Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Toyota retrage modelul avensis

- - - - -
  • Please log in to reply
257 replies to this topic

#199
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 03 aprilie 2018 - 14:58, said:

am mai zis, vorbim de cu totul alte game de produs, dar tipic Toyota, orice înfrângere este transformată în mare reușită....
A cumparat si Mazda?
Suntem la a 11 a pagina, plange cineva dupa Avensis? Nici macar posesori de Toyota? Ok, poate se inchide topicul pana la o stire oficiala

#200
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcata, on 03 aprilie 2018 - 15:03, said:

A cumparat si Mazda?
Suntem la a 11 a pagina, plange cineva dupa Avensis? Nici macar posesori de Toyota? Ok, poate se inchide topicul pana la o stire oficiala
da...îl putem lăsa în adormire cu următorul citat (al unui posesor de Avensis 2008):

https://forum.softpe...4#entry22712994


asta spune tot....

#201
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 03 aprilie 2018 - 15:08, said:

asta spune tot....
Atat ai inteles din ce spunea @closchkutza despre avensis? Ok, zici ca esti in retea cu ceilalti 2

#202
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcata, on 03 aprilie 2018 - 15:19, said:

Atat ai inteles din ce spunea @closchkutza despre avensis? Ok, zici ca esti in retea cu ceilalti 2
tu ce înțelegi:

„Cat despre orice cu emblema Toyota pe bot, nu au intrat in calcule deloc, la nici un moment. Asa cum am mai scris pe aici, cel putin pentru un fost posesor de Avensis, Toyota nu ofera nimic in momentul de fata ca upgrade real.”

a ales o motorizare nouă, vocea din popor spune că nu este fiabil să iei o motorizare nouă turbo, și a făcut pipi pe fiabilitatea remarcată de el și promovată de producător

Edited by bobalex18, 03 April 2018 - 15:24.


#203
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 03 aprilie 2018 - 15:22, said:

tu ce înțelegi:

„Cat despre orice cu emblema Toyota pe bot, nu au intrat in calcule deloc, la nici un moment. Asa cum am mai scris pe aici, cel putin pentru un fost posesor de Avensis, Toyota nu ofera nimic in momentul de fata ca upgrade real.”
Modelul actual nu merita investitia fata de fostul model, mai ales modelul lui @closchkutza. In aceasi situatie am fost eu cu Yarisul, dar si cu Aurisul. Nu mai spun de unii care schimba farurile si cica este model nou, ca tot se poarte chestia asta
Crezi ca merita sa schimbi masina doar ca a aparut un model nou, dar nu are nimic schimbat in afara de faruri, spoilere si ceva gadgeturi noi?

Edited by cata, 03 April 2018 - 15:29.


#204
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
@cata aveam o părere bună dar parcă tu ești în rețea cu alt user........îți spun eu cum se traduce?! că Toyota în 10 ani nu a adus nimic nou și a preferat o mașina care îți oferă plăcerea de a conduce. drept dovadă, toyota nici măcar nu a intrat deloc în calcule....

#205
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 03 aprilie 2018 - 15:27, said:

Toyota în 10 ani nu a adus nimic nou și a preferat o mașina care îți oferă plăcerea de a conduce. drept dovadă, toyota nici măcar nu a intrat deloc în calcule....
De acord, dar unde spune ca Avensis este o masina proasta? Nu ai inteles nimic din ce spun, nu sunt fan Toyota, sau sunt cat sunt si Mazda, Honda, etc

Edited by cata, 03 April 2018 - 15:34.


#206
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcata, on 03 aprilie 2018 - 15:33, said:

De acord, dar unde spune ca Avensis este o masina proasta?
nu am zis asta...ba chiar am zis că este o mașina care și-a demonstrat fiabilitatea (dacă citești mesajul anterior). dar cu toate astea, faci pipi pe ea de fiabilitate și alegi o mașină sexy, cu o motorizare care să îți aducă plăcerea de a conduce Posted Image

cu 2 Toyota (dacă nu greșesc) în garaj, nu ești fan toyota. nici eu nu sunt fan audi, dar la ei găsesc ceea ce caut eu :))))

Edited by bobalex18, 03 April 2018 - 15:38.


#207
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postcata, on 03 aprilie 2018 - 15:33, said:

De acord, dar unde spune ca Avensis este o masina proasta?
Vanzarile spun asta. Avensis se retrage in timp ce Passat se vinde ca painea calda. Aici se vede diferenta intre o masina buna si una proasta.

Edited by Kroghy, 03 April 2018 - 16:39.


#208
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Si Lexus schimba macazul din cauza vanzarilor slabe si incearca o noua strategie.

http://www.automarke...rile-83781.html

#209
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostKroghy, on 03 aprilie 2018 - 16:38, said:

Avensis se retrage in timp ce Passat se vinde ca painea calda. Aici se vede diferenta intre o masina buna si una proasta.
Asa apreciezi tu calitatea unei masini? Dupa numarul de vanzari sau prezenta pe o piata?
E ca in bancul ala (prost de altfel): "Ce masina e asta pe care o conduci dom'le? Ce? Un Ferrari? Cred ca-s tare proaste ca nu am vazut prea multe pe strada ... "

Edited by ro_explorer, 03 April 2018 - 16:51.


#210
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View PostKroghy, on 03 aprilie 2018 - 16:38, said:


Vanzarile spun asta. Avensis se retrage in timp ce Passat se vinde ca painea calda. Aici se vede diferenta intre o masina buna si una proasta.
Dublu standard?

#211
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbobalex18, on 03 aprilie 2018 - 14:58, said:

te rog să faci topic separat cu VW retrage Jetta, broasca și cc. parcă și scirocco....

am mai zis, vorbim de cu totul alte game de produs, dar tipic Toyota, orice înfrângere este transformată în mare reușită....
Multumesc foarte important pentru rugaminte, Asa voi face...

Revenind la topic, care-i infrangerea? Care-i reusita?

View PostKroghy, on 03 aprilie 2018 - 16:38, said:

Vanzarile spun asta.
...si despre Jetta Posted Image

View PostTorquemada-666, on 03 aprilie 2018 - 16:50, said:

Si Lexus schimba macazul din cauza vanzarilor slabe si incearca o noua strategie.

http://www.automarke...rile-83781.html
Oameni cu capul pe umeri, nu ca altii care au preferat sa aiba masini la milimetru. (up!, Lupo, Fox, Polo, Golf, Bora, Jetta)

Edited by ericmario, 03 April 2018 - 18:13.


#212
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postro_explorer, on 03 aprilie 2018 - 16:50, said:

Asa apreciezi tu calitatea unei masini? Dupa numarul de vanzari sau prezenta pe o piata?
Dupa vanzarile in clasa ei, la nivel mondial si raportat la pret.
Toyota a fost pe locul 1 cu produse slabe calitativ si pret mic.
Cumparatorii nu mai vor calitate slaba si prefera VW care e sensibil mai scump fata de Toyota.
Cu toate astea Toyota pierde teren an de an si de la locul 1 a ajuns pe locul 3.
Toyota are produse mai slabe chiar si fata de Renault-Nissan si probabil ca anul acesta va cadea si sub Hyundai-Kia.
Le urez cale batuta celor de la Toyota pentru ca fac masini slabe supraevaluate de un mit vechi si depasit despre fiabilitate.

Edited by Kroghy, 03 April 2018 - 19:19.


#213
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postcata, on 03 aprilie 2018 - 12:31, said:

Accord parca se fabrica, nu? Ca nu se vinde la noi, in Europa, este alta discutie. Civicul este putin mai mare decat varianta anterioara tocmai pentru a compensa lipsa Accordului
LC v8 se aduce, nu trebuie comanda speciala, doar sa-l vrei
Normal ca se fabrica.
LC v8 are interdictie de a fi vandut in oficial in EU din cauza ca este EURO5 (se pot vinde doar 6). Asa ca nu se aduce, dar intr-adevar poti sa-l iei nou de la diversi dealeri aduse din afara EU. Ca utilizator ai voie sa-l iei si sa-l inscri.

Eu cu cine sa tin daca am in curte o japoneza, o nemtoaica si o englezoaica ?! Posted Image
Vad ca a-ti inceput meciul si nu-mi e clar care o are mai mare Posted Image.

#214
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

View PostKroghy, on 03 aprilie 2018 - 19:17, said:

Dupa vanzarile in clasa ei, la nivel mondial si raportat la pret.
Toyota a fost pe locul 1 cu produse slabe calitativ si pret mic.
Cumparatorii nu mai vor calitate slaba si prefera VW care e sensibil mai scump fata de Toyota.
Cu toate astea Toyota pierde teren an de an si de la locul 1 a ajuns pe locul 3.
Toyota are produse mai slabe chiar si fata de Renault-Nissan si probabil ca anul acesta va cadea si sub Hyundai-Kia.
Le urez cale batuta celor de la Toyota pentru ca fac masini slabe supraevaluate de un mit vechi si depasit despre fiabilitate.
Inteleg fanatismul, insa totusi nu dezinforma. Avensis sub 20.000 nu cumperi, pe cand Passat, da. Compara preturile de la Tiguan si Rav 4 si o sa vezi ca VW-ul nu e mai scump. Ai cumparat o masina noua in ultimii 2 ani de ti se pare ieftina toyota? Stii ce preturi au? Mie numai preturi mici nu mi se par sa aiba.
Cu ce e mai slab un produs decat altul, e doar o parere de-a ta personala sau e bazat pe fapte? Cum ai estimat tu ca va fi anul asta Toyota sub Hyundai-Kia? Ai dat in carti? In oase de pui sau in ce mod?
Ce inseamna masina slaba la tine? Un motor de 2 litri de 150 de cai care consuma mult dar functioneaza ca nou si dupa 20 de ani, sau un motor de 2 litri cu turbo de 200+ cai care mananca ulei si in final trebuie resegmentat sau schimbat? O cutie CVT lenesa dar pe care te poti baza? Sau un DSG cu 7 trepte care schimba rapid si asigura un consum redus insa are costuri de intretinere mari si fiabilitate indoielnica? In viata faci alegeri sau compromisuri. Unii aleg varianta 1, altii varianta 2.
Mitul fiabilitatii e depasit? Pai da, ca o dam on cumsumerism. Toti producatorii s-au prostit in ultimii 10-15 ani la capitolul asta. Nu se mai fac masini ca pe vremuri indiferent daca vorbim de japonezi, nemti, francezi , etc.
Toyota nu ofera motoare de ultima generatie, in trendul actual al producatorilor. Nu ofera nici interioare cu finisaje decente, doar basic stuff. Nu au design iesit din comun de atragator. Ce ofera sunt masini care isi fac treaba in mod simplu. Si unii clienti doar atat isi doresc. Nu toata lumea vrea lux si performanta. Fiecare e liber sa decida pentru el.
Ce ofera Toyota insa e un sistem de control calitate care a ajuns sa fie folosit si in IT si alte industrii numit Kanban. Sistem pe care il aplica si in reteaua de service.

Masina perfecta nu exista. Daca ar exista, probabil ca acum toti conduceam masini cu DSG si motoare TFSI sau TDI.

Edited by uhu10uhu, 04 April 2018 - 12:16.


#215
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postuhu10uhu, on 04 aprilie 2018 - 12:15, said:

Toyota nu ofera motoare de ultima generatie, in trendul actual al producatorilor. Nu ofera nici interioare cu finisaje decente, doar basic stuff. Nu au design iesit din comun de atragator. Ce ofera sunt masini care isi fac treaba in mod simplu. Si unii clienti doar atat isi doresc. Nu toata lumea vrea lux si performanta. Fiecare e liber sa decida pentru el.
Ce ofera Toyota insa e un sistem de control calitate care a ajuns sa fie folosit si in IT si alte industrii numit Kanban. Sistem pe care il aplica si in reteaua de service.

Masina perfecta nu exista. Daca ar exista, probabil ca acum toti conduceam masini cu DSG si motoare TFSI sau TDI.
exact, iar piața europeană a spus....nu vrem Avensis.
este exact pe dos față de Tesla 3 unde piața spune ”vrem tesla 3” dar elon musk spune „nu vă dau” :)))

#216
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 04 aprilie 2018 - 12:21, said:

exact, iar piața europeană a spus....nu vrem Avensis.
este exact pe dos față de Tesla 3 unde piața spune ”vrem tesla 3” dar elon musk spune „nu vă dau” Posted Image))
Si de Talisman, nimic?Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate