Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Intermittent Fasting

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#55
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMariusvlad2, on 15 martie 2018 - 08:09, said:

Faci sport si lăsați draku prostiile că muriți sănătoși. Antrenati-va ca disperații si mancati ca sparții dacă vreți o viață fericita.
Dacă așa ti se pare ție ca se ajunge la o viața fericita, then Go ahead :lol:
Îți doresc multă fericire!
Pe mine ma fac alte lucruri fericit, nu sa ma ghiftuiesc cu mâncare și sa fac sport pana la extenuare (și-așa am căpătat artroza la ambii genunchi, de la alergat excesiv)
Și oricum, gândești destul de simplist și mai și generalizezi pe deasupra.

View PostMariusvlad2, on 15 martie 2018 - 12:23, said:

Am făcut un experiment pe o persoana de la tara in vârstă de aproape 80 de ani caruia i-am atasat o bratara de monitorizare a pasilor. Media era de 20000 de pasi pe zi. Bătrânică alerga de colo colo toata ziua dar si infuleca de toate, de la dulciuri la grasimi. Si nu e un caz izolat, va garantez.
pai și 20000 de pași pe zi înseamnă sport ca disperatul? 😂😂😂.
Ai notat absolut tot ce mănâncă băbuța aia timp de o săptămâna? Sa nu mai zic de perioadele de post.


#56
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Am 47 de ani si la vara in luna iunie voi participa la Campionatul European De Karate Kyokushin. Fiul meu este campionul european la kumite si locul 3 la kata in anul 2017 la varsta de 7 ani.
Eu ma antrenez 3 ore pe zi in medie iar fiul meu maxim 2 ore.
Crezi ca dau sfaturi din povesti?

View Postrichelieu, on 15 martie 2018 - 12:29, said:

pai și 20000 de pași pe zi înseamnă sport ca disperatul? 😂😂😂.
Ai notat absolut tot ce mănâncă băbuța aia timp de o săptămâna? Sa nu mai zic de perioadele de post.
E clar ca cei 20000 de pasi nu inseamna sport dar ăia la varsta pe care o ai tu acum facea 30 km pe zi. De aia mai poate acum. 😉

Attached Files


Edited by Mariusvlad2, 15 March 2018 - 12:34.


#57
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMariusvlad2, on 15 martie 2018 - 12:38, said:

Am 47 de ani si la vara in luna iunie voi participa la Campionatul European De Karate Kyokushin. Fiul meu este campionul european la kumite si locul 3 la kata in anul 2017 la varsta de 7 ani.
Eu ma antrenez 3 ore pe zi in medie iar fiul meu maxim 2 ore.
Crezi ca dau sfaturi din povesti?

E clar ca cei 20000 de pasi nu inseamna sport dar ăia la varsta pe care o ai tu acum facea 30 km pe zi. De aia mai poate acum. ��

Si faci asta de cand?
De anul trecut?
Pai vezi ca tu discuti cu oamenii care nu au facut asa ceva toata viata lor, iar tu generalizezi cazul tau?

#58
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postrichelieu, on 15 martie 2018 - 12:29, said:

Dacă așa ti se pare ție ca se ajunge la o viața fericita, then Go ahead :lol:
Pai unde sa merg caci sunt de mult acolo. Si sunt fericit dar nu tin neaparat sa conving prea multa lume. Cine are urechi de auzit...

View PostTsunnnami, on 15 martie 2018 - 12:39, said:



Si faci asta de cand?
De anul trecut?
Pai vezi ca tu discuti cu oamenii care nu au facut asa ceva toata viata lor, iar tu generalizezi cazul tau?
Toate au un început. Ce am descris eu este scopul pe care sa il tintesti. Fiul meu a prins repede gustul sportului si nu ar lasa antrenamentul pentru tableta.
Parcurile sunt pline de oameni fericiți care alearga iar paturile pline de oameni triști. Nu iesi mai bine la alergat si dupa aia te oprești la o pizza decat sa suferi de foame in pat?

Edited by Mariusvlad2, 15 March 2018 - 12:51.


#59
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Da’ nu mai bine mergi pe calea de mijloc? E cea mai sigura pe termen lung.

#60
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015
Ce vorbesti tu are nevoie de disciplina.
Cati oameni disciplinati ai intalnit?

#61
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
3 ore de sport pe zi, mi se pare ultra exagerat, dacă nu ești sportiv profesionist.
45 min-1 ora maxim ( dar sport, nu mângâiat niște gantere sau plimbare pe banda, e suficient pentru întreținere, pentru oricine.


#62
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015
Si sportivul de performanta are nevoie de relaxare. Ma org, internetul...

#63
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai da, dar dacă aia ii este ocupația, e Ok. Nu muncește 8-10 ore in alta parte și pe urma se antrenează 3 ore.
Pentru ca dacă ar fi așa, ar apărea un dezechilibru in alta parte.....de regula in familie. Asta dacă nu ah toți pasiuni comune, cum ar fi karate :)

#64
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Alergatul pe asfalt e marea tampenie a sec. 21 (scuze colegul). Bine ca m-am prins la timp.

Un medic ii spunea recent unui coleg ca, dupa 35 de ani ce pretentii sa mai ai ca forma fizica ?! Total eronat.

#65
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Dimineața mea incepe cu 30 min HIIT urmata de 1 km alergare in drum spre job. Danamnsi asa ceva.
Seara inainte de sala fac 60 min HIIT.
La sala 30 min condiționare cu greutatea corpului, 30 min tehnica (kihon), 30 min lupta (kumite). Si asta e varianta medie. E si una hard dar nu e cazul sa o dezvoltam.
Impreuna cu familia împărtășim aceeasi pasiune.
Nu spun că asta trebuie să facă toata lumea dar experiența imi da dreptul sa contest metodele de infometare in lupta cu kg si să susțin ideea de a te pastra sanatos prin miscare nu prin reducerea caloriilor decat in cazurile de obezitate.

View Postoverseas, on 15 martie 2018 - 13:23, said:

Alergatul pe asfalt e marea tampenie a sec. 21 (scuze colegul). Bine ca m-am prins la timp.

Un medic ii spunea recent unui coleg ca, dupa 35 de ani ce pretentii sa mai ai ca forma fizica ?! Total eronat.
Pai si eu la 47 de ani ce sa zic? Pe Freeletics am toate exercițiile cu timpi afișați in timp real si chiar poze de pe la antrenamente. Asta asa ca sa-i dai peste bot doctorului.

Edited by Mariusvlad2, 15 March 2018 - 13:33.


#66
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postoverseas, on 15 martie 2018 - 13:23, said:

Alergatul pe asfalt e marea tampenie a sec. 21 (scuze colegul). Bine ca m-am prins la timp.
Bravo. Eu nu :(

View PostMariusvlad2, on 15 martie 2018 - 13:36, said:

Dimineața mea incepe cu 30 min HIIT urmata de 1 km alergare in drum spre job. Danamnsi asa ceva.
Seara inainte de sala fac 60 min HIIT.
La sala 30 min condiționare cu greutatea corpului, 30 min tehnica (kihon), 30 min lupta (kumite). Si asta e varianta medie. E si una hard dar nu e cazul sa o dezvoltam.
Impreuna cu familia împărtășim aceeasi pasiune.
Nu spun că asta trebuie să facă toata lumea dar experiența imi da dreptul sa contest metodele de infometare in lupta cu kg si să susțin ideea de a te pastra sanatos prin miscare nu prin reducerea caloriilor decat in cazurile de obezitate.

Pai si eu la 47 de ani ce sa zic? Pe Freeletics am toate exercițiile cu timpi afișați in timp real si chiar poze de pe la antrenamente. Asta asa ca sa-i dai peste bot doctorului.
Felicitări. Sincere. Și multă bafta la concursuri.
Eu nu lupt cu kilogramele in plus. Am destule, însă coabitam de minune împreuna :)))

#67
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Mulțumesc.
Daca nu consideri o problema kg in plus atunci chiar nu e. Problema apare doar atunci când nu te împaci cu tine însuți.

#68
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Însă sa știi ca nici experiența asta vasta, nu îți da dreptul sa generalizezi :). Nu toată lumea are metabolismul tău. Eu ma îngraș și la 1500kcal/zi, in condițiile in care fac și antrenamente la sala. Nu extreme, ci medii...așa pe la 600kcal consumate. Deci oricât as creste nivelul de mișcare fizica, nu pot creste suficient de mult consumul încât sa pot mânca fără grija oricât.

#69
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostTsunnnami, on 15 martie 2018 - 13:05, said:

Ce vorbesti tu are nevoie de disciplina.
Cati oameni disciplinati ai intalnit?
Daca nu incerci nu ai de unde sa ști pana unde poți ajunge.

View Postrichelieu, on 15 martie 2018 - 13:04, said:

Da’ nu mai bine mergi pe calea de mijloc? E cea mai sigura pe termen lung.
Ca sa nimerești calea de mijloc trebuie sa tintesti cat mai sus.

View Postrichelieu, on 15 martie 2018 - 13:45, said:

Însă sa știi ca nici experiența asta vasta, nu îți da dreptul sa generalizezi :). Nu toată lumea are metabolismul tău. Eu ma îngraș și la 1500kcal/zi, in condițiile in care fac și antrenamente la sala. Nu extreme, ci medii...așa pe la 600kcal consumate. Deci oricât as creste nivelul de mișcare fizica, nu pot creste suficient de mult consumul încât sa pot mânca fără grija oricât.
Exista niste ferestre de timp in care poți mânca orice si alte ferestre in care riscul de a stoca este mare. O ciocolata nu mai e o ciocolata la 5 minute dupa un HIT sau poate fi un dezastru la 5 minute inainte de somn spre exemplu.
Metabolismul îl poți schimba prin tipul, ora si timpul in care execuți anumite exerciții.

Edited by Mariusvlad2, 15 March 2018 - 14:02.


#70
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Mai lipseste sa vina Phelps sa ne explice ca poti manca linistit 12000 de calorii pe zi, daca faci opt ore de inot intensiv e ok, te mentii. Posted Image

Sportivii de performanta se cam lasa de sport pe la 30-35 maxim 40 de ani dar chiar si asa foarte multi incep sa experimenteze uzura corpului de la varste foarte tinere, inainte de cincizeci de ani, chiar nu sunt un exemplu de urmat.
Eu stiu am multi colegi corporatisti care cand au inceput sa bata spre patruzeci de ani in loc sa isi gaseasca o amanta, cum faceau parintii si bunicii nostri Posted Image, s-au apucat de maratoane, iar acum au toti genunchii si gleznele varza. Sportul dus la extrem distruge nu doar articulatii, dar afecteaza si ficatul si rinichii care muncesc intens pentru a sustine arderile accelerate din organism si evacuarea reziduurilor.

Iar compensarea mancatului excesiv prin ore de sport in fiecare zi este nesustenabila pe termen lung, ce faci daca maine iti luxezi o glezna sau iti rupi un ligament si trebuie sa faci cateva luni pauza?

Edited by nestorr, 15 March 2018 - 14:18.


#71
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Ok. M-ai convins. Uită tot ce ai citit vis a vis de ce am scris eu.
Eu am predat ștafeta.

#72
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postnestorr, on 15 martie 2018 - 14:15, said:

Eu stiu am multi colegi corporatisti care cand au inceput sa bata spre patruzeci de ani in loc sa isi gaseasca o amanta, cum faceau parintii si bunicii nostri Posted Image, s-au apucat de maratoane, iar acum au toti genunchii si gleznele varza.

Cum spuneam. Nici suplimente de articulatii nu au luat.
Dar asta nu inseamna sa o ardem pe tv.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate