Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ASOCIERE CONSTRUCTIE BLOC IN BUCURESTI - un fel de raising funding

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
1- daca cineva are 200.000 înseamnă că are mai mult decât atâta.
2- daca cineva are mai mult înseamnă că deja face.ceva afaceri și nu cred că oamenii de afaceri stau pe forumuri.

3- sa zicem că cineva a reușit să strângă 200.000mii prin munca grea 10 ani in afara.


Asta fiind averea lui.

Și mai intra din când în când pe aici.


De ce ți-ar da ție bani sa faci un bloc?


Eu daca as avea 300.000 euro nu ți-aș da nici 5000 euro.

#38
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostFastless, on 13 martie 2018 - 17:12, said:

era vorba de 6-10, dar daca nu te-ai obosit nici macar sa citesti atent, nu cred ca te vei obosi sa studiezi in detaliu un plan de afaceri. Tot ce inseamna know how e asigurat, iar functia mea in aceasta potentiala afacere e de a veni cu o idee (gen oul lui Columb).
Chiar credeai ca o sa public un plan de afaceri, aici?

Traducere: nu ai niciun plan de afacere, valoarea informației tale se rezumă la 30 de minute de căutat pe Google. De fapt vrei să te agăți de o afacere pe riscul altora, venind cu nimic și pretinzând cotă parte din profit. :lol:

Te-a dat se gol faptul că te-ai ambalat când ți-am cerut ceva concret. Dacă vrei să fii asociat în timp ce faci munca unei secretare e o idee bună să lucrezi la atitudine.

View PostFastless, on 13 martie 2018 - 17:37, said:

Eu am nevoie de unul sau cativa si nu doar de aici... O treaba inceputa e facuta 50% :)

O treabă începută fără plan și cu persoane care sunt deadweight ajunge 100% în coșul de gunoi. :)

#39
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postzzhunt, on 13 martie 2018 - 18:09, said:

1- daca cineva are 200.000 înseamnă că are mai mult decât atâta.
2- daca cineva are mai mult înseamnă că deja face.ceva afaceri și nu cred că oamenii de afaceri stau pe forumuri.

3- sa zicem că cineva a reușit să strângă 200.000mii prin munca grea 10 ani in afara.


Asta fiind averea lui.

Și mai intra din când în când pe aici.


De ce ți-ar da ție bani sa faci un bloc?


Eu daca as avea 300.000 euro nu ți-aș da nici 5000 euro.
Multumesc pentru simulare. Nu te obliga nimeni. Dar nu pot sa trec cu vederea un amanunt... am asa o senzatie ca tu nu ai nici 5000 de euro si incurci lumea pe aici Posted Image
Hai ca am inceput bine, nu scapi de hateri nici pe Marte. Posted Image

Edited by Fastless, 13 March 2018 - 18:42.


#40
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Cine cere 200.000 euro pe ceva aiurea trebuie sa fie mai destept decat cei care au dat teapa cu ansamblul Planorama Colentina. Asocierea in imobiliare o faci cu unul care are dublul sumei investite in alte propietati, nu te asociezi cu cineva care reprezinta pe altcineva.

Edited by cald, 13 March 2018 - 18:32.


#41
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View PostA10Warthog, on 13 martie 2018 - 18:18, said:

Traducere: nu ai niciun plan de afacere, valoarea informației tale se rezumă la 30 de minute de căutat pe Google. De fapt vrei să te agăți de o afacere pe riscul altora, venind cu nimic și pretinzând cotă parte din profit. Posted Image

Te-a dat se gol faptul că te-ai ambalat când ți-am cerut ceva concret. Dacă vrei să fii asociat în timp ce faci munca unei secretare e o idee bună să lucrezi la atitudine.



O treabă începută fără plan și cu persoane care sunt deadweight ajunge 100% în coșul de gunoi. Posted Image
OK. Poti ramane la corporatia ta din Munchen. Acolo din dezvoltari imobiliare se castiga 15% maxim 20%. In Romania inca se poate ban pe ban Posted Image
Stii ce nu inteleg corporatistii despre sportivii din Metalurgiei?
Raspuns: nu inteleg nimic Posted Image , dar chiar si asa, se fac bani cu TIR-ul... Posted Image
Si inca ceva, o sa-ti trimit poze cu primul bloc, construit. Posted Image deadweight germanica Posted Image si apropos sub ce forma va fi cenusa de pe capul tau, daca chiar reusesc?

View Postcald, on 13 martie 2018 - 18:28, said:

Cine cere 200.000 euro pe ceva aiurea trebuie sa fie mai destept decat cei care au dat teapa cu ansamblul Planorama Colentina. Asocierea in imobiliare o faci cu unul care are dublul sumei investite in alte propietati, nu te asociezi cu cineva care reprezinta pe altcineva.
Daca prin prisma experientelor tale te simti ca si cum ai fi devenit un loser, acest fapt nu denota ca toti din jurul tau vor avea aceeasi soarta.

Edited by Fastless, 13 March 2018 - 18:41.


#42
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View PostFastless, on 13 martie 2018 - 18:31, said:

OK. Poti ramane la corporatia ta din Munchen. Acolo din dezvoltari imobiliare se castiga 15% maxim 20%. In Romania inca se poate ban pe ban Posted Image
Stii ce nu inteleg corporatistii despre sportivii din Metalurgiei?
Raspuns: nu inteleg nimic Posted Image , dar chiar si asa, se fac bani cu TIR-ul... Posted Image
Si inca ceva, o sa-ti trimit poze cu primul bloc, construit. Posted Image deadweight germanica Posted Image
Daca tu crezi ca inca se poate "ban pe ban" in Romania atunci vei avea o mare problema la business-plan. Vremurile alea sunt demult apuse.

#43
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postrockemon, on 13 martie 2018 - 18:39, said:

Daca tu crezi ca inca se poate "ban pe ban" in Romania atunci vei avea o mare problema la business-plan. Vremurile alea sunt demult apuse.
inca nu Posted Image, stiu ce vorbesc.
Si oricum nu era acesta target-ul

Edited by Fastless, 13 March 2018 - 18:46.


#44
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Cred ca esti un tepar care habar nu are sa poarte o conversatie civilizata si incerci sa pacalesti pe cei care cred toate prostiile. Daca tu PERSONAL detii un teren pe Dacia in propietate, nu ai pierde timpul sa cauti bani - ar veni banii singuri la tine. Loser cred ca e cel care crede toate tampenile.

#45
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu te întreb de ce ți-ar da cineva aka 6 persoane cate 200.000 mii euro că sa faci tu un bloc și să-l închiriezi și ei să își recupereze bani in 20 de ani.



#46
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postzzhunt, on 13 martie 2018 - 18:54, said:

Eu te întreb de ce ți-ar da cineva aka 6 persoane cate 200.000 mii euro că sa faci tu un bloc și să-l închiriezi și ei să își recupereze bani in 20 de ani.
Ok, ma bucur ca ai inteles absolut tot ce am relatat aici.

#47
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
El cauta bani pe care sa ii ia si dupa aia sa bage firma in insolventa - el ramane cu banii si creditorii cu buza umflata. E teapa care a mers acum cativa ani si este frecventa in imobiliare.

#48
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View Postzzhunt, on 13 martie 2018 - 18:54, said:

Eu te întreb de ce ți-ar da cineva aka 6 persoane cate 200.000 mii euro că sa faci tu un bloc și să-l închiriezi și ei să își recupereze bani in 20 de ani.
Nu-mi da nimeni nimic, o asociere, nu presupune ca cineva sa dea cuiva ceva neaparat.

Edited by Fastless, 13 March 2018 - 19:03.


#49
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View PostFastless, on 13 martie 2018 - 18:46, said:

inca nu Posted Image, stiu ce vorbesc.
Si oricum nu era acesta target-ul

Sigur nu stii ce vorbesti.Presupun ca informatiile le ai de la vreun prieten care are un prieten care e var cu vecinul unui nepot al vreunui dezvoltator:) Oricum lucrurile nu ar fi atat de simple cum par nici macar daca ai avea banii tai, cu atat mai mult cu cat bani nu ai, know how nu, teren nu...Daca totusi vrei sa incerci, gaseste un teren, fa un plan de afaceri (dar nu general, ci plan de cheltuieli bazat pe oferte de materiale, manopera,plan de marketing-vanzari, termene,etc) si atunci poate ar fi cat de cat o sansa sa te ia cineva in serios.

#50
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postcald, on 13 martie 2018 - 18:52, said:

Cred ca esti un tepar care habar nu are sa poarte o conversatie civilizata si incerci sa pacalesti pe cei care cred toate prostiile. Daca tu PERSONAL detii un teren pe Dacia in propietate, nu ai pierde timpul sa cauti bani - ar veni banii singuri la tine. Loser cred ca e cel care crede toate tampenile.

View Postcald, on 13 martie 2018 - 18:59, said:

El cauta bani pe care sa ii ia si dupa aia sa bage firma in insolventa - el ramane cu banii si creditorii cu buza umflata. E teapa care a mers acum cativa ani si este frecventa in imobiliare.

Omul se agită foarte mult, mi-a trimis chiar și PM. A confirmat fix ce-ai zis. Posted Image

Fastless said:

habar nu ai, cine sunt, ce fac si ce am realizat pana acum.
felul "de cartier" in care ma prezint, este rezultatul faptului ca acolo am crescut, dar acest aspect nu m-a impiedicat sa-mi iau licenta in drept la o facultate de stat fiind bursier.
Aparentele inseala, iar 99.99% dintre prostii lumii alearga doar dupa imagine.

Vă rog, a făcut dreptul la stat, deci clar nu este un găinar. Probabil un jurist competent și plin de realizări din moment ce a ajuns să pescuiască pe forumuri.

2/10 pentru trolling, bonus pentru "raising funding" din titlu.

#51
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostFastless, on 13 martie 2018 - 17:20, said:

Este foarte interesant cum vorbesti du despre 19 apartamente, care ne duc la o medie de aproape 100mp construiti per apartament... Vorbeam de garsoniere, studiouri si ap de 2 camere mici.
Pentru inchiriere?
la regimul descris de tine e vba de M2 CUT 3 POT 60%, deci vorbim de un teren de maxim 600 mp x 700 euro.
Pare f interesant, daca ai AC si nu i-ai dat drumul, sunt interesat sa vin cu jumatate cel putin.
Era vorba de un exemplu de cost efectiv al constructiei .
Un bloc pe care l-am finalizat anul trecut in Sisesti .
In calitate de constructor .
Si da , apartamentele erau mari ( 2 camere ~ 70 mp , 3 camere ~ 100 mp )
Ai nimerit-o si cu terenul , 520 mp x 700 Eu - cel putin asa mi-a zis beneficiarul , nu aveam nici un motiv sa nu il cred sau sa il verific .

#52
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Daca e jurist si se ocupa cu imobiliare nu are decat un singur scop - atragerea de bani si procese lungi pentru recuperarea lor de cei care i-au dat. Poate e la inceput de cariera si vrea sa se imbogateasca repede. A trecut vremea aia, s-au desteptat cei cu bani.

#53
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Exact, ai ghicit, Sherlock Holmes.
Nici nu meriți un răspuns.


View PostA10Warthog, on 13 martie 2018 - 19:39, said:





Omul se agită foarte mult, mi-a trimis chiar și PM. A confirmat fix ce-ai zis. Posted Image



Vă rog, a făcut dreptul la stat, deci clar nu este un găinar. Probabil un jurist competent și plin de realizări din moment ce a ajuns să pescuiască pe forumuri.

2/10 pentru trolling, bonus pentru "raising funding" din titlu.
Daca erai cu adevărat un potențial asociat în asemenea demers, probabil ca aveai bunul simț să-mi ceri mai multe date pe Pm, însă tu ai considerat ca e mai bine sa ataci aiurea.
Am făcut actualizarea cadastrului la terenuri, iar în 3 săptămâni voi avea propunerile de proiect din partea unui arhitect și abia din acel moment putem discuta despre un business plan, deșteptule.

Edited by Fastless, 13 March 2018 - 22:09.


#54
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Pune numarul de pe Dacia sa vad unde este minunea asta sau poti sa spui ce case sunt in vecinatate.

Edited by cald, 13 March 2018 - 22:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate