Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

ASOCIERE CONSTRUCTIE BLOC IN BUCURESTI - un fel de raising funding

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Salut.
Eu nu cred in fondurile de pensii si nici nu pot miza pe o pensie de la stat. De ceva timp am tot investit in apartamente pentru inchiriere in mai multe zone din Bucuresti si in timp ce postam pe forum, am constatat ca e foarte multa lume aici interesata de acest subiect.
Am facut ceva calcule, m-am documentat si am ajuns la concluzia ca pentru a construi un bloc de 35-40 de apartamente (un mix intre garsoniere, studiouri si 2 camere) + x1.2 locuri de parcare, intr-o zona semicentrala destul de aproape de metrou (pana intr-un km), este nevoie de aproximativ 1.600.000 - 1.800.000 euro.
Ar fi nevoie de 6-10 persoane interesate sa investeasca sume de minim 200.000 euro, pentru constructe. In acest moment am 2 terenuri in vizor.
Cei interesati va rog sa ma intrebati orice detaliu doriti sa aflati.

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Ideea este buna, dar mai intai trebuie sa te documentezi foarte bine, ai nevoie de avize, costuri avize,tot ce tine de el, ai nevoie de arhitect, firma de constructii, trebuei sa pleci pe un plan de afaceri bine stabilit, sa nu te trezesti ca ramai fara cash

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Ce randament iese la inchiriere, considerand toate taxele de platit la oficial, dotarea cu mobila/ aparatura, la cati ani se remobileaza sau schimba aparatura ? de asemenea la cati ani se renoveaza apartamentul si ce costuri de renovare sunt. Cu toate aceste detalii, ce randament anual iese pe o perioada de 20 ani ?

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
N-ai inceput bine.Un adevarat dezvoltator imobiliar intai vinde si incaseaza banii si apoi se apuca de construit.
Trebuie inceput cu site-ul,cu reclama si promisiunile.

#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 adisz, on 13 martie 2018 - 15:01, said:

N-ai inceput bine.Un adevarat dezvoltator imobiliar intai vinde si incaseaza banii si apoi se apuca de construit.
Trebuie inceput cu site-ul,cu reclama si promisiunile.

Omul nu vinde, vrea sa inchirieze!

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 overseas, on 13 martie 2018 - 15:01, said:

Ce randament iese la inchiriere, considerand toate taxele de platit la oficial, dotarea cu mobila/ aparatura, la cati ani se remobileaza sau schimba aparatura ? de asemenea la cati ani se renoveaza apartamentul si ce costuri de renovare sunt. Cu toate aceste detalii, ce randament anual iese pe o perioada de 20 ani ?
Romania are inca unul dintre cele mai mari randamente la inchirieri in europa. de meritat merita, doar sa ai banii necesari, care nu sunt deloc putini. eu unul de ex m-as baga, dar n-am cu ce    :)

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Eu mi-am calculat de 17 ori si iese un rahat de randament. Nu ma bag.

#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
ideea buna,eu sunt reticient cu asociatii etc
nu am incredere in nimeni cand e vb de bani
poti la fel de bine vana spatii comerciale bine amplasate

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Platon, on 13 martie 2018 - 15:02, said:


Omul nu vinde, vrea sa inchirieze!

Eu am inteles ca omu' cauta acei investitori,pune la dispozitie terenurile,se asociaza,construiesc si apoi inchiriaza constructia.
Daca-i asa cum ai zis tu,imi cer scuze.M-a luat gura pe dinainte.

#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Un coleg de-aici sigur e amator
https://forum.softpe...05-un-bloc-mic/

#11
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

 overseas, on 13 martie 2018 - 15:01, said:

Ce randament iese la inchiriere, considerand toate taxele de platit la oficial, dotarea cu mobila/ aparatura, la cati ani se remobileaza sau schimba aparatura ? de asemenea la cati ani se renoveaza apartamentul si ce costuri de renovare sunt. Cu toate aceste detalii, ce randament anual iese pe o perioada de 20 ani ?

+ impozite si asigurari care sunt in crestere...

#12
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

 Fastless, on 13 martie 2018 - 14:55, said:

Am facut ceva calcule, m-am documentat si am ajuns la concluzia ca pentru a construi un bloc de 35-40 de apartamente (un mix intre garsoniere, studiouri si 2 camere) + x1.2 locuri de parcare, intr-o zona semicentrala destul de aproape de metrou (pana intr-un km), este nevoie de aproximativ 1.600.000 - 1.800.000 euro.
Ar fi nevoie de 6-10 persoane interesate sa investeasca sume de minim 200.000 euro, pentru constructe. In acest moment am 2 terenuri in vizor.
Cei interesati va rog sa ma intrebati orice detaliu doriti sa aflati.

Pune aici planul de afaceri, ca să nu lucrăm cu cifre scoase din burtă. Să zicem că sunt interesat și că nu ai avea nevoie de 10 investitori, ci doar de unul.

10 persoane care vin cu 200.000 minimum ar produce o sumă care trece de estimarea ta. Care e rolul tău în proiect, în afara de postat pe forum și "avut două terenuri în vizor"?

#13
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Calculul initiatorului este destul de optimist .
Asa , ca sa "dau din casa" , ca exemplu , 19 apartamente 2 si 3 camere , S+P+6E , 1800 mp construiti , strict constructia la nivel "basic" , 780.000 Eu .
Refaceti socotelile pentru 30-40 de apartamente , adaugati terenul , proiectarea , autorizarea si bransamentele la utilitati si vedeti cum iesiti .

#14
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Nu se renteaza inchirierea. Traiesc de 20 ani din inchirieri. Renta cand erau apartamentele 6000-8000 dolari. Sunt bani blocati si ies putini bani, astepti sa plece chiriasii - renovezi, si o iei de la capat. Am la inchiriere mai multe imobile, apartamente luate cu multi ani in urma care nu isi scot banii. Astazi renteaza - cumperi, renovezi, stai 6 luni pana se vinde si ai un profit de maxim 10000 euro.  10000 euro inseamna chiria pe circa 3 ani.

#15
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Pentru batranete, in locul pensiei, una sau doua case( nu apartamente) in zone bune (centru) inchiriate NUMAI la firme care scot bani.

#16
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Fastless, on 13 martie 2018 - 14:55, said:

Salut.
Eu nu cred in fondurile de pensii si nici nu pot miza pe o pensie de la stat. De ceva timp am tot investit in apartamente pentru inchiriere in mai multe zone din Bucuresti si in timp ce postam pe forum, am constatat ca e foarte multa lume aici interesata de acest subiect.
Am facut ceva calcule, m-am documentat si am ajuns la concluzia ca pentru a construi un bloc de 35-40 de apartamente (un mix intre garsoniere, studiouri si 2 camere) + x1.2 locuri de parcare, intr-o zona semicentrala destul de aproape de metrou (pana intr-un km), este nevoie de aproximativ 1.600.000 - 1.800.000 euro.
Ar fi nevoie de 6-10 persoane interesate sa investeasca sume de minim 200.000 euro, pentru constructe. In acest moment am 2 terenuri in vizor.
Cei interesati va rog sa ma intrebati orice detaliu doriti sa aflati.
Pai in Bucuresti in zona semicentrala atata - aproximativ 1.600.000 - 1.800.000 euro. - va costa numai terenul, sau gresesc?

#17
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Eronat. Depinde de zona.

Cine vrea sa cumpere sa urmareasca firmele cu active ale strainilor care pleaca si lichideaza ce au pe aici.

Edited by cald, 13 March 2018 - 16:21.


#18
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 cald, on 13 martie 2018 - 16:17, said:

Eronat. Depinde de zona.

Cine vrea sa cumpere sa urmareasca firmele cu active ale strainilor care pleaca si lichideaza ce au pe aici.
Nu lichideaza nici aia la pret de nimic .
Zona semicentrala ( sect 1 ) sub 1000 Eu/mp rar te lipesti .
Vorbesc de un teren bun cu POT >= 60% si CUT >5-6 , nu de orice ciuruc .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate