Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pe ce cheltui/in ce investesti banii castigati in UK?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006
desigur altfel te vede lumea daca faci un infarct si ai bani multi investiti in tot soiul de chestii. unii uita ca dupa 50 de ani pot da coltul oricind! nu ca mai devreme nu se intimpla!

#38
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
O (mică) parte o depun în fonduri de investiții, și încă o parte o pun deoparte ca un eventual avans pentru un credit imobiliar în UK.
Aștept întâi să se finalizeze Brexit, nu mă grăbește nimeni să cumpăr acum.

O parte îi cheltuiesc pentru a mă bucura de viață, și să fac lucruri pe care eventual nu le puteam face in RO.

- Merg la expoziții destul de des. Am abonament anual general pentru majoritatea muzeelor din Londra. Știu tot ce mișcă în arta contemporană.
- În general, luni seara e movie night, la cinematograful din cartier au reduceri lunea.
- Ies în pub-uri la sfârșit de săptămână. În general bere, dar de obicei după 2 pint-uri mi se face și foame Posted Image
- Bilete la stand-up comedies, piese de teatru, expoziții temporare la grădini botanice/parcuri.
- Deși nu sunt genul, mai merg și în câte un club din an în Paști
- Abonament anual la tren (reducere 30%). Când e vreme frumoasă, mă urc într-un tren și le vizitez țara.

În principiu, am plecat ca să trăiesc, nu se știe ce o fi în viitor.

Edited by pexCom, 26 March 2018 - 15:35.


#39
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostpexCom, on 26 martie 2018 - 15:35, said:

O (mică) parte o depun în fonduri de investiții, și încă o parte o pun deoparte ca un eventual avans pentru un credit imobiliar în UK.
Aștept întâi să se finalizeze Brexit, nu mă grăbește nimeni să cumpăr acum.

O parte îi cheltuiesc pentru a mă bucura de viață, și să fac lucruri pe care eventual nu le puteam face in RO.

- Merg la expoziții destul de des. Am abonament anual general pentru majoritatea muzeelor din Londra. Știu tot ce mișcă în arta contemporană.
- În general, luni seara e movie night, la cinematograful din cartier au reduceri lunea.
- Ies în pub-uri la sfârșit de săptămână. În general bere, dar de obicei după 2 pint-uri mi se face și foame Posted Image
- Bilete la stand-up comedies, piese de teatru, expoziții temporare la grădini botanice/parcuri.
- Deși nu sunt genul, mai merg și în câte un club din an în Paști
- Abonament anual la tren (reducere 30%). Când e vreme frumoasă, mă urc într-un tren și le vizitez țara.

În principiu, am plecat ca să trăiesc, nu se știe ce o fi în viitor.

numai ca sa inteleaga cei ce nu sunt in UK.
muzeele mari din londra sunt gratuite dar ele organizeaza expozitii temporare care nu sunt gratuite. dar daca devi un fel de membru sustinator al acestor muzee intrarea si la aceste expozitii temporare este gratuita.
o schema similara este cu vizitarea diverselor monumente.

#40
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
pexCom, frumoasa gandire ai, in sfarsit esti un roman realist, din punctul meu de vedere.

dar pun pariu ca nu ai copii

pentru mine, de exemplu, unicul si singurul obiectiv pentru care am venit in UK , este copilul . Deja ii platesc o asigurare de studii, iar la 18 ani cand va vrea sa mearga la o facultate, obiectivul meu este sa ii pot oferi ORICE facutlate va dori, ORICAT va costa. Pentru asta muncesc si ma zbat si strang bani. Faptul ca mai ies intr un club, mai merg intr o vacanta si mancanc destul de bine (adica pretentii de om normal ) ...sunt maruntisuri de care ma pot lipsi oricand, dar momentan nu vreau.

In rest, daca eram doar eu si sotia, ne descurcam foarte bine si cu  salariul din Romania unde castigam destul de bine pentru o viata decenta de roman. Odata cu venirea copilului, valorile si prioritatile s-au schimbat total.

La chestia cu brexit ul...nu inteleg de ce se sperie asa de mult lumea si crede ca se vor inchide portile. Portile nu se vor inchide nicidecum , singura problema e ca marile companii isi vor muta fabricile in alte tari ale UE din cauza taxelor vamale care se vor a fi evitate. Mie, de exemplu, compania la care lucrez, de doua ori mi-a propus sa trec pe un contract de angajat permanent , ceea ce nu am vrut si am preferat sa ramant ca si contractant. De ce asta? Pentru ca ore se tem ca vor fi trimisi acsa romanii? Nicidecum.

Edited by cuculea, 31 March 2018 - 08:13.


#41
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postcuculea, on 31 martie 2018 - 08:12, said:

pexCom, frumoasa gandire ai, in sfarsit esti un roman realist, din punctul meu de vedere.

dar pun pariu ca nu ai copii

pentru mine, de exemplu, unicul si singurul obiectiv pentru care am venit in UK , este copilul . Deja ii platesc o asigurare de studii, iar la 18 ani cand va vrea sa mearga la o facultate, obiectivul meu este sa ii pot oferi ORICE facutlate va dori, ORICAT va costa. Pentru asta muncesc si ma zbat si strang bani. Faptul ca mai ies intr un club, mai merg intr o vacanta si mancanc destul de bine (adica pretentii de om normal ) ...sunt maruntisuri de care ma pot lipsi oricand, dar momentan nu vreau.

In rest, daca eram doar eu si sotia, ne descurcam foarte bine si cu  salariul din Romania unde castigam destul de bine pentru o viata decenta de roman. Odata cu venirea copilului, valorile si prioritatile s-au schimbat total.

La chestia cu brexit ul...nu inteleg de ce se sperie asa de mult lumea si crede ca se vor inchide portile. Portile nu se vor inchide nicidecum , singura problema e ca marile companii isi vor muta fabricile in alte tari ale UE din cauza taxelor vamale care se vor a fi evitate. Mie, de exemplu, compania la care lucrez, de doua ori mi-a propus sa trec pe un contract de angajat permanent , ceea ce nu am vrut si am preferat sa ramant ca si contractant. De ce asta? Pentru ca ore se tem ca vor fi trimisi acsa romanii? Nicidecum.

daca se poate, cat costa tuition pt anul universitar in UK la diverse institutii de invatamant ?

#42
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postavenirv, on 31 martie 2018 - 18:21, said:

daca se poate, cat costa tuition pt anul universitar in UK la diverse institutii de invatamant ?
Momentan nu stiu si sincer nici nu m-am interesat. Copila mea e inca mica dar deja ma gandesc de pe acum la ce va fi. Pana cand va fi ea de varsta de a alege o scoala peste hotare, se pot schimba multe sin punct de vedre pret, conditii, examene, etc. Un singur lucru nu se va schimba...si anume, scoala si acum ,si peste 15 ani, va costa bani, bani pe care e bine sa ii ai, sau in cel mai rau caz sa ii lasi mostenire.

Edited by cuculea, 31 March 2018 - 19:23.


#43
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postcuculea, on 31 martie 2018 - 19:22, said:

Momentan nu stiu si sincer nici nu m-am interesat. Copila mea e inca mica dar deja ma gandesc de pe acum la ce va fi. Pana cand va fi ea de varsta de a alege o scoala peste hotare, se pot schimba multe sin punct de vedre pret, conditii, examene, etc. Un singur lucru nu se va schimba...si anume, scoala si acum ,si peste 15 ani, va costa bani, bani pe care e bine sa ii ai, sau in cel mai rau caz sa ii lasi mostenire.

multumesc, bafta.

#44
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
1000 la mortgage & bills, 1000 overpayments la mortgage, 1000 la contu de economii, de restu mancare si benzina si s-au terminat banii....saracie

#45
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postrosix, on 25 martie 2018 - 11:38, said:

Cum adica unde merg?  Bautura si femei. Cred ca nu e vreunul suficient de idiot incat sa-si deschida afaceri in Romania sa moara pe la cozi pe la ANAF.

Dar e îndeajuns de deștept cât să-și bea banii și să fwte panarame. Foarte deștept, uite gândire de românik.
Ce ești fraier să muncești și să construiești ceva? Bea ca porcul și fwte toate nespălatele pe care ești în stare doar să le fufu cu bani

#46
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View PostArgent, on 25 martie 2018 - 15:15, said:

UK isi inchide granitele si cei care sunt pe acolo se chinuiesc sa ramana acolo.
Am prieteni si rude in uk, majoritatea economisesc si investesc imobiliare, adica tinut bani in banca si sperat ca viata este perfecta inca 5-10 ani sa poata sa se retrage in tara.
UK este o ultima portita de scapare, dupa anul asta se inchid portile si cam atat.

Te cam grabesti, nu se inchid pana in 2019. Iar dupa drepturile cetatenilor UE vor continua sa fie respectate...daca nu se dau din nou la intors si folosesc cetatenii UE drept moneda de schimb pentru drepturi la piata libera. Cum singurul englez in care am incredere e ala mort...nimic nu m-ar mai mira.

Nu spun nimanui ce sa faca cu banii lui si nici nu judec; personal vad enonomiile in bancile UK si investitiile imobiliare o pierdere de timp. Dobanzile la banci sunt zero lei zero bani chiar si ISA sau cele pe termen lung. Pana sa apuci sa vezi un ban gramada ti le papa impozitul iar la ISA, desi scutita de impozite ti le papa inflatia. Piata imobiliara e balonata in draci, s-au cam dus vremurile buy-to-let sau sublet. Iar de cumparat pe mine nu m-a incantat niciodata: sclav pe viata pentru....?. £300,000 un flat cat o cusca de iepuri, mancat de mucegai si vreme, platesti aprox. 600,000 in 25 de ani  chiar mai mult daca nu e freehold si pamantul de sub casa nu-ti apartine...de bani astia iei trei case in alte tari europene unde viata e mai buna ca in Ro.
Singurele lucruri care se vand inca bine in UK sunt cam aceleasi care au fost intodeauna: iluziile ca in 10-15 ani va fi mai bine. In UK intotdeauna a fost bine...pentru Elita si lorzi plus prietenii lor, borfasii legali. Clasa medie trage din greu pentru celelalte doua clase, clasa de sus traieste ca lipitoarea, clasa de jos viseaza la mai bine si moare cu speranta.Tara asta a fost, este si va ramane o cutie poleita plina de rahat. Noroc ca vremea e superba Posted Image Posted Image Posted Image

#47
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostArgent, on 25 martie 2018 - 15:15, said:

...
UK isi inchide granitele si cei care sunt pe acolo se chinuiesc sa ramana acolo.
...

Chiar DACA ar inchide granitele, va fii o exceptie. Granita cu Irlanda ramane deschisa.

View PostMagicTouch, on 11 aprilie 2018 - 00:43, said:

...
iar la ISA, desi scutita de impozite ti le papa inflatia. Piata imobiliara e balonata in draci, s-au cam dus vremurile buy-to-let sau sublet. Iar de cumparat pe mine nu m-a incantat niciodata: sclav pe viata pentru....?. £300,000 un flat cat o cusca de iepuri, mancat de mucegai si vreme, platesti aprox. 600,000 in 25 de ani  chiar mai mult daca nu e freehold si pamantul de sub casa nu-ti apartine...de bani astia iei trei case in alte tari europene unde viata e mai buna ca in Ro.
... Posted Image Posted Image Posted Image

deci nu poti vinde real-estate-ul pana nu il achiti integral, asa este ?
deci in ISA nu poti sa pui banii in niste preffereds sau bonduri indexate cu inflatie, asa este ?

Edited by avenirv, 11 April 2018 - 14:55.


#48
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Am facut referire la cei care cumpara casa cu idea de a avea un acoperis personal deasupra capului, nu afaceristi imobiliari. Cine are mai mult de un duet de neuroni activi banuiesc ca a priceput asta fara sa ceara alte lamuriri ironice. Daca vrei poti sa-ti vinzi si fermoarul de la usa cortului la 5 minute dupa ce l-ai cumparat; daca-ti ordona nevestica care te tine sub papuc, ai incotro? Vremurile cand nu puteai vinde casa decat la 3 ani dupa ce faceai ipoteca sau nu o puteai inchiria decat dupa 5 ani de plata a ipotecii au trecut de cand au 'inventat' buy-to-let.  Dar, sunt sigur ca deja stiai asta Posted Image
Vad ca nu-ti poti depasi conditia ca atare ai ajuns pe lista ‘ignore’. Daca-ti face bine la ego considera ca am fugit din nou cu coada intre picioare [de o alta discutie care degenereaza sau tinde spre derizoriu], probabil iti sunt necunoscute fraze de genul ‘inteleptul cedeaza primul’ sau ‘nu te pune la mintea prostului, te coboara la nivelul lui si te bate prin experienta’.
Dar tu nu te lasa batut, continua sa faci pe interesantul,  sa pui intrebari puerile de gen ‘cat costa tuition pt anul universitar in UK la diverse institutii de invatamant’ cand orice persoana cu cap, un interes serios in ‘higher education’  si locuieste cu adevarat in UK, pune mana pe telefon, trimite un email si cere detalii concrete direct de la centrele universitare care-l intereseaza, studiaza siteurile universitatilor.  Stiu, ‘momentan’ esti in…Bucuresti, hai sa pun intrebari la casa de bilete cat costa pizza in Norvegia, poate aflu daca mai am soareci in casa.
Astept cu nerabdare aparitia fratelui Petreus, ar fi pacat sa te plictisesti singur pe lista ignoratilor. Multi 'succesuri'.

Edited by MagicTouch, 13 April 2018 - 03:05.


#49
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View Postaaaa4567, on 25 martie 2018 - 13:19, said:

Nu pe an, ci asa, in general. Pe mai multi ani, evident (zeci de mii e foarte greu sa strangi intr-un singur an). Nu mai stiu care sunt salariile.

Nu cred ca o sa dea nimeni ponturi bune. Interesul e sa nu vina concurenta, pentru ca, mai de fiecare data, se alege praful (vezi imobiliare etc). Poti investi in 3-4 apartamente, dar ce te faci daca scad mult chiriile, sau raman asa, dar preturile cresc? Deja chiriile la 3 camere erau 5-600 inainte de criza, acum sunt 3-400 de euro, si preturile au crescut.
..................................................................
Nu cred ca se economiseste mai mult de 3-400 de euro pe luna. Lucrurile sunt nesigure pt cei plecati, sunt munci temporare, grele, pe care nu le vor mai putea face etc. 3-4-5000 de euro pe an nu inseamna mare lucru, abia iti poti tine cat de cat o familie in Romania (frecvent partenerul lucreaza pe 300 de euro, mai e si un copil, deci despre ce sa vorbim?) E putinn mai bine decat munca la camp, dar departe de exceptional. Nici cei care scot 3-4000 de euro si le-ar ramane un 1000-1500 pe luna (medici, ingineri etc) nu o duc mult mai bine. Frecvent au plecat fara o letcaie, au rude in tara (batrani etc), deci se gandesc la ce e mai rau, nu le arde de investitii (multi nici nu au cunostinte), deci alte alternative nu au decat economisirea in banca. Dupa 10 ani strangi 100.000 de euro (daca nu se intampla nimic, nu trimiti bani in tara NB!), cu care ce poti sa faci? Banii astia ii pierzi urgent in orice chestie riscanta (gen afacere), oriunde.
Vorbesti in euro si nu-mi pot da seama sigur daca vorbesti despre o tara anume sau la modul general. Tot ce pot spune e ca nu sunt medic, inginer si nici IT-ist dar In Anglia economisesc lunar (cu scuzele de rigoare pentru lipsa de modestie) mai mult decat sumele vehiculate de tine chiar si in lunile in care calatoresc extensiv. Si asta in lire nu in euro (desi mare diferenta nu prea mai este). E drept ca masina de aici, desi cu volan pe dreapta, e inmatriculata in Bulgaria ceea ce ma scuteste de niste cheltuieli destul de mari (in special asigurarea). La fel de drept e ca stau la share, impreuna cu proprietarii casei (3 persoane in a four bedroom house cu living, dinning room, gradina, loc de parcare) si chiria e doar £375 totul inclus. In acelasi timp o parte din salariul meu (peste £350/luna) la fondul de pensie privat. Chiar si asa, in ultimii doi ani nu cred ca am economist lunar mai putin de £1,200 (aprox 1,300 euro la cursul actual). Si vorbesc strict de salariu, am exclus si alte surse de venit.

<script></script>

Edited by MagicTouch, 13 April 2018 - 05:15.


#50
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
In UK INCA sunt munci care sunt platite foarte bine si bine fara o pregatire la nivel universitar. Un macaragiu bun poate face si £1,400/saptamana, unul care pune termopane la inaltimi mari (Gen Shard) poate duce acasa pana la £1,200/saptamana, coletaria rapida de pachete mici cu bicicleta intr-un oras aglomerat ca Londra iti poate pune in buzunar chiar si £700/saptamana. Nu esti de munca fizica dar bun la engleza?  Investesti in tine £700-1000, faci un curs de 5 zile Prince2 sau Agile si intr-un an poti avea si £24/ora (asta la bugetari, la privat chiar mai mult). Te duce bibilica si te tii de munca serios in doi ani poti ajunge PMO cu £150-300/zi.
Romanii s-au tras ca oile la hei-rup sau IT. Oferta a crescut, firmele au avut de unde sa aleaga, salariile au scazut pentru cei noi veniti. Bineinteles ca mai e si specia de 'meserie te mananc dar...n-am scule'. Pune si gresie, trage si faianta. schimba robinete, da cu lavabil, stie sa faca 1001 de lucruri dar nici unul perfect.

#51
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View PostAlex90USA, on 25 martie 2018 - 22:31, said:

Cine crede ca exista romani care raman cu 300-400 de lire lunar in Anglia/UK si isi ia 3-4 apartamente sa le inchirieze, ori e naiv, ori nu stie sau nu vrea sa foloseasca matematica. Inseamna 3600 - 4800 lire pe an, undeva la mijloc ar fi 5000 Euro. Un apartament costa si a costat in medie de 10 ori mai mult, adica se obtine in 10 ani de economisit. 3-4 apartamente in 30-40 de ani - daca luam in calcul acea suma lunara.

Eu cred ca foarte putini sunt plecati pentru 3-4 sute de lire pe luna. Cum spunea cineva mai sus, nimeni nu are interesul sa spuna cat de mult castiga pentru ca nu vrea concurenta, ceea ce este de inteles.


Ori ai inteles tu gresit ori au mancat ei rahat (pariez pe varianta a doua). Smecheria a fost alta: luau cu chirie toata casa dupa care sub-inchiriau la camera (inclusiv dinning room, living s.a.m.d.). Initial au facut-o sa stea gratuit (luau casa la £1000-1200/luna inchiriau la camera si cereau 350-400/camera), cand au vazut ca merge au inchiriat mai multe case si faceau sub-let la camera (de multe ori ilegal, fara aprobarea agentiei sau a proprietarului). Daca te uiti la anunturi de inchrieri si vezi camere cu £50-100/luna peste pretul pietei si a zonei 90% sunt sanse ca inchiriatorul sa fie roman. De multe ori anuntul e dat direct in romana (la un magazin am vazut anunt inchiriez...singal rumm). Asta ori pentru ca habar nu au de engleza sau, in cele mai multe cazuri, pentru ca romanii sunt singuri prosti sa plateasca top-price dar sa stea ca vitele. Pe langa prostii nostri mai sunt si basarabenii cu buletine de Romania. Odata am cunoscut un grup de basarabeni care stateau 7 intr-o camera double, in bunkbeds (paturi de armata etajate) si plateau pe o singura camera cat ar fi platit pe un three bedroom plus bani ramasi pentru facturi si council tax. Faptul ca nu platisera garantie (de multe ori chiria pe o luna) plus taxe administrative (daca luau prin agentie) a fost mai atractiv pentru ei si au preferat sa stea ca vitele.
Sa nu mai spun cand am sunat pentru un roman nou venit care cauta o camera. Cand am intrebat romanca care (vezi Doamne) tinea casa daca sufrageria era libera raspunsul ei m-a lasat masca: Domnul meu, romani din casa asta sunt oameni seriosi, veniti in Anglia la munca nu la petreceri. Pentru Saveta care pana atunci statuse cu vaca in casa, sufrageria era un lux cu scopul unic de a avea petreceri.

Sunt si romani carora nu le e frica de concurenta, pur si simplu le e scarba de snobi. gomosi, infatuati si nu vor sa dea apa la troli. Unul deja s-a aciuat pe aici, chiar ma mira ca 'fratiorul' e lipsa la apel.

Edited by MagicTouch, 13 April 2018 - 06:46.


#52
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Ieri mi-am cumpărat o umbrela noua de la Marks and Spencer, care a costat 14 lire, reducere de la 19 lire. Umbrela veche, care a costat 13 lire la T K Maxx, mi-a rupt-o vântul. In general, cheltui banii castigati pe chirie, mâncare si ce mai am nevoie. Restul banilor ii tin pe card. Daca arat extrasul meu de cont celor care trăiesc in Romania, "mintea lor o ia razna". Ca sa folosesc o vorba celebra de acum, folosita de un cocalar din Bucuresti, făcut celebru de mitocanul de Bendeac. :)

#53
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postsenzanome, on 13 aprilie 2018 - 11:58, said:

Ieri mi-am cumpărat o umbrela noua de la Marks and Spencer, care a costat 14 lire, reducere de la 19 lire. Umbrela veche, care a costat 13 lire la T K Maxx, mi-a rupt-o vântul. In general, cheltui banii castigati pe chirie, mâncare si ce mai am nevoie. Restul banilor ii tin pe card. Daca arat extrasul meu de cont celor care trăiesc in Romania, "mintea lor o ia razna". Ca sa folosesc o vorba celebra de acum, folosita de un cocalar din Bucuresti, făcut celebru de mitocanul de Bendeac. Posted Image
Nu am inteles inceputul, scena cu umbrela...ce legatura are.

Pentru parte a 2-a...da ne si noua o cifra sa vedem daa chiar o luam razna.

#54
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Am dat doar un exemplu pe ce cheltui banii, referitor la umbrela. Referitor la banii din cont, nu este o cifra foarte mare in UK, dar comparativ cu Romania sunt ceva bani. Nu o sa dau o cifra exacta, nu vreau sa ma laud, dar nu multe persoane care trăiesc in Romania au "măcar" câteva sute de milioane (lei vechi) in conturile personale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate