Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Credeti ca omul isi pastreaza caracterul real si in virtual?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Nu-I sterge nimeni avatarul?

#56
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
Inca nu l-a vazut cine trebuie.

#57
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View PostAnade45, on 25 februarie 2018 - 09:24, said:

omul in virtual devine cumva altul,...

cred ca da, pe strada nu cred ca tu iti tii degetul ala ridicat continuu.....

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
dar poate incerca...

#59
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Cred ca i l-as rupe si i l-as baga undeva...

#60
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,167
  • Înscris: 19.09.2005
[ http://c7.alamy.com/comp/A1763G/paperclip-and-a-finger-A1763G.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View Postrosix, on 25 februarie 2018 - 12:29, said:

Daca pe un forum de discutii iti permiti sa ai o opinie, o demnitate, in viata reala esti, mai degraba, ce la place altora sa fii... adica o persoana diplomata

View Postmyshyk, on 25 februarie 2018 - 12:47, said:

Omul real e doar cel din virtual. Acolo se poate dezlantui fara frica.
Poate fi si invers.  In viata reala imi permit sa le zic multora "Hai sictir !" si / sau ce gandesc despre ei, pe cand aici, pt ca exista un regulament pe care mi l-am asumat cand am dat click pe "Am inteles si accept", ma abtin s-o fac.  "Dincolo" (IRL, adica) nu m-a intrebat nimeni daca vreau "sa vin" si daca accept / imi asum regulile, asa ca n-am jena cand / daca mai incalc unele.  Au fost stabilite de altii, n-am acceptat eu sa "joc" dupa ele, si n-a fost alegerea mea sa "intru in joc".

#62
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,828
  • Înscris: 09.05.2008

View Postrosix, on 25 februarie 2018 - 11:15, said:

Ca IT-st, spre exemplu, poti sa fii foarte bun in ceea ce faci, si sa faci 5000 de euro pe luna, avand comportamente dezirabile la job si in societate (cum le place celor din jur sa fii)...

Dar... daca nu da nici drku doi lei pe opiniile tale, neintrebandu-te niciodata nimic, nu e normal sa devii activitst intr-un fel sau altul (pe forum sau in strada)?

Si atunci, unde te manifesti mai autentic - in societate sau pe forum ?
Ceva e in neregula!

ON: Prea multe variabile de luat in calcul.
Dar un om echilibrat in R.L. are cam acelasi comportament si I.R.L.
Si viceversa.

View Postrosix, on 25 februarie 2018 - 12:58, said:

omul real, ALA plin de frici pe care il vedem pe strada si care nu indrazneste sa ridice tonul impotriva sefului, impotriva lu Dragnea sau a autoritatii statului, in general, avand intiparita in codul genetic frica de baston, de infometare sau de excludere sociala ...
.... intra pe net, posteaza opinii (care nu sunt ale lui) si argumente ( care nu-i sunt pe inteles)  si se amageste DOAR pe sine ca da cineva doi lei pe opiniile sale.
Asa DA.

#63
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Am citit pe undeva ca unii care au avut ceva de impartit cu altii pe net, i-au cautat si in viata reala pentru a se rafui cu ei.

#64
hvz

hvz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 10.02.2014
Ipocrizia, dedublarea personalitatii se poate manifesta cu succes atat in real cat si in mediul virtual.
Poti fi un actor desavarsit, dandu-le clasa celor cu studii de specialitate; totusi, a te crede nu-i totuna cu a fi!

Edited by hvz, 25 February 2018 - 15:52.


#65
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,312
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAnade45, on 25 februarie 2018 - 09:24, said:

Contrar unor opinii ca omul in virtual devine cumva altul,eu cred ca si in acest mediu omul isi pastreaza caracteristicile caracterului real,ba uneori as zice ca si le dezvaluie mai abitir .Voi ce credeti? Virtualul potenteaza defectele sau calitatile reale ale oamenilor?

Identitatea unui om este dată de totalitatea gândurilor lui, la care se adaugă trupul. Când nu e corpul, rămân gândurile care dezvăluie identitatea cuiva. De exemplu, eu - lupini - dacă mi-aş schimba numele aici, lumea tot ar şti cine sunt, după scrierea repetată a convingerilor mele.

Prin urmare, un om îşi dezvăluie trăsăturile caracterului doar evocându-şi convingerile şi trăirile. Se poate vedea uşor că sunt unii care îşi exprimă caracterul slab aici pe forum, atunci când schimbă sau stâlcesc numele unor oameni sau instituţii, pentru a arăta ce puternici sunt ei...aici; când folosesc cuvinte aspre precum "cretin"; sau când cineva nu e de acord cu opinia lor, se transformă în profesori care deţin adevărul suprem, spunând despre oponent că nu înţelege, şi că...îi explică el care e adevărul. E plin forumul de astfel de personaje.  

Aceşti oameni îşi arată neputinţa de a-şi stăpâni trăirile.

Concluzie: da, caracterul omului se vede limpede şi aici în virtual, însă asta numai după ce îşi expune ideile în mod repetat. Dacă o face numai odată, poate e o greşeală.

#66
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postfuturist, on 25 februarie 2018 - 15:12, said:

...
Dar un om echilibrat in R.L. are cam acelasi comportament si I.R.L.
Si viceversa...
plm...
De trei ori am citit și tot de atâtea mi-a rămas înțepenită privirea.
Era suficient de două, știu...
Nu mi-ar scăpa faptul că ești oleacă confuz nici în RL.
Acolo însă nu te-aș întreba nimic, dacă ai fi la altă masă.
Și nici n-aș fi folosit plm, îți era clar după față că sunt pe punctul de a pleca la magazin.

#67
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018

View PostDigix, on 25 februarie 2018 - 10:17, said:



Ce impresie crează acesta este că oferă privitorilor mesajul : "Fuck you all!"
Adică trebuia să găsesc un deget mai fin, cu o unghie data cu oja , am înțeles.

View Posthvz, on 25 februarie 2018 - 15:52, said:

Ipocrizia, dedublarea personalitatii se poate manifesta cu succes atat in real cat si in mediul virtual.
Poti fi un actor desavarsit, dandu-le clasa celor cu studii de specialitate; totusi, a te crede nu-i totuna cu a fi!
Ce legătură au studiile de specialitate cu caracterul și manifestările acestuia fie în virtual, fie in real? Consideri că dacă un om ar avea să spunem câteva facultăți își poate permite sa fie  lipsit de calitățile care ar atrebui sa l facă Om in fața celorlalți? Sau că asta i ar da calitatea ceva asemănător  unui dictator? Consideri că e normal?

#68
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,826
  • Înscris: 03.02.2007

View PostAnade45, on 25 februarie 2018 - 17:14, said:

Adică trebuia să găsesc un deget mai fin, cu o unghie data cu oja , am înțeles.
Tu pui ce-ți place, nu mă deranjează, eu comentez ceea ce interpretez. Poate alții, inclusiv sper că și tu, pricep diferit semnificația.

#69
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018

View PostPaunDutzi, on 25 februarie 2018 - 13:26, said:


Adica, ai trecut de partea cealalta a baricadei?Posted Image
Ar fi trebuit ?


View PostPaunDutzi, on 25 februarie 2018 - 13:26, said:


Adica, ai trecut de partea cealalta a baricadei?Posted Image
Ar fi trebuit ?

View Postzyppster, on 25 februarie 2018 - 12:31, said:

@Anade45 am citit trei pagini ĂŽn care explici că ești mutant. cu siguranță ĂŽncerci să dezvolți personalități multiple prin meleagurile astea internaute. avatarul tău reprezintă dezinvoltura cu care ĂŽncerci să te afisezi online, pentru că ĂŽn realitate ești rezervat.
Crezi?

View PostPaunDutzi, on 25 februarie 2018 - 13:26, said:


Adica, ai trecut de partea cealalta a baricadei?Posted Image
Ar fi trebuit ?

View Postzyppster, on 25 februarie 2018 - 12:31, said:

@Anade45 am citit trei pagini ĂŽn care explici că ești mutant. cu siguranță ĂŽncerci să dezvolți personalități multiple prin meleagurile astea internaute. avatarul tău reprezintă dezinvoltura cu care ĂŽncerci să te afisezi online, pentru că ĂŽn realitate ești rezervat.
Crezi?

View Postutopium, on 25 februarie 2018 - 12:44, said:


Macar ii faci sa se gandeasca mai serios la propriile prejudecati/mentalitati si le oferi o viziune alternativa, e irelevant daca o vor lua sau nu in seama initial, undeva in subconstient vor realiza ca au o problema si vor incerca sa demonstreze ca de fapt nu au prejudecati ceea ce va duce la o schimbare de atitudine. Crede-ma, dupa 11 ani de softpedia pot sa-ti confirm ca metoda functioneaza si poti sa schimbi prejudecatile unora daca le atragi constant atentia asupra lor si vii cu argumente rationale ca sa le combati.
Cred că ești un optimist incurabil. Mie permite mi sa am ceva îndoieli.

View PostMikeSpike, on 25 februarie 2018 - 10:46, said:

In mod normal omul sanatos psihic e acelasi real/virtual.Interpretabil este -sanatos psihic. Ca parameci sant multi asazisi sanatosi.Cu cat utilizatorul oricarui forum e mai sincer,spontan cu atat sta mai bine el insusi cu el.
Cu cât omul e mai sănătos în virtual și nu se pliază cerințelor majorității, cu atât o sa fie mai  discreditat. Eu așa cred.

View PostDigix, on 25 februarie 2018 - 17:19, said:

Tu pui ce-ți place, nu mă deranjează, eu comentez ceea ce interpretez. Poate alții, inclusiv sper că și tu, pricep diferit semnificația.
Absolut. Ai dreptul sa comentezi ce dorești, așa cum și eu să știu de ce am acest avatar.

#70
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018

View Postarg, on 25 februarie 2018 - 13:43, said:

Inca nu l-a vazut cine trebuie.

Cine altcineva trebuia sa-l vada?!? https://forum.softpe.../#entry22513813

#71
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018

View Postdea_dimi, on 25 februarie 2018 - 20:56, said:



Cine altcineva trebuia sa-l vada?!? https://forum.softpe.../#entry22513813
Buna întrebare!

#72
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Omul e acelasi, indiferent unde si cum se manifesta. Intotdeauna, ce exprima prin comportament, vorbe, postari pe forum e venit din el. Nu din alta parte, nu din alta fiinta, exact de asta este el capabil in circumstantele potrivite. Ca unii se lauda pe formuri ca sunt a doua venire/foarte bogati/ de succes/ alergati de femei este o expresie a caracterului lor de oameni care au nevoie de validare si de aprecierea celor din jur, chiar si pentru lucruri care nu ii reprezinta. Ca unii isi dau drumul mai repede la gura pe un forum fata de viata reala este tot o expresie a caracterului lor de oameni care sunt tinuti in frau de consecinte de tipul "x n-o sa mai vorbeasca cu mine/ voi fi exclus din colectiv/ o sa ma certe seful" in loc de consecinte de tipul "n-as vrea sa fiu un magar cu un om care nu merita". Si tot asa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate