Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pe ce cheltui/in ce investesti banii castigati in UK?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cat se poate de subiectiv, dar fara intentia de a judeca:
  • Merge lumea in UK pentru a castiga mai mult
  • Unii reusesc sa castige mai mult
  • Unde merg banii castigati?
Nu ma refer la cheltuielile de stricta necesitate.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdani.user, on 25 martie 2018 - 11:30, said:

Merge lumea in UK pentru a castiga mai mult
  • Unii reusesc sa castige mai mult
  • Unde merg banii castigati?

Cum adica unde merg?  Bautura si femei. Cred ca nu e vreunul suficient de idiot incat sa-si deschida afaceri in Romania sa moara pe la cozi pe la ANAF.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
La beci(BT) si in pamant.

#4
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
+ iphone, tzoale si masini cu volan pe dreapta :lol:

#5
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
in vile cu etaj la sate unde nu au apa gaze canalizare sau asfalt

#6
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Sunt in UK si voi spune cam ce fac eu cu banii:

1) Mi-am pus la punct apartamentul in care locuiesc in Romania. Si nu, nu am facut chiar lux, dar am facut acolo ceva putin mai mult decat decent. Chiar daca nu stau prea mult in Romania, dar cand trec prin tara, sa stiu ca ma duc unde imi place. Asta a fost singura investitie in Romania pe care am facut-o, probabil si ultima din banii castigati in UK.
2) Am investit intr-o mica afacere online care imi aduce ceva profituri (nu fac avere dar nici nu ma plang).
3) Am investit in micile mele placeri: Un TV mare, un telefon, o tableta, electronice de astea. Mai un spritz din cand in cand, chestii minore. Eu sunt genul care stau in UK pentru ca imi place zona in care locuiesc (e la mare), si pentru a trai un pic mai bine decat in tara. Nu am venit sa strang bani, pentru ca banii nu sunt cei mai importanti, avand si in tara daca m-as intoarce. Am venit pur si simplu sa traiesc putin mai bine si sa fiu langa familia mea care e deja stabilita aici de mult timp.

#7
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
sex,tutun,alcool
oare astea sunt de stricta necesitate?

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postiulian0512, on 25 martie 2018 - 11:41, said:

in vile cu etaj la sate unde nu au apa gaze canalizare sau asfalt
Si care-i supararea?

#9
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Eu prima data cand am fost in Londra am trimis bani in tara ( la tara ) pentru un teren si o vila la rosu. Intre timp am terminat-o, iar anul trecut a ajuns canalizarea si pe strada mea si nu mai depind de fosa.

@Zark: magazin online sau ceva ce tine de IT?

#10
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

View PostZark, on 25 martie 2018 - 11:42, said:

Sunt in UK si voi spune cam ce fac eu cu banii:
Pare bine până aici,  dar în femei nu ai băgat nimic?

#11
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostSwerige, on 25 martie 2018 - 12:00, said:

Pare bine până aici,  dar în femei nu ai băgat nimic?

Ba da, dar nu am vrut sa dau detalii. Nici ce am facut in spatele garajului nu iti zic Posted Image
PS: Chiar in ele nu am bagat, in ele am bagat altceva.

Edited by Zark, 25 March 2018 - 12:07.


#12
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Care bani, care uk ??

#13
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Galeo, ai legatura.

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPloiesteanul2015, on 25 martie 2018 - 12:19, said:

Care bani, care uk ??
Sint " personaje " care cred ca banii se fac doar afara ....

#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Magazin de leacuri "Baba Vanga". Homeopatice.

Cosciuge cu aer conditionat, cimitire. Cruci de marmura

Calmante pentru dupa mersul pe sosea

View PostAlex90USA, on 25 martie 2018 - 11:49, said:

Eu prima data cand am fost in Londra am trimis bani in tara ( la tara ) pentru un teren si o vila la rosu. Intre timp am terminat-o, iar anul trecut a ajuns canalizarea si pe strada mea si nu mai depind de fosa.

@Zark: magazin online sau ceva ce tine de IT?

Da oameni mai ai in jur, pe acolo?

La obiect, totusi:

- fonduri de siguranta (cu risc zero, chiar daca nu ai dobanda) - cateva zeci de mii (foarte utile in boala, somaj, crize, mutari etc etc)
- investitii cat mai diversificate cu risc mic-mediu, posibil imobiliare (teren)
- o parte relativ mica in investitii riscante (actiuni), sau afaceri (daca stii in ce te bagi si ai timp, nervi etc)

Edited by aaaa4567, 25 March 2018 - 12:55.


#16
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@aaaa4567: Da, am oameni in jur, cand m-am mutat erau 2 case in zona, acum sunt 5 case, a mai cumparat cineva teren, nu imi place ca se aglomereaza zona, dar era de asteptat.

Vorbiti de bani castigati acum 5 - 8 - 10 ani in UK? Ca in ultimii ani mi se pare greu sa mai economisesti zeci de mii de lire pe an, adica salariile au inceput sa fie mici, cu greu gasesti ceva peste 2000 de lire, doar ca medic sau inginer.  Anul trecut invidiam un IT-ist din Irlanda pana cand mi-a spus ca are salariu 2000 de lire si isi plateste el cazarea.</p>

Edited by Alex90USA, 25 March 2018 - 13:32.


#17
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postdani.user, on 25 martie 2018 - 11:30, said:

Cat se poate de subiectiv, dar fara intentia de a judeca:
  • Merge lumea in UK pentru a castiga mai mult
  • Unii reusesc sa castige mai mult
  • Unde merg banii castigati?
Nu ma refer la cheltuielile de stricta necesitate.

Putini reusesc sa catige mai mult majoritatea stau cate 3- 4 intr-un apartament.

#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

View PostAlex90USA, on 25 martie 2018 - 13:04, said:

<p>@aaaa4567: Da, am oameni in jur, cand m-am mutat erau 2 case in zona, acum sunt 5 case, a mai cumparat cineva teren, nu imi place ca se aglomereaza zona, dar era de asteptat.

Vorbiti de bani castigati acum 5 - 8 - 10 ani in UK? Ca in ultimii ani mi se pare greu sa mai economisesti zeci de mii de lire pe an, adica salariile au inceput sa fie mici, cu greu gasesti ceva peste 2000 de lire, doar ca medic sau inginer.  Anul trecut invidiam un IT-ist din Irlanda pana cand mi-a spus ca are salariu 2000 de lire si isi plateste el cazarea.
Nu pe an, ci asa, in general. Pe mai multi ani, evident (zeci de mii e foarte greu sa strangi intr-un singur an). Nu mai stiu care sunt salariile.

Nu cred ca o sa dea nimeni ponturi bune. Interesul e sa nu vina concurenta, pentru ca, mai de fiecare data, se alege praful (vezi imobiliare etc). Poti investi in 3-4 apartamente, dar ce te faci daca scad mult chiriile, sau raman asa, dar preturile cresc? Deja chiriile la 3 camere erau 5-600 inainte de criza, acum sunt 3-400 de euro, si preturile au crescut.

Daca @dani.user se refera la unde merg efectiv (in fapt) banii castigati, eu cred ca:
- o parte se intorc in tara, pentru reparatii sau constructii, dotari (electrocasnice etc), familie, copii etc (o parte intra la stricta necesitate)
- o parte relativ mica in diverse fonduri de economii (nu investitii, nu are romanul apetit pt asa ceva)
- o alta parte e bagata in mici afeceri din care o buna parte sfarsesc prost sau mediocru (brutarii, vulcanizari, transporturi)

Nu cred ca se economiseste mai mult de 3-400 de euro pe luna. Lucrurile sunt nesigure pt cei plecati, sunt munci temporare, grele, pe care nu le vor mai putea face etc. 3-4-5000 de euro pe an nu inseamna mare lucru, abia iti poti tine cat de cat o familie in Romania (frecvent partenerul lucreaza pe 300 de euro, mai e si un copil, deci despre ce sa vorbim?) E putinn mai bine decat munca la camp, dar departe de exceptional. Nici cei care scot 3-4000 de euro si le-ar ramane un 1000-1500 pe luna (medici, ingineri etc) nu o duc mult mai bine. Frecvent au plecat fara o letcaie, au rude in tara (batrani etc), deci se gandesc la ce e mai rau, nu le arde de investitii (multi nici nu au cunostinte), deci alte alternative nu au decat economisirea in banca. Dupa 10 ani strangi 100.000 de euro (daca nu se intampla nimic, nu trimiti bani in tara NB!), cu care ce poti sa faci? Banii astia ii pierzi urgent in orice chestie riscanta (gen afacere), oriunde.

Edited by aaaa4567, 25 March 2018 - 13:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate