Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Intermittent Fasting

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 iladi, on 13 martie 2018 - 13:49, said:


Si care e diferenta fata de IF?

Pai si eu ce am scris ?! IF nu e o dieta alimentara. E o programare de timp, cand consumi.

#38
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016

 vinciun, on 13 martie 2018 - 13:46, said:

Nestorr, Pai ai slabit din cauza insuficientei de calorii, asta e tot. Ai taiar caloriile pe doua cai: 1 ai rarit mesele, 2 ai taiat corbahidratii.

Evident ca intr-un final am slabit din cauza deficitului de calorii, ca asa functioneaza universul in care traim, ideea era ca eu nu tin niciun fel de regim in sensul ca nu imi propun in mod activ sa nu mananc ceva sau sa limitez ceea ce mananc. Dimpotriva, mananc zilnic o cantitate de grasime care i-ar determina pe multi sa ma declare cu un picior in groapa in ciuda faptului ca am analize perfecte. Nu numar calorii, nu ma gandesc ca am sau nu voie sa mananc ceva, pur si simplu mananc ce si cat am chef - insa modul asta de alimentatie cumva a reglat singur alti factori care determina slabirea sau mai bine zis mentinerea, in sensul ca mi-a disparut pofta de dulce si in cea mai mare parte din timp manac oricum mancare de foarte buna calitate, bogata in proteina.
Ca sa slabesc efectiv trebuie sa fac sport, desi atunci in mod natural mananc si mai mult. Slabire garantata: IF cu ceva program HIIT (30 de minute de vreo 5 ori pe saptamana).

Edited by nestorr, 13 March 2018 - 15:59.


#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 nestorr, on 13 martie 2018 - 15:51, said:

Slabire garantata: IF cu ceva program HIIT (30 de minute de vreo 5 ori pe zi).

vresi sa zici 5x6 mn = 30 min/ zi

#40
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Am corectat, dar merge si de cinci ori pe zi, sa stii Posted Image

Edited by nestorr, 13 March 2018 - 15:59.


#41
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,807
  • Înscris: 03.02.2007

 Ahasverus, on 13 martie 2018 - 09:14, said:

Am citit acum cca doua luni despre Intermittent Fasting, si de a doua zi am inceput programul.
Bravo, eu sunt pe "warrior diet"(o masă pe zi) de aproape trei ani.

 Ahasverus, on 13 martie 2018 - 09:14, said:

In mod normal, cand slabesti, pierzi si o mare parte din masa musculara.
Nu e așa. Asta credeam și eu, dar corpul uman nu e chiar așa de prost. Masa musculară se pierde într-un timp destul de îndelungat, prin lipsa sau diminuarea activității fizice.
Nici prin înfometare extremă nu pierzi prea multă masă musculară.

 Ahasverus, on 13 martie 2018 - 09:14, said:

Prin Intermittent Fasting slabesti grasime, dar nu pierzi masa msuculara, ba chiar ai sanse sa castigi in timp.
Aici te înșeli, ascultă pe unul care o face de trei ani. Efectul IF e benefic pentru sănătate, dar postul singur nu te face să câștigi masă musculară.

 Ahasverus, on 13 martie 2018 - 09:14, said:

Nu ma abtin de la nimic.
în cazul ăsta îmi pare rău să te dezamăgesc, dacă o ții așa o să te îngrași înapoi. Eu am luat 10 kg în greutate cu IF cu tot în decembrie-ianuarie. Nu am ținut cont de limite, nu am numărat calorii. Acum am dat jos înapoi 6 kg și o să recuperez diferența până la sfîrșitul lunii. Totul a fost cu IF, atât îngrășarea, cât și slăbirea.

 Ahasverus, on 13 martie 2018 - 09:14, said:

Am dat jos 10 Kg in doua luni, si ma simt excelent. Masa musculara a crescut.
N-are cum crește masa musculară în mod vizibil două luni. Diferența e că acum a devenit vizibilă din cauza scăderii stratului adipos.

Edited by Digix, 13 March 2018 - 18:33.


#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Vedeti ca slabitul cu orice pret e o tinta falsa. Lumea nu tine post ca sa slabeasca, tine posta ca sa ajute organismul sa se autoregleze.  Un program de sport lejer in aer liber, completeaza acest proces si pune organismul intr-o stare de autoreglare.

Pe mine ma mira cati oameni care nu fac niciun pic de sport sunt preocupati de carbohidrati, grasimi, calorii, citesc articole, tabele calorice, etc.... dar nu fac pic de miscare.

In mod normal, daca cantitatea de proteina de calitate din alimentatie ar fi cea corespunzatoare in doza zilnica sau ma rog, odata la 2-3 zile, multe chestii din organism s-ar autoregla. Dar omul modern s-a invatat ca in loc de proteina sa pacaleasca organismul cu tot felul de surogate care au aport caloric ridicat si aport nutritional indoielnic (pacalim organismul cu chestii care au gust bun, astfel incat sa apara satisfactia de satietate la nivel neuronal din ce nu ar trebui de fapt sa consumam).

De aceea, orice cura de intermitent fasting, ajuta.. dupa o stare de revolta, neuronii incep sa se relaxeze, sa se obisnuiasca cu ideea de restrictie alimentara severa... si atunci incep reparatiile in organism.

#43
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 nestorr, on 13 martie 2018 - 15:59, said:

Am corectat, dar merge si de cinci ori pe zi, sa stii Posted Image
Merge o zi dar dupa aia faci 2, 3 zile pauza forțată si ce ai castigat?

#44
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Pai daca faci de cinci ori pe zi, zi de zi, ai probabil sanse reale la o medalie olimpica la ceva :)

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Nici olimpicii nu fac forta zilnic

#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Cine a pomenit de forta de 5 ori pe zi?

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

 Michele-, on 13 martie 2018 - 10:34, said:

da, pai mi se parea cam greu sa bagi macar 100gr proteine/zi din 2 mese.
Pai de ce ai vrea sa bagi 100g proteine/zi in tine? Ai 120kg?

 rosix, on 13 martie 2018 - 19:18, said:

Pe mine ma mira cati oameni care nu fac niciun pic de sport sunt preocupati de carbohidrati, grasimi, calorii, citesc articole, tabele calorice, etc.... dar nu fac pic de miscare.
Cu atât mai bine fac aceștia, ca se interesează de dieta. Sportul ajuta sa mai diminuezi efectele nocive ale “călcatului pe lângă”
Dacă nici mișcare nu faci, chiar ca trebuie sa fii foarte atent ce mananci

#48
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Mese la 13 si 20 nu prea e IF, desi asa e programul pe hartie, 16/8.

In realitate, de cate ore ai nevoie ca sa digeri ce ai mancat la ora 20? Cel mai probabil e ca te culci cu mancare in stomac. Dar si daca te culci la 12 si ai digerat tot, tot ai glucoza in sange. De asta eu incercam sa mananc intr-un interval de 6 ore, si cu mesele incluse in acele ore, deci nu mancam la 18 ci la 17:30.

Dar 16/8 e oarecum limita inferioara a IF, e de intretinere daca ai grija ce mananci. De slabit nu prea slabesti, cine zice ca a slabit cu 16/8 de fapt a facut-o din deficit caloric eliminand sucurile si snacksurile pe care le manca pe parcursul zilei.

Eu acum am cam luat-o razna cu greutatea, beam si mancam 24/7 pana saptamana trecuta. Ma gandesc la un post mai lung, dar deocamdata tin tot a doua zi, si vad ca merge ok. Asa slabesti garantat, deoarece a doua zi dupa post pur si simplu nu poti manca atat cat sa completezi pierderea din ziua trecuta, te saturi mai repede si sistemul digestiv dormiteaza. Chiar si asa mananc abia dupa 12 dimineata deoarece nu mi-e foame mai devreme.

Singura problema (in afara fixatiei psihologice ca trebuie sa mananci) e somnul dereglat, nu dormi deloc bine daca n-ai mancat de 24 de ore, deoarece cresc nivelele de adrenalina :) Lumea ia melatonina in scopul asta, dar pe mine nu ma afecteaza inca atat de tare.
https://www.ncbi.nlm...les/PMC5541966/


 AlexEn, on 13 martie 2018 - 09:50, said:

Nu poti sa dai jos doar grasime decat cu bisturiul, cine ti-a zis ca nu pierzi masa musculara fie a facut misto de tine fie nu e informat.
http://sanatos-la-ba...logia-postului/

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 nestorr, on 13 martie 2018 - 15:51, said:



Evident ca intr-un final am slabit din cauza deficitului de calorii, ca asa functioneaza universul in care traim, ideea era ca eu nu tin niciun fel de regim in sensul ca nu imi propun in mod activ sa nu mananc ceva sau sa limitez ceea ce mananc. Dimpotriva, mananc zilnic o cantitate de grasime care i-ar determina pe multi sa ma declare cu un picior in groapa in ciuda faptului ca am analize perfecte.

Grasimile, daca nu exagerezi cu ele, NU sunt daunatoare sanatatii. De asta s-a scumpit untul, s-a prins lumea ca se moare de zaharuri si sedentarism nu de grasimi.

#50
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
E o treapta mare pentru oameni sa realizeze ca de fapt zaharul ingrasa, nu grasimile. Tai cu grija grasimea de pe friptura pentru ca vrei sa slabesti, dar apoi bagi doua prajituri in gura (observatii de la mese in familie).

#51
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Faci sport si lăsați draku prostiile că muriți sănătoși. Antrenati-va ca disperații si mancati ca sparții dacă vreți o viață fericita. Daca aveti copi veți fi un exemplu pentru ei sau va doriți ca si copiii voștri sa petreaca o viață intreaga cautand metode de a slăbi asa cum faceți voi acum.
Doar puturoșii dupa ce renunță la orice fel de miscare incep sa se gandeasca sa reduca si din mancare, doar si mestecatul e miscare nu?

#52
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Sa te antrenezi ca disperatul ca sa poti sa mananci ca spartul - reteta garantata pentru probleme mai incolo. Orice supra-solicitare a organismului cat esti tanar se traduce prin probleme la ligamente, articulatii, artroze, plus o gramada de afectiuni secundare legate de ficat si rinichi. Mai toti sportivii de performanta afla asta pe pielea lor imediat ce trec de cincizeci de ani, la fel o sa afle si toti amatorii tarzii de maratoane, triatloane si altele care intra la categoria incercari epice de depasire a limitelor pentru corporatisti incoltiti de criza varstei mijlocii.

Eu zic ca pentru sanatate si longevitate alimentatia corecta si atenta are o pondere mult, mult mai mare decat miscarea si sportul, mai ales in formele lor extreme pe care le-as considera mai degraba ca fiind nocive.

Edited by nestorr, 15 March 2018 - 10:06.


#53
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Mariusvlad2, on 15 martie 2018 - 08:09, said:

Antrenati-va ca disperații si mancati ca sparții dacă vreți o viață fericita.
Ce fericire e aia sa manaci ca spartul, apoi sa pierzi 4 ore pe zi facand exercitii ?!
Consumi multe kcal daca faci efort fizic foarte intens mult timp, ca sportivii sau ca anumiti muncitori.

#54
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Am făcut un experiment pe o persoana de la tara in vârstă de aproape 80 de ani caruia i-am atasat o bratara de monitorizare a pasilor. Media era de 20000 de pasi pe zi. Bătrânică alerga de colo colo toata ziua dar si infuleca de toate, de la dulciuri la grasimi. Si nu e un caz izolat, va garantez.
Voi cei ce faceti 5000 de pasi pe zi si va abtineti de la mancare aveti vreo speranta ca la 80 de ani mergeți oe picioarele voastre? Nu intru in detalii dar va avertizez ca urmand trendul dietelor sau mergand pe ideea ca daca nu mananc mult nici nu e nevoie să ma misc mult veți fi atât de vlăguiți la o vârstă înaintată incat o să fiți o povară pentru copiii vostrii dar acest lucru nu il veti percepe decât dupa 50 de ani când incep sa va lase puterile.


 Quantum, on 15 martie 2018 - 11:14, said:


Ce fericire e aia sa manaci ca spartul, apoi sa pierzi 4 ore pe zi facand exercitii ?!
Consumi multe kcal daca faci efort fizic foarte intens mult timp, ca sportivii sau ca anumiti muncitori.
Se pare ca nu înțelegi prioritatile vietii...
Efortul fizic il faci deoarece ai nevoie sa menții mușchii activi, tonifiati, sa nu fi partial leguma, sa iti poti tine copilașii in brate fara sa gafai, sa iti treci nevasta pragul in brate sau sa io tragi sa ii fie haznă (ceva mai mult de 5 minute), sa iti oxigenezi mai bine creierul, etc... Si dacă faci mișcare atunci ai voie sa mananci, cu cât mai multe din amandoua, cu atât mai bine.
Nu vorbesc din povesti...
Si apropos de fericire, endorfine, dopamina... Da pe google si vezi.

Edited by Mariusvlad2, 15 March 2018 - 12:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate