Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Pe ce cheltui/in ce investesti banii castigati in UK?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#19
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostZark, on 25 martie 2018 - 11:42, said:

3) Am investit in micile mele placeri: Un TV mare, un telefon, o tableta,
Da' cat ai salariul?

Edited by YourFan, 25 March 2018 - 13:26.


#20
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Traiesc viata. fiecare zi precum ar fi ultima.In tara o penis investesc in tara aia nu mai bag un euroi.Si nu am in gand sa ma intorc in tara dar nici aici sa stau unde sant.La pensie daca cel de sua ma lasa sa ajung o tai spre tari unde cu o pensie sa poti traii regeste.Retras de civilizatie.Visez la Africa intr-un parc natural protejat sa fac voluntariat.Cheltui bani si cu animalele abandonate si cele ale casei 7 la numar.Traiesc precum lorzii.)))Nu strang bani deocamdata.

#21
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Ati vazut cat au scazut unele burse din lume dupa decizia lui Trump de a pune taxe suplimentare pentru importurile din China? Cat credeti ca va dura pana isi vor reveni? Nu ma refer la firme anume, ci la indici: S&P 500, Dow Jones.

#22
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu am neamuri care au vadut totul si au zis ca nu le mai trebuie Romania.

Ultimele rude plecate 2 verisori cu neveste si copii au vandut casele si nu se mai intorc.

+ un vecin de a lor tot asa a vandut tot si s-a carat, a zis ca nu-i mai trebuie Romania

Mai am o ruda tot asa indepartata plecata de mult si-a facut restaurant din nimica acolo

Mai am o verisoara cu sotul si copii plecati in germania, dupa 2 ani au zis ca gata pa Romania.

Toti au investit acolo, nici unu nu mai vrea sa se intoarca

Edited by zzhunt, 25 March 2018 - 13:50.


#23
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 879
  • Înscris: 19.05.2009
da, asta e noua tendinta..inainte se tot trimiteau bani acasa acum lucrurile tind spre relocare definitiva , pentru ca nici bani nu mai au mare valoare in tara iar nici afara nu mai e ce a fost.

#24
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Paddy Power, Wiliam Hill, Vivastreet, Maria si JingLing.

#25
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostYourFan, on 25 martie 2018 - 13:21, said:

Da' cat ai salariul?

Nu cred ca are importanta cat am eu salariul sau cat castig in total intr-o luna. Chiar si cu salariul minim, un TV cum am eu e undeva la 300-400 lire (second, nu nou, din magazin de electronice second cu garantie), fiind un TV maricel, nu mai stiu exact diagonala, dar e peste 150cm. Deci nu e scump, oricine isi permite. De telefon, tableta si alte jucarii de astea, pe ebay le gasesti la 150-200 lire.. deci iar, nu costa o avere. Un lambrini de 1.5 litri (un fel de vin, care mie unul imi place), e intre 2 lire si 3.5 lire, depinde de unde il cumperi. Un bax de 6-8 beri e 4 lire. Un vin mai de calitate 4-5 lire.

Nu sunt preturi asa mari la astfel de lucruri, deci chiar si unul cu salariul minim (7.5 lire / ora) isi permite asa ceva.

Edited by Zark, 25 March 2018 - 14:35.


#26
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ar investi careva intr-o afacere in Romania? Asa de capul lui sa faca o firma de la 0 cu bani facuti cu greu in strainatate?

UK isi inchide granitele si cei care sunt pe acolo se chinuiesc sa ramana acolo.
Am prieteni si rude in uk, majoritatea economisesc si investesc imobiliare, adica tinut bani in banca si sperat ca viata este perfecta inca 5-10 ani sa poata sa se retrage in tara.
Acum ce sa va zic eu? Toate se fac la vremea lor si daca mai faci un copil la 30 de ani, ba, ascultati la mine... mai bine nu il mai faceti.

UK este o ultima portita de scapare, dupa anul asta se inchid portile si cam atat.


De investit in Romania? Ce drac sa investesti ca nu prea ai legislatie pe nimic.

Urmaream astazi un deputat sau senator USR, ala se ducea cu bicicleta si iarna la guvern, ma gandeam cat economiseste ala, bicicleta de 150 de euro cumparat din strainatate, timp in care restul fraierilor de rand se dau in stamba cu bmw/skode/audi/mertane/fiat/dustere SH... si cu 0 bani in cont.

Cand pleci din tara compatimesti pe cei care au plecat.
Cand esti in tara compatimesti pe cei care au ramas.
Realitatea este ca intr-o viata de om nu prea faci mare lucru, adica sa zicem ca reusesti sa achiti cash o cocioaba de casa P+1, apoi te vaieti ca ce scumpa este viata la casa...

Edited by Argent, 25 March 2018 - 15:15.


#27
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Eu am investit intr-o casa care am inceput-o inainte sa plec in uk si o masina, da cu volan pe dreapta pentru ca in tara una costa  2800-3000  si eu am luat-o cu  300.

#28
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostArgent, on 25 martie 2018 - 15:15, said:

Realitatea este ca intr-o viata de om nu prea faci mare lucru, adica sa zicem ca reusesti sa achiti cash o cocioaba de casa P+1, apoi te vaieti ca ce scumpa este viata la casa...

Exagerezi, cel putin din punctul meu de vedere. Adica cum, intr-o viata de om poti doar sa cumperi o cocioaba ? Apoi sa te vaiti cat de scumpa e viata la casa? Nu pot sa cred ca inca mai exista asa ceva. Eu sunt mult mai tanar decat multi ce vorbesc pe aici, dar am si casa si apartament (proprietate personala, nu in chirie), iar de bani nu ma pot plange. Adica nu am griji ca azi cheltui o suma si maine nu mai am. Am nevoie de ceva, imi cumpar. Sa nu se inteleaga ca sunt cine stie ce bogat ca nu sunt, dar nici nu am grija zilei de maine. Si nu, n-am muncit o viata pentru asta. Nu m-am obosit cu munca niciodata, si nici nu o voi face. Sunt cam zgarcit uneori, dar asta mi-a prins bine, daca nu eram, poate acum munceam si eu 12 ore pe zi ca altii si ma plangeam ca n-am bani.

Cu poarta angliei care se inchide si se pune lacatul pe ea, iar nu sunt deacord. Eu vad stirile de aici si vad ce vor astia. Sunt sanse extreme sa nici nu se ajunga la asa ceva. In plus, ei nu au zis ca nu mai vor straini in tara lor si ca pun lacat la granita, ei au zis ca nu mai vor cersetori si oameni care vin aici sa nu munceasca si sa ceara ajutoare. Toti suntem deacord cu asta. Nu e corect sa vina coloratul din satra cu 12 copii si sa ceara 400 lire ajutor pt fiecare + bani de chirie.

Edited by Zark, 25 March 2018 - 19:23.


#29
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postiulian0512, on 25 martie 2018 - 11:41, said:

in vile cu etaj la sate unde nu au apa gaze canalizare sau asfalt

dar virgule au ?

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postrosix, on 25 martie 2018 - 11:38, said:

Cum adica unde merg?  Bautura si femei. Cred ca nu e vreunul suficient de idiot incat sa-si deschida afaceri in Romania sa moara pe la cozi pe la ANAF.
draguta, daca ai fi abut macar o antrepriza de gogosi in Ro, ai fi stiut ca sa cam depun on line majoritatea declaratiilor catre stat, altele sint problemele de care se loveste un conducator de firma!

View PostOPEDI, on 25 martie 2018 - 11:43, said:

sex,tutun,alcool
oare astea sunt de stricta necesitate?
sint de cea mai stricta necesitate!

View Postaaaa4567, on 25 martie 2018 - 13:19, said:

Nu pe an, ci asa, in general. Pe mai multi ani, evident (zeci de mii e foarte greu sa strangi intr-un singur an). Nu mai stiu care sunt salariile.

Nu cred ca o sa dea nimeni ponturi bune. Interesul e sa nu vina concurenta, pentru ca, mai de fiecare data, se alege praful (vezi imobiliare etc). Poti investi in 3-4 apartamente, dar ce te faci daca scad mult chiriile, sau raman asa, dar preturile cresc? Deja chiriile la 3 camere erau 5-600 inainte de criza, acum sunt 3-400 de euro, si preturile au crescut.

Daca @dani.user se refera la unde merg efectiv (in fapt) banii castigati, eu cred ca:
- o parte se intorc in tara, pentru reparatii sau constructii, dotari (electrocasnice etc), familie, copii etc (o parte intra la stricta necesitate)
- o parte relativ mica in diverse fonduri de economii (nu investitii, nu are romanul apetit pt asa ceva)
- o alta parte e bagata in mici afeceri din care o buna parte sfarsesc prost sau mediocru (brutarii, vulcanizari, transporturi)

Nu cred ca se economiseste mai mult de 3-400 de euro pe luna. Lucrurile sunt nesigure pt cei plecati, sunt munci temporare, grele, pe care nu le vor mai putea face etc. 3-4-5000 de euro pe an nu inseamna mare lucru, abia iti poti tine cat de cat o familie in Romania (frecvent partenerul lucreaza pe 300 de euro, mai e si un copil, deci despre ce sa vorbim?) E putinn mai bine decat munca la camp, dar departe de exceptional. Nici cei care scot 3-4000 de euro si le-ar ramane un 1000-1500 pe luna (medici, ingineri etc) nu o duc mult mai bine. Frecvent au plecat fara o letcaie, au rude in tara (batrani etc), deci se gandesc la ce e mai rau, nu le arde de investitii (multi nici nu au cunostinte), deci alte alternative nu au decat economisirea in banca. Dupa 10 ani strangi 100.000 de euro (daca nu se intampla nimic, nu trimiti bani in tara NB!), cu care ce poti sa faci? Banii astia ii pierzi urgent in orice chestie riscanta (gen afacere), oriunde.
corect! cel mai bine este sa stai acasa, lucrezi la patronake pe salariul minim si platesti taxe pentru salariile si pensiile de neam prost ale lui bugetake!
PAS!

#31
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006

View Postavenirv, on 25 martie 2018 - 19:48, said:


dar virgule au ?
Hai sa nu fim rai . merge si fara virgula .........la tara .
Ca si tine am scris acest post , sa imi creasca ratingul .

#32
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View PostZark, on 25 martie 2018 - 19:21, said:

Exagerezi, cel putin din punctul meu de vedere. Adica cum, intr-o viata de om poti doar sa cumperi o cocioaba ? Apoi sa te vaiti cat de scumpa e viata la casa? Nu pot sa cred ca inca mai exista asa ceva. Eu sunt mult mai tanar decat multi ce vorbesc pe aici, dar am si casa si apartament (proprietate personala, nu in chirie), iar de bani nu ma pot plange. Adica nu am griji ca azi cheltui o suma si maine nu mai am. Am nevoie de ceva, imi cumpar. Sa nu se inteleaga ca sunt cine stie ce bogat ca nu sunt, dar nici nu am grija zilei de maine. Si nu, n-am muncit o viata pentru asta. Nu m-am obosit cu munca niciodata, si nici nu o voi face. Sunt cam zgarcit uneori, dar asta mi-a prins bine, daca nu eram, poate acum munceam si eu 12 ore pe zi ca altii si ma plangeam ca n-am bani.

Cu poarta angliei care se inchide si se pune lacatul pe ea, iar nu sunt deacord. Eu vad stirile de aici si vad ce vor astia. Sunt sanse extreme sa nici nu se ajunga la asa ceva. In plus, ei nu au zis ca nu mai vor straini in tara lor si ca pun lacat la granita, ei au zis ca nu mai vor cersetori si oameni care vin aici sa nu munceasca si sa ceara ajutoare. Toti suntem deacord cu asta. Nu e corect sa vina coloratul din satra cu 12 copii si sa ceara 400 lire ajutor pt fiecare + bani de chirie.
Zark, ce pot eu sa iti scriu? Esti un id anonim pe internet, ai contrazis o idee dar nu ai povestit cum ai facut.

Ai facut bani sa ai si casa si apartament, cum?
Ai o situatie financiara destul de buna dar nu te-ai omorat cu munca si nici te-ai nascut bogat.

Detaliaza.

Asa anonim.

#33
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Cine crede ca exista romani care raman cu 300-400 de lire lunar in Anglia/UK si isi ia 3-4 apartamente sa le inchirieze, ori e naiv, ori nu stie sau nu vrea sa foloseasca matematica. Inseamna 3600 - 4800 lire pe an, undeva la mijloc ar fi 5000 Euro. Un apartament costa si a costat in medie de 10 ori mai mult, adica se obtine in 10 ani de economisit. 3-4 apartamente in 30-40 de ani - daca luam in calcul acea suma lunara.

Eu cred ca foarte putini sunt plecati pentru 3-4 sute de lire pe luna. Cum spunea cineva mai sus, nimeni nu are interesul sa spuna cat de mult castiga pentru ca nu vrea concurenta, ceea ce este de inteles.

Exista oameni care au o situatie la limita in familie si pleaca in UK pentru a trimite acasa 300 de lire, in loc sa lucreze in Romania pe salariul minim. Altfel, multi prefera sa lucreze in UK sau alte tari doar daca economisesc de la 1000 de Euro in sus. Sa lucrezi in UK pe salariul minim e doar putin mai bine decat in Romania. Iti permiti cam aceleasi chestii, dar mai de calitate si ai acces la alte servicii, dar nu e extraordinar.

Apoi, mai este o posibilitate, pe care nu o luati in considerare: nu toti romanii plecati in UK muncesc sau daca lucreaza mai fac si altceva.

#34
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,150
  • Înscris: 24.06.2006

View PostZark, on 25 martie 2018 - 14:33, said:

Un vin mai de calitate 4-5 lire.
defineste calitatea

#35
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View PostArgent, on 25 martie 2018 - 21:25, said:

Ai facut bani sa ai si casa si apartament, cum?
Ai o situatie financiara destul de buna dar nu te-ai omorat cu munca si nici te-ai nascut bogat.

Detaliaza.
Manelist.
Omuleee, de ce munceeesti...


#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View Postrosix, on 25 martie 2018 - 11:38, said:

Cum adica unde merg?  Bautura si femei. Cred ca nu e vreunul suficient de idiot incat sa-si deschida afaceri in Romania sa moara pe la cozi pe la ANAF.

Si daca-i femeie persoana respectiva?

View Postdani.user, on 25 martie 2018 - 11:30, said:

Cat se poate de subiectiv, dar fara intentia de a judeca:
  • Merge lumea in UK pentru a castiga mai mult
  • Unii reusesc sa castige mai mult
  • Unde merg banii castigati?
Nu ma refer la cheltuielile de stricta necesitate.

Banii sunt facuti de regula ca sa fie cheltuiti.
Pe ce?
Romanul fara casa si masina nu-i consdierat implinit.Deci pe primul loc:casa si masina.Ramane de stabilit tara unde-si va construi/cumpara casa.Cu masina-i mai usor.
80% din romanii din UK n-au veleitati turistice,asa ca concediile se vor face tot la Amara.
Apoi urmeaza in mod obligatoriu telefonul.Cat mai scump si cat mai la moda,sa crape fierea in dujmani.
Dupa asta,utilarea casei/locuintei dupa buget si dupa cat il duce capul.
Si nu in ultimul rand,distractia,adica iesitul in carciumi,baruri,restaurante,cu consumatia de rigoare.
Exista si persoane care trimit banii acasa,acsa fiind locul unde a ramas/locuieste familia.
O parte minuscula va investi banii in diferite forme financiare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate