Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Când și cum s-au lepădat catolicii de Hristos

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#37
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostDorel666, on 13 martie 2018 - 21:28, said:


Vorbești ca papa și te crezi infailibilă sau te crezi Dumnezeu? În caz contrar, cele de mai sus sunt afirmațiile unui om supus greșelii și trebuiesc luate la puricat cuvânt cu cuvânt.
Eu nu spun de la mine ceea ce spun, ma bazez pe invatatura Sf. Parinti care aveau pe Duhul Sfant iar Duhul Sfant este Unul din Treime, deci Dumnezeu.

Dark te contrazic, civilizatie a fost si aici. Daca te referi la faptul ca in ultimul timp rasaritul a decazut financiar, asta este alta poveste. Si nici aceasta nu are legatura cu subiectul nostru care este credinta. Poti sa fii sfant si sa traiesti intr-o pestera, un Iphone X nu va fi dovada unei credinte mai mari, ca sa zic asa.

#38
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 21:33, said:

Eu nu spun de la mine ceea ce spun, ma bazez pe invatatura Sf. Parinti care aveau pe Duhul Sfant iar Duhul Sfant este Unul din Treime, deci Dumnezeu.


Sfinții părinți erau morți de beți când au scris asta.
Ascultă mai bine de Scripturi, Duhul Sfânt este Duhul lui Dumnezeu, nicidecum Unul din Trei.

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 21:33, said:

Si nici aceasta nu are legatura cu subiectul nostru care este credinta.

Nu, subiectul este ... cum s-au lepădat de Cristos...

#39
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postdark, on 13 martie 2018 - 21:36, said:


Sfinții părinți erau morți de beți când au scris asta.
Ascultă mai bine de Scripturi, Duhul Sfânt este Duhul lui Dumnezeu, nicidecum Unul din Trei.
Aoleu, mai baiatule, tu esti ratacit rau! Tu n-ai treaba cu ortodoxia, nici macar la catolici nu merge ceea ce sustii p-aci.

#40
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 21:39, said:

Aoleu, mai baiatule, tu esti ratacit rau! Tu n-ai treaba cu ortodoxia, nici macar la catolici nu merge ceea ce sustii p-aci.

Dar când am afirmat eu că Ortodoxia sau Catolicismul ar fi ceva care să-mi placă? Cum să-mi placă, dacă s-au lepădat de Cristos? Știi tu Cine este Cristos? Fiul lui Dumnezeu, iar Duhul este Duhul lui Dumnezeu.

#41
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postdark, on 13 martie 2018 - 21:37, said:





Nu, subiectul este ... cum s-au lepădat de Cristos...

Cum s-au lepadat de credinta, de Christos... Da... asta este subiectul.

#42
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 21:41, said:

Cum s-au lepadat de credinta, de Christos... Da... asta este subiectul.

Și chiar s-au lepădat! Posted Image

#43
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View Postdark, on 13 martie 2018 - 21:41, said:


Dar când am afirmat eu că Ortodoxia sau Catolicismul ar fi ceva care să-mi placă? Cum să-mi placă, dacă s-au lepădat de Cristos? Știi tu Cine este Cristos? Fiul lui Dumnezeu, iar Duhul este Duhul lui Dumnezeu.
Ramai sectar daca asa iti place! Lasa-ne pe noi astia care suntem crestinati de peste 2000 de ani, nu ne trebuie catehizari de peste ocean din partea unora care au aflat si ei de crestinism acum vreo cateva decenii.

#44
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 21:43, said:

Ramai sectar daca asa iti place!

Tocmai că noi asta ne străduim să-ți explicăm, faptul că tu ești sectar, fiindcă te-ai rupt de Biserica Universală (Catolică). Posted Image

#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 21:33, said:

Eu nu spun de la mine ceea ce spun, ma bazez pe invatatura Sf. Parinti care aveau pe Duhul Sfant iar Duhul Sfant este Unul din Treime, deci Dumnezeu.


Una este să citezi din Sfinții Părinți, alta-i să vorbești de la tine și să crezi că vorbești ca ei.

View Postdark, on 13 martie 2018 - 21:46, said:

Tocmai că noi asta ne străduim să-ți explicăm, faptul că tu ești sectar, fiindcă te-ai rupt de Biserica Universală (Catolică). Posted Image

Iar te crezi infailibilă, dark? Ori n-ai auzit că bisericile Catolică și Ortodoxă se autodeclară ”biserici surori”? Deci, poate s-au certat, dar de rupt nu s-au rupt niciodată.

#46
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018

View PostDorel666, on 13 martie 2018 - 23:28, said:


Una este să citezi din Sfinții Părinți, alta-i să vorbești de la tine și să crezi că vorbești ca ei.



Iar te crezi infailibilă, dark? Ori n-ai auzit că bisericile Catolică și Ortodoxă se autodeclară ”biserici surori”? Deci, poate s-au certat, dar de rupt nu s-au rupt niciodată.
Citeste canoanele si atunci o sa vezi daca vorbesc de la mine sau de la ei.
NU EXISTA BISERICI SURORI! Asta este o inventie recenta! Biserica este UNA APOSTOLEASCA SI SOBORNICEASCA! UNA! Hristos are mireasa o Biserica! Este Capul unei singure biserici! Nu exista doua adevaruri!
Intre catolici si ortodocsi ruptura este iremediabila! Catolicii nu mai au sf. Taine, au modificat de la sine putere Crezul prin adaosul "filoqe", au conceptia "Immaculata".
Pune mana si studiaza, e plin netul de cartile Sf. Parinti, de cuvintele duhovnicesti ale marilor duhovnici contemporani.

#47
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 23:43, said:

Pune mana si studiaza, e plin netul de cartile Sf. Parinti, de cuvintele duhovnicesti ale marilor duhovnici contemporani.

Unii ”părinți” sunt de părere că diferențele între ortodocși și catolici sunt mici și remediabile, alții manifestă o ură vădită față de tabăra cealaltă. Deci părerile sunt împărțite. Dacă întrebi preoții ortodocși sau catolici, unii vor spune, da te poți duce și la ceilalți, alții că nu te poți duce. Dealtfel, cu studiul trebuie să progresezi tu, recent s-a semnat o împăcare, respectiv declarația de la Havana:

https://en.wikipedia...atriarch_Kirill

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 23:43, said:

"filoqe".
ai scris greșit!
Filioque
adică și de la Fiul

View PostDorel666, on 13 martie 2018 - 23:28, said:

Iar te crezi infailibilă, dark? Ori n-ai auzit că bisericile Catolică și Ortodoxă se autodeclară ”biserici surori”? Deci, poate s-au certat, dar de rupt nu s-au rupt niciodată.

Acum se declară biserici surori, dar la anul 1054, s-au anatemizat reciproc. Presupun că știi ce este o anatemă!

Edited by dark, 14 March 2018 - 10:07.


#48
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 23:43, said:

Citeste canoanele si atunci o sa vezi daca vorbesc de la mine sau de la ei.
NU EXISTA BISERICI SURORI! Asta este o inventie recenta! Biserica este UNA APOSTOLEASCA SI SOBORNICEASCA! UNA! Hristos are mireasa o Biserica! Este Capul unei singure biserici! Nu exista doua adevaruri!
Intre catolici si ortodocsi ruptura este iremediabila! Catolicii nu mai au sf. Taine, au modificat de la sine putere Crezul prin adaosul "filoqe", au conceptia "Immaculata".
Pune mana si studiaza, e plin netul de cartile Sf. Parinti, de cuvintele duhovnicesti ale marilor duhovnici contemporani.

Una dintre greșelile de logică este apelul la autoritate. Exact asta faci domnia ta mai sus! Da, pot citi canoanele, problema este ca le înțelegem diferit. Iar domnia ta vorbești de parcă ai fi Dumnezeu sau cel puțin teolog de mare renume!

Apropo, așa scrie în canoane, că nu există biserici surori?! Deci, nu mai pune de la domnia ta și vezi-ți locul  și lungul nasului.

#49
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Danielle33 , vezi-ti de lungul nasului si nu te mai crede dumnezeu, ca blasfemiezi pe Dorel care pe aria asta s-a auto-declarat el dumnezeu. :lol:

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 20:59, said:

Faci talmes-balmes! Sinodul nu inseamna conciliu!
Uite aici despre cele 7 sinoade: https://www.aparator...ale-ortodoxiei/
Deci e ok sa se contrazica la concilii, atata vreme cat nu se contrazic la sinoade?

View PostDanielle33, on 13 martie 2018 - 20:59, said:

1504? Tu stii cand a avut loc marea schisma?
Meh, se pare ca dupa o zi de munca ma apuca dislexia :lol:

Edited by kruger, 14 March 2018 - 12:27.


#50
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 14 martie 2018 - 10:10, said:


Acum se declară biserici surori, dar la anul 1054, s-au anatemizat reciproc. Presupun că știi ce este o anatemă!



Eu știu, dar se pare că domnia ta nu știi! Dar te aștept să-mi dai explicația din Scriptură în privința anatemei! Până atunci, îți explic eu: anatema înseamnă a da pe cineva pe mâna Satanei. Dar îl dai pentru nimicirea cărnii, în nici un caz nu-l poate despărți, anatema, de Dumnezeu:

1 Corinteni 5:5 am hotărât ca un astfel de om să fie dat pe mâna Satanei, pentru nimicirea cărnii, ca duhul lui să fie mântuit în ziua Domnului Isus.

Pentru că nimeni nu poate despărți pe om de Dumnezeu, decât dacă Dumnezeu și omul decid împreună aceasta, și poate nici atunci, pentru că este scris:


7 Unde* mă voi duce departe de Duhul Tău şi unde voi fugi departe de Faţa Ta?
8 Dacă* mă voi sui în cer, Tu eşti acolo; dacă** mă voi culca în Locuinţa morţilor, iată-Te şi acolo.
9 Dacă voi lua aripile zorilor şi mă voi duce să locuiesc la marginea mării,
10 şi acolo mâna Ta mă va călăuzi şi dreapta Ta mă va apuca.
11 Dacă voi zice: „Cel puţin întunericul mă va acoperi, şi se va face noapte lumina dimprejurul meu!”
12 iată că nici chiar întunericul* nu este întunecos pentru Tine, ci noaptea străluceşte ca ziua şi întunericul, ca lumina.(Psalmii, 139)


După cum vezi, faptul că s-au anatemizat reciproc, înseamnă că s-au dat pe mâna Satanei reciproc (și pentru aceasta carnea, atât catolică, cât și ortodoxă, au avut de suferit), dar nu s-au putut despărți nici de Dumnezeu, nici una de alta, la fel cum mâinile nu se pot despărți singure una de alta și vor lucra amândouă împreună, ori de câte ori va dori Stăpânul Trupului.

View Postkruger, on 14 martie 2018 - 12:20, said:


Deci e ok sa se contrazica la concilii, atata vreme cat nu se contrazic la sinoade?


Da, este ok contrazicerea, câtă vreme rămâne dragostea. Pentru că este scris:

1 Corinteni 13:13 Acum dar rămân acestea trei: credinţa, nădejdea şi dragostea, dar cea mai mare dintre ele este dragostea.

Filipeni 3:15 Gândul acesta dar să ne însufleţească pe toţi care suntem desăvârşiţi; şi, dacă în vreo privinţă sunteţi de altă părere, Dumnezeu vă va lumina şi în această privinţă.

#51
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDorel666, on 14 martie 2018 - 12:35, said:

După cum vezi, faptul că s-au anatemizat reciproc, înseamnă că s-au dat pe mâna Satanei reciproc

În Scripturi nu apare ideea că anatema este atunci când un apostol dă pe mâna Satanei un credincios care a păcătuit. Mi se face greață când văd cum îți bați joc de Biblie introducând ideile tale eretice.
A fi anatema înseamnă a fi despărțit de Hristos!

Caci aproape sa doresc sa fiu eu insumi anatema, despartit de Hristos, pentru fratii mei, rudele mele trupesti. (Rom.9:3)

#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 14 martie 2018 - 13:40, said:


În Scripturi nu apare ideea că anatema este atunci când un apostol dă pe mâna Satanei un credincios care a păcătuit. Mi se face greață când văd cum îți bați joc de Biblie introducând ideile tale eretice.
A fi anatema înseamnă a fi despărțit de Hristos!

Caci aproape sa doresc sa fiu eu insumi anatema, despartit de Hristos, pentru fratii mei, rudele mele trupesti. (Rom.9:3)

Ce treabă are modul cum domnia ta înțelegi un text, cu adevărul propriu-zis? Te-ai gândit că, uneori, înțelegi anapoda? Deci, ce te face să crezi că, în versetul dat de domnia ta, ”despărțit de Hristos” este explicația pentru ce înseamnă ”anatema”?! Vezi cumva vreo paranteză, care să arate că expresia care urmează după virgulă este explicativă? Eu nu văd! Iar virgula de acolo arată că este vorba de o enumerare de lucruri diferite. Deci, una este anatema, alta este despărțirea de Hristos!

Așa că versetul dat de domnia ta este tocmai o dovadă în privința afirmației mele, că a fi anatema nu înseamnă și a fi despărțit de Hristos. Pentru că, repet: a fi anatema înseamnă a fi dat pe mâna Satanei, moment în care ajungi efectiv în iad. Numai că, după cum am arătat, chiar și în iad este Dumnezeu, așteptând să te pocăiești sincer și apoi El să te primească înapoi, în brațele Lui și să te miluiască.

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,599
  • Înscris: 16.03.2004
Nu este enumerare de lucruri, diferite, acesta este limbajul biblic, se accentuează cu alte cuvinte, aceeași idee. Exemple:

El a cerut apa, si ea i-a dat lapte; / in pahar imparatesc i-a adus unt. (Judc.5:25)

Caci voi turna ape peste pamantul insetat si / rauri, pe pamantul uscat; voi turna Duhul Meu peste samanta ta si binecuvantarea Mea, peste odraslele tale, Isa 44:3

Procedeul se numește ”paralelismul sinonimic”.

http://www.resursebi...oeziei-ebraice/

#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 14 martie 2018 - 14:42, said:

Nu este enumerare de lucruri, diferite, acesta este limbajul biblic, se accentuează cu alte cuvinte, aceeași idee. Exemple:

El a cerut apa, si ea i-a dat lapte; / in pahar imparatesc i-a adus unt. (Judc.5:25)

Caci voi turna ape peste pamantul insetat si / rauri, pe pamantul uscat; voi turna Duhul Meu peste samanta ta si binecuvantarea Mea, peste odraslele tale, Isa 44:3

Procedeul se numește ”paralelismul sinonimic”.

http://www.resursebi...oeziei-ebraice/

Doamnă, te anunț că Scriptura  nu-i poezie scrisă de om și interpretarea ei se face strict științific, respectând toate regulile logicii științifice, în nici un caz nu interpretezi Scriptura așa cum faci la comentariul literar al unei poezii, fie ea chiar și evreiască!

Maaare ți-e grădina, Doamne!

În plus, chiar și așa cum spui domnia ta, în ”paralelismul” dumitale se vorbește de lucruri diferite. Și,  pentru cultura domniei tale, află că ”sinonim” înseamnă ”asemănător”, în nici un caz ”identic” ca sens.

Edited by Dorel666, 14 March 2018 - 15:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate