Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare baterie auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
495 replies to this topic

#19
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Pana la urma toate sunt consumabile,dar una e sa te tina 4-5 ani[decent zic eu] si alta 2[jenant]...asta comparat cu bateria de fabrica care duce 10.
Deci tehnologie exista pentru a le face fiabile , dar nu se vrea acest lucru.
PS;cand si-o da ultima suflare GS YUASSA mea am pus ochii pe Exide.Din ce/cate am citit par a fi cele mai bune.

#20
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 missionnad, on 03 martie 2018 - 08:43, said:

Pana la urma toate sunt consumabile,dar una e sa te tina 4-5 ani[decent zic eu] si alta 2[jenant]...asta comparat cu bateria de fabrica care duce 10.
Deci tehnologie exista pentru a le face fiabile , dar nu se vrea acest lucru.
PS;cand si-o da ultima suflare GS YUASSA mea am pus ochii pe Exide.Din ce/cate am citit par a fi cele mai bune.
Se vrea si exista doar ca trebuie sa platesti pretul pentru o baterie calitativa. O baterie Rombat de prima echipare Dacia, 40Ah, grupul Renault o cumpara cu 330 lei bucata si asta e cu discount mare. Pai bateria aia daca ar ajunge pe rafturi cat ar costa?

#21
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 missionnad, on 03 martie 2018 - 08:43, said:

Pana la urma toate sunt consumabile,dar una e sa te tina 4-5 ani[decent zic eu] si alta 2[jenant]...asta comparat cu bateria de fabrica care duce 10.
Deci tehnologie exista pentru a le face fiabile , dar nu se vrea acest lucru.
PS;cand si-o da ultima suflare GS YUASSA mea am pus ochii pe Exide.Din ce/cate am citit par a fi cele mai bune.
mulți compară cu bateria de fabrică dar ,,uită,, că la momentul inițial mașina era la 0 km,și au trecut perte ea 10 ani și o grămadă de km și nu se mai comportă exact ca la o km

am avut baterie adusă de client care ,,nu-i mai bună,, și-a luat alta și eu am mai folosit-o 5 ani pe cea ,,rea,,

#22
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 09.01.2010
Dar de Bosch nu amintește nimeni?

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
ce sa faci cu bosch in ziua de azi
sunt precum acei meseriasi priceputi la toate si nimic bun

#24
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

 EMPP, on 03 martie 2018 - 10:34, said:


mulți compară cu bateria de fabrică dar ,,uită,, că la momentul inițial mașina era la 0 km,și au trecut perte ea 10 ani și o grămadă de km și nu se mai comportă exact ca la o km

am avut baterie adusă de client care ,,nu-i mai bună,, și-a luat alta și eu am mai folosit-o 5 ani pe cea ,,rea,,
Ce legătura are?, Din contra... masina(ma rog alternatorul) are ceva uzura dupa 10 ani dar bateria tot buna este.

#25
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 Swerige, on 03 martie 2018 - 20:29, said:

Dar de Bosch nu amintește nimeni?
Bosch eticheteaza nu produce :)

#26
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
?

 missionnad, on 04 martie 2018 - 12:18, said:

Ce legătura are?, Din contra... masina(ma rog alternatorul) are ceva uzura dupa 10 ani dar bateria tot buna este.
cum să nu aibă?tu crezi că la 80 de ani te mai miști ca la 20?doar numai niște ani sunt nu?se numește COMPRESIE și scade,scade...

 robylup, on 02 martie 2018 - 20:49, said:

Exide 72Ah 720A, Tudor/fulmen cu aceleasi specificatii. Daca vrei bun, vrei mai ieftin, gama blue de la Varta sau Banner powerbull
de bateriile ZAP ce părere ai?

#27
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 EMPP, on 05 martie 2018 - 14:40, said:

?
cum să nu aibă?tu crezi că la 80 de ani te mai miști ca la 20?doar numai niște ani sunt nu?se numește COMPRESIE și scade,scade...
de bateriile ZAP ce părere ai?
Mediocre, din punct de vedere calitate/pret bune.

#28
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

 OpelAstra2002, on 02 martie 2018 - 20:39, said:

Vreau sfaturi de la cunoscatori in a cumpara cea mai potrivita baterie auto pt un motor 2.0 dti, 74 kw, 101 cp. Caracteristici si marca producator actual de incredere pt masina care circula mai mult in oras. Multumesc..
1.Exide Premium.
2.Varta Silver Dynamic.
3.Rombat.
Sfat.Sa nu cumperi un produs fabricat cu prea mult timp in urma.Te orientezi catre un produs vechi de cel mult 6 luni.Majoritatea celor disponibile in magazine au o vechime chiar si de cativa ani.Vorbesc din experienta personala.
Vanzatorii zic ca nu conteaza data fabricatiei pentru ca oricum ei iti dau garantie 2 sau 3 ani la produs.Mint sau vorbesc prostii.Orice produs are un termen de valabilitate dupa ce a iesit din fabrica, chiar daca nu este folosit.Este ca si bateriile pentru telecomanda TV.Chiar daca nu le folosesti, dupa cativa ani isi pierd din motive de imbatranire, calitatile.Cumperi o baterie fabricata in anul 2015, cu termen de valabilitate luna mai 2020, avand acest termen mentionat pe baterie.Te asigur ca dupa aceasta data, acel produs este jalnic sau o mare dezamagire deoarece nu poate fi folosit.
In cazul bateriilor auto, nu exista mentionat un termen de valabilitate mentionat pe carcasa insa se aplica acceeasi regula ca la bateriile pentru telecomanda TV.
Vanzatorul iti da garantie 2 -3 ani, pentru un produs fabricat acum 2-3 ani, pentru ca pe el nu il intereseaza decat sa isi vanda produsul.Nu il va interesa daca tu, cand o sa iti fie lumea mai draga, te lasa bateria cu ochii in soare, la mama dracului, in cele mai naspe situatii.Chiar daca ai garantie, o sa fii pus intro situatie penibila in acel moment, plus iti vei pierde timpul umbland la magazinul sau service-ul care iti asigura garantia pentru a ti se inlocui bateria.In concluzie, nu te lasa amagit ca este ok daca primesti garantie pentru un produs vechi, din motivele enumerate de mine.
Nu gasesti la magazinele clasice pe care le frecventezi?.Gasesti pe internet.Si eu am cumparat anul trecut, online, de pe internet, un Exide si a fost ok.Si este ok si acum.
Vezi ca sunt doua topicuri pe acest subiect, deschise de altii, avand ca subiect de discutie achizitionarea unei baterii auto.Cauta-le si citeste-le.
Mie imi plac produsele de calitate.Primele doua produse sunt de top.Al treilea produs este varianta low cost care daca este recent fabricat, cel putin 3 ani nu ai probleme insa pentru cateva zeci de lei in plus, eu am preferat sa imi cumpar un Exide decat Rombat.

Edited by max_01, 05 March 2018 - 14:58.


#29
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
@max_01 Nu e nici prostie nici minciuna, atata timp cat sunt tinute in depozitare corespunzatoare si in stare de incarcare. Hai sa iti atasez declaratia oficiala a unuia dintre ce mai mari si mai buni fabricanti, Banner.Attached File  1520255614729.jpg   59.06K   102 downloads
Ca unii sunt nesimiti si le tin la temperaturi scazute sau nu le incarca, asta e partea a 2a

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Să încerc o traducere a imaginii? Desigur că vârsta nu e importantă ci doar numărul de cicluri de încărcare/descărcare. Adică nu are nici o importanță dacă a stat 2-3 săptămâni și a avut 1 ciclu de încărcare/descarce ci e important să nu fi avut 30-40 cicluri de încărcare/descărcare cât a zăcut te miri pe unde mai bine de un an. Adică tot la vârstă ne întoarcem pentru că numărul de cicluri încărcare/descărcare este direct proporțional cu vârsta.

Edited by MembruAnonim, 05 March 2018 - 15:41.


#31
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 MembruAnonim, on 05 martie 2018 - 15:39, said:

Să încerc o traducere a imaginii? Desigur că vârsta nu e importantă ci doar numărul de cicluri de încărcare/descărcare. Adică nu are nici o importanță dacă a stat 2-3 săptămâni și a avut 1 ciclu de încărcare/descarce ci e important să nu fi avut 30-40 cicluri de încărcare/descărcare cât a zăcut te miri pe unde mai bine de un an. Adică tot la vârstă ne întoarcem pentru că numărul de cicluri încărcare/descărcare este direct proporțional cu vârsta.
Daca e tinuta la 20 de grade constant , isi pierde 10%-15%din capacitate in 6 luni. Daca o incarc odata la 6 luni 10%-15%, intr.un an 30%. Un ciclu la bateriile bune e de la 90 la 100%. Deci 3 cicluri.  Crezi ca te afecteaza pe tine daca o cumperi dupa 1 an, cu ceva, acele 3 cicluri pierdute?

#32
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
robylup, tu esti o persoana poate ce mai bine documentata cand vine vorba de acumulatori auto, insa pentru ca te ocupi de vanzarea lor, esti si subiectiv atunci cand prezinti o informatie tehnica.
Eu imi pastrez punctul de vedere.
Utilizatorul acestui topic poate trage singur concluziile care se impun.

#33
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

 max_01, on 05 martie 2018 - 14:45, said:

1.Exide Premium.
2.Varta Silver Dynamic.
3.Rombat.
Sfat.Sa nu cumperi un produs fabricat cu prea mult timp in urma.Te orientezi catre un produs vechi de cel mult 6 luni.Majoritatea celor disponibile in magazine au o vechime chiar si de cativa ani.Vorbesc din experienta personala.
Vanzatorii zic ca nu conteaza data fabricatiei pentru ca oricum ei iti dau garantie 2 sau 3 ani la produs.Mint sau vorbesc prostii.Orice produs are un termen de valabilitate dupa ce a iesit din fabrica, chiar daca nu este folosit.Este ca si bateriile pentru telecomanda TV.Chiar daca nu le folosesti, dupa cativa ani isi pierd din motive de imbatranire, calitatile.Cumperi o baterie fabricata in anul 2015, cu termen de valabilitate luna mai 2020, avand acest termen mentionat pe baterie.Te asigur ca dupa aceasta data, acel produs este jalnic sau o mare dezamagire deoarece nu poate fi folosit.
In cazul bateriilor auto, nu exista mentionat un termen de valabilitate mentionat pe carcasa insa se aplica acceeasi regula ca la bateriile pentru telecomanda TV.
Vanzatorul iti da garantie 2 -3 ani, pentru un produs fabricat acum 2-3 ani, pentru ca pe el nu il intereseaza decat sa isi vanda produsul.Nu il va interesa daca tu, cand o sa iti fie lumea mai draga, te lasa bateria cu ochii in soare, la mama dracului, in cele mai naspe situatii.Chiar daca ai garantie, o sa fii pus intro situatie penibila in acel moment, plus iti vei pierde timpul umbland la magazinul sau service-ul care iti asigura garantia pentru a ti se inlocui bateria.In concluzie, nu te lasa amagit ca este ok daca primesti garantie pentru un produs vechi, din motivele enumerate de mine.
Nu gasesti la magazinele clasice pe care le frecventezi?.Gasesti pe internet.Si eu am cumparat anul trecut, online, de pe internet, un Exide si a fost ok.Si este ok si acum.
Vezi ca sunt doua topicuri pe acest subiect, deschise de altii, avand ca subiect de discutie achizitionarea unei baterii auto.Cauta-le si citeste-le.
Mie imi plac produsele de calitate.Primele doua produse sunt de top.Al treilea produs este varianta low cost care daca este recent fabricat, cel putin 3 ani nu ai probleme insa pentru cateva zeci de lei in plus, eu am preferat sa imi cumpar un Exide decat Rombat.
Multumesc foarte mult pt sfaturi. Este scrisa undeva data fabricatiei pe baterie ? Unde, cum stiu cand este produsa ?

#34
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.07.2007

 MembruAnonim, on 03 martie 2018 - 07:19, said:

echiparea originală decedată după 5 ani.

Varta de prima echipare nici in cele mai nasoale vise nu are voie sa crape la 5 ani.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
misulica70, ca să fiu mai exact, a murit după 4 ani și 10 luni în condițiile în care în ultimele 6 luni a tot dat semne de oboseală. La primul frig mai serios nici nu a mai deschis mașina. Mașina e astra J, benzină, 1.6, aspirat.

#36
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
In linkul de mai jos gasiti detalii tehnice despre bateriile auto din gama Exide si cum puteti gasiti data cand a fost fabricata o asemenea baterie.
Fara linkul de mai jos, anul trecut era sa cumpar o baterie auto Exide Premium de 72Ah, fabricata in anul 2016.
http://www.infopub.r...a-carbon-boost/

Cum să aflaţi data fabricaţiei pentru bateria auto Rombat

http://www.bateriial...bateria-rombat/

Pentru a afla date de interes, merita sa cititi si ce a fost postat in linkul de mai jos iar daca aveti rabdare, linkul despre acumulatori auto care are acum aproape 170 de pagini.
https://forum.softpe...2-baterie-auto/

Edited by max_01, 06 March 2018 - 09:39.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate