Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Credeti ca omul isi pastreaza caracterul real si in virtual?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Deci nu consideri ca omul poate fi dual? Crezi ca isi pastreaza caracteristica nativa indiferent de mediu real sau virtual? Consideri ca un teatru oricat de bine ar fi jucat nu poate exista fara o amprenta profund personala?

#74
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008
tu dacă vrei, îți poți însuși dedublarea de personalitate pe internet, nu afectează pe nimeni, în cel mai rău caz te afectează pe tine dacă începi să dezvolți o obsesie din asta. ca amuzament, poți să te dai pe net cea mai mare bunăciune și să-i oftici p-ăia care sunt în limbă și duc lipsă, dar nu știu ce satisfacție poți obține din asta ca bărbat hetero convins pentru că e inevitabil să ți se umple ochii de mătărângi. sau na, să ai pe aici pe forum două conturi și să “vă contraziceți singuri”. nu știu cât de healthy ar fi pentru psihic. cred că am zărit pe câțiva p-aici care își răspund singuri la postări de pe alte conturi...
ca idee, mIRC-ul e plin de femei care se prezintă drept bărbați și bărbați care se simt lesbiene.

Edited by zyppster, 07 March 2018 - 12:18.


#75
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Deci tu crezi ca clonele sunt un mare deserviciu adus lumii virtuale? Sau ca nesinceritatea duce la o atrofiere doar a celui care o practica? Deci daca te prezinti asa cum esti  nu esti valid pentru virtual? Crezi ca toti cei care posteaza au un grad de narcisism virtual?

#76
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008
nu aduce niciun deserviciu internetului, doar dezgust și neîncredere.
ești valid dacă dai semne de veridicitate.
toți suntem narcisiști în mediul online.

Edited by zyppster, 07 March 2018 - 12:43.


#77
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Eu cred ca o clona e un om care nu are curajul de fi originalul si-si refuleaza unele comportamente in acest mod.Deci in acest caz nu vorbim de narcisism ci de  lipsa de verticalitate, verticalitate care e posibil sa fie stramba si in virtual,asa cum si narcisismul nu e o caracteristica a tuturor.Eu cred ca cine are o doza de narcisism real o transfera si in virtual.Probabilitatea de a descoperi un om egal real,egal virtual e undeva sub cincizeci la suta.

#78
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008
în mediul online, clona reprezintă nivelul ridicat de lașitate. lipsa asumării responsabilității. așa cum și în viața de zi cu zi, unii dau vina pe alții pentru acțiunile pe care nu și le asumă. sunt persoane care se simt marginalizate, se victimizează exagerat atunci când primesc reproșuri. astea sunt probleme psihice de altă natură. unii au o satisfacție interioară atunci când folosesc o clonă ca să instige. astea-s doar frustrări.

Edited by zyppster, 07 March 2018 - 13:06.


#79
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
::Exact ce am spus si eu.

#80
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008
toată lumea are un strop de narcisism. să-ți faci selfie-uri e un exemplu, sau să-ți citești propriile mesaje pe forum cu mândrie.

#81
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
In niciun caz.
In viata reala purtam o masca sociala.
Aici pe forum scriem tot ce gandim, eliberam demonii din noi

#82
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostAnade45, on 07 martie 2018 - 11:45, said:

Deci nu consideri ca omul poate fi dual? Crezi ca isi pastreaza caracteristica nativa indiferent de mediu real sau virtual? Consideri ca un teatru oricat de bine ar fi jucat nu poate exista fara o amprenta profund personala?

Cred ca ti-ai raspuns singur/a la intrebare:

View PostAnade45, on 07 martie 2018 - 12:53, said:

Eu cred ca o clona e un om care nu are curajul de fi originalul si-si refuleaza unele comportamente in acest mod.

Deci da, cred ca indiferent cat de diferita ar fi manifestarea din virtual fata de omul offline, ea are ca sursa ceva din interiorul omului respectiv, indiferent cat de reprimat sau ascuns.

Edited by black_dizzy, 07 March 2018 - 17:35.


#83
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018

View Postzyppster, on 07 martie 2018 - 13:26, said:

toată lumea are un strop de narcisism. să-ți faci selfie-uri e un exemplu, sau să-ți citești propriile mesaje pe forum cu mândrie.
Oare?

View Postgeostorm, on 07 martie 2018 - 14:37, said:

In niciun caz.
In viata reala purtam o masca sociala.
Aici pe forum scriem tot ce gandim, eliberam demonii din noi
Nu îmi plac oamenii cu măști. Consider că cine mă place trebuie să o facă pentru ce sunt eu , nu pentru ce as vrea eu sa par, așa că umblu desculță și cu fatza la vedere.

View Postblack_dizzy, on 07 martie 2018 - 17:35, said:



Cred ca ti-ai raspuns singur/a la intrebare:


Deci da, cred ca indiferent cat de diferita ar fi manifestarea din virtual fata de omul offline, ea are ca sursa ceva din interiorul omului respectiv, indiferent cat de reprimat sau ascuns.
Zici că nu există actori perfecți?��

#84
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostAnade45, on 08 martie 2018 - 11:03, said:

Zici că nu există actori perfecți?��

Nu. Chiar si actorii reali (adica cei care joaca in filme/ teatru) tot fac apel la o experienta sau o trasatura proprie cand joaca un rol pentru a empatiza cu personajul pe care il reprezinta, indiferent cat de indepartata. Nu poti sa te disociezi atat de tare de ceea ce esti in realitate decat daca ai o boala psihica.

#85
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018
100% da.

Cine consideră atlfel se referă la faptul că unii oameni se comportă diferit în virtual decât în realitate.
Asta nu e schimbare de caracter, doar schimbarea măștii.

#86
Danielle33

Danielle33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 27.02.2018
Categoric, da! Sa zicem ca in virtual e omul mai dezinhibat dar el e!

#87
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postzyppster, on 07 martie 2018 - 13:26, said:

toată lumea are un strop de narcisism. să-ți faci selfie-uri e un exemplu, sau să-ți citești propriile mesaje pe forum cu mândrie.


Selfie-uri nu-mi fac, ca nu am iphone care te si fotosopeaza si as contrazice narcisismul daca mi-as pune poze in care chiar eu vad ca sunt urata.
Dar mesajele mi le citesc cu mandrie, mai ales cand vad sumedenia de laicuri primite.

Edited by Laberta, 28 March 2018 - 17:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate