Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Jurnal de casa in Berceni(Ilfov)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#55
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Pot sa îți zic ca inițial am studiat ce variante de seminee exista si ce pot face. Dacă rolul șemineului este de backup la sursa principala termosemineul nu prea are sens. Cind este frig am serioase dubii ca te ajuta apa calda. In plus apa aia trebuie stocată si o buna parte din puterea șemineului se duce in apa.
Presupunind ca exista o problema se poate sa lipsească si curentul caz in care pompele nu funcționează. Pe logica de mai sus recomand un semineu de putere medie mare care in cazul unei avarii sa poată sa păstreze in parter otemperatura decenta . Eu am suprafața ceva mai mare si am ales 13 kw si in 2017 a ținut parterul in jur de 20 C. Cred ca pe la 8-10 kw este ok pentru tine dar orientează-te sa aibă priza de aer externa, sa permită lemne de dimensiuni decente 40-50 cm si sa fie cu un randament bun. Prefer construcțiile de otel cu șamotă in detrimentul celor de fonta. Ca si branduri eu am selectat Nordpeiss si Spartherm.

#56
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Ce buget ai pentru construcția la roșu?

#57
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postmanghels, on 04 aprilie 2018 - 05:16, said:

Ti-a dat vreun calcul defalcat al pierderilor de temp sau necesar termic sau doar ti-a trantit o valoare de 14 kw? Mie in cele mai negre scenarii mi-a iesit 12kw necesar..insa asta iarna consumul instant in centrala n-a depasit 8-9kw la -18 -19 grade cat au fost cateva zile bune. Daca o sa pui, cum zici, 15cm vata pe pereti..si mai suplimentezi cu un 10cm sub placa zero/elevatii..si macar 20-30 intre capriori in pod sau pe placa etajului + geamuri bune..atunci acea valoare o sa scada considerabil.

Cat priveste pompele de caldura..eu am un vecin care le ridica in slavi..iar altu tocmai vrea sa treaca de pe incalzirea pe lemne.pe pompa de caldura. Nu stiu daca ideea e recuperarea investitiei ci confortul adus de respectiva instalatie..Ai mare grija si cu incalzirea electrica + lemn..Lemnul devine incet incet un lux (pretul a crescut destul de mult) iar curentul misca si el in sus de 2-3 ori pe an..plus ca in lunilee geroase or sa se simta in facturi. Daca totusi nu sunt alte alternative..atunci nu-ti ramane decat sa izolezi cat mai bine..


La ce am vazut in dosar, apare ceva calculat, dar cred ca este facut mai mult la ochi; ma gandesc ca totusi o supradimensionare a centralei electrice nu e asa de rea, tinand cont ca functioneaza in trepte, si nu doar la puterea maxima.

Izolatia sub placa si la mansarda sigur vor fi, si cum imi raman banii rezervati initial pentru pompa de caldura, cred ca si acolo voi suplimenta izolatia.

Partea de confort, intotdeauna o sa fie subiectiva: eu ma simt confortabil la 20-23 de grade, dar stiu persoane care la 25 stau cu halatul pe ei ca li se pare frig, deci iti inteleg ambii vecini;

Ca un plus, proiectul de instalatii este facut pentru incalzirea in pardoseala cu agent termic dublat de calorifere, necesarul termic fiind calculat cam 50-50 intre cele doua. Incalzirea in pardoseala sigur ramane, la calorifere ma mai gandesc(stiu ca o sa presupuna o recalculare/reproiectare a IPAT-ului daca renunt la calorifere)

#58
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Eu zic sa te decizi intai la izolatii..si sa ramai pe pozitii (prinde-le bine in buget si stabileste cu constructorul ce si cum vrei..cat in pamant..cat sub placa..sau pe elevatii..Unii tind sa se sperie cand vad izolatii in pamant). Apoi vezi ce faci pe IPAT..Eu am fost IPAT pe 140mp utili..cu incalzire pe gaz..si finisaj gresie..peste tot. Temp in instalatii n-ar intrat mai mult de 36-37 de grade pe tur..si mi-a tinut 23 de grade pe etaj fara probleme..si 21-22 pe parter. Inca mai am niste izolatii de terminat si sper ca rezultatele sa fie si mai bune. Caloriferele de multe ori or sa devina doar obiecte de inventar.

#59
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postpicomouse, on 04 aprilie 2018 - 06:42, said:

Pot sa îți zic ca inițial am studiat ce variante de seminee exista si ce pot face. Dacă rolul șemineului este de backup la sursa principala termosemineul nu prea are sens. Cind este frig am serioase dubii ca te ajuta apa calda. In plus apa aia trebuie stocată si o buna parte din puterea șemineului se duce in apa.
Presupunind ca exista o problema se poate sa lipsească si curentul caz in care pompele nu funcționează. Pe logica de mai sus recomand un semineu de putere medie mare care in cazul unei avarii sa poată sa păstreze in parter otemperatura decenta . Eu am suprafața ceva mai mare si am ales 13 kw si in 2017 a ținut parterul in jur de 20 C. Cred ca pe la 8-10 kw este ok pentru tine dar orientează-te sa aibă priza de aer externa, sa permită lemne de dimensiuni decente 40-50 cm si sa fie cu un randament bun. Prefer construcțiile de otel cu șamotă in detrimentul celor de fonta. Ca si branduri eu am selectat Nordpeiss si Spartherm.

Salutare Picomouse!

Initial intre semineu clasic  din otel cu samota si termosemineu eram indecis, cel din urma avand avantajul acelei instalatii de apa pe care o poti folosi in diverse moduri.
Dar cum asa cum ai zis, semineul  va fi folosit ca sursa alternativa de incalzire cand pica curentul (sper ca doar cateva zile pe iarna), instalatia de la termosemineu este afectata.
Ce mi-a recomandat sa iau in vedere nu este un termosemineu, ci un semineu cu acumulare(atasez o poza), are se foloseste de caldura fumului pentru a incazi elemente ceramice cu eliberare lenta de energie termica( cel putin asa am inteles); din schita, pare un sistem similar cu cel al sobelor de teracota.

Oricum am gasit in cautarile mele si sisteme de recuperare de caldura (cam ce vreau sa fac la etaj) care functioneaza cu semineele clasice, dar nu stiu cum si daca sunt ok pentru semineele cu acumulare

Pana ma decid exact la tipul de semineu/focar, trebuie sa fiu foarte atent la armarea placii unde va fi semineul si cosul de fum, greutatea lor nefiind neglijabila

View Posttakashi90, on 04 aprilie 2018 - 09:09, said:

Ce buget ai pentru construcția la roșu?

Ma astept sa fie undeva pana in 35k euro, dar voi face constructia cu firma(preturi ceva mai mari); Deocamdata nu am o oferta pentru constructie, doar estimarea investitiei care intra la dosar. Te anunt in privat cand primesc o oferta

Attached Files


Edited by Neocron, 04 April 2018 - 10:14.


#60
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View PostNeocron, on 04 aprilie 2018 - 10:07, said:


Ma astept sa fie undeva pana in 35k euro, dar voi face constructia cu firma(preturi ceva mai mari);
...vei plati cu ~ 40% mai mult cat face...si la Manopera si la Materiale...

#61
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View PostAdrianradu, on 04 aprilie 2018 - 10:11, said:

...vei plati cu ~ 40% mai mult cat face...si la Manopera si la Materiale...

Adrian (din coincidenta avem acelasi nume :) ), ma astept la un pret mai mare pentru manopera, ca ar fi si normal, dar la materiale, sper ca nu, si iarasi, sper sa nu fie mai mare de 20-30% fata de "pretul zonei", decat daca au argumente bune (clauze contractuale ce si le asuma, penalizari, calitate a lucrarii).
Sunt optimist din fire, si merg pe prezumtia de nevinovatie, si sper ca preturile sa reflecte si calitatea lucrarii ... nah, vad eu cand vin ofertele :D

#62
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Adrian...am cerut cateva Oferte la Firme inainte sa incep constructia Casei mele...absolut toate Materialele aveau preturi mai mari...nu am gasit nici macar un singur Reper care sa aiba acelasi Pret ca unul gasit la prima gautare cu Google Search...
Initial asa gandeam si eu...am interes sa isi ia banii pe Manopera...dar Preturile la Materiale nu le-am inteles...
Ulterior,am construit in Regie Proprie,am colaborat cu un Depozit din zona...seriosi...nu i-am vazut niciodata fata in fata...Materialele cerute de Constructor ajungeau in cateva ore/a doua zi in Santier...plateam cu OP...returnam daca nu se foloseau...si primeam altele in schimb...
Spor

#63
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
Pai asa o sa faca si el..manopera de la constructor..si cu materialele se descurca singur..Daca reusesti sa negociezi din timp cateva materiale..la reperele mai mari...gen fier / beton / cherestea / caramida..apoi poti cere oferta completa de la constructori..si apoi sa mai negociezi si cu ei..pe unde se mai poate.

#64
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postmanghels, on 04 aprilie 2018 - 10:54, said:

Pai asa o sa faca si el..manopera de la constructor..si cu materialele se descurca singur..Daca reusesti sa negociezi din timp cateva materiale..la reperele mai mari...gen fier / beton / cherestea / caramida..apoi poti cere oferta completa de la constructori..si apoi sa mai negociezi si cu ei..pe unde se mai poate.
In Teorie...
...in Practica Constructorul/Firma va da vina pe Materiale/Intarzieri pentru tot ce se va intampla...va trebui sa suporte manipularea in Santier...
LE...Acum mi-am adus aminte...am primit pe Deviz,printre altele ...Doka si Tego de vro' 3000 de Euro...mi le "cumparam"' noi...cand le-am atras atentia au zis ca pentru Scandura au alte Preturi la Manopera..cofrat...

#65
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Nu te supăra pe mine dar am o problema cu inconsecventele sau cu  fisuri in logica. De exemplu zici ca vrei ipat . Ok este un sistem inerțial. Deci  in ipoteza unei întreruperi temporare a gazului temperatura scade lent. Un semineu normal ( fără acumulare, fără rezervor de apa, serpentine, etc ) se încălzește rapid generează caldura intensa pe un interval  de timp relativ redus ( citeva ore ) si apoi se răcește. In înțelegerea mea șemineul este un sistem rapid cu inerție redusă fata de ipat ceea ce permite un răspuns rapid in caz de nevoie. De ce ai vrea sa pui si sistemul de rezerva tot cu inerție mare ?
Ca mod de lucru negociază manopera la rosu separat pe etape. In experiența mea este varianta optima. Materialele importante sunt putine ( fier, beton, lemn caramida si mortar) in etapa asta. Poți negocia cu o stație pentru toate turnarile, fierul fasonat sau nu se livrează in santier, caramida si mortarul le aduci doar cind este cazul iar lemnul si eventuale cofraje se închiriază sau se cumpara. Pe devize o sa vezi prețuri cu 20-30% mai mari decit in piața liberă.
Îți pun transport cind mai toate depozitele livrează in santier. Vroiau manipulare la caramida in deviz si eu le-am pus-o pe placa direct cu macaraua. Cu un pic de organizare materialele le poți lua la un preț decent si la calitatea pe care o vrei. Nu îți fa iluzii nimeni nu pierde. Manopera este manopera si se negociază pe cantități de lucrări niciodată pe timp. Ai turnat placa îți iei banii pe fier legat, cofraje si ce ai mai făcut acolo. Chestia ca o firma cu doi Dorei își aduc materiale mai ieftin si la timp e poveste. Si nu uita fără avansuri semnificative. Si-au făcut treaba dai banul instant. Nu au terminat iau banii cind termina. Nu am avut timpi morți cauzați de lipsa materialelor. Am avut din cauza vremii, de sărbători, lipsa elan Dorei, orice dar nu ca ar fi lipsit ceva, deci se poate. In final trebuie sa îți fie clar ca 99% din echipe , firme , lucrători sunt in santier sa ia bani cit mai mulți, cit mai repede si le pasa de lucrarea ta cit imi pasa mie de viermii albaștri de nisip din estul desertului Gobi. Dacă te-ai născut cu noroc si dai peste unii cu o umbra de conștiința te duci si dai acatiste.

#66
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Am uitat sa zic ca mi-ai smuls un zâmbet ! Cu prezumția de nevinovăție . Si eu sunt optimist si sper sa citești ce ai scris peste citeva luni de constructie.
O sa spui “ vinovați in raza vizuala “ si extrem  de rar vei constata ca ai greșit.  Cind faci planuri si citești ce probleme apar îți spui Doamne ce de paranoici sunt pe forum, nu se poate , Doreii mei sunt drăguți, civilizati, harnici si supercalificați. După ce te apuci nu mai crezi nici cind zic ca cerul e albastru, il verifici cu paletarul.
Si asta mai e cum mai e dar dai peste criminali cu 2 neuroni in cap si aia atrofiați care taie cu flexul jumătate din grosimea barei ca sa o îndoaie el ușor si repede fără sa se gândească o clipa ca îți pică grinda in cap din vina lui. Așa ca NU EXISTA prezumție de nevinovăție.

#67
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt in mare parte de acord. Fie ca vei contracta o firma sau o echipa sau dorei individual, tot cativa dorei cu mintea odihnita vor realiza efectiv manopera. Firmele cu reputatie nu se complica cu constructii mici, firmele mici sunt tot dorei, dar organizati cat sa poata taia o factura. Si daca te uiti ce vechime si ce activitate are firma, poate mai ai niste surprize.

Daca vrei sa fii efectiv sigur de ceva, ori stii tu dinainte cum trebuie facuta etapa respectiva, ori platesti pe cineva care sa se asigure ca e facuta corect. Ceva ca un diriginte super implicat, sa zicem. Altfel, palmasii, indiferent sub ce forma vor ajunge pe santier, vor incerca sa faca lucrurile cat mai repede si cu minim de efort.

#68
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postpicomouse, on 04 aprilie 2018 - 21:06, said:

Nu te supăra pe mine dar am o problema cu inconsecventele sau cu  fisuri in logica. De exemplu zici ca vrei ipat . Ok este un sistem inerțial. Deci  in ipoteza unei întreruperi temporare a gazului temperatura scade lent. Un semineu normal ( fără acumulare, fără rezervor de apa, serpentine, etc ) se încălzește rapid generează caldura intensa pe un interval  de timp relativ redus ( citeva ore ) si apoi se răcește. In înțelegerea mea șemineul este un sistem rapid cu inerție redusă fata de ipat ceea ce permite un răspuns rapid in caz de nevoie. De ce ai vrea sa pui si sistemul de rezerva tot cu inerție mare ?

Salutare Picomouse!
Stai linistit, nu ma supar! sunt deshis la critici, si cu atat mai mult la evidentierea erorilor de logica! Prefer sa am timp sa le repar, si daca nu stiu ce e gresit, nu stiu ce sa remediez, nu? Posted Image
Legat de semineul cu acumulare, mi s-a parut o idee interesanta, mi s-a sugerat sa ma documentez. Pana luni nu am stiut ca exista seminee cu acumulare in material ceramic (piatra).

View Postpicomouse, on 04 aprilie 2018 - 21:06, said:

Ca mod de lucru negociază manopera la rosu separat pe etape. In experiența mea este varianta optima. Materialele importante sunt putine ( fier, beton, lemn caramida si mortar) in etapa asta. Poți negocia cu o stație pentru toate turnarile, fierul fasonat sau nu se livrează in santier, caramida si mortarul le aduci doar cind este cazul iar lemnul si eventuale cofraje se închiriază sau se cumpara. Pe devize o sa vezi prețuri cu 20-30% mai mari decit in piața liberă.
Îți pun transport cind mai toate depozitele livrează in santier. Vroiau manipulare la caramida in deviz si eu le-am pus-o pe placa direct cu macaraua. Cu un pic de organizare materialele le poți lua la un preț decent si la calitatea pe care o vrei. Nu îți fa iluzii nimeni nu pierde. Manopera este manopera si se negociază pe cantități de lucrări niciodată pe timp. Ai turnat placa îți iei banii pe fier legat, cofraje si ce ai mai făcut acolo. Chestia ca o firma cu doi Dorei își aduc materiale mai ieftin si la timp e poveste. Si nu uita fără avansuri semnificative. Si-au făcut treaba dai banul instant. Nu au terminat iau banii cind termina. Nu am avut timpi morți cauzați de lipsa materialelor. Am avut din cauza vremii, de sărbători, lipsa elan Dorei, orice dar nu ca ar fi lipsit ceva, deci se poate. In final trebuie sa îți fie clar ca 99% din echipe , firme , lucrători sunt in santier sa ia bani cit mai mulți, cit mai repede si le pasa de lucrarea ta cit imi pasa mie de viermii albaștri de nisip din estul desertului Gobi. Dacă te-ai născut cu noroc si dai peste unii cu o umbra de conștiința te duci si dai acatiste.

Multumesc pentru sfaturi!
Sper din suflet sa nu fie dracu' atat de negru, dar incerc sa ma pregatesc pentru ce e mai rau (am zis ca albesc pana termin casa, inca de cand am zis ca as vrea sa fac una, nu sa o cumpar "la cheie" ), si supra estimez costuri, timpi de executie, atat timp cat calitatea ramane sus(prefer sa raman cu bani in buzunar si sa termin mai devreme si fara belele ).

P.S. Sa stii ca imi fac un checklist de toata frumusetea cu sfaturile primite, si sper sa le bifez pe toate

#69
Neocron

Neocron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 12.03.2018

View Postpicomouse, on 04 aprilie 2018 - 21:53, said:

Am uitat sa zic ca mi-ai smuls un zâmbet ! Cu prezumția de nevinovăție . Si eu sunt optimist si sper sa citești ce ai scris peste citeva luni de constructie.
O sa spui “ vinovați in raza vizuala “ si extrem  de rar vei constata ca ai greșit.  Cind faci planuri si citești ce probleme apar îți spui Doamne ce de paranoici sunt pe forum, nu se poate , Doreii mei sunt drăguți, civilizati, harnici si supercalificați. După ce te apuci nu mai crezi nici cind zic ca cerul e albastru, il verifici cu paletarul.
Si asta mai e cum mai e dar dai peste criminali cu 2 neuroni in cap si aia atrofiați care taie cu flexul jumătate din grosimea barei ca sa o îndoaie el ușor si repede fără sa se gândească o clipa ca îți pică grinda in cap din vina lui. Așa ca NU EXISTA prezumție de nevinovăție.


Sa stii ca unul din motivele pentru care am facut jurnalul este sa vad cat de  "nevinovat" sunt la inceput de drum, si cum evoluez pana e casa gata. Pana la urma prezumtia de nevinovatie ramane in picioare pana la proba contrarie (sper sa fie doar un cui batut stramb) :P

#70
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNeocron, on 04 aprilie 2018 - 22:22, said:




Sa stii ca unul din motivele pentru care am facut jurnalul este sa vad cat de  "nevinovat" sunt la inceput de drum, si cum evoluez pana e casa gata. Pana la urma prezumtia de nevinovatie ramane in picioare pana la proba contrarie (sper sa fie doar un cui batut stramb) :P

De ce sa înveți pe pielea ta cind ai citeva sute de jurnale (multe sunt mai tari decit romanele clasicilor).
Intr-o lume civilizata ți-ai vedea de viața ta liniștit in timp ce un arhitect s-ar ocupa de proiect de la cap la coada si te-ar chema sa îți dea cheile. Si ar funcționa ( cum merge in Anglia, Germania , Olanda, Suedia, etc.) deoarece arhitectul ar colabora cu un constructor serios care înțelege sa facă treaba pentru care e plătit bine si la timp. Constructor care lucrează cu oameni calificati  responsabili care știu ca “ nu merge si așa” si știu ca sunt verificați.
La noi indiferent cit de mult plătești exista posibilitatea sa fii păcălit, țepuit, jecmănit si chiar furat pe fata. Așa ca ai 2 soluții . Ori ai oameni de încredere care sa verifice zilnic ce se face si ce nu se face  ori încerci sa înțelegi cit mai mult si eviti măcar erorile grosolane.
Dacă aveai pe cineva de încredere nu erai pe forum așa ca ramine ipoteza 2 înveți cit poți ca sa te aperi si sa nu eșueze proiectul in mod lamentabil.
Sper sa ai santierul aproape si sa poți fi zilnic in santier. Eu mergeam de 2 ori pe zi in fiecare zi. Este stresant , obositor, scump dar uneori ai si satisfacții.
In fiecare din noi e un mic Meșter Manole ! O sa vezi cum e cu adrenalina la turnare. Cum vii acasă plin de ciment din cap pina in picioare mort de oboseala dar fericit ca a mers bine. Sau satisfacția cind ai acoperiș si nu mai ploua in dormitorul matrimonial. E si asta o boala !

#71
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pai si ANA unde este ??? vad ca lipseste din ecuatia lui Manole...

#72
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postketa, on 05 aprilie 2018 - 00:54, said:

Pai si ANA unde este ??? vad ca lipseste din ecuatia lui Manole...

Ana face body building .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate