Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

ASOCIERE CONSTRUCTIE BLOC IN BUCURESTI - un fel de raising funding

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postrockemon, on 13 martie 2018 - 19:31, said:



Sigur nu stii ce vorbesti.Presupun ca informatiile le ai de la vreun prieten care are un prieten care e var cu vecinul unui nepot al vreunui dezvoltator:) Oricum lucrurile nu ar fi atat de simple cum par nici macar daca ai avea banii tai, cu atat mai mult cu cat bani nu ai, know how nu, teren nu...Daca totusi vrei sa incerci, gaseste un teren, fa un plan de afaceri (dar nu general, ci plan de cheltuieli bazat pe oferte de materiale, manopera,plan de marketing-vanzari, termene,etc) si atunci poate ar fi cat de cat o sansa sa te ia cineva in serios.
Incidenta costului terenului în 1mp construit este de 30% din valoarea de vânzare. În aceste zone vinzi lejer cu 1300 mp construit. Cost construcție pe mp este de 350(pt ca blocurile sunt mici). Practic ai un cost cumulat de 750 la care adaugi 50 euro/mp (arhitectura, PT, taxa autorizație, costuri avize, branșă utilități etc), în total ai 800euro/mp cost. Prețul de vânzare excede costul cu 500 euro/mp. Nu e ban pe ban pt ca sunt terenuri cu un CUT mediu de 3, dacă era cut de 6, automat, incidenta terenului era la jumătate, astfel costul era de 800 iar profitul brut 700.
Evident ca aceste calcule sunt făcute grosso modo, dar pana nu ai o simulare de proiect, nu ai cum sa faci calcule mai precise. Am know how-ul, realizării unui asemenea proiect. Partea de legal poate fi gestionata de un avocat independent sau ales de votul investitorilor, sunt chestiuni care se fac la ordinea zilei, dar care par a fi rocket science pentru unii.

#56
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
E clar - la ce raspunsuri dai nu ai nici o legatura cu lumea reala din imobiliare, maturizeaza-te, fa cateva vanzari reale cu negociere-licitatie (cei din domeniu stiu ce inseamna) si dupa aia cauta bani.

#57
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postcald, on 13 martie 2018 - 22:20, said:

Pune numarul de pe Dacia sa vad unde este minunea asta sau poti sa spui ce case sunt in vecinatate.
Lasă-mă ca tu ai tras deja niște concluzii. Vezi de teoriile conspirației și mai scutește-mă de întrebări stupide.

#58
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostFastless, on 13 martie 2018 - 18:05, said:

Iti arat spatiu central, parter, 340mp, stradal, 600.000 euro +TVA.
Spatiul este curtat de un lant de magazine, NU Megaimage, care ofera 4500 euro + TVA la prima strigare, amortizare 11 ani (contract solicitat pe 10 ani).
Daca ai bani il poti lua.


1 mai si Dacia, 600mp respectiv 420mp. Zona M2, CUT 3, POT 60%. Cel din Dacia e in zona protejata, deci dureaza cultura de te omoara, dar se poate autoriza.

Terenul asta este la Washington sau unde este?

#59
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postcald, on 13 martie 2018 - 22:41, said:

E clar - la ce raspunsuri dai nu ai nici o legatura cu lumea reala din imobiliare, maturizeaza-te, fa cateva vanzari reale cu negociere-licitatie (cei din domeniu stiu ce inseamna) si dupa aia cauta bani.
Fă-ți un serviciu, mergi la somn.


View PostPlaton, on 13 martie 2018 - 22:45, said:



Terenul asta este la Washington sau unde este?
???


#60
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Dute si da-ti cu apa rece, juristule, sa te trezesti la realitate. Daca esti din Bucuresti, cu idei deastea, ajungi de rasul la toti. De saraci visatori este plin internetul. Ai pierdut trenul, te-ai nascut tarziu.

Edited by cald, 13 March 2018 - 22:56.


#61
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postmotanul13, on 13 martie 2018 - 19:40, said:


Era vorba de un exemplu de cost efectiv al constructiei .
Un bloc pe care l-am finalizat anul trecut in Sisesti .
In calitate de constructor .
Si da , apartamentele erau mari ( 2 camere ~ 70 mp , 3 camere ~ 100 mp )
Ai nimerit-o si cu terenul , 520 mp x 700 Eu - cel putin asa mi-a zis beneficiarul , nu aveam nici un motiv sa nu il cred sau sa il verific .
Nu am nimerit-o, știu ce vorbesc spre deosebire de majoritatea interlocutorilor de pana acum :)
Sincer sa fiu, din exprimarea ta nu pari a fi un constructor, dar dacă ești și ai construit pe Sisesti ai putea să-mi recomanzi un broker de materiale de construcție.

View Postcald, on 13 martie 2018 - 22:52, said:

Dute si da-ti cu apa rece, juristule, sa te trezesti la realitate. Daca esti din Bucuresti, cu idei deastea, ajungi de rasul la toti. De saraci visatori este plin internetul. Ai pierdut trenul, te-ai nascut tarziu.
Din fericire, m-am născut cu vreo 10 ani mai târziu decât tine, suficient cât sa nu fiu atât de îndoctrinat, speriat și încet în gândire.
După părerea ta, nimeni nu mai poate face afaceri, pt ca a trecut vremea tunurilor. :)
Tot la tunuri ți-au rămas gândurile.:)
Da, pe vremea ta doar din tunuri se făceau banii. Ei afla ca afaceri se mai fac și se vor mai face și nu neapărat din tunuri.
PS
Visătorii sunt cei ce pot schimba lumea...
Din păcate eu am trecut de vârstă visării, nu mai sunt atât de visător datorita unora ca tine...

Edited by Fastless, 13 March 2018 - 23:10.


#62
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Cand o sa te duci la Administratia Financiara si o sa platesti impozite pe x propietati cum fac eu, atunci poti sa judeci pe altii care miros o teapa imediat. 200.000 euro nu o sa investeasca nimeni cunoscut daca nu vede ceva real - teren cu toate actle in regula, cine vrea sa cumpere, cumpara gata finalizat, groapa nu o sa o vinzi ca acum 9-10 ani din stadiul de proiect. Nici strainii nu mai cumpara decat finalizat si cu notar propiu.

Edited by cald, 13 March 2018 - 23:15.


#63
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postcald, on 13 martie 2018 - 23:13, said:

Cand o sa te duci la Administratia Financiara si o sa platesti impozite pe x propietati cum fac eu, atunci poti sa judeci pe altii care miros o teapa imediat. 200.000 euro nu o sa investeasca nimeni cunoscut daca nu vede ceva real - teren cu toate actle in regula, cine vrea sa cumpere, cumpara gata finalizat, groapa nu o sa o vinzi ca acum 9-10 ani din stadiul de proiect. Nici strainii nu mai cumpara decat finalizat si cu notar propiu.
Vorbeam de chirii, alo! :)
Plătesc taxe pe x proprietăți și pe CA, stai liniștit cu x proprietățile tale. :)

Edited by Fastless, 13 March 2018 - 23:29.


#64
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Cu atat mai putin. Un propietar vrea chiria imediat cum a iesit din notariat dupa ce a cumparat, nu sta sa astepte 2-3 ani deoarece pierde bani(chirie) si trebuie sa traiasca din banii aia(chirie). Nu sunt bogati cei care traiesc din chirii. Sunt povesti, o chirie medie este in jur 300-400 euro (zona buna), aia care cer 700-1000 nu inchiriaza pe termen lung si au goluri (luni fara chiriasi) si tot acolo se ajunge. La mai multe chirii poti trai mai bine dar nu la nivel ridicat.

#65
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View PostFastless, on 13 martie 2018 - 22:34, said:

Incidenta costului terenului în 1mp construit este de 30% din valoarea de vânzare. În aceste zone vinzi lejer cu 1300 mp construit. Cost construcție pe mp este de 350(pt ca blocurile sunt mici). Practic ai un cost cumulat de 750 la care adaugi 50 euro/mp (arhitectura, PT, taxa autorizație, costuri avize, branșă utilități etc), în total ai 800euro/mp cost. Prețul de vânzare excede costul cu 500 euro/mp. Nu e ban pe ban pt ca sunt terenuri cu un CUT mediu de 3, dacă era cut de 6, automat, incidenta terenului era la jumătate, astfel costul era de 800 iar profitul brut 700.
Evident ca aceste calcule sunt făcute grosso modo, dar pana nu ai o simulare de proiect, nu ai cum sa faci calcule mai precise. Am know how-ul, realizării unui asemenea proiect. Partea de legal poate fi gestionata de un avocat independent sau ales de votul investitorilor, sunt chestiuni care se fac la ordinea zilei, dar care par a fi rocket science pentru unii.
Cu 350 E/mp poate construiesti o casa, dar nu un bloc.Nu acum, poate era valabil acum 1-2 ani,dar acum nu.De exemplu fata de anul trecut, pretul fierului a sarit cu 20%, caramida cam la fel, costurile de manopera cu 10-15%.Pune 450 si esti mai aproape de realitate.50 E/mp pt soft-costuri merge daca ai suprafete mari, la un bloc mic va fi mai mare.Vezi ca faci o confuzie intre construit si util.Tu ai costuri pe suprafata construita si vinzi suprafata utila.Diferenta e de 20-30%,in functie de proiect.Un cost de 800/mp construit se traduce in 950-1000/util.In plus o sa faci un subsol cu multe locuri de parcare, adapost ala, hidranti, etc,etc, unde ai multe costuri si putine venituri.Apoi ai uitat de taxe (notariale,impozite), cat si de taxe informale, ca sa le zic asa. Daca nu e terenul tau, atunci vei baga bani in teren, apoi astepti 8-10-12 luni, uneori mai mult, sa primesti autorizatia (pud,avize,etc).

#66
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postrockemon, on 14 martie 2018 - 00:08, said:


Cu 350 E/mp poate construiesti o casa, dar nu un bloc.Nu acum, poate era valabil acum 1-2 ani,dar acum nu.De exemplu fata de anul trecut, pretul fierului a sarit cu 20%, caramida cam la fel, costurile de manopera cu 10-15%.Pune 450 si esti mai aproape de realitate.50 E/mp pt soft-costuri merge daca ai suprafete mari, la un bloc mic va fi mai mare.Vezi ca faci o confuzie intre construit si util.Tu ai costuri pe suprafata construita si vinzi suprafata utila.Diferenta e de 20-30%,in functie de proiect.Un cost de 800/mp construit se traduce in 950-1000/util.In plus o sa faci un subsol cu multe locuri de parcare, adapost ala, hidranti, etc,etc, unde ai multe costuri si putine venituri.Apoi ai uitat de taxe (notariale,impozite), cat si de taxe informale, ca sa le zic asa. Daca nu e terenul tau, atunci vei baga bani in teren, apoi astepti 8-10-12 luni, uneori mai mult, sa primesti autorizatia (pud,avize,etc).
Ai dreptate parțial, legat de materiale, și forță de muncă, dar eu am acest preț, pt ca unul dintre asociați va fi constructorul. ALA si hidranti, depinde de proiect și oricum subsolul te scoate mereu cam pe break even.
Legat însă de confuzie, citește atent, 800 vs 1300 construit, util ajunge la 1750.
Vad ca ai idee despre ce vorbim. E fezabil ce am spus.
Și repet nu vorbim despre vânzare.
Oricum la ce lume e pe aici... Sa tot dai explicații.

Edited by Fastless, 14 March 2018 - 00:38.


#67
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Eu cred ca nici tu nu ai partea ta din suma....

#68
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostFastless, on 13 martie 2018 - 23:02, said:

Nu am nimerit-o, știu ce vorbesc spre deosebire de majoritatea interlocutorilor de pana acum Posted Image
Sincer sa fiu, din exprimarea ta nu pari a fi un constructor, dar dacă ești și ai construit pe Sisesti ai putea să-mi recomanzi un broker de materiale de construcție.
De ce , dupa parerea ta nu esti constructor daca nu ti-o bagi si scoti la fiecare cinci cuvinte ???Posted Image Posted Image Posted Image

Uite , ca sa nu zici ca sunt rau , am lucrat bine cu Tehnoconstruct ( din Militari ) si cu Zarco ( aia din Chiajna )
Iar la caramida si tigla ceramica , cu Rudeniul . Rudeni Grup se numesc .

#69
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postcjo, on 14 martie 2018 - 00:50, said:

Eu cred ca nici tu nu ai partea ta din suma....
este bine ca nu crezi, citeste mai sus.

View Postmotanul13, on 14 martie 2018 - 10:36, said:

De ce , dupa parerea ta nu esti constructor daca nu ti-o bagi si scoti la fiecare cinci cuvinte ???Posted Image Posted Image Posted Image

Uite , ca sa nu zici ca sunt rau , am lucrat bine cu Tehnoconstruct ( din Militari ) si cu Zarco ( aia din Chiajna )
Iar la caramida si tigla ceramica , cu Rudeniul . Rudeni Grup se numesc .
Multumesc.

#70
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostFastless, on 13 martie 2018 - 17:30, said:

Gresesti, e nevoie de un teren care chiar daca e in L1A, pt a construi pana la 40 de apartamente, daca faci subsol si nu omori parterul cu parcari, ai nevoie de maxim 1300mpx600= 780.000 euro la o medie de 40mp utilixcoeficient1.3diferenta construit=52mp construiti de unitatex40=2100mp construitix400=840.000 euro (verifica cu CUT-ul de 1,64 ca e bine).
1.620.000 + 150.000(PT, arhitectura, avize, taxa AC, bransamente etc)

Lipsesc cu desavarsire Cheltuielile neprevazute, care pot deveni surprinator de mari in unele situatii mai putin prielnice afacerilor.

#71
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postpoadol, on 14 martie 2018 - 14:25, said:

Lipsesc cu desavarsire Cheltuielile neprevazute, care pot deveni surprinator de mari in unele situatii mai putin prielnice afacerilor.
Daca preturile la servicii si materiale cresc, acelasi lucru se intampla si cu preturile apartamentelor, dar iarasi nu vodim de vanzare, e vorba de inchiriere. Daca apar probleme, acestea de regula sunt generale, si pica orice investitie, sau devine mai putin profitabila.

#72
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
DEZVOLTATORULE - uite terenul de pe Dacia care zici ca il ai. Esti un tepar sau visator care viseaza sa se imbogateasca pe banii altora. Ai scris in primul post ca ai apartamente la inchiriat - VINDE-LE si risca banii tai. Cand ti-am zis ca esti tepar si si-a dat seama si userul A10Warthog, ai inceput sa jignesti. ESTI UN TEPAR. Atasez 2 imagini - una cu terenul si a doua unde scrie el. Vinde x proprietatile pentru care platesti impozit si ridica-te pe banii tai. E FOARTE GREU SA PACALESTI IN DOMENIUL ASTA, ITI TREBUIE ANI DE EXPERIENTA REALA.

Attached Files


Edited by cald, 17 March 2018 - 02:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate