Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recomandare baterie auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
495 replies to this topic

#55
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Auto Mondo Star Pitesti
Zice sa ung bornele cu miere de albine Posted Image
Ce mi se pare ciudat la Battery test, Measured 833 CCA > Rating 720 CCA

Edited by Swerige, 05 September 2018 - 11:38.


#56
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Da clar nu sunt profesionisti.
1. Sa nu cumva sa pui miere de albine, un strat f subtire de vaselina e suficient.
2. Pe eticheta produsului care l-au vandut, curentul e la standardul EN nu CCA, de aici si diferenta. Ori sunt prosti ori au facut-o special sa-ti arate ca bateria e buna. Atasez imediat 2 teste facute pe aceiasi baterie, odata CCA si odata EN si o sa vezi diferenta.
P.s. Eu unul as da retur bateria aia, dar na, e alegerea ta si banii tai.

.

Primul test e facut pe CCA, am ales 720, mi-a citit 632 si mi-a zis ca e buna bateria. La EN, am ales tot 720, mi-a citit 581 si mi-a zis 'replace battery"

Attached Files



#57
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Sa cer o masuratoare la standardul EN?

Attached Files


Edited by Swerige, 05 September 2018 - 12:36.


#58
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Swerige, on 05 septembrie 2018 - 12:29, said:

Sa cer o masuratoare la standardul EN?
Cere, dar ma repet, eu nu as cumpara acea baterie. Pe langa ca e veche, daca cumva ai probleme cu ea in garntia fabuloasa de 3 ani, tre imi este frica ca la cat de "profi" sunt, te trimite la plimbare. Macar bon fiscal ti-au dat?Posted Image

#59
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Am bon fiscal
Din ce am citit pe aici faptul ca este veche nu reprezinta o problema grava
Si in aceste conditii de unde sa cumparam? Cand toti sunt niste tepari, magazinul de cartier e mai serios? Rau am ajuns....am uitat sa fim oameni
Sunt atatea magazine de piese auto cu femei angajate care sunt zero pe partea tehnica

Edited by Swerige, 05 September 2018 - 12:46.


#60
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Am si eu femei in 3 puncte lucru, conteaza pt cine lucreaza si cat isi da interesul sa le invete.
Eu ti-am recomandat sa te duci la ei sa comanzi un EXIDE, nu sa iei Tudor de pe stoc, care sunt aduse pe nu stiu ce filiera. Exide are 2 ani garantie, de unde si pana unde dau ei 3 ani garantie la Tudor, nu stiu. Nu conteaza garantia, trecem si peste vechime ca o baterie buna ca Tudor nu e influentata de asa ceva daca e tinuta in stare de incarcare, dar ca nu stiu sa foloseasca un aparat e grav tare. Sper ca stiu sa nu-l foloseasca si c anu au vrut doar s ate prosteasca. Fa test En, daca arata peste 670A, o pastrezi, daca nu, retur. Parerea mea.

#61
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Eu ca simplu cumparator am cunostinte limitate in domeniu dar vanzaorul ala ar trebui sa fie corect
Din ce am observat aparatul permite mai multe optiuni de standarde. Or ala nu stie standardul pentru fiecare baterie or o face intentionat
720 A (EN)
Cold Cranking Amps (CCA)
European Norm (EN)

Edited by Swerige, 05 September 2018 - 13:48.


#62
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Exact, CCA ul e folosit de americani, EN-ul de catre europeni si exista diferenta dupa cum ai vazut

#63
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Robert, totusi de ce asa mari diferente?

#64
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Reactor2015, on 05 septembrie 2018 - 14:25, said:

Robert, totusi de ce asa mari diferente?
Pentru ca sunt standarde diferite si se folosesc algoritmi diferiti de calcul

Attached Files



#65
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Bine, dar sunt diferente si la masuratoarea corecta. Adica bateria pe carei ai folosit-o de test nu era noua?

#66
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
@robylup

In tablelul postat nu apare standardul CCA. Sa nu lamurim totusi cum se face convesia.
Ma intreb cati dintre vanzatorii de acumulatori/ piese auto sunt profesionisti. In orasele mari poate se mai gasesc dar in Pitesti inclin sa cred ca nu exista.
Au aparatul ala destept de masurat dar nu stiu zevzeci sa-l foloseasca sau o fac din ticalosie.

#67
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Reactor2015, on 05 septembrie 2018 - 15:59, said:

Bine, dar sunt diferente si la masuratoarea corecta. Adica bateria pe carei ai folosit-o de test nu era noua?
Bateria era noua, dar mai mica, doar am demonstrat ca daca alegi cca-ul in loc de en, diagnosticul bateriei se schimba.

 Swerige, on 05 septembrie 2018 - 21:17, said:

@robylup

In tablelul postat nu apare standardul CCA. Sa nu lamurim totusi cum se face convesia.
Ma intreb cati dintre vanzatorii de acumulatori/ piese auto sunt profesionisti. In orasele mari poate se mai gasesc dar in Pitesti inclin sa cred ca nu exista.
Au aparatul ala destept de masurat dar nu stiu zevzeci sa-l foloseasca sau o fac din ticalosie.
Scuze, am uitat sa specific ca SAE/CCA e acelasi standardAttached File  Fără titlu.png   34.03K   37 downloads
Cat despre profesionisti, ma abtin, am invatat sa-mi vad de farfuria mea, fiecare are dreptul sa exceleze, sa invete sau sa fie la celalalt pol, sa plateasca omul cu minimul pe economie, fara alte beneficii si automat omul sigur nu e de meserie sau nu primeste training.

#68
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Deci daca se masoara de exemplu pe CCA 700 ai corespunde 640 pe EN?

#69
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
exact

#70
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Dorel care vinde baterii a exclamat "eu de unde să știu ce standard sa setez pentru fiecare acumulator"
Și că pentru acelea cu Carbon alege CCA

Edited by Swerige, 06 September 2018 - 11:01.


#71
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Atunci dorel e bou, scrie clar pe eticheta peodusului 720A (EN)
Daca nu stie sa citeasca, nu stie ce vinde, cum cucu meu sa stie sa foloseasca aparatul. Doamne, cum ne fac de cacao niste oameni

#72
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Banu să iasă, nu mai conteaza ce vinde Dorel. Dar a 2a oara nici naiba nu-l mai cauta.

Edited by Swerige, 06 September 2018 - 21:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate