Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Boxa BT Sony SRSXB30B sau SRSXB20B?

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#55
traiandiseana

traiandiseana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 14.01.2008
Mai greseste omul, doar Dumnezeu le stie pe toate desi cred ca la modelul asta particular si Dumnezeu trebuia sa-l caute pe Sfantul Gogu sa-l intrebe. :)

#56
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
să nu exagerăm, Google e la un click distanță, i-ar fi luat 15 secunde să nu facă o asemenea greșeală.

denotă lipsă de interes asupra subiectului și dacă nu a știut atâta lucru, de ce aș crede că știe ce vorbește și despre alte lucruri?

#57
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 bluke424, on 23 martie 2018 - 12:00, said:


SB30 taie, cu înaltele pe zero, orice frecvență peste 8kHz! NU le atenuează ca EQ-urile tale profesionale (și orice alt EQ hard sau soft normal), ci TAIE! trebuie dat la +10 ca să lase alte frecvențe peste 8kHz! degeaba mărești înaltele din orice alt EQ. spre mirarea ta, chiar știu foarte bine ce trebuie să facă un EQ.
Vad ca taie tot! Cu foarfeca nu alta.
Puiutz ,ala de taie se numeste filtru trece sus sau crossover .Dar deja vorbesc de nave spatiale ,nu?

#58
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
wow, și EQ-ul acela modifică crossover-ul? păi asta înseamnă că e mai mult decât... un EQ?

PS: sper că realizezi că aceste boxe au doar un singur difuzor de bandă largă pe canal.

e la mintea cocoșului că filtrele sau presupusele crossovere se fac din DSP și acel EQ aparent le modifică.

#59
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 bluke424, on 23 martie 2018 - 15:49, said:

wow, și EQ-ul acela modifică crossover-ul? păi asta înseamnă că e mai mult decât... un EQ?

PS: sper că realizezi că aceste boxe au doar un singur difuzor de bandă largă pe canal.

e la mintea cocoșului că filtrele sau presupusele crossovere se fac din DSP și acel EQ aparent le modifică.
Ba ,nenica, EQ si crossover sunt lucruri diferite. Eu zic sa incetezi pana nu devii total umoristic. Desi un zambet nu strica.....
Ia sa te nedumiresc eu putin. Cam cum e cu roll off-ul la taierea aia?

#60
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
nenică, știu că-s lucruri diferite, dar îmi explici și mie de ce nu aud niciun ton peste 8kHz cu înaltele pe zero? nu știu despre ce roll off vorbim, nu am cum să măsor, dar dacă-mi dai un spectometru îți zic.

de fapt, toată zona 2-8kHz este atenuată cu înaltele pe zero (deși ar trebui să fie relativ liniar, măcar pe înalte). (ar trebui să) știi cum funcționează o atenuare, deci de la 2kHz, răspunsul în frecvență este în continuă scădere, după 8kHz nu mai „iese” nimic. deci cu +10 pe înalte, aud sunete până la 16kHz și culmea, oarecum liniar (atât de liniar cât poate fi un difuzor de mărimea asta).

în fine, ce încerc eu să zic e că prostia aia de EQ pe trei benzi face mai mult decât trebuie și pentru că XB20 și XB30 au aceleași limitări, faptul că XB20 nu are acel EQ îi aduce un handicap grav, cu toate că din fabrică sună ceva mai bine decât XB30 cu totul pe zero.

#61
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu tot ce nu auzi inseamna ca nu exista ,adica nu suna. Intr-o camera foarte linistitsta ,noaptea , o sa ai surpriza sa inregistrezi cam 20-30dB cu un sonometru bine calibrat. Desi ti ti se pare ca nu se aude nimic.
In audio nimic nu e foarte intuitiv ,lucrurile sunt complet diferite fata de cum par sau cum sunt privite cu o logica de profan( pote am norocul sa cunosti termenul)
Ti se pare tie doar ca ai descoperit apa calda ,doar asta e cu EQ-ul ala care probabil functioneaza cu tamaie si apa sfintita.
Edit: cam mult ti-a luat sa googalesti cu roll off-ul ,in mod sigur n-ai stiut ce sa cauti. Daca ai fi gasit poate ai fi inteles cum e cu "taierile" alea

#62
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
cam greu să nu-ți dai seama când știi engleză. mai ales când vorbești deja de crossovere.

20-30dB e zgomot de fond într-o cameră, noaptea. chiar dacă reproduce >8kHz la 30dB, e degeaba, e inutil. de ce atenuează boxa asta cu -50dB (la un volum de 80dB) zona >8kHz? asta e răspuns liniar la tine? înțeleg un +/-10dB pentru o boxă de așa calibru, dar -50? și de ce +10 la înalte aduce +50dB? explică, expertule.

da, by default, boxele astea fac prostii, dar ai un EQ la dispoziție care aparent ajută mai mult decât crede un expert de forum. XB20 nu are. asta e concluzia.

PS: foarte intuitiv, zici?

#63
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 bluke424, on 23 martie 2018 - 19:24, said:

20-30dB e zgomot de fond într-o cameră, noaptea. chiar dacă reproduce >8kHz la 30dB, e degeaba, e inutil. de ce atenuează boxa asta cu -50dB (la un volum de 80dB) zona >8kHz? asta e răspuns liniar la tine? înțeleg un +/-10dB pentru o boxă de așa calibru, dar -50? și de ce +10 la înalte aduce +50dB? explică, expertule.

Pun pariu ca daca recitesti nici tu nu intelegi ce-ai scris. Mai lasa prafurile!
Ca sa-ti demonstrezi ca esti in lumea ta proprie auto inchipuita : Unde am pomenit eu de raspuns liniar? Ce relevanta are?
Cred ca in final ai ajuns doar sa te certi si sa te contrazici cu tine insuti:

 bluke424, on 23 martie 2018 - 16:29, said:

... aud sunete până la 16kHz și culmea, oarecum liniar (atât de liniar cât poate fi un difuzor de mărimea asta).

 bluke424, on 23 martie 2018 - 19:24, said:

20-30dB e zgomot de fond într-o cameră, noaptea. chiar dacă reproduce >8kHz la 30dB, e degeaba, e inutil. de ce atenuează boxa asta cu -50dB (la un volum de 80dB) zona >8kHz? asta e răspuns liniar la tine? înțeleg un +/-10dB pentru o boxă de așa calibru, dar -50? și de ce +10 la înalte aduce +50dB?

Si in fond concluzia ai tras-o singur:

 bluke424, on 23 martie 2018 - 15:49, said:

filtrele sau presupusele crossovere se fac din DSP și acel EQ aparent le modifică.
Deci esti la nivelul de impresie ,adica doar ti se pare.
N-am vazut in viata mea asa vraiste in exprimare si argumentare(sic!). Mai bine te las ca mai faci prostii.....

Edited by edigee, 23 March 2018 - 19:40.


#64
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
parcă aș discuta cu o curcă. serios, am impresia că ești bătut în cap. ce nu înțelegi mai exact? poți să urmezi firul unei discuții?

"20-30dB e zgomot de fond într-o cameră, noaptea." - nu am dreptate?
"chiar dacă reproduce >8kHz la 30dB, e degeaba" - la ce mă ajută sunetele la 8kHz (și peste) „cântate” la 30dB pe lângă alte sunete la 80dB? le mai auzi pe alea la 30dB?
"de ce atenuează boxa asta cu -50dB (la un volum de 80dB) zona >8kHz" - un calcul matematic simplu, ai picat și la mate, pe lângă română? vezi cu un rând mai sus logica.
"asta e răspuns liniar la tine?" - eu am spus de răspuns liniar, așa cum trebuie să fie orice boxă (liniar e un cuvânt relativ, +/-10dB e departe de ideal, dar măcar rămân toate frecvențele într-un interval audibil)
"înțeleg un +/-10dB pentru o boxă de așa calibru, dar -50? și de ce +10 la înalte aduce +50dB?" - încearcă să nu mai uiți de la mână până la gură. mai sus spuneam că în EQ-ul pe 3 benzi ai un interval +/- 10, dar nu scrie exact ce (dB?). hai, credeam că ești deștept.
"aud sunete până la 16kHz și culmea, oarecum liniar (atât de liniar cât poate fi un difuzor de mărimea asta)." - cu înaltele la +10 din EQ, ăsta este rezultatul. cu ce m-am contrazis? pe 0 (cum vine din fabrică), nu există acele sunete!
"filtrele sau presupusele crossovere se fac din DSP și acel EQ aparent le modifică." - diferența este prea mare ca să mi se pară și cam știu ce vorbesc, spre deosebire de tine, care încă nu ai pus mâna pe boxa asta ca să vezi cum se reacționează la acel EQ. deci încerc să-l ajut pe un "expert" să mai înțeleagă încă un lucru, dar „expertul” rămâne la părerile lui și nu înțelege că poate ceva nu merge chiar ca la carte așa cum a fost învățat cu alte „scule”.

așa-i, sunt multe detalii scrise la viteză, dar e normal să nu înțelegi când tu nu-ți aduci aminte nici propriile idei.

Edited by bluke424, 23 March 2018 - 20:04.


#65
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu te mai agita ,incearca sa-ti faci o seara placuta.

#66
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 edigee, on 21 martie 2018 - 20:28, said:

EQ nu inseamna procesare de sunet ci doar atenuare sau crestere pe anumite frecvente ,mai bine zis plaje de frecvente.
Depinde. Pe scule din astea foarte mici şi care se dau de ceasul morţii să te impresioneze cu basul lor neverosimil se poate să fie implementat trucul de DSP bazat pe iluzia auditivă a "fundamentalei lipsă": ia din semnal note de bas pe care difuzorul nu le poate produce la nivel decent pentru că e prea mic, şi generează în locul lor doar armonicile superioare corespunzătoare, iar în final creierul tău crede că aude fundamentala fiecărui asemenea set de armonici deşi fundamentala nu e produsă în aer. Rezultă la nivel perceptual că e ca şi cum ar fi "egalizat în sus" nişte frecvenţe de bas, dar de fapt le-a "falsificat" prin DSP. Posted Image

Edited by donjoe, 23 March 2018 - 21:07.


#67
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
interesant

#68
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Haideti sa ingropam securea razboiului ca nu are rost Posted Image
Mai util ar fi un topic separat despre egalizatoare si alte minuni, deoarece discutiile dintre bluke si edigee pot fi constructive....

#69
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
In cautarile mele disperate, de sisteme audio fara cablu, am testat azi Sony SRSXB40B, EXTRA BASS, Bluetooth, NFC, Wi-Fi.
Practic un mini monstru portabil.

Se aude foaaarte tare, banuiesc ca doua bucati pot sa creeze un sistem redutabil, demn de lupta cu sisteme mult mai performante, chiar si pentru auditii in aer liber.

Nu am fost convins pentru auditii mai profesionale, dar este o boxa de referinta.
Nu am putut sa testez o boxa Bose, ca sa imi fac o parere versus (era standul defect).

Interesant ca orice caut, spre orice ma uit, ajung intr-o fundatura, acolo este Logitech Z 906, la care o sa fiu nevoit sa ii adaptez niste receptoare/ emitatoare bluetooth, ca sa scap de fire.

Si @Valmont il recomanda, pe privat, am ascultat si acest sistem, pare cel mai ok, pentru cinematograful de acasa :peacefingers:

#70
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Nu am inteles exact, vrei sa dai banii pe un Logitech nou? Stii ca sunt variante incomparabil mai bune, nu? Vezi ca e topic dedicat cu postari recente pentru Z906, uite te ce spun colegii despre el.

Edited by audiofidel, 25 March 2018 - 10:15.


#71
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

 crisstonne, on 24 martie 2018 - 23:11, said:

banuiesc ca doua bucati pot sa creeze un sistem redutabil, demn de lupta cu sisteme mult mai performante
Ca volum, bănuiesc.

Quote

Nu am putut sa testez o boxa Bose, ca sa imi fac o parere versus (era standul defect).
Nu Bose e referinţa cu care să compari dacă ceva e bun sau nu, Bose face boxe nejustificat de scumpe cu răspuns în V. La preţ de Bose Soundlink Mini II faci comparaţia mai degrabă cu Denon Envaya DSB-250, care e la ora asta referinţa de calitate audio în clasa de boxe portabile de ~1 litru.

Vezi aici: http://switcher.oluvsgadgets.net
XB30 are sunet cam de "trompetă", ţipător pe medii, chiar şi cu egalizare mai favorabilă din aplicaţia cu care vine. Fără egalizare exagerează başii şi n-are înalte, sună pur şi simplu înfundat. Dar na, e la juma' de preţ faţă de DSB-250.

Comparaţia la preţ egal ar fi cu vechiul Denon Envaya Mini DSB-100, care la mărime de juma' de litru sună mai rafinat şi mai spaţial, doar că nu coboară la fel de mult în bas şi posibil să nu meargă la fel de tare dat la maximum. Depinde de prioritatea pe performanţă outdoor sau pe calitate indoor, şi de cât spaţiu accepţi să-i aloci în bagaj.

Edited by donjoe, 25 March 2018 - 11:25.


#72
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
da, XB30 are nevoie de -5 pe medii și +10 pe înalte, altfel sunetul este țipător și înfundat. asta pe volum mic-mediu, pentru volum mai mare trebuie să tot umbli la bași și înalte.

incinta este super OK pentru 400 lei, păcat de procesare că te face să umbli mereu la EQ până scoți un sunet plăcut.

Denon-ul pare super din review-uri, dar nu cred că merită prețul de două ori mai mare, este totuși o boxă portabilă.

pentru sesiuni serioase de muzică este nevoie de boxe serioase.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate