Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Metoda CIO ( cry-it-out )

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
doctorita ne-a spus sa nu il lasam mult sa urle .... de parca ii poti lasa , ca sa nu faca rosu in gat .
Doar ca unii sunt mai altfel , au alte nevoi , piticul nostru simtea cand era in brate daca stateam in picioare sau asezat .
Si bineinteles ca ii placea la inaltime :)
Depinde mult de firea lor , fata statea singura dupa ce se trezea in pat si nu avea treaba , pana a fost mare de putea sa coboare peste gratii si singura , bine avea o papusica deja

#20
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Din curiozitate, mama bebelusului ce parere are despre metoda aceasta?

#21
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Mama bebelusului e batuta, legata si aruncata in beci.

Intrebarea ta o fost pe bune? Indiferent ce faci cu copilul tau, parinti trebuie sa reactioneze la fel. O doare cand plange, mai mult decat pe mine, dar stie ca pe termen lung e mai bine.

Edited by taosil, 30 March 2018 - 07:14.


#22
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Nu ai motiv sa te simti atacat(alta explicatie nu am pentru reactia ta).
Si nu, nu trebuie sa reactioneze la fel parintii.
Oricum, mi se pare ca sunteti sadici. Pacat de copilul ala.....

#23
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Eram ironic doar.

Parinti nu trebuie sa reactioneze la fel? Lasa-ma sa ghicesc mama e buna, tata e rau / dur.

#24
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,216
  • Înscris: 23.03.2007
Noi mergeam cu schimbul...apoi eu mai mult apoi zona crepusculara mergea careva dar nu stim care ca umblam ca zombii .
Ideea importanta e ca nu am cedat. Copii dormeu singuri in camera lor toata noaptea . A mai fost un stres cu renuntarea la pampers se sculau sa mearga "singuri" la olita

#25
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

 taosil, on 27 martie 2018 - 18:11, said:

Cum am si zis, apreciez raspunsurile la topic, nu total aiurea.

Daca citeai postul, vedeai ca are un ritual de somn, care implica baita si papica, iar la doctor merge lunar si e 100% sanatos.

Nu vrea sa doarma din cauza ca ar vrea sa se joace ori sa exploreze mai mult, nu e alt motiv.

@Naijax .. e doar parere personala ? Metoda se poate aplica de la 6 luni in sus.

E o metodă barbara, care nu e deloc indicat să fie folosită până la 2 ani.
La 11 luni este foarte mic și poate fi foarte traumatizat, pt ca se trezește singur, plânge și nu vine nimeni ca să-l liniștească.
Urmarea este că poate dezvolta anxietate de separare, care duce la neîncredere în sine, printre multe altele.
Dacă până acum nu a avut probleme cu somnul, iar acum se trezește și plânge, ar trebui să fie destul de clar că nu poate face față singur trezirilor nocturne și are nevoie de cineva care să fie lângă el.
Este greu pt părinți să nu poată dormi noaptea din cauza copilului, știu, dar dacă plânge mult și nu se poate liniști singur în câteva minute, e un semn că metoda propusa de tine nu are cum să îi facă bine. Nici pe termen scurt, dar mai ales pe termen lung.
După 2 ani, copilul înțelege mai mult și i se poate explica dacă se trezește noaptea că trebuie să se culce la loc, noaptea se doarme, dimineața vă treziți și vă jucați etc.
Până atunci însă, nu!

 taosil, on 30 martie 2018 - 07:12, said:

Mama bebelusului e batuta, legata si aruncata in beci.

Intrebarea ta o fost pe bune? Indiferent ce faci cu copilul tau, parinti trebuie sa reactioneze la fel. O doare cand plange, mai mult decat pe mine, dar stie ca pe termen lung e mai bine.

De unde știe că pe termen lung este mai bine?


#26
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Am citit despre nea Ferber.
Zice că dacă se întâmplă accidente, cum ar fi ca ăla mic să plângă până vomita, să te duci lângă el, să ștergi tacticos voma, apoi să pleci de acolo :confuzzled:.
Na, ce să spun, mulți sunt duși pe lumea asta, însă nenorocirea e abia atunci când își adună în jurul lor discipoli.


#27
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Nici nu trebuia sa-l citeasca pe tipul asta. Doar lua aminte la cum sunt crescuti copiii in orfelinate, asemeni lor, celor 2 ''parinti'', nici pe amaratii aia ai sortii nu vine nimeni sa-i ia in brate daca plang. din cauza vreunei suferinte sau doar pentru ca sunt niste prunci cu nevoi. Problema e ca astia 2 au ales sa fie sadici......

 Chayah, on 19 aprilie 2018 - 12:37, said:



De unde știe că pe termen lung este mai bine?
Cum de unde stie? Asa a spus omul ala in carte.
Ma intreb cum de i s-a suprimat instinctul matern, dar vazand postarile ''tatalui'' capat posibilul raspuns.

#28
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Vad ca deja sunt ars pe rug si catalogat ca sadic.

Va mai pun o intrebare si va las in pace: voi aveti o parere despre topic, eu am alta. Fiecare poate sa aduca argumente ( netul e plin de prostii) pro pentru cauza lui. Voi sunteti chiar asa de simpli, daca vedeti pe altcineva cu o alta opinie, ca sa va simtiti bine trebuie sa il insultati?

Sa fiti iubiti.

#29
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Eu cred așa: ce ție nu-ți place, altuia nu-i face, dacă persoana respectivă nu are posibilitatea de a se apăra.
Un copil de 11 luni nu are posibilitatea de a se apăra.
Dar, desigur, e copilul tău și faci ce vrei, nimeni nu te poate opri din a-l lăsa să plângă ore în șir, până vomita.

Să fie iubit și copilul tău!

Edited by Chayah, 19 April 2018 - 20:10.


#30
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

 taosil, on 19 aprilie 2018 - 15:35, said:

Vad ca deja sunt ars pe rug si catalogat ca sadic.
Da' lasa-l domnle sa planga pana vomita, ce tot atata dragoste, mangaiere, consolari si tinut copilul in brate. Si daca tot plange pana vomita, poate e mai usor sa nu il hraniti, ca ar avea mai putin continut de vomitat Posted Image.


Acu' fii sincer cu tine si recunoaste ca si tie ti se pare sadic, de aia intrebi in primul post de efectele pe termen lung. Da' speri sa-ti dea vreunul dintre noi unda verde ca sa ai mai putine mustrari de constiinta...

Edited by Dev, 19 April 2018 - 21:13.


#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Al meu are 9 luni si e obisnuit sa doarma cu sotia. Ne-am gindit si noi sa aplicam metoda asta, ne-am uitat la citeva filme pe iutub cu povesti de succes aplicind metoda, dar investigind mai departe am decis ca o cretinatate si am renuntat. O teorie contrara spune ca daca-l lasi sa plinga si nu-l bagi in seama o sa creada ca a fost abandonat si de-aia o sa taca, nu pentru ca s-a facut brusc mai destept. Cica asa ar fi cu copiii de la orfelinate Posted Image

#32
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007

 taosil, on 19 aprilie 2018 - 15:35, said:

Vad ca deja sunt ars pe rug si catalogat ca sadic.

Va mai pun o intrebare si va las in pace: voi aveti o parere despre topic, eu am alta. Fiecare poate sa aduca argumente ( netul e plin de prostii) pro pentru cauza lui. Voi sunteti chiar asa de simpli, daca vedeti pe altcineva cu o alta opinie, ca sa va simtiti bine trebuie sa il insultati?

Sa fiti iubiti.
Eu recunosc, sunt un om simplu: nu mi-e frica sa-mi iubesc pruncul de teama de a nu-l rasfata, sau alte bazaconii. Nu mi-e teama de prostul exemplu pe care i l-as putea da luandu-l in brate si alinandu-i suferinta/teama. Nu mi-e teama sa-mi dau viata, daca e nevoie, pentru a nu-l vedea suferind. Ma scuzi ca nu pot fi ''sofisticata'' precum voi...

#33
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,479
  • Înscris: 09.05.2008

 taosil, on 19 aprilie 2018 - 15:35, said:

Va mai pun o intrebare si va las in pace:  Voi sunteti chiar asa de simpli, daca vedeti pe altcineva cu o alta opinie, ca sa va simtiti bine trebuie sa il insultati?
Oooo, Daaa!
Doar suntem romani.

 Mosotti, on 21 aprilie 2018 - 19:44, said:

Al meu are 9 luni...
Sa-ti traiasca si sa semene destept cu ta'so! :D

ON: Nu cunosc teoria , da' din ce am citit pe aici mi se pare un sadism gratuit.

#34
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 futurist, on 24 aprilie 2018 - 15:11, said:

ON: Nu cunosc teoria , da' din ce am citit pe aici mi se pare un sadism gratuit.

Teoria este ca lasi copilul singur in camera si daca incepe sa urle nu te duci sa-l iei in brate. :w00t:

#35
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu! Teoria spune că îl lași să plângă cu orele!, nu contează cât, iar dacă vomita de la atâta plâns, intri, ștergi, apoi ii urezi succes pe mai departe, în a deveni gladiatorul familiei.

Sunt bebeluși care scancesc câteva minute și apoi își găsesc confortul și adorm.
Nu ăstora li se aplică teoria, ci ălora care chiar insista că au nevoie de prezența cuiva, pt că nu se pot liniști singuri.

#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
taosil, tu scapi din vedere tocmai esentialul : metoda functioneaza DOAR la o parte dintre bebelusi/copiii mici.

restul vor continua sa planga, de neconsolat, pana intra in spasm sau vomita, de aceea este nevoie sa gasesti acea metoda care functioneaza pentru COPILUL TAU. este unic, nu seamana cu altul, voi sunteti adultii responsabili pentru a-l creste, pentru a-i asigura o stare de bine, de siguranta, de confort psihic.
incearca tu sa plangi cu urlete zeci de minute, sa vezi la cat iti ajung tensiunea si pulsul si cat de rau iti vajaie creierii. daca al tau copil nu poate vorbi suficient cat sa spuna ce si cum il doare, asta nu inseamna ca el nu sufera atunci cand il lasi sa planga/urle, singur si speriat, in intuneric.

daca pui confortul personal si teoriile unui nene mai presus de starea de bine a copilului tau, ce sa zic, destul de aiurea. nu mai fii atat de "intepat" in raspunsuri, te-ai gandit pentru o clipa ca tu esti cel care procedeaza "ciudat", in comparatie cu ceilalti, care ti-au spus deja ca nu este ok metoda descrisa de tine ?

probabil ca daca locuiai in norvegia, deja era barnevernet-ul la voi la usa, gratie unor vecini binevoitori. glumesc, dar nu-i de gluma ce vrei tu sa faci...

am trecut si eu prin etapa in care copila nu adormea decat in bratele mele si apoi o puneam in patutul ei. ulterior, a acceptat sa o culc in patutul ei, dar trebuia sa stau in dormitor, pe patul meu, langa patutul ei, sa se asigure ca sunt acolo si nu plec pana adoarme. uneori adormeam eu asteptand sa adoarma ea.
usor-usor a trecut si aceasta etapa si a adormit singura in patutul ei, dupa ritualul de seara (baita, pupaceli, giugiuleli si baut laptic).
si n-am murit, iar copila mea acum este calma, echilibrata, stapana pe ea, nu se crizeaza sau enerveaza din orice fleac.

ce program are copilasul in timpul zilei ? la ce ora se trezeste, cat doarme peste zi, ce activitati are, este scos zilnic pe afara la plimbare si aer curat ? poate copilul tau trece printr-o perioada in care face multe achizitii cognitive, de limbaj, de comportament si asta ii induce o stare de agitatie, sa-i spunem, e supra-stimulat si de aceea nu poate adormi la fel cum o facea inainte.
poate ca ii mai dau ceva dinti si asta il sacaie suficient cat sa-i dea peste cap orice rutina.
sau poate e ceva nou la voi in familie, in casa, in rutina. i-ai facut recent vreun vaccin ? intreb pentru ca nu mai sunt la curent cu schema actuala de vaccinare.
ii dai cumva suplimente pentru imunitate ?
ce s-a schimbat la voi in familie sau in casa in ultima perioada ?

Edited by corinadaniela, 24 April 2018 - 15:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate