Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Sitemap howto

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
veXX

veXX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.09.2002
salut,

de curand am inceput sa studiez sitemap-urile (la google ma refer).
daca e vreun guru de sitemap p`aci, am si io cateva intrebari:
- online generators vs "de mana" generators: cum e mai bine pt un site dinamic si updatat de multe ori pe zi? am inteles ca pt asa ceva nu prea sunt recomandate generatoarele online, nici chiar cel al lui google. de ce nu scria, asa ca intreb si io ca prostu' :). Io ma gandesc ca ar fi de ajuns sa modific io change frequency la paginile care ma intereseaza (homepage) si gata, pot sa folosesc un online generator.
- resubmit sitemap. cum am spus, siteul este dinamic si updatat frecvent. nu am suficient timp incat sa resubmitez de fiecare data sitemap cand s`a modificat siteul, asa ca as vrea un script care sa faca asta automat. any tips?
- stie cineva un howto bun care sa explice in detaliu toate optiunile din sitemap? ma intereseaza in special change frequency si priority.
- am citit ceva despre database driven sitemaps si ar parea sa fie exact o solutia perfecta, insa nu am gasit decat module pt CMS-uri (content management system). stiti ceva in plus fata de mine?
- ceva sugestii despre nr de url-uri si marimea fisierului? am auzit ceva cum ca nu tre sa depaseasca 50000 urls sau 50 Mb....

va rog postati si alte chestii ce vi se par bune de stiut....si am uitat io sa intreb aici :)

thx.

#2
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Daca siteul tau are < 10 pagini faci sitemap-ul manual, intre 10 si 100 cu un tool, peste 100 iti faci script.

Restul afli de la http://google.com/we...n/protocol.html

Quote

You can provide multiple Sitemap files, but each Sitemap file that you provide must have no more than 50,000 URLs and must be no larger than 10MB (10,485,760) when uncompressed. These limits help to ensure that your web server does not get bogged down serving very large files.

If you want to list more than 50,000 URLs, you must create multiple Sitemap files. If you anticipate your Sitemap growing beyond 50,000 URLs or 10MB, you should consider creating multiple Sitemap files. If you do provide multiple Sitemaps, you can list them in a Sitemap index file. Sitemap index files may not list more than 1,000 Sitemaps.

Nu prea conteaza cat de des resubmitezi sitemap-ul, daca o faci saptamanal/lunar la un site mare e ok. Si pentru Softpedia cred ca resubmitare ar fi suficienta, dintr-un motiv foarte simplu: Google nu iti spidereste paginile imediat dupa ce-i dai tu sitemap-ul, nu ai nici o garantie, cand si mai ales daca o face.

Google Sitemaps e bun pentru site-uri noi sau pentru cele mari (cu peste 100 pagini).

#3
veXX

veXX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.09.2002
mda. intre timp, am descoperit gsitecrawler (http://johannesmueller.com/gs/)
e destul de complex, o gramada de optiuni, pare beton. nu am avut inca timp sa ma familiarizez suficient cu el, dar pare sa fie exact cam ce imi trebuie, avand in vedere ca nu stau bine cu scriptingul, ca sa`mi fac propriul meu script. am impresia ca stie si de multiple sitemaps, da` nu sunt 100% sigur inca.
oricum, ca tool, e cel mai complet/bun din ce exista free la ora actuala.

#4
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Tool-urile crawler au un mare defect: iti fac trafic enorm. Mai ales daca ai un magazin virtual cu 10.000 produse e de preferat ca traficul sa fie facut de spiderul Google in loc de tool-ul ala.

#5
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
daca ai optimizat site-ul corect nu ai nevoie de sitemap .

eu iti recomand sa il folosesti doar daca dupa n incercari ai pagini care nu sunt indexate de google (cam greu totusi :D ), in rest e pierdere de timp.

just my 2c

#6
veXX

veXX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.09.2002
pai ca sa zic asa...cam cel putin 90% din site e indexat deja.
insa aproape toate paginile, in afara de homepage si paginile principale, au PR 0.
in afara de asta, tocmai am schimbat url-urile, acum sunt cat mai google friendly (mod rewrite rules).
plus multe alte optimizari facute de curand si care as vrea sa se regaseasca in index asap.
sitemapul ar fi practic un sut in *ur pt google sa indexexe mai repede.

#7
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
crede-ma ca nu conteaza asa mult precum afirma unii , cel putin din testele mele
daca faci deep linking corect nu mai ai nevoie de sitemap.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate