Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Casa pentru Acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#19
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdana84, on 27 martie 2018 - 15:01, said:

Curiozitate: arhitectul e de pe forum ? E drept ca as putea astepta cateva randari ca sa ma prind Posted Image, dar na, pot si sa intreb ...
Stii mai mult de doi? ca cei pecare-i stiu is departe rau de ce vad. Posted Image

View Postwolfyman, on 27 martie 2018 - 15:28, said:

Salut, si eu ma pregatesc sa construiesc tot in Otopeni pe Marin Sorescu. Poate ne mai ajutam cu ponturi in zona. De exemplu mie imi cerea cineva pt curatare teren de 1000 mp 10000 lei ceea ce mi se pare enorm. Daca vrei imi poti spune pe privat cat a costat mp de teren? Sunt curios daca am dat eu mult sau nu ��
La o adica, puteti sa impartiti o cifa la nevoie...

Edited by viotl, 27 March 2018 - 15:35.


#20
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Daca ne apucam in acelasi timp de ce nu

#21
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pai asta ziceam. Daca el toarna o placa si tie iti trebuie 3 mc...s-ar potrivi.

#22
panoc

panoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.08.2006
Salut și nervi de otel! :) o sa ai nevoie, ca noi toți  care construim de altfel :)
Câteva considerente, nu spun neapãrat ca e bine sau rãu într-un anumit mod:
Cele doua aticuri care încadreazã acoperișul. Am asa ceva și dacã as mai face alta casa m-aș scãpa de ele. De ce? Pt ca din punct de vedere termo și hidroizolație în jurul lor e o lucrare care presupune potrivire și lipire folii, poziționãri sorturi de tabla, izolare cât mai buna în jurul aticurilor respective asa încât sa nu ai punți termice sau sa ai cât mai puține. Dacã o faci cu finisori s-ar putea sa iasã ok dar asta e o zona de care de obicei se ocupa bãieții care fac structura, care în general nu sunt atât de atenți la detalii. Arhitecților le plac aticurile respective însã în execuție necesita atenție speciala. Din punctul meu de vedere mai bine duci șarpanta peste zid și urci cu termosistemul pana în șarpanta.
Și un alt punct de vedere, dacã bine am vãzut ai gol peste living. Arata foarte fain dar nu e cea mai eficienta soluție dpdv termic. Plus ca ziceai ca ai nevoie de spațiu de depozitare:) Dar, dacã tot o faci, gândește-te sa lași și șarpanta vizibila și sa pui niște velux uri sau un luminator. O sa arate monumental :)





#23
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Mie îmi place punctul de plecare. Sunt sigur că veți dezvolta geometria într-o direcție bună (în măsura posibilităților, unele din ideile din linkul google de mai sus sunt ok). Dacă veți reuși să extindeți cu puțin băile și cu ceva mai mult spațiul de depozitare va ieși ceva fain. Succes!

PS geometria voastră s-ar preta de minune cu o structură metalică :D

#24
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013

View Postdana84, on 27 martie 2018 - 15:01, said:

Mie una imi place in rest, chiar si acoperisul intr-o apa, dar clar e o chestie subiectiva.
Si compartimentarea mi se pare faina pentru o casa asa micuta.
Si sunt fan scari din living si holuri mici Posted Image Asteptam cu maaare interes geamurile si niste randari Posted Image

Stiu stiu, e totul la inceput, dar asta nu inseamna ca nu astept.

Curiozitate: arhitectul e de pe forum ? E drept ca as putea astepta cateva randari ca sa ma prind :P, dar na, pot si sa intreb ...
Dana arhitectul nu este de pe forum ci din “piata”. Dar asteptam unarhitect sa poposeasca  pentru ceva idei




#25
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,685
  • Înscris: 11.03.2006
Un luminator ar fi de efect, dar trebuie sa te sui pe acoperis sa speli geamul.

#26
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
@wolfyman Inca nu am tatonat piata din Otopeni .Am doi prieteni care deja au casa la rosu langa terenul lor si ii pot intreba cat/de unde au luat si la ce pret.. Revin cu info

#27
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Atunci cand realitatea bate desenul    . Dupa primele calcule refacute se pare ca scara de la mansarda nu avea suficienta inaltime ( loc de dat cu capul ) iar pentru a castiga si acel spatiu ( pod/spatiu neutilizabil) a trebuit sa se inalte casa . Rezulta o inaltime peste golul  living din schite  H=5.1 .
Ca solutie, peste golul din living a proiectat dulapi de lemn ( daca mergem pe varianta asta vor fi vizibili din living) incepand de la inatimea de H=3.5 peste care scandura , OSB
Noua ne place ideea de gol, dar.....va face fata incalzirea in pardoseala pentru un volum atat mare?. Posted Image
Idei? Sugestii?

Attached Files



#28
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostSV_1979, on 28 martie 2018 - 08:52, said:

va face fata incalzirea in pardoseala pentru un volum atat mare?. Posted Image
NU conteaza volumul. Aerul "retine" foarte putina caldura.
Conteaza cat de bine este anvelopat (izolat termic) acel volum.

#29
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Multumesc pentru raspuns Kolfleading . Ma gandesc la o izolare cu celuloza a acoperisului . Pentru inceput  incercam  sa evitam   cu ajutorul vostru  greselile flagrante  Posted Image
@Any comments  about new setup?

#30
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
fa cumva sa beneficiezi de pe urma spatiului care acum e "necirculabil".

Solutii personale (nu sunt arhitect):

- reduci panta la acoperis, si faci mansarda mai inalta

- ridici doar zona podului (probabil ar arata mai bine dar si ar costa mai mult) si ai obtine si un aspect mai interesant

Edited by iladi, 28 March 2018 - 11:49.


#31
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
Subscriu, mai ales daca esti inalt, recomand panta cat mai mica sau mansardare inaltata.

#32
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
Calde caldute acum iesite . Serviti va rog

Attached Files



#33
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013

View Postiladi, on 28 martie 2018 - 11:46, said:

fa cumva sa beneficiezi de pe urma spatiului care acum e "necirculabil".

Solutii personale (nu sunt arhitect):

- reduci panta la acoperis, si faci mansarda mai inalta

- ridici doar zona podului (probabil ar arata mai bine dar si ar costa mai mult) si ai obtine si un aspect mai interesant
@iladi Multumim fain pentru sugestii. Am dori totusi sa mergem pe costuri "mai reduse"  . Vedem cu ce mai vine arhitectul .

#34
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Eu zic ca mai bine faci etaj plin sus, scapi de multe probleme de mobilare (de ex. dresingul acela este o gluma, cand vei ajunge sa pui dulapuri o sa realizezi ca este degeaba).

#35
SV_1979

SV_1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 14.01.2013
@The_lion welcome. Ar trebui sa refac CU si cred ca ar creste putin si pretul constructiei . Mergem minimalist pana la capat inclusiv cu hainele maxim 20 de piese iar sotia 25 ca sunt marinimos  Posted Image  . (o sa vad reactia sotiei Posted Image )   .

#36
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
Da, buna gluma! Speri mata �

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate