Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Dumbrava Vlasiei - Ansamblul Rezidential, Balotesti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#37
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Despre consum si costuri apa.
Consumul mediu pe 2 veri si o iarna (1,5 ani) este de 45 mc/luna (inclute tot, inclusiv irigatie 700 mp net si consumul cu piscina) pentru 2,5 persoane + 2 caini.
Costul este de 3,55 lei/mc apa + 2,85 lei/mc canalizare (ambele fara TVA). Total 343 lei/luna.

#38
danPCS

danPCS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2022
Mufasa, multumim pt toate detaliile pertinente referitor la complex. Sunt multi care citesc, apreciaza si nu posteaza!
Ca si iubitor de animale 3 intrebari te rog:

1. se accepta gard in jurul propietatii, in asa fel incat sa nu iasa cateii din curte?
2. daca da, cateii au voie in curte nesupravegheati?
3. alte detalii te rog referitor la acest aspect!

#39
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
@mufasa - cred ca e de la sine inteles ca trebuie ca buzunarul sa iti permita ca sa stai undeva civilizat, insa sumele se aduna.

Eu nu ma simt confortabil sa stiu ca am intretinere si utilitati lunare peste 1000 EUR, ba chiar s-ar putea sa sar de 2-3000 EUR in fct de pretul curentului.

Personal, luna trecuta  - 2 adulti, 3 copii, gazon neglijabil ca suprafata si 2 masini de spalat care se invart non-stop - consumat 69mc, deci grosolan doar apa ar fi 600 lei.

Cu 1 EV in luna mai, am avut 1400 kW curent, incalzirea fiind pe gaze, apoi am pus PV si vara consumul a devenit neglijabil, mai ales cat tine oferta cu 0.7 lei/kWh de la Hidroelectrica, altfel, doar curentul a fost 980 lei.

Statul roman a schimbat iar povestea de la 1 septembrie si urmeaza sa o schimbe iar.
Sunt curios cat o sa iti vina factura pe septembrie, pentru ca NU mai exista plafonare pt cei care depasesc parca 300 kwh medie in... 2021 (da, 2021, ca sunt cretini).
Acum, in contracte preturile sunt de 4-5 lei/kWh.

Pur si simplu, suma de plata pentru curentul electric variaza teoretic in cazul vostru intre urias si gigantic pe luna septembrie 2022.

Nu te baza pe fotovoltaic.

Distribuitorul electric NU vrea sa preia reteaua respectiva, pentru ca e durere de cap MARE, drumurile sunt private si in general se feresc ca de dracu de astfel de "cadouri".


Quote

Panourile solare si/sau fotovoltaice sunt permise numai daca sunt instalate in planul acoperisului, fiind integrate in acesta (si nu montate separat, ca element adiacent acoperisului).
Nu este permisa instalarea de panouri solare si/sau fotovoltaice pe acoperisurile intermediare (i.e. situate la un nivel inferior inaltimii totale a constructiei).

Eu inteleg ca vor tigla fotovoltaica, tu ce intelegi din ROI?

Pe langa regulamentul ciudat/cretin, exista niste probleme:
- vara ai productie mare, o bagi in retea, dar s-ar putea sa nu ai unde, pt ca exista putini consumatori pe transformatorul de acolo, pana nu cresc nr de casa construite, care nu au si ele PV.
- bateria e o idee proasta, pt ca vara o umpli repede, dar iarna nu ai de unde sa o umpli, cand cerul e de plumb. Nu mai discut de costuri pt a avea o capacitate mare de stocare.
- compensarea cantitativa in faza actuala e o teapa, iar daca esti client Hidroelectrica, pentru fiecare 3 kWh introdusi in retea, recuperezi unul inapoi,
Calculele pot varia imens in fct de furnizor, dar la voi acolo nu poti deveni prosumator, oricum!
- la PV ideea e de autoconsum, care te va ajuta vara, la racirea locuintei si eventual la incarcarea unui EV.

Oricum o invarti, costurile lunare sunt imense si daca ti le permiti fiind constient de ele cand achizitionezi acolo teren, atunci e perfect!
Daca te iei dupa d-na de la vanzari, e lapte si miere.

Money for nothing and chicks for free.

@danPCS - citeste ROI, e pe pagina precedenta atasat.

Cauta dupa animale si garduri

Edited by Courage, 13 October 2022 - 22:00.


#40
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003

View PostCUCUL, on 30 august 2022 - 21:49, said:

Peste taxa de smecher de de 1500 lei/luna n-am putut sa trec. Pur si simplu. Si cand te gandesti ca omul s-a bucurat ca macar e FIXA TIMP DE 70 DE ANI!!!
Cum a gandit dezvoltatorul? Lasa ca "are bani astia!".
Nici eu n-am trecut peste ea dar la cum arata inflatia mai nou in zona Euro, s-ar putea sa fie ultima problema Posted Image
Cu siguranta este si va ramane cel mai frumos loc rezidential din Ro, cartier poate devine in 10 ani cand se termina satul 1.
N-au trecut de punctul critic in care sa aiba suficienti locatari care sa plimbe vorba si pretul este destul de mare.
Eu n-am vazut ceva nasol cand am vizitat prima/ultima oara prin 2019

Edited by radu103, 13 October 2022 - 23:25.


#41
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008

View PostCourage, on 13 octombrie 2022 - 21:56, said:

@mufasa - cred ca e de la sine inteles ca trebuie ca buzunarul sa iti permita ca sa stai undeva civilizat, insa sumele se aduna.

Eu nu ma simt confortabil sa stiu ca am intretinere si utilitati lunare peste 1000 EUR, ba chiar s-ar putea sa sar de 2-3000 EUR in fct de pretul curentului.

Personal, luna trecuta  - 2 adulti, 3 copii, gazon neglijabil ca suprafata si 2 masini de spalat care se invart non-stop - consumat 69mc, deci grosolan doar apa ar fi 600 lei.

Cu 1 EV in luna mai, am avut 1400 kW curent, incalzirea fiind pe gaze, apoi am pus PV si vara consumul a devenit neglijabil, mai ales cat tine oferta cu 0.7 lei/kWh de la Hidroelectrica, altfel, doar curentul a fost 980 lei.


Locatarii acestui complex au posibilitatea sa se mute si ei la HidroElectrica?

#42
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
"Locatarii" nu pot face nimic.
Reteau de distributie este a companiei, exista un singur bransament (contor) oficial pe tot "satul", iar proprietar e o firma.

Desigur, orice casa e contorizata separat (costa  50 EUR un contor), problema este ca Hidroelectrica vinde cu 0.25 lei/kWh net doar catre PF si AP, nu catre SRL/SA (firme) etc

Edited by Ahasverus, 14 October 2022 - 07:06.


#43
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostdanPCS, on 10 octombrie 2022 - 12:08, said:

Mufasa, multumim pt toate detaliile pertinente referitor la complex. Sunt multi care citesc, apreciaza si nu posteaza!
Ca si iubitor de animale 3 intrebari te rog:

1. se accepta gard in jurul propietatii, in asa fel incat sa nu iasa cateii din curte?
2. daca da, cateii au voie in curte nesupravegheati?
3. alte detalii te rog referitor la acest aspect!

Incep prin a-ti spune ca am 2 caini, iar can suntem in concedii vine si soacramea cu inca 2 Posted Image.

Investitorul face presiuni in toate directiile pentru a forma si tine un cartier super civilizat. Asta e singurul scop al acelui ROI dur. Eu nu l-am citit niciodata cu mare atentie.
Nu se accepta nimic in primii 6m de la strada (gard, constructii, etc.). Doar locuri parcare si gazon, flori, arbusti (sistemul american deschis). Inveswtitorul ar vrea ca si intre propietati sa nu fie garduri artificiale, ci numai garduri vii. Concret, eu am in lateral (spre vecini) gard de 1,9m metalic (plasa bordurata cu stalpi din 2 in 2 m), peste care am pus panouri de iedera gata crescute (mobilane.com).
In spate exista gardul facut de investitor. Frontal, stanga-dreapta, in prelungirea casei pana in gardul vecin, am pus un gard metalic elegant, in culoarea tocariei, de 1,8m, care are si poarta de intrare in curte. Totul a fost acceptat, deoarece este civilizat si nu strica aspectul propietatii cu nimic. In general lumea are/vrea caine, deci toti vor adopta o solutie in acest sens.

Conform ROI se pare ca nu Posted Image Posted Image Posted Image. De fapt trebuie citit "nu fi nesimtit sa-ti lasi cainele sa latre cu orele si sa deranjeje vecinii". Eu am usa de catei spre casa si stau unde vor. E drept sunt de talie mica. Dar latra cand e cazul, insa nu cat sa deranjeze.

In concluzie orice e posibil, daca nu deranjeaza.

#44
danPCS

danPCS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.10.2022
Este ceea ce simteamPosted Image ...abateri de bun simt de la ROI
Imi place multe ROI ul si il respect, chiar daca nu ma incadrez in totalitate...iar vecini sa tot ai asa ca tine....
Este un proiect pe care il tin sub observatie, in top 5 al meu...

#45
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View PostAhasverus, on 14 octombrie 2022 - 07:02, said:

"Locatarii" nu pot face nimic.
Reteau de distributie este a companiei, exista un singur bransament (contor) oficial pe tot "satul", iar proprietar e o firma.

Desigur, orice casa e contorizata separat (costa  50 EUR un contor), problema este ca Hidroelectrica vinde cu 0.25 lei/kWh net doar catre PF si AP, nu catre SRL/SA (firme) etc

Ce drama. Desi Hidroelectrica ofera curent la cele mai bune preturi de pe piata, pentru ca nu exista asociatie de proprietari acest sat din Balotesti nu poate beneficia de aceste preturi.

Foarte aiurea si nedrept.

Veti plati curentul la pretul de 20 de ori mai mari doar pentru ca asa vrea dezvoltatorul.

Mi se pare inacceptabil.

#46
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View PostCourage, on 13 octombrie 2022 - 21:56, said:


Sarba stii ....
Stau de 18 luni si nu am platit mai mult de 600 eur/luna toate utilitatiile, asa ca lasa mia deoparte.
KW-ul este 0,6 lei + TVA, am mai spus-o.
Fotovoltaice o sa pun cand se vor justifica, nu stiu cum este cu tigla, eu am acoperis mediteraneean cu atic de 45 cm, n-am probleme cu vizibilitatea. Deja un vecin are de cateva luni, bine mersi.

In ceea ce priveste costurile mari .... inteleg ca ti-ai luat o Tesla parca, chiar Y, de ce nu o Dacia Spring? Cam asa sta treaba.

View Postunderground2009, on 14 octombrie 2022 - 02:07, said:

Locatarii acestui complex au posibilitatea sa se mute si ei la HidroElectrica?

Acum nu, cand dezvoltatorul va preda contractele nu vad de ce nu.
Oricum traim vremuri provizorii, totul o sa se niveleze cat de curand, doar nu credeti ca va ramane curentul a la long intre 0,6 si 5 lei/kwh? Important este sa vedem unde se aseaza.

View PostCUCUL, on 14 octombrie 2022 - 10:27, said:

Ce drama. Desi Hidroelectrica ofera curent la cele mai bune preturi de pe piata, pentru ca nu exista asociatie de proprietari acest sat din Balotesti nu poate beneficia de aceste preturi.

Foarte aiurea si nedrept.

Veti plati curentul la pretul de 20 de ori mai mari doar pentru ca asa vrea dezvoltatorul.

Mi se pare inacceptabil.

Mie mi se pare inacceptabil chestia cu incalzirea globala. In cativa ani murim toti, nasol ... daca este sa divagam pe ce va fi Posted Image Posted Image Posted Image
Deocamdata platesc mai putin ca tine kw-ul, te anunt cand se schimba ceva.

Incercati sa intelegeti ca in acest loc dezvoltatorul este de partea locatarilor, vrea sa le fie bine, sa traiasca civilizat, nu este investitorul avid si lacom cu care am fost obisnuiti. A investit pana acum (incepand cu 2015) peste 40 mil/euro si nu a scos mai nimic. Apropos, nu este vreun consortiu, este o familie cu bani de investit din UK. Cred ca abia isi acopera cheltuielile lunare. Este un proiect pe termen lung de zeci de ani si nu functioneaza cu politica romaneaca de jegmanire.Stiu ca e greu de inghitit asa ceva traind intr-o tara atat de primitiva si de corupta ca RO, dar eu m-am bagat in asta si nu regret nici cu 1%. Ba chiar sunt extraordinar de multumit.

#47
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Postmufasa, on 14 octombrie 2022 - 11:17, said:

Incercati sa intelegeti ca in acest loc dezvoltatorul este de partea locatarilor, vrea sa le fie bine, sa traiasca civilizat, nu este investitorul avid si lacom cu care am fost obisnuiti. [...] Cred ca abia isi acopera cheltuielile lunare [...]

Cu tot respectul,

Canta, te rog, la o alta masa :)

#48
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Cartierul vostru ma duce cu gandul la resorturile de lux din Zanzibar sau Seychelles. Cartierul arata foarte bine, e din alta liga fata de tot ce s-a construit in jurul Bucurestiului si a comunelor limitrofe, pretul si regulile cern cocalarii cu bani, care nu au ce cauta in zona voastra...insa...cand iesi din cartier, dai peste aceeasi Romanie gri, anosta, saraca si mizerabila. E ca o bula a voastra, cu pretul pe masura, bula ce va ajuta sa uitati, pentru o secunda, ca traiti in cea mai neprimitoare, detestata si saraca tara din UE.

PS: Cu aceiasi bani ati fi putut achizitiona o proprietate intr-o tara cu adevarat civilizata. Evident, o parere strict personala.

Edited by leusteanul, 14 October 2022 - 11:58.


#49
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014

View PostCUCUL, on 14 octombrie 2022 - 11:35, said:



Cu tot respectul,

Canta, te rog, la o alta masa :)

Bai omule, lasand la o parte raspunsul tipic romanasului atotstiutor, nu inteleg de ce cei ca tine tin neaparat sa strice topicuri se genul asta. Sincer, nu stiu de ce musafa se mai oboseste sa raspunda la multe dintre prostiile de pe aici.
Omul si-a cumparat o casa acolo, este multumit, dar vad ca lumea tot insista sa-i spuna ce greseala majora a facut.
Adevarul fiind ca cine si-a luat acolo o casa de la jumatate de milion de euro in sus, sta si se tavaleste pe jos de oftica pentru ca stiu criticii de pe softpedia mai bine, critici care nu au nici cea mai mica intentie sa mearga pana acolo, nu mai zic sa-si cumpere ceva.

Eu nu mi-as lua o casa acolo daca as avea banii, din mai multe motive, dar mi se pare interesanta ideea, ori asta nu inseamna ca ma apuc sa stric topicul acum.





#50
CUCUL

CUCUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 21.04.2022

View Posthaxx123, on 14 octombrie 2022 - 11:55, said:

Bai omule, lasand la o parte raspunsul tipic romanasului atotstiutor, nu inteleg de ce cei ca tine tin neaparat sa strice topicuri se genul asta. Sincer, nu stiu de ce musafa se mai oboseste sa raspunda la multe dintre prostiile de pe aici.
Omul si-a cumparat o casa acolo, este multumit, dar vad ca lumea tot insista sa-i spuna ce greseala majora a facut.
Adevarul fiind ca cine si-a luat acolo o casa de la jumatate de milion de euro in sus, sta si se tavaleste pe jos de oftica pentru ca stiu criticii de pe softpedia mai bine, critici care nu au nici cea mai mica intentie sa mearga pana acolo, nu mai zic sa-si cumpere ceva.

Eu nu mi-as lua o casa acolo daca as avea banii, din mai multe motive, dar mi se pare interesanta ideea, ori asta nu inseamna ca ma apuc sa stric topicul acum.

Nu vreau sa stric topicul cu nimic.

Am zis ca regulamentul, asa cum este facut ii constrange sa treaca prin dezvoltator cu utilitatile. Nu se poate constitui asociatie de proprietari pentru ca nu exista parti comune. Exista taxa de smecher impusa pe viata de dezvoltator.

Iar el scrie ca dezvoltatorul ii iubeste si nu e ca altii: vrea sa le fie lor bine :)

In rest, eu nu sunt atotstiutor, auzisem despre acest complex dar nu stiam de abuzurile cu pricina.

#51
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Pai si acea 'taxa de jmecher' pe care o numesti, avand in vedere preturile care sunt in acel complex, nu mi se pare exagerata. Pe bune, crezi ca acolo locuiesc persoane care castiga 1500 de euro pe luna ? Sunt case care ajung probabil si la un milion de euro si crezi ca acea 'taxa de jmecher' de 300 de euro pe luna este problema ? Si mie mi se par mari costurile, dar oamenii care locuiesc acolo sunt sigur ca stiau de la inceput care sunt costurile.

Ma rog, eu ma opresc aici.

#52
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Asta ma nedumireste: cum sa alegi, cu buna stiinta, sa ingropi juma' de milion /un milion de euro intr-un complex de lux dintr-o tara bananiera ca Romania? Efectiv nu inteleg, imi scapa logica. Juma' de milion /1 milion reprezinta o suma foarte frumoasa ca sa cumperi o proprietate pe masura in oricare tara nordica sau din vest. Asa de mult va place traiul aici, in jegul din Romania?
Nu mai zic ca o eventuala revanzare va fi problematica.

Edited by leusteanul, 14 October 2022 - 13:04.


#53
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Când o să ai și tu posibilitatea să "îngropi juma'de milion" o sa înțelegi.

Mie îmi place proiectul și dacă aș fi avut bani, dacă soția ar fi avut permis, dacă nu trebuia să duc copilul la școală în oraș,  aș fi luat sigur.
Taxa mi se pare normală în condițiile în care chiar se ocupă cineva și mai filtrează din potențialii locatari. Altfel te trezești peste 10-15 ani că se degradează și nu vrea nimeni sa bage bani.

#54
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ca tot discutam, mufasa, am fost, am vazut, e super complexul, mai ales daca ai genul de viata care se pliaza locului. Dar ma nedumereste cand zici de costurile dezvoltatorului, de ce zici ca nu isi scoate banii?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate