Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Amiabiala si pretentii

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
este Romania si depinde de judecator nu de legislatie.

#38
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Nu, din cate stiu existe lege pe tema aceasta, a inregistrarilor. Din acelasi motiv nici filmarile cu camere video de bord nu sunt luate in considerare in instanta in caz de accident, ci mai mult sunt pentru a convinge asiguratorul de vina cuiva. Deci asiguratorul se uita la filmare (daca vrea) pentru a determina vina, insa nu judecatorul, aici e problema cu legislatia noastra.

Edited by Real_NEO, 05 March 2018 - 12:07.


#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
https://forum.softpe...au-in-instanta/

#40
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 Real_NEO, on 05 martie 2018 - 12:04, said:

Nu, din cate stiu existe lege pe tema aceasta, a inregistrarilor. Din acelasi motiv nici filmarile cu camere video de bord nu sunt luate in considerare in instanta in caz de accident, ci mai mult sunt pentru a convinge asiguratorul de vina cuiva. Deci asiguratorul se uita la filmare (daca vrea) pentru a determina vina, insa nu judecatorul, aici e problema cu legislatia noastra.
In ultimele trei posturi te-ai tot repetat: "din cate stiu". Informeaza-te exact, nu radio sant si folclor mioritic si apoi revin-o. O sa vezi ca e la decizia judecatorului daca accepta sau nu.

Edited by jm2010, 05 March 2018 - 12:33.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@Real_NEO
pe de alta parte o sa vezi ca politistii mai dibaci se uita la masina sa vada daca are sau nu camera.
in general soferul cu camera pe masina nu e chiar o victima sigura, pe cale legala poate "ciufuli" un politist care face un abuz. nu mai zic ca-l poate face "vedeta" pe la tv sau facebook.

#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 dan78rom, on 05 martie 2018 - 08:42, said:

Este un punct valid cel cu forestierul!
Trebuie vazut daca ala era drum inchis sau deschis circulatiei publice, pentru ca daca avea semn ca-i inchis, poti mictiona pe rca.

In primul rand trebuie vazut daca era intr-adevar drum forestier si de abia dupa asta vazut mai departe.

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,866
  • Înscris: 20.10.2015
Sa SUNE la asigurare la el sa afle care e motivul pentru care aia nu-i platesc paguba.

Daca e drum inchis publicului, celalalt are ocazia sa-l dea in judecata pe civil, sa-si recupereze banii.
Ceea ce e corect ca asta sa plateasca.

Dar mie nu-mi miroase bine faptul ca celalalt il ameninta p-asta ca o sa ii creasca asigurarea. Inseamna ca altul e motivul si cred ca e ceva in neregula cu actele / numerele celuilalt

Cum am mai spus l-as inregistra cand mai ma suna pentru a avea probe, apoi, dupa ce strange vreo 2 probe, sa ii recomande el sa fie dat in judecata.., fara sa foloseasca si el marlanismele cu santajul pentru inregistrari.
Cu cineva violent care ameninta nu voi negocia in vecii vecilor, si asta ii poate spune la telefon

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Daca accidentul s-a intamplat pe un drum public,amiabila.Mai nou este nevoie de martori pentru amiabila?Daca RCA este valabila,nu-i vina faptuitorului/vinovatului ca emitentul RCA-ului este in insolventa sau faliment.Exista masuri judiciare pentru asta.

Daca accidentul a avut loc pe un alt fel de drum decat cel public,aflat sub incidenta OG195,trebuie ajuns la o cale de mijloc.Daca acest lucru este imposibil,se apeleaza la justitie.

In nici unul din cele doua cazuri nu se dau banii in avans,indiferent de pretentii.Doar daca ti se pune pistolu' la cap.

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
@ adisz
ia cieste tu cu atentie postul #33

#46
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 Tsunnnami, on 05 martie 2018 - 13:18, said:

Dar mie nu-mi miroase bine faptul ca celalalt il ameninta p-asta ca o sa ii creasca asigurarea. Inseamna ca altul e motivul si cred ca e ceva in neregula cu actele / numerele celuilalt
Corect ! De ce s-ar afla cu un Audi A4 pe un drum forestier ? Cine merge pe drumurile forestiere ? Aceia ce nu au carnet, ITP, asigurare, vehicol inmatriculat corespunzator, si merg asa, de antrenament. Ca daca esti in regula cu actele si vrei sa faci practica la volan mergi prin cartier, prin oras, nu pe drumurile forestiere, ca doar te intereseaza a te familiariza cu regulile de circulatie, semnele, s.a.m.d., lucruri si situatii ce nu se prea regasesc pe drumurile forestiere. Ca atare nu-i mare lucru ca pustiul sa nu fi avut carnet deloc si de aia sa fi fost pe drumul forestier, ceea ce ar explica multe.

Edited by Real_NEO, 05 March 2018 - 13:43.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 Real_NEO, on 05 martie 2018 - 13:39, said:

Corect ! De ce s-ar afla cu un Audi A4 pe un drum forestier ?
pai atunci initiator a-ti vazut carnetul baiatului?
daca nu atunci hopa, cereti voi 12.000lei ca sa nu mergeti la politie....

#48
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Pai normal când se face amiabila. Se fac copii la buletin, permis, RCA și talonul mașinii de ambele părți.

#49
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Eu stiu pe cineva care nu avea carnet si care a fost tamponat din vina altuia si el a trebuit sa plateasca toate pagubele, inclusiv ale celui care era vinovat de accident. Pentru ca altfel se ajungea la politie si era prins.

Se poate sa existe acte false implicate in ecuatie ce la o verificare sa iasa cu probleme.

Edited by Real_NEO, 05 March 2018 - 14:10.


#50
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Eu n-am reusit sa-mi dau seama ce societate este INS si daca este in faliment sau doar insolventa...

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 logy, on 05 martie 2018 - 03:58, said:

..... imi dai banii si ai scapat si nu mai stie nimeni ce s-a intamplat......
oare ce e de ascuns?

Edited by arg, 05 March 2018 - 15:17.


#52
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

 DanielD67, on 05 martie 2018 - 15:14, said:

Eu n-am reusit sa-mi dau seama ce societate este INS si daca este in faliment sau doar insolventa...

Nici eu nu știu, poate vroia sa zică euroins... dar nu cred ca sunt in insolventa.

#53
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 logy, on 05 martie 2018 - 03:58, said:

Un prieten m-a rugat sa ii caut pe internet o chestie ce a patit-o, eu l-am indrumat spre forum softpedia, si-a facut cont nou, dar nu poate sa deschida topic nou pe aria aceasta, asa ca postez eu in locul lui.

Actiunea: venind de la padure, pe un drum forestier (neasfaltat) nu a pastrat limita de viteza, iar intr-o curba, un copil de 18 ani ce si-a luat proaspat carnetul, conducand un Audi a4 mergea incet intrucat drumul era plin de gropi, neasfaltat. etc. Prietenul dupa ce a luat curba, l-a observat pe acesta in fata lui, a franat, dar degeaba, drumul neasfaltat si-a spus cuvantul si a intrat direct in curul lui. Vitezele nu au fost asa de mari, cel cu audi undeva la 10km/h si prietenul undeva la 50km/h. I-a spart spoilerul din spate, stopurile si usa de la portbagaj indoita, fara victime. Prietenul si-a asumat vina iar baiatul din audi l-a sunat pe taicas-o sa il intrebe ce sa faca, iar taicas-o fiind broker de meserie l-a sfatuit sa faca o amiabila la el la birou. La birou a comentat putin pentru ca asigurarea era de la INS si ca aia nu platesc, ca is in faliment, dar pana la urma s-a rezolvat.

Acuma vine partea interesanta: Dupa nici o jumate de ora suna taicas-o si zice: "hai sa facem sa fie ok, eu am fost domnisor cu tine si nu am chemat politia, INS nu plateste, asa ca am fost la service si paguba costa 6000 lei si imi dai banii si ai scapat si nu mai stie nimeni ce s-a intamplat. Normal ca omul a refuzat sa plateasca incredibila suma de 6000 de lei, iar apoi au inceput amenintarile, cum ca te dau la politie pt accident nedeclarat, o sa pun spiridusi racheti sa vina peste tine, o sa platesti mult si indesat urmatorele asigurari pt. ca ai dosar de accident si nu merita, dai mai multi banii pe asigurari decat sa imi dai mie. A trecut aproape o saptamana decand s-a intamplat accidentul si individul inca persista de pe diferite numere sa il mai sune sa ii ceara 6000 lei ca daca nu regreta.

Acuma intrebarea e, chiar o sa plateasca mai mult la asigurare incat mai bine ii plateste omului masina ? Poate politia sa ii faca ceva avand invedere ca amiabiala s-a facut ok si cu martori. Sau alte chesti mai naspa.

Prietenul intelege si el ca e vinovat si omul nu se poate folosi de masina dar totusi ii se pare mult 6000 lei avand in vedere ca la bani aia poti gasi alta masina. S-a oferit sa plateasca maxim 1000 dar taicas-o nici nu vrea sa auda, vrea 6000 fix.
Daca are amiabila facuta si semnata, nu mai au ce face la politie ca nu castiga nimic.Singurul aspect e legat de drum, daca e sau nu valabila asigurarea pe acel drum, daca nu e atunci pot actiona in instanta.

#54
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cum domnule, se întâmplă un accident, eveniment sau orice altceva si o filmare, oricare clarifica situația dar autoritățile refuza sa ia in considerare acea filmare???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate