Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Facultatea de petrol și gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Colegul de mai sus are dreptate, o sa incepi de la un salariu cam la 60%  din al meu si o sa ajungi in timp la 1X, 2X, 3X salariul meu. daca salariul meu este undeva la o medie de 1000+ euro lunar te-ar satisface?  Ma refer la net.
@Naijax, ai de la mine 1000 like-uri ca i-ai explicat colegului de forum ca inseamna APC si cu ce se mananca. Sa nu mai vorbesc ca am lucrat cu licente John Zink, Foster Wheller, Siemens, etc.

Edited by shmecherul, 20 March 2018 - 19:04.


#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View PostNaijax, on 20 martie 2018 - 16:07, said:

Facultatea de petrol și gaze pregăteşte specialişti în domeniul exploatării zăcămintelor de petrol şi gaze.
Adica - ingineri de producţie, supervizori de foraj-extracţie, ingineri de zăcământ, ingineri în transport,etc.
Aici sunt si cele mai mari salarii si pot sa-ti spun 100% ca nu este sub nicio forma o munca potrivita pentru o domnisoara/doamna.
Pur si simplu nu rezisti fizic iar ca fata, sa lucrezi pe campurile de exploatare (sau platforme) sansele sunt aproape egale cu  0 (zero).
Poate doar undeva in transport (desi nu prea cred) unde stresul este imens iar timpul niciodata suficient.
Exista si alte specialitati cum ar fi - cercetători, proiectanţi, cadre didactice în învăţământul preuniversitar şi/sau universitar etc. dar, aici salariile sunt cu mult mai mici.

mey colegul, dar partea de petrochimie nu știi de ea?
forajul e una
chimizarea e alta
le amestecăm?

fata taichii, la chimizare ai o pâine de mâncat!
că vei avea salariu mai mare sau mai mic, depinde numa de tine!!! ochii larg deschiși spre învățare și oportunități...

(chiar și dacă-ți dau două exemple elocvente: madam prim-ministru și ministra de la mediu fură la IPG Ploiești!!!)

#21
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007
Alege meseria ca sa  iti placa nu in functie de cat castigi.... petrolul nu mai e ceea ce a fost si daca masinile electrice devin norma s-ar putea sa iti schimbi meseria la 40 de ani.... si daca se mentine stadiul actual, ca inginer de petrol trebuie sa te cari la arabi ca sa faci bani.... vezi daca e ceea ce vrei, ca eu nu as putea trai in cultura aia de exemplu... in plus daca o sa ai familie si copii nu cred ca vrei sa ii cresti acolo...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate