Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Facultatea de petrol și gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Erika12345678910

Erika12345678910

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2018
Știu bine chimie și matematică, nu știu absolut deloc fizică. M-ar interesa o facultate care să-mi aducă un salariu cât mai mare posibil după absolvire. Mi-a trecut prin minte și facultatea de petrol și gaze. Am auzit de oameni cu niște salarii extrem de mari în domeniu.
Doar că eu am următoarele probleme:
1. Chiar nu știu ce presupune munca în domeniul ăsta.
2. Ca fată, ai șanse de angajare sau pierzi anii degeaba? Nu mă deranjează să lucrez într-un colectiv format doar din bărbați, doar că nu-mi permit să pierd ani din viață pe o facultate și după să fiu respinsă la angajare și să nu știu de ce.
3. Eu nu am abilități fizice nici măcar în comparație cu alte fete (nici forță, nici bună coordonare). Sunt multe posturi care cer așa ceva?
4. E exclus să dorm mai puțin de 7-8 ore pe noapte mai multe nopți la rând (dar aș putea, să zic, o dată sau de două ori pe săptămănă), dar nu m-ar deranja să lucrez pe schimburi sau să am schimburi de mai mult de 8 ore pe zi. Doar să pot să dorm.

Nu mă întrebați ce îmi place să fac. În afară de domeniile umaniste/munca fizică nu mă deranjează niciun domeniu.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Facultatea de petrol și gaze pregăteşte specialişti în domeniul exploatării zăcămintelor de petrol şi gaze.
Adica - ingineri de producţie, supervizori de foraj-extracţie, ingineri de zăcământ, ingineri în transport,etc.
Aici sunt si cele mai mari salarii si pot sa-ti spun 100% ca nu este sub nicio forma o munca potrivita pentru o domnisoara/doamna.
Pur si simplu nu rezisti fizic iar ca fata, sa lucrezi pe campurile de exploatare (sau platforme) sansele sunt aproape egale cu  0 (zero).
Poate doar undeva in transport (desi nu prea cred) unde stresul este imens iar timpul niciodata suficient.
Exista si alte specialitati cum ar fi - cercetători, proiectanţi, cadre didactice în învăţământul preuniversitar şi/sau universitar etc. dar, aici salariile sunt cu mult mai mici.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,539
  • Înscris: 16.03.2007
La UPG am terminat doua facultati. Pentru informatica industriala (TPP) am facut multa chimie, iar la automatica (IME) multa fizica. Matematica inclusa.

BTW, daca arati bine nu trebuie sa-ti faci griji de toate punctele alea. Barbatii vor sa aiba femei bune pe langa ei, chiar daca doar balesc dupa curu' lor.

Edited by laffin, 20 March 2018 - 16:16.


#4
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Sa nu crezi ca sunt salariile mari din prima, foarte probabil, daca nu ai pile, vei fi angajata prima oara printr-o firma de recrutari. Lucrez in cadrul celei mai mari companii petroliere,divizia rafinare si am cunoscut pe cineva  ce a fost angajat in acest mod, l-am intrebat de salariu si mi-a spus ca ii este rusine sa mi-l spuna. Mi l-a spus totusi si intr-adevar, era de toata jena, fata de mine care nu am facultate si lucrez pe un post la limita superioara celor fara facultate iar salariul meu era cel putin dublu fata de el. Dupa un an, a fost angajat direct, i s-a marit salariu cu cca 30%, a mai lucrat o perioada, a capatat experienta apoi a aplicat pentru un post pe extern unde a si castigat postul. Acum are mii de euro pe luna, m-a rugat sa plec cu el ca Senior DCS Operator undeva prin Emirate, l-am refuzat, am o varsta, sunt familist convins dintotdeauna.... Deci, este greu la inceput dar oportunitati exista.
1. Daca nu stii cu ce se mananca munca...nu stiu cum te vei descurca.
Sanse de angajare ai, sunt multe inginere tinere, la locul meu de munca sunt foarte de treaba, ne ajutam reciproc .
3. Nu iti trebuie abilitati fizice, cel putin in domeniul rafinare. O buna coordonare insa cred ca trebuie oriunde, mai ales in acest domeniu.
4. Daca vrei promovare cam trebuie sa pierzi serile pa la job sau sa lucrezi acasa. Am colege inginere care lucreaza la job pana la 10 seara si a doua zi la 7:30 sunt inapoi sau lucreaza de acasa si noaptea.
Sper ca ti-am oferit niste informatii relevante.
Facultatea unde vrei sa  o faci, la Ploiesti?

Edited by shmecherul, 20 March 2018 - 16:45.


#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Dar ce, Doamne apără-mă, e așa de mult de lucru și nu este automatizat pe calculator/alte echipamente hardware?

#6
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Si tu crezi ca daca totul este pe calculator, automatizat, gata nu mai sunt probleme? Ai auzit de optimizarea proceselor, targeturi lunare, sa vii cu cel putin "n" idei de perfectionare lunar, imbunatatirea modului de lucru al APC-ului? Pe ultimul te las pe tine sa imi spui ce inseamna!
Sa nu mai vorbim de caderi de tensiune, caderi de sistem, pierderi de comunicatie, etc? Tu stii ca inginerii de la optimizari vin  de fiecare data cand se schimba ora noaptea la serviciu? Sunt foarte dese ferestrele de mentenanta care sunt coordonate de ei fie de acasa, fie local la job?

Edited by shmecherul, 20 March 2018 - 16:42.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostRedDev, on 20 martie 2018 - 16:27, said:

Dar ce, Doamne apără-mă, e așa de mult de lucru și nu este automatizat pe calculator/alte echipamente hardware?

Crezi ca poti descarca riser-e de pe supply cu calculatorul ? Sau sa montezi un christmas tree ? (NU - Nu este pom de craciun)
Tare as vrea sa se poata dar mi-e teama ca este imposibil.

#8
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postshmecherul, on 20 martie 2018 - 16:15, said:

Am colege inginere care lucreaza la job pana la 10 seara si a doua zi la 7:30 sunt inapoi sau lucreaza de acasa si noaptea.
Si uite asa trece timpu' si te trezesti ca deja ai 65 de ani...

#9
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Da, posibil sa ai dreptate.....daca vrei promovare la job trebuie sa arati ca esti ....loial (eu as zice sluga), tocmai de aceea m-am limitat la ceea ce sunt. prefer un program fix, stabilit.

#10
Erika12345678910

Erika12345678910

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2018

View PostNaijax, on 20 martie 2018 - 16:07, said:

Facultatea de petrol și gaze pregătește specialiști Ăźn domeniul exploatării zăcămintelor de petrol și gaze.
Adica - ingineri de producție, supervizori de foraj-extracție, ingineri de zăcămĂąnt, ingineri Ăźn transport,etc.
Aici sunt si cele mai mari salarii si pot sa-ti spun 100% ca nu este sub nicio forma o munca potrivita pentru o domnisoara/doamna.
Pur si simplu nu rezisti fizic iar ca fata, sa lucrezi pe campurile de exploatare (sau platforme) sansele sunt aproape egale cu  0 (zero).
Poate doar undeva in transport (desi nu prea cred) unde stresul este imens iar timpul niciodata suficient.
Exista si alte specialitati cum ar fi - cercetători, proiectanți, cadre didactice Ăźn ĂźnvățămĂąntul preuniversitar și/sau universitar etc. dar, aici salariile sunt cu mult mai mici.

Ai putea să-mi spui ce face concret un asemenea inginer? Se implică direct în munca fizică? Dacă e așa, într-adevăr, e exclus din punctul meu de vedere. Nu aș putea nici măcar să zic că mă antrenez pentru că, fizic, sunt foarte sensibilă, și mă doare spatele de la ridicatul greutăților + alte chestii. Și am doar înălțime medie (pentru o femeie).

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostErika12345678910, on 20 martie 2018 - 16:53, said:

Ai putea să-mi spui ce face concret un asemenea inginer? Se implică direct în munca fizică? Dacă e așa, într-adevăr, e exclus din punctul meu de vedere. Nu aș putea nici măcar să zic că mă antrenez pentru că, fizic, sunt foarte sensibilă, și mă doare spatele de la ridicatul greutăților + alte chestii. Și am doar înălțime medie (pentru o femeie).

Ca sa ajungi la un nivel de salarizare satisfacator ai nevoie de multa experienta.
Nici o companie din industria petroliera nu angajeaza personal fara experienta mai ales pentru pozitii calificate.
Se solicita un minimum de 3 pana la 5 ani experienta pe care o putem numi "practica" timp in care salariul este cam de mizerie.
In timpul practicii daca nu te implici efectiv in procesul de productie, inclusiv munca fizica care nu este neaparat obligatore dar este mai mult decat indicat "sa pui mana", nu vei reusi sa intelegi cu se se "mananca" aceasta meserie mai ales ca teoria nu prea se imbina intotdeauna cu practica.

Va trebui sa stii - nu doar teoretic - cum se pune in practica un pipeline project de ex.
Asta inseamna ca trebuie sa stai efectiv afara in vant, soare sau ploaie si sa pui mana pe un ciocan o cheie sau ce  mai trebuie ca sa mearga treaba si sa bagi la cap secretele meseriei.
Gandeste-te ca este ca un inginer mecanic auto care daca nu demonteaza si monteaza un motor cu mana lui nu va intelege niciodata ce inseamna cu adevarat acel motor.
Sa spunem ca esti coordinator de proiect ei bine - cam toate se sparg in capul tau. Lucrezi contra-timp si in conditii de stress incredibile si se cere de la tine sa fii un problem solving, vendor management un foarte bun coordinator si toate astea pentru ca trebuie sa combini project management skills with engineering knowledge to lead the technical team.
Au fost zile intregi cand mancam o singura data pe zi (sau deloc) si dormeam pe apucate cu telefonul si statia radio emisie/receptie sub cap.
Cam asta este ingineria si nu doar in cazul industriei petroliere dar si in constructii, masini, utilaje, etc.

#12
Erika12345678910

Erika12345678910

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.03.2018

View Postshmecherul, on 20 martie 2018 - 16:15, said:

Sa nu crezi ca sunt salariile mari din prima, foarte probabil, daca nu ai pile, vei fi angajata prima oara printr-o firma de recrutari. Lucrez in cadrul celei mai mari companii petroliere,divizia rafinare si am cunoscut pe cineva  ce a fost angajat in acest mod, l-am intrebat de salariu si mi-a spus ca ii este rusine sa mi-l spuna. Mi l-a spus totusi si intr-adevar, era de toata jena, fata de mine care nu am facultate si lucrez pe un post la limita superioara celor fara facultate iar salariul meu era cel putin dublu fata de el. Dupa un an, a fost angajat direct, i s-a marit salariu cu cca 30%, a mai lucrat o perioada, a capatat experienta apoi a aplicat pentru un post pe extern unde a si castigat postul. Acum are mii de euro pe luna, m-a rugat sa plec cu el ca Senior DCS Operator undeva prin Emirate, l-am refuzat, am o varsta, sunt familist convins dintotdeauna.... Deci, este greu la inceput dar oportunitati exista.
1. Daca nu stii cu ce se mananca munca...nu stiu cum te vei descurca.
Sanse de angajare ai, sunt multe inginere tinere, la locul meu de munca sunt foarte de treaba, ne ajutam reciproc .
3. Nu iti trebuie abilitati fizice, cel putin in domeniul rafinare. O buna coordonare insa cred ca trebuie oriunde, mai ales in acest domeniu.
4. Daca vrei promovare cam trebuie sa pierzi serile pa la job sau sa lucrezi acasa. Am colege inginere care lucreaza la job pana la 10 seara si a doua zi la 7:30 sunt inapoi sau lucreaza de acasa si noaptea.
Sper ca ti-am oferit niste informatii relevante.
Facultatea unde vrei sa  o faci, la Ploiesti?

Da, la Ploiești, dar nu e nimic bătut în cuie. Ideea asta mi-a venit destul de recent. De admiteri nu-mi pun problema, mă duc acolo unde e facultatea mai bună.

Înțeleg că salariile mari nu vin din prima. Dar mă gândesc că deși mă pot angaja și ca femeie, posturile s-ar putea să nu fie cele plătite cu salariile fabuloase de care am auzit eu. Poate o să am o mie, două de euro pe lună, poate nici atât. Ceea ce ar însemna că mai bine merg pe ceva pentru care deja sunt pregătită (medicina), unde aș munci pe aceiași bani, dar mult mai ușor și mai plăcut. Nu m-aș orienta pe un nou domeniu decât dacă văd că sunt șanse reale pentru un salariu foarte mare.

#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Nu prea înțeleg legătura între riser-e, căderi de tensiune sau căderea rețelei cu rafinarea petrolului (aka procese chimice). Sună mai degrabă a muncă ce susține munca de rafinare.

Nu știu, dezvolt aplicații software de mult timp, dar foarte puțină lume se gândește să le dezvolte cum trebuie: adică le scrii o dată (testezi, îmbunătățești, ești acolo spre 99% optimizare) și funcționează zeci de ani. Am aplicații făcute în 2007-2009 care merg la fel de bine ca în prima zi, dar ceilalți clienți... Așa proiectează lucrurile (și nu mă lasă pe mine să le proiectez) că în fiecare an trebuie refăcute.

Iar APC înseamnă multe (https://en.wikipedia.org/wiki/APC). Cel mai degrabă e firma aia care face UPS-uri.

Edited by RedDev, 20 March 2018 - 17:42.


#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostRedDev, on 20 martie 2018 - 17:36, said:

Nu prea înțeleg legătura între riser-e, căderi de tensiune sau căderea rețelei cu rafinarea petrolului (aka procese chimice). Sună mai degrabă a muncă ce susține munca de rafinare.

Industria petroliera are mai multe ramuri fiecare cu specificul si subramurile sale si - nu vreau sa fac pe desteptul dar, este mai greu de inteles pentru cineva "din afara"
- upstream
- downstream
- midstream
- pipeline
- marine
- service and supply

#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Nu știu cum le împărțiți voi, dar rafinare pentru mine semnifică... rafinare, adică procesul de transformare a petrolului în... benzină, de exemplu.

Trasul de conducte și transportul petrolului, după mine, ține de țevărie. Adică nu trebuie să știi chimie să tragi conducte (aka, așezat, prins șuruburi, sudat, etc.)

Și nici să știi rețelistică sau să știi partea electrică nu ține de rafinare. Că ai nevoie de rețele intranet și internet și curent electric pentru asta, da, dar una e IT-ul hardware (rețele) și alta e partea de electricieni.

Edited by RedDev, 20 March 2018 - 17:48.


#16
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Daca nu stii, nu te baga in seama. Colegul Naijax are dreptate, eu fac parte din divizia Downstream, sunt mai multe divizii la nivelul companiei.Si da, un inginer chimist in ziua de azi trebuie sa stie si IT, si chimie, si multe altele. Dealtfel aceleasi lucruri mi se cer si mie.
P.S> Electricienii sunt ultimul lucru, nu-i blamez, deja si la ei electrica a devenit electronica si software.

#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View PostRedDev, on 20 martie 2018 - 17:36, said:

Iar APC înseamnă multe (https://en.wikipedia.org/wiki/APC). Cel mai degrabă e firma aia care face UPS-uri.

Colegul nostru a specificat ca lucreaza in rafinare deci APC inseamna Advanced process control iar aici nu poti pur si simplu sa dezvolti o "aplicatie" care sa functioneze zeci de ani (?) ca in prima zi.
Daca lucrurile s-ar fi putut rezolva asa simplu cu aplicatii descarcate de pe Google Play Store eram cu totii departe tare.

#18
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Bani multi in industria petroliera ii fac barbatii, femeile sunt exceptii (daca sunt). Adica salariile alea extrem de mari se castiga in exploatrile petroliere din Africa, Rusia, Marea Nordului. Ca femeie nu ai nicio sansa sa ajungi acolo.
In tara doar sa iti spuna colegul de lucreza la rafinarie, dar nu cred ca mai mult de 1000 euro ca si simplu inginer. Daca ajungi la magement ajungi si la salarii mari pentru Romania.
Ca inginer nu faci munca fizica, mai ales ca fata, pana mea, de aia te faci ing, sa muncesti cu capul nu cu ciocanul. Nu munca fizica e problema in industrie, ca sa fi un inginer bun trebuie sa studiezi, sa faci cum zicea colegul si ore multe peste program, nu e usor sa castigi increderea subalternilor mai ales ca femeie intr-o industrie unde predominant sunt barbati.  Ca sa ai satisfactii in inginerie trebuie sa fi bun.

Din ce spui tu pari cam firava pentru industrie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate