Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Credeti ca omul isi pastreaza caracterul real si in virtual?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Contrar unor opinii ca omul in virtual devine cumva altul,eu cred ca si in acest mediu omul isi pastreaza caracteristicile caracterului real,ba uneori as zice ca si le dezvaluie mai abitir .Voi ce credeti? Virtualul potenteaza defectele sau calitatile reale ale oamenilor?

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Depinde de om

#3
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu exista nici o diferenta in caracter.
In virtual nu poti vorbi mai incet, moment in care orice murmur devine o afirmatie.

#4
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Deci asa cum esti in realitate,asa te manifesti si in virtualitate,nu? Sau cel putin iti pastrezi conduita si felul in care te adresezi, judeci si te raportezi la ceilalti,nu?

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
nu

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Eu as zice sa incepem sa tragem o concluzie dupa avatarul tau.

#7
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Sa inteleg ca in virtual iti permiti sa fii ipocrit? Sau ca tu consideri ca efectele comportamentului virtual nu merita luate in considerare?

Adm,din pacate nu pot sa iti raspund la postare ca merge forumul foarte greu si  trebuie sa reincarc de mai multe ori inainte de a raspunde.Cat despre avatarul meu e un avatar ca oricare altul.Ce concluzii trageti cred ca va priveste pe fiecare.

#8
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Anade45, on 25 februarie 2018 - 09:24, said:

Credeti ca omul isi pastreaza caracterul real si in virtual?
Contrar unor opinii ca omul in virtual devine cumva altul,eu cred ca si in acest mediu omul isi pastreaza caracteristicile caracterului real,ba uneori as zice ca si le dezvaluie mai abitir .Voi ce credeti? Virtualul potenteaza defectele sau calitatile reale ale oamenilor?
Am sa pun o poza care face cat o mie de cuvinte:
Attached File  internetu naste monstrii_1.png   60.95K   68 downloads

#9
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Orice personaj  e mai usor de interpretat daca-i implumuti din personalitatea ta, atat pe scena cat si in virtual. Tine de  pragmatism. Daca incerci sa-ti creezi un personaj virtual prea diferit de tine, te vei incurca in minciuni la un moment dat. Dar ca orice masca, personajul virtual tinde sa exagereze unele atitudini, convingeri, pe care personajul  social(crescut si format de parinti, anturaj, scoala) si le reprima.

Edited by iulian_k, 25 February 2018 - 09:59.


#10
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Conteaza motivatia ca sa transformi ceva in altceva,sau sa pastrezi ceva din altceva?

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 Anade45, on 25 februarie 2018 - 09:24, said:

Voi ce credeti? Virtualul potenteaza defectele sau calitatile reale ale oamenilor?
Eu cred că virtualul poate potența calitățile și/sau defectele, deci nu e o regulă general valabilă.

 Anade45, on 25 februarie 2018 - 09:48, said:

Cat despre avatarul meu e un avatar ca oricare altul. Ce concluzii trageti cred ca va priveste pe fiecare.
Avatarul pe un forum ține loc de față. Helău, this is me, cam așa.

Edited by althea, 25 February 2018 - 10:10.


#12
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Poate ca am suferit si eu ceva mutatii ,,genetice,, althea si am ajuns sa arat asa.Probabil generate de diferite formatiuni existente in mediul inconjurator,asa ca o asta e fata pe care o am acum.Daca o sa fac ceva operatii estetice ,asta depinde daca voi dori sau ma voi simti bine asa.

#13
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

 althea, on 25 februarie 2018 - 10:08, said:

Avatarul pe un forum ține loc de față. Helău, this is me, cam așa.
Cam da. Cu atat mai mult cu cat este o fata aleasa nu primita de la natura(si cel mult influentata de diverse proceduri cosmetice sau chirurgicale). Este o optiune pentru un mesaj pe care doresti sa-l transmiti mai mult sau mai putin constient, bine documentat sau in urma unei deliberari superficale (ti-a placut poza ai ales-o ca avatar pentru ca transmite conceptia ta despre cool, frumos, dragu, agresivitate, serenitate sau ce mai vrei tu sa transmiti) - asa se trezesc multi cu mesaje pe tricouri, sau avataruri care exprima opusul mesajului pe care vor sa-l transmita.

Edited by iulian_k, 25 February 2018 - 10:17.


#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,753
  • Înscris: 03.02.2007

 Anade45, on 25 februarie 2018 - 09:48, said:

...avatarul meu e un avatar ca oricare altul.Ce concluzii trageti cred ca va priveste pe fiecare.

Ce impresie crează acesta este că oferă privitorilor mesajul : "Fuck you all!"

Edited by Digix, 25 February 2018 - 10:18.


#15
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012

 Digix, on 25 februarie 2018 - 10:17, said:

Ce impresie crează acesta este că oferă privitorilor mesajul : "Fuck you all!"
Ea sa fie sanatoasa...

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,656
  • Înscris: 30.10.2009

 Anade45, on 25 februarie 2018 - 10:12, said:

Poate ca am suferit si eu ceva mutatii ,,genetice,, althea si am ajuns sa arat asa.Probabil generate de diferite formatiuni existente in mediul inconjurator,asa ca o asta e fata pe care o am acum.
Și ce te-a ''transformat'', virtualul sau realul?

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Anade45, on 25 februarie 2018 - 09:24, said:

Contrar unor opinii ca omul in virtual devine cumva altul,eu cred ca si in acest mediu omul isi pastreaza caracteristicile caracterului real,ba uneori as zice ca si le dezvaluie mai abitir .Voi ce credeti? Virtualul potenteaza defectele sau calitatile reale ale oamenilor?

Virtualul potenteaza dezinhibarea...adica fix acele comportament pe care, de sclavi ce suntem, nu le putem exprima deschis in sociteatea reala, la job sau cu prietenii spalati pe creier pe care ii avem.  Caracterul, in mare, se pastreaza si in virtual... dar se exprima deschis.  Daca, in societatea, umblam de multe ori cu cioara vopsita... in virtual poate nu mai e nevoie.

Edited by rosix, 25 February 2018 - 10:45.


#18
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
In mod normal omul sanatos psihic e acelasi real/virtual.Interpretabil este -sanatos psihic. Ca parameci sant multi asazisi sanatosi.Cu cat utilizatorul oricarui forum e mai sincer,spontan cu atat sta mai bine el insusi cu el.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate