Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Amiabiala si pretentii

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSpeedDemon, on 05 martie 2018 - 05:17, said:

Cat timp ai amiabila semnata politia nu are ce sa faca.
Nu scrie nicaieri ca daca ai amiabila semnata nu poti declara accidentul dupa 2 saptani, platesti amenda ramai fara permis dar o rezolvi.

Iar in cazul de fata, colegul poate sa zica ca a intrat in depasire si ala ocolind o groapa i-a iesit in fata, sau ca incepatorul a placat de pe loc fara sa se asigure, cu dat-ul inapopi nu preabmerge, sau ca era oprit in mijlocul drumului si nesemnalizat corespunzator.

Cat despre tatal baiatului, s-a zgarcit la 50lei pentru o decontare directa.

Edited by arg, 05 March 2018 - 08:57.


#20
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Sa-i caute piesele la dezmembrari si sa-i faca o lista exacta cu costul intregii operatiuni, ce sigur va fi mult sub 6000. Si sa-i spuna clar, nene, ori vrei banii astia, ori salut. Iar daca bizonul nu se potoleste cu amenintarile sa mearga la politie si sa-i faca flagrant, sa-l inregistreze politia in timp ce ameninta.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu ar fi mai corect să te înțelegi cu oamenii ?

Poate asiguratorul refuză să plătească pentru că era drum închis.
Caz în care nu e vina puștanului care conducea încet.

Acum dacă tu îmi lovești mie mașina în pădure crezi că e ok că nu e drum marcat sau nu știu cum și scapi chiar dacă RCA nu plătește ?

Dezmembrări sau noi, numai un vopsit de element e undeva la 200 - 400 de lei.

Quote

spoilerul din spate, stopurile si usa de la portbagaj indoita

Hai să mergem pe la mijloc 600 de lei e numai vopsitul spoilerului și al portbagajului, fără costul lor de achiziție.
Fără triple.


Aș vrea și eu un A4 cu 1000 de lei. Dacă e din 2003 încoace dau și 6000.

Edited by exceswater, 05 March 2018 - 09:24.


#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Eu as pune numarul tipului recalcitrant la Black List, nu i-as mai raspunde niciodata si mi-as vedea de treaba.

Cu astfel de giboni nu ai ce sa discuti si cum sa iesi la socoteala.

View Postexceswater, on 05 martie 2018 - 09:21, said:

Nu ar fi mai corect să te înțelegi cu oamenii ?


Au scris altii mai sus, ca RCA s-a platit pe astfel de drumuri. Omul insa vrea bani. Si multi . Nu ai cum sa te intelegi cu ei. Eu nici nu as incerca.

#23
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View Postexceswater, on 05 martie 2018 - 09:21, said:

Nu ar fi mai corect să te înțelegi cu oamenii ?

Poate asiguratorul refuză să plătească pentru că era drum închis.
Caz în care nu e vina puștanului care conducea încet.

Acum dacă tu îmi lovești mie mașina în pădure crezi că e ok că nu e drum marcat sau nu știu cum și scapi chiar dacă RCA nu plătește ?

Aș vrea și eu un A4 cu 1000 de lei. Dacă e din 2003 încoace dau și 6000.

Ar fii corect sa te înțelegi amiabil cu oamenii. Nu sa ameninți pe nimeni. Dacă eu îți lovesc mașina tie nu scap. Ori ne înțelegem la o suma corecta pentru piese și manopera etc ori te las sa ma dai in judecată.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

hai sa facem sa fie ok, eu am fost domnisor cu tine si nu am chemat politia, INS nu plateste, asa ca am fost la service si paguba costa 6000 lei

Uite de ce vrea omul bani.
Plus că nu o fi chiar primul model de A4 de pe planetă.
De ce să presupunem că ăla e gibon ?

Omul are mașina lovită, de ce se așteaptă toți după ce fac un accident că păgubitul va fi de acord cu o vopsire cu spray în spatele blocului și puțin scotch pe spoiler ?

Edited by exceswater, 05 March 2018 - 09:29.


#25
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Sa ne liniștim puțin. Și dacă e penultimul model de A4. Gen 2011 încoace.... bara spate 5-600 lei, fusta 200 lei. Stopuri fără calculatoare 800-1000 lei bucata. Haios complet hai sa băgam și asta cu toate ca nu e necesar 1500 lei. Cu manopera și vopsit 1000 lei. Tot nu se ajunge la 6000 niciodată. Și oricum nu cred ca e necesară mult de 50% din ce am zis mai sus.

Dacă e din 2005 se reduc la jumătate costurile.

Ala vrea sa mai facă niște bănuți sa ii ia și telefon lui’ pramatia mică.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Snapy ai uitat portbagajul ?

Adevărul cred că e undeva la mijloc...

#27
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Nu e necesar portbagajul. Nu s-a ajung pana acolo. Am trecut haionul , care nici ala nu știu dacă e necesar....
E la mijloc îți dai seama. Dacă ne-ar trimite niște poze ne-am da seama...

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@ exceswater
colegul are rca care este valabil... nu plateste nimic.
nu se pune problema de plata ci de santaj, amenintari, escrocherii...

Edited by arg, 05 March 2018 - 09:41.


#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
@ arg

RCA nu e valabil chiar oriunde așa cum am crede noi...

Poate A4-ul  e mai vechiuț și milogii ăia de la asigurări au refuzat plata.
Nu e ok ce face ăla.
Tu ce ai face dacă într-o situație similară ai rămâne cu mașina lovită?

#30
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006

View PostSpeedDemon, on 05 martie 2018 - 05:17, said:

De exemplu daca ai clasa B2 dupa un accident devine B0. Adica platesti cu 10% mai mult asigurarea anul urmator. 10%, atat. https://www.rcapedia...ul-bonus-malus/
Eu stiam ca in cazul unui accident iti scade cu 4 clase bonus-malus-ul, deci din B2 (reducere de 10%) ajungi la M2 (penalizare de 10%), deci ~20% diferenta. Imi zici te rog unde scrie exact ce ai afirmat tu mai sus, sa imi pot actualiza propriile informatii?

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Si faceti-va si voi un RCA mai de Doamne-ajuta. Nu cel mai ieftin. Ca daca te loveste pe tine altul asigurat la aceeasi firma ca tine abia atunci intelegi ca e teapa. Pana la urma despagubesc ok si alea ieftine dar parca nu mi-e tot una sa stau 3 luni sau 2 saptamani cu masina indoita.

Il inteleg si pe pagubit. Am fost in postura lui de 2 ori in ultimele luni. Normal ca te iau dracii cand iti zic aia de la constatari ca numai peste o luna si jumatate iti pot face evaluarea daunelor. Perioada in care tu trebuie sa umbli cu masina indoita ca daca o repari nu mai are ala ce constata. Si daca mai prinzi si un politist care aplica legea ca la carte mai iei si amenda ca nu ai reparat-o in 30 de zile conform legii.

Atat ca eu am ales sa ma razboiesc cu firma de asigurari si cu service-ul care a facut reparatiile, nu cu cel care m-a lovit.

Edited by PoeOvidiu, 05 March 2018 - 10:07.


#32
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
Banuiesc ca prietenul tau are smartphone. Toata lumea are. Sa descarce "Call recorder" de pe Play store si mers la politie, sa vezi ce il potoleste p-ala.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postexceswater, on 05 martie 2018 - 09:49, said:

@ arg
RCA nu e valabil chiar oriunde așa cum am crede noi...
de unde stii?

Spoiler

Edited by arg, 05 March 2018 - 10:55.


#34
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Ati vazut prea multe filme si uitati ca noi aici in Romania traim la tampitei. Ca atare inregistrarile video si audio nu sunt admise ca probe in instanta decat doar daca sunt efectuate de politie, SRI, etc. si numai cu dispozitive omolgate. Deci daca tu ai o inregistrare de pe telefonul tau mobil, facuta de tine, o ai degeaba. De asta am spus, daca bizonul continua cu amenintarile, de mers la politie si sa-i faca ei flagrant, sa-l inregistreze ei audio, pentru ca o inregistrare facuta de politie cantareste mult mai mult decat una facuta de tine.

Edited by Real_NEO, 05 March 2018 - 11:55.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostReal_NEO, on 05 martie 2018 - 11:51, said:

.....Inregistrarile video sau audio nu sunt admise ca probe in instanta decat doar daca sunt efectuate de politie, SRI, etc. si numai cu dispozitive omolgate. ....
esti tu sigur?
nici nu e nevoie sa fie probe, cu ajutorul lor se gasesc probele care merg mai departe.
in cazul unui accident inregistrarea clarifica succesiunea evenimentelor.

Edited by arg, 05 March 2018 - 11:56.


#36
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Eu asa stiu. Inregistrarile facute de tine sunt folosite de politie/procurori ca mijloc de intimidare pentru obtinerea unor confesiuni, insa odata ajunse in instanta sunt ignorate din motivele pe care le-am mentionat. Deci practic inregistrarile facuta de tine sunt folosite mai mult pentru a-l speria pe acela atunci cand este chemat la politie sa dea declaratie, insa in instanta ajunse nu mai au valoare in fata judecatorului. De asta spun ca este cel mai bine ca politia sa efectueze inregistrarile. Le dai telefonul, raspund ei, s.a.m.d.

Edited by Real_NEO, 05 March 2018 - 12:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate