi razboinic.
Baiatul NU cunostea frica si NU stia sa planga.
Cat de duri erau spartanii si ce fel de razboinici erau ? Nu are rost sa comentam

O seara buna

#10
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Daca nu ai auzit de  Ferber, imi e clar cate stii despre metoda lui si cate cunostinte ai :)

E ok, am inteles , esti inpotriva la acest lucru.

PS: Spartani ? stii ca in timpul razboiului, cei batrani le-o trageau celor tineri, si se considera o forma de respect. Filmul "300" a fost fain, dar nu are treaba cu realitatea :)

#11
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Consecintele unei solutionari, oricare ar fi ea, pot fi doar aproximate. Functie de copil si factori ulteriori rezultatele pot fi diferite. Nu este matematica...nu exista un algoritm...de asta suntem atat de diferiti ca adulti...

#12
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
a meu are 12 luni si o saptamana. vorbesc in cunostinta de cauza. metoda lui ferbie ala e o imbecilitate. nu functioneaza. o sa cresti un serial killer

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un copil la 11 luni nu plange din senin. Ceva il deranjeaza. Trebuie sa ai grija de el. Mai tarziu dupa ce vorbeste si incepe sa "oracaie" nu are decat. E in stare sa spuna ce il doare. Dar acum trebuie multa atentie.

Eu unul am 2 baieti care au depasit varsta majoratului, unul e chiar mai mare.. sunt foarte ok.

#14
dustyman

dustyman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.03.2016
te-ai gandit si la colici? ar cam fi timpul sa-l deranjeze...

Edited by dustyman, 27 March 2018 - 21:49.


#15
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Noi cu fata am reusit ,a fost prima. Baiatul in schimb nu vroia sa "coopereze"

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

 Naijax, on 27 martie 2018 - 18:06, said:

Va devei un adult fara voce, inhibat, introvertit, tacut, care a fost antrenat ca vocea lui nu este auzita, nu este bagat in seama si nu merita efortul de a lupta.
Copii nu plang degeaba iar pana cand va putea vorbi, parintele trebuie sa fie tot timpul prezent langa el si sa ii transmita ca ii este alaturi, incercand sa il ajute pentru a-i fi bine.
Dupa ce copilul vorbeste - se poate discuta despre aceasta metoda mai ... altfel

In vest metodele astea sint mult mai frecvente de zeci de ani.
Daca tie vesticii ti se par tacuti, esti cazut din pom...

#17
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Noi am mers pe varianta asta :
*copilul in camera lui in patut
*mers la el de aproape fiecare data DAR fara sa il luam din pat daca nu era necesar
Uneori chiar au chef de atentie la 4 noaptea.
Trebuie educat sa doarma noaptea .
Vecinii de sus au fost mult asprii,facea crize de plans a lor cate 2 ore ,uneori ma gandeam sa chem politia ca poate il tortureaza sau ceva ...
Dar depinde si de copil,cum zicea fetita noastra se trezea si statea linistita in pat ,gangurea nu avea treaba. Baiatul in schimb cum se trezea avea nevoie sa il iei in primire

#18
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Multumesc de feedback la toti !

@botelucian .. asa fac si eu, il pun la somn, si ma duc din 10 in 10 minute la el si ii vorbesc calm, dar nu il ridic din patut.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate