Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amiabiala si pretentii

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Se pare ca este la voia judecatorului.

#56
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
este o aberație.

#57
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
gandeste-te ca unele probe video pot fi falsificate... destul de usor...

#58
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Orice mijloc de probă este acceptat de instantă. Dacă există dubii sau îndoieli justificate pot cere expertiză atât părtile implicate cât si judecătorul. Ne-am depărtat mult de subiectul omului. Mai bine puneti punct la discutia asta cu camera de bord, aici n-a avut si nu este cazul. Se si stie cine este vinovatul, discutia este dacă asigurarea e valabila pe drumul respectiv. De asemenea, amenintările păgubitului sunt ilegale.

Edited by caiuscorneliu, 05 March 2018 - 17:44.


#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Direct as suna la politie, este santaj.
Prietenul tau, care e vinovat pentru producerea accidentului, desi nimeni nu a patit nimic, sa se mai gandeasca de zeci de mii de ori si sa spuna la inca alti gugustuci ca drumurile nu sunt goale, tot timpul va fi ceva pe ele, unul ca si prietenul tau, pe un drum de munte, era sa ne omoare cu "GIP-ul " sau.

#60
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Daca ai amiabila nu te stresa.
Nu stiu ce asigurator e ala INS... EUROINS?  
Daca din diverse motive nu vrea RCA sa plateasca, atunci te poate da in judecata. Dar intai vezi cu RCA-ul.
Si vezi sa ii verifici toate actele, ca avea carnet, ITP, RCA

#61
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postspe_ripper, on 06 martie 2018 - 18:55, said:

Daca ai amiabila nu te stresa.
Nu stiu ce asigurator e ala INS... EUROINS?  
Daca din diverse motive nu vrea RCA sa plateasca, atunci te poate da in judecata. Dar intai vezi cu RCA-ul.
Si vezi sa ii verifici toate actele, ca avea carnet, ITP, RCA
Si cum ii verifici tu actele ?

View PostReal_NEO, on 05 martie 2018 - 12:04, said:

Nu, din cate stiu existe lege pe tema aceasta, a inregistrarilor. Din acelasi motiv nici filmarile cu camere video de bord nu sunt luate in considerare in instanta in caz de accident, ci mai mult sunt pentru a convinge asiguratorul de vina cuiva. Deci asiguratorul se uita la filmare (daca vrea) pentru a determina vina, insa nu judecatorul, aici e problema cu legislatia noastra.
Cine a spus asta, cunosc cazuri cand s-a acceptat proba video in instanta ?!

#62
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View PostReal_NEO, on 05 martie 2018 - 11:58, said:

Eu asa stiu. Inregistrarile facute de tine sunt folosite de politie/procurori ca mijloc de intimidare pentru obtinerea unor confesiuni, insa odata ajunse in instanta sunt ignorate din motivele pe care le-am mentionat. Deci practic inregistrarile facuta de tine sunt folosite mai mult pentru a-l speria pe acela atunci cand este chemat la politie sa dea declaratie, insa in instanta ajunse nu mai au valoare in fata judecatorului. De asta spun ca este cel mai bine ca politia sa efectueze inregistrarile. Le dai telefonul, raspund ei, s.a.m.d.
PArtial adevarat Posted Image in baza acestor inregistrari Parchetul cere operatorului de telefonie mobila toate detaliile, numarul de unde s-a apelat, ora, durata si transcriptul binar al convorbirii, care poate fi decodat sa zicem asa. De multe ori nu e nevoie, simpla coroborare a probelor administrate, gen inregistrarea facuta de reclamant + dovada ca la ora x pentru o durata de y minute s-a facut un apel de pe numarul ... catre numarul ... este suficienta pentru admiterea ca proba.

Acum, in ultimele doua luni am avut 2 incidente de trafic: 1. Lovit din spate - asigurat City insurance, facut amiabila, constatare la City, absolut nicio problema, au dat ce am cerut, plus verificari suplimentare pe senzorii de parcare, au acceptat reparatia in service de reprrezentanta fara probleme. 2. Deschis usa bizon, agatat cu coltul barii fata bandoul usii, zgariat cca 4 mm bara, bizon recalcitrant, facut un pic iures pana a scos actele (iese la polish sefu'), asigurare de Euroins. Facut amiabila in final, mers la constatare, dat revopsire bara fara absolut nicio discutie, desi bara mai avea ceva zgarieturi in alte zone, la fel acceptat reparatie in reprezentanta fara niciun comentariu.

Parerea mea este ca asiguratorii RCA s-au cam aliniat.

Edited by MirceaDWC, 05 April 2018 - 13:35.


#63
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostMirceaDWC, on 05 aprilie 2018 - 13:23, said:

Parerea mea este ca asiguratorii RCA s-au cam aliniat.
  Probleme de decontre nu am avut cu asiguratorul (Euroins). Problema a aparut la evaluare. Nu mi se pare normal sa ma progamezi la evaluare peste 40 de zile cand conform legii eu trebuie sa repar masina in maxim 30 dar nu o pot repara pana nu faci evaluarea ca trebuie sa faci tu poze si sa vezi avariile. Cand le trimiti mail te suna. Daca le ceri raspuns inapoi  pe mail te anunta prin telefon ca nu comunica in scris. Ei comunica doar telefonic. Asta ca sa nu poti face reclamatia la ASF ca nu te-au progamat in decurs de 5 zile cum sunt normele.

Acum pune-te in locul celui lovit. Suni la asigurator si iti spune ca iti face evaluarea peste 2 luni. Probabil ca te bucuri nespus si il suni pe ala care te-a lovit sa il feliciti ca trebuie sa stai 2 luni cu masina lovita ca el si-a facut cea mai ieftina asigurare.

Edited by PoeOvidiu, 11 April 2018 - 15:41.


#64
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Mie mi-a facut programarea de pe o saptamana pe alta. Apoi, in ziua programarii, am sunat eu ca nu pot ajunge si m-au reprogramat peste 2 zile. Fara niciun stres.

#65
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La una din masini si mie mi-a facut progamare intr-o saptamana. Dar in alta localitate, la 80 km distanta. In Cluj doar peste mai mult de o luna.

Edited by PoeOvidiu, 16 April 2018 - 14:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate