Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Boxa BT Sony SRSXB30B sau SRSXB20B?

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#19
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Am spus intre un mp3 obisnuit si un flac, nu intre un mp3/320 si un flac.....
Repet, daca nu sesizezi diferente intre un mp3 obisnuit si un flac inseamna ca e o problema, eu am testat asta si pe Samsung S5 si pe laptop si pe un mediaplayer Popcorn Hour A500, etc.la toate diferenta se incadra in domeniul audibil chiar si pt.un novice....

#20
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011

View PostValmont43, on 07 martie 2018 - 22:11, said:

La asta adaug ca in mobil si laptop am numai FLAC-uri deoarece mp3-urile chiar si cele la 320 nu imi plac cum suna.....
în 2018 nu știu cine mai ascultă mp3-uri „obișnuite” (ce o însemna asta, 96, 128kb/s?)
la acele bitrate-uri se pot observa mai degrabă artefactele de compresie decât lipsa detaliilor (de care această boxă nu prea este capabilă, la fel ca orice altă boxă de asemenea dimensiuni.)

S5 și laptopul respectiv nu suportă LDAC, așadar transmisia bluetooth se realizează prin SBC (în cel mai bun caz) la cel mult 345kb/s.

Edited by bluke424, 08 March 2018 - 13:21.


#21
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postbluke424, on 08 martie 2018 - 13:17, said:

în 2018 nu știu cine mai ascultă mp3-uri „obișnuite”
Ai ramane surpins, unii nu stiu nici macar ce inseamna FLAC, etc.
Pe scule bune o ureche antrenata "aude" diferente chiar si intre flac si mp3/320

Edited by Valmont43, 08 March 2018 - 13:23.


#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,181
  • Înscris: 13.01.2011
Mai nene, eu in masina ascult mp3- uri trase pe C.D, muzica veche, hituri vechi.
Am suport pentru stik usb, da" vine o virsta cind ai o fîlfîială permanenta, nu stau sa fac stik cu muzica.

Un pic surd dă" o ureche, totusi aud ca muzica se aude decent, chiar la volum mare, chiar la maxim, imi este de ajuns.

#23
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Criss interiorul unei masini este cel mai impropriu mediu de ascultare a muzicii, astfel ca ma indoiesc ca va fi vreo diferenta chiar si intre un flac hi-res si un banal mp3
Tot muzica veche ascult si eu Posted Image

#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Pana nu se face acel blind test simplu de care tot ziceam noi aici auzirea a fel de fel de diferente intre flac/wav si mp3 e complet subiectiva(vorbim de 16/44,1 sau 16/48). Mai ales pe acele surse gen tableta ,telefon mediaplayer ,chiar laptotp. ''Cuvantul de onoare" valoreaza exact cat influentarea evidenta si inconstienta a faptului ca stii ce fisier ruleaza. Adica esti biased. Acest fenomen este atat de puternic incat foarte multi au zis ca un cablu galben suna mai bine decat unul negru. Desi era exact acelasi tip de cablu interconnect cu izolatii de culoare diferita. S-au facut nenumarate teste.

Edited by edigee, 09 March 2018 - 11:07.


#25
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Mai există și varianta în care descărcăm la întâmplare muzică moca, și este oarecum normal ca Mp3-ul descărcat de la Vasile să se audă mai slab în comparație cu FLAC-ul descărcat de la Ghiorghe. Dar, la fel de bine, poate fi și invers, sau poate doar diferit ( pentru ca provin din masterizari diferite ).

Mp3-ul are o reputație chiar mai rea decât este cazul din cauză că foarte multă muzică ajunsă în mediul online este descărcată direct de pe youtube ( sunt la îndemâna oricui destule aplicații online care fac acest lucru ).

Uitați cam cum a decurs un blind ABX test ''128k AAC vs Lossless'', și uitați-vă cu atenție cam ce echipament au acești tineri...

Video:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UrfX-g8auc8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postalexx20alexx, on 09 martie 2018 - 11:49, said:


Mp3-ul are o reputație chiar mai rea decât este cazul din cauză că foarte multă muzică ajunsă în mediul online este descărcată direct de pe youtube
Eh chiar din grote n-om fi si noi sa nu facem distinctie intre un mp3 descarcat din YT si unul convertit cu un program special Posted Image

#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Programele "speciale" folosesc in general aceleasi encodere ca cele cu care e facut sunetul pe YT. Nu e nimic special.
Nu mai e ca acu' vreo 5 ani cand erau diferente mari de calitate. Acum YT nu-ti mai comprima el datele intotdeauna ,de multe ori ce incarci aia este si pe site. Basca multe fisere au sunetul acum AAC care e o encodeare/comprimare lossy superioara mp3-ului.

Edited by edigee, 09 March 2018 - 14:42.


#28
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
revin cu un update. am luat un XB30 după ce am auzit-o cântând într-un Altex (XB20-ul cumpărat anterior era încă în perioada de retur și am returnat-o).

inițial XB30-ul părea că se aude înfundat și țipător și, by default, chiar așa este. dar pentru această boxă, în aplicația SongPal există egalizator pe 3 benzi, care pe XB20 nu este disponibil. după ce am umblat puțin la EQ s-a transformat total. acum XB30 sună mult, mult mai bine decât XB20. bateria chiar ține de 2 ori mai mult la XB30, are funcție de powerbank pentru telefon, se poate așeza și vertical și nu este cu foarte mult mai mare decât XB20, intră la fix în rucsac.

pentru problema cu mufa de încărcare am rezolvat cu un cablu ca acesta și acum o pot încărca ușor cu alimentatorul telefonului (tot la 5V se încarcă). dacă mai are cineva de ales între aceste modele, să aleagă liniștit XB30.

#29
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postbluke424, on 17 martie 2018 - 20:23, said:

în aplicația SongPal există egalizator pe 3 benzi, care pe XB20 nu este disponibil.
Posted Image  eu zic ca nu te-ai uitat mai bine....exista si la XB20 daca vrei iti filmez si postez....

#30
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
chiar te rog.

un printscreen cu egalizatorul este suficient.

#31
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Uite maestre....In plus de-asta daca ai in tel o aplicatie de muzica mai ca lumea gen Poweramp ai acolo zeci de setari pe sunet asa ca......

Attached Files


Edited by Valmont43, 20 March 2018 - 09:55.


#32
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
nu, domnu', conectează boxa, dă click pe boxă când intri în aplicație și apoi arată-mi unde e EQ-ul INTERN (pe trei benzi.)

acel EQ de care vorbesc se salvează intern și așa rămâne, chiar dacă legi boxa la TV sau orice altceva. are același efect ca reglajele de ton de la un amplificator, EQ-urile aplicațiilor sunt doar secundare și nu au același efect.

le-am avut câteva zile pe amândouă, știu ce vorbesc.

#33
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Egalizatorul intra-devar nu merge pe XB20 insa e redundant oricum, pt.ca am facut un test.....am redat o piesa cu aplicatia songpal apoi aceeasi piesa cu Poweramp care are egalizator pe 7 benzi....e cu totul altceva si oricum e net superior acelui egalizator din songpal....
Pt.mine XB20 e tot ce imi trebuie in calatorii nu vreau nimic mai voluminos...

#34
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
acel egalizator pe 3 benzi este legat direct la DSP-ul boxei (procesorul de sunet), deci modificând acele 3 benzi, modifici de fapt modul în care boxa procesează sunetul. îi poți da și mama EQ-ului extern, nu o să aibă nici măcar 10% din impactul pe care-l are un EQ intern.

și eu am testat Poweramp, chiar îl am cumpărat de vreo 4 ani, dar de când cu Spotify și Apple Music (chiar și soluțiile gratuite Soundcloud, Youtube) am renunțat complet la muzica piratată, iar aceste aplicații beneficiază din plin de EQ-ul intern. faci acele setări și boxa va avea același sunet indiferent de aplicație sau device (am dat exemplul cu TV-ul care nu are niciun EQ, boxa nu o legi doar la telefon și nu asculți doar din Poweramp).

deci da, este important acel EQ, Sony a castrat XB20-ul din mai multe puncte de vedere (procesare, lumini, autonomie, funcție powerbank la XB30). am zis și acolo că diferența de dimensiuni dintre cele două este neglijabilă. XB30-ul are un aspect pătrățos/butocănos, dar are un design masculin (plus că poate sta și vertical, un alt plus dacă nu ai cine știe ce spațiu pe masă). pentru mine merită XB30 doar pentru calitatea sunetului, nici nu mai zic (iar) de celelalte plusuri. diferența de preț este nesemnificativă acum (330 lei vs. 400 lei).

portabila.jpg

#35
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Atentie!
EQ nu inseamna procesare de sunet ci doar atenuare sau crestere pe anumite frecvente ,mai bine zis plaje de frecvente. Procesarea sunetului se refera la cu totul altceva.
Nu are importanta ca se afla la sursa de semnal(in telefon ,sau in playerul de pe pc-deci de natura software) sau continut in dsp-ul din boxa. Care are un chipset/integrat ceva si functioneaza aproape similar. Este exact acelasi lucru. Doar ca este posibil ca EQ-ul din acel DSP(BTW daca e DSP ce mai face in afara de EQ?) sa fie ceva mai bine impelementat. Dar nu cred  ca e cazul la astfel de produse.
A se face o intreaga discutie despe "calitatea sunetului" unei astfel de boxe mi se pare iarasi o chestiune exagerata. Ca una se aude mai bine decat alta e cu totul alte poveste.

#36
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011

View Postedigee, on 21 martie 2018 - 20:28, said:

EQ nu inseamna procesare de sunet ci doar atenuare sau crestere pe anumite frecvente ,mai bine zis plaje de frecvente. Procesarea sunetului se refera la cu totul altceva.
e o boxă bluetooth, DSP-ul face cam multe. nu este un simplu integrat, este un chipset însoțit de un firmware destul de complex. include (nu cred că sunt separate) un DAC, chip bt și wi-fi, execută comenzi, se ocupă de conexiuni (bluetooth și wi-fi), face monitorizări șamd. atenuarea sau creșterea anumitor frecvențe este, de la sine, tot o procesare a sunetului. dacă ai asculta câteva minute la aceste boxe, ai vedea cât de mult procesează sunetul și cât diferă această procesare în funcție de volum. ideea mea era că EQ-ul intern este literalmente de 10 ori mai eficient decât orice EQ extern și, cel mai important: rămâne salvat în boxă!

View Postedigee, on 21 martie 2018 - 20:28, said:

A se face o intreaga discutie despe "calitatea sunetului" unei astfel de boxe mi se pare iarasi o chestiune exagerata. Ca una se aude mai bine decat alta e cu totul alte poveste.
păi exact asta încercam să explic, că una se aude mai bine decât cealaltă. în acest topic nu se discută despre echipamente hi-fi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate