Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Credeti ca omul isi pastreaza caracterul real si in virtual?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#37
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Eu consider e aceeasi persoana si in viata reala si in mediul virtual, singura difenta fiind numarul filtrelor aplicate la ceea ce vorbesti. Pe internet esti relativ anonim si nu prea exista consecinte pentru ceea ce spui. In viata de zi cu zi, aceste consecinte exista si nu le poti ignora.

Daca de maine, fiecare profil de internet ar necesita numele real si o poza cu acea persoana, ai vedea aceleasi "filtre" si pe internet.

#38
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 17.03.2009

View PostAnade45, on 25 februarie 2018 - 09:24, said:

Contrar unor opinii ca omul in virtual devine cumva altul,eu cred ca si in acest mediu omul isi pastreaza caracteristicile caracterului real,ba uneori as zice ca si le dezvaluie mai abitir .Voi ce credeti? Virtualul potenteaza defectele sau calitatile reale ale oamenilor?
Ce înțelegi prin „virtual”?
Că și virtualul ăla, tot real este!

#39
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Althea, cum avatarul e unul virtual și noi poza cu mine, cred cã e destul de evident cã mutația"genetica"e una de natura virtuala, probabil cã o consecințã a faptului cã nu am putut sã mã adaptez unor factori și sã devin "mutabila"sutã la sutã, dar orice are un început cu toate cã se spune cã e greu sã înveți calul bãtrân sã tragã în ham. Exista riscul cã de la stres și surmenaj sa dea chix.

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
In societate interactionezi inevitabil cu unii oameni, de exemplu colegi de munca, parteneri de afaceri, vecini, neamuri, cunostinte, etc (sa zicem ca prietenii poti sa-i alegi/filtrezi) ... daca vezi ca sunt niste oameni care au diverse prejudecati si mentalitati care iti displac, e cam dur sa le zici direct ca ti se pare perimat modul in care gandesc pentru ca va trebui sa interactionezi in continuare cu ei si nu vrei sa ai o relatie tensionata ... poti incerca subtil sa le deschizi mintea, dar trebuie sa fii suficient de subtil ca sa nu generezi tensiuni inutile. In virtual nu ai problema asta si iti permiti sa nu mai fii subtil. Sigur, vei fi inevitabil atacat de cei cu astfel de prejudecati/complexe/frustrari, dar daca reusesti ca macar la unii sa le mai deschizi mintea, tot e ceva ...

Edited by utopium, 25 February 2018 - 12:15.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postzyppster, on 25 februarie 2018 - 12:02, said:

vrei tu sa descoperi caractere... diacriticele sunt si ele caractere si le cam omiți...
pana una alta, aici e voie sa scriem fara diacritice.
cat despre caractere le citim foarte bine printre randuri...

#42
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Althea, având în vedere că poza e una virtuala și nu o poza cu mine, cred că e evident unde s a produs modificarea"genetica". Probabil că nu am fost suficient de "mutabila" și mi am asumat consecințele,insa orice are un început, cu toate că se spune că pe calul bătrân e greu sa l înveți cu hamul. De la stres și suprasolicitare poate da chix.






View Postutopium, on 25 februarie 2018 - 12:15, said:

In societate interactionezi inevitabil cu unii oameni, de exemplu colegi de munca, parteneri de afaceri, vecini, neamuri, cunostinte, etc (sa zicem ca prietenii poti sa-i alegi/filtrezi) ... daca vezi ca sunt niste oameni care au diverse prejudecati si mentalitati care iti displac, e cam dur sa le zici direct ca ti se pare perimat modul in care gandesc pentru ca va trebui sa interactionezi in continuare cu ei si nu vrei sa ai o relatie tensionata ... poti incerca subtil sa le deschizi mintea, dar trebuie sa fii suficient de subtil ca sa nu generezi tensiuni inutile. In virtual nu ai problema asta si iti permiti sa nu mai fii subtil. Sigur, vei fi inevitabil atacat de cei cu astfel de prejudecati/complexe/frustrari, dar daca reusesti ca macar la unii sa le mai deschizi mintea, tot e ceva ...
  Chiar crezi că poți schimba prejudecățile și frustrările oamenilor adoptând o atitudine de sfătuitor? Mie mi e greu sa cred așa ceva, poate ce  l mult sa i faci și mai înverșunați și mai disprețuitori in ideea că cine ești tu să îmi spui mie ceva.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ Anade45
auzi colegu, dar noi ce trebuie sa intelegen din poza ta de avatar? ca asta e ceea ce ne arati noua?

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca pe un forum de discutii iti permiti sa ai o opinie, o demnitate, in viata reala esti, mai degraba, ce la place altora sa fii... adica o persoana diplomata, ca un catzel care a invatat de la Cesar Millan sa fie cum isi doreste toata lumea sa fie un catzel si anume "calm and submissive state".

Un argument in acest sens este prostia de Facebook (cea mai tampita inventie a omenirii) - un context in care fiecare marketizeaza, intr-o vitrina doar ce ii convina sa vada lumea... ascunzand restul lucrurilor sub presh.  Deci, o dovada de ipocrizie, in care omul exacerband aspectele pozitive din existenta sa (bune de pus in vitrina) da tocmai dovada lipsei de caracter.

Edited by rosix, 25 February 2018 - 12:31.


#45
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 02.02.2008
@Anade45 am citit trei pagini în care explici că ești mutant. cu siguranță încerci să dezvolți personalități multiple prin meleagurile astea internaute. avatarul tău reprezintă dezinvoltura cu care încerci să te afisezi online, pentru că în realitate ești rezervat.

#46
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Pai am spus că am suferit o mutatie, "genetica" in conformitate cu  situațiile.

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrosix, on 25 februarie 2018 - 12:29, said:

Daca pe un forum de discutii iti permiti sa ai o opinie, o demnitate, in viata reala esti, mai degraba, ce la place altora sa fii...
cred ca vorbesti doar in numele tau ca la mine e invers... pe aici invat sa fiu mai cizelat...

View PostAnade45, on 25 februarie 2018 - 12:33, said:

Pai am spus că am suferit o mutatie, "genetica" in conformitate cu  situațiile.
cred ca doar nu ti-a explicat cineva (inca) care sunt regulile "jocului"

Edited by arg, 25 February 2018 - 12:35.


#48
Anade45

Anade45

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.02.2018
Nu mi a explicat , e adevărat. Probabil că șotronul s a demodat.

#49
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View PostAnade45, on 25 februarie 2018 - 12:27, said:

  Chiar crezi că poți schimba prejudecățile și frustrările oamenilor adoptând o atitudine de sfătuitor? Mie mi e greu sa cred așa ceva, poate ce  l mult sa i faci și mai înverșunați și mai disprețuitori in ideea că cine ești tu să îmi spui mie ceva.
Macar ii faci sa se gandeasca mai serios la propriile prejudecati/mentalitati si le oferi o viziune alternativa, e irelevant daca o vor lua sau nu in seama initial, undeva in subconstient vor realiza ca au o problema si vor incerca sa demonstreze ca de fapt nu au prejudecati ceea ce va duce la o schimbare de atitudine. Crede-ma, dupa 11 ani de softpedia pot sa-ti confirm ca metoda functioneaza si poti sa schimbi prejudecatile unora daca le atragi constant atentia asupra lor si vii cu argumente rationale ca sa le combati.

Edited by utopium, 25 February 2018 - 12:45.


#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Omul real e doar cel din virtual. Acolo se poate dezlantui fara frica. Aveti impresia ca tori cei care-l injura pe dragnea pe net, au curajul sa-l si scuipe in fata? E ca si in bancul cu "eu ma cac in fata presedintelui meu, fara nici o jena. Dar nu-mi dau pantalonii jos!"

#51
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Parerea mea e ca unii oamenii, aici pe virtual, devin mai agresivi decat in realitate pentru ca se ascund in spatele unor nickname-uri.
Deobicei, cei slabi incearca sa para ce nu sunt in realitate: fiorosi, inteligenti, superpotenti, superdotati, fizic simetric, etc.
Cei inteligenti cu adevarat, se comporta ca si in realitate, vorbesc doar despre ceea ce stiu si nu se baga-n seama la orice subiect.
La avatar, unii pun poze care-i reprezinta, altii vor sa fie shmecheri, altii vor sa fie mai vizibili sau usor de retinut, iar altii nu stiu nici macar ce reprezinta simbolul pus acolo.
Apropos @Anade45, la tine, avatarul ce reprezinta? Dai sau primesti?

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmyshyk, on 25 februarie 2018 - 12:47, said:

Omul real e doar cel din virtual. Acolo se poate dezlantui fara frica.

Eu as zice invers - omul real e ala plin de frici pe care il vedem pe strada si care nu indrazneste sa ridice tonul impotriva sefului, impotriva lu Dragnea sau a autoritatii statului, in general, avand intiparita in codul genetic frica de baston, de infometare sau de excludere sociala ("Ala e un ciudat...")
Acest om intra pe net, posteaza opinii si argumente si se amageste pe sine ca da cineva doi lei pe opiniile sale....

Edited by rosix, 25 February 2018 - 13:01.


#53
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
"mediul virtual" este o extensie a realitatii

#54
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012

View PostAnade45, on 25 februarie 2018 - 12:33, said:

Pai am spus că am suferit o mutatie, "genetica" in conformitate cu  situațiile.
Adica, ai trecut de partea cealalta a baricadei?Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate