Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Credeti ca omul isi pastreaza caracterul real si in virtual?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalthea, on 25 februarie 2018 - 10:08, said:

Avatarul pe un forum ține loc de față. Helău, this is me, cam așa.

Pai si "avatarul" din societate de ce tine loc?

View PostMikeSpike, on 25 februarie 2018 - 10:46, said:

In mod normal omul sanatos psihic e acelasi real/virtual.Interpretabil este -sanatos psihic.

Aproape niciun om "sanatos psihic" nu se comporta in societate asa cum si-ar dori sa se comporte: adica nu spune tot ce gandeste, nu face tot ce ar dori sa faca.. viata e plina de compromis.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa vedem
profilul meu de s.p. reflecta realitatea dar intr-un mod filtrat si corectat, la fel cum si cel din viata realara este filtrat si corectat dar in alt mod.
amuzant e ca aici am invatat la ce anume trebuie sa am grija (chiar daca-s neglijent de fel).

pe scurt DA, cineva care-ti studiaza profilul de aici (postari & etc) te va cunoste foarte bine si in realitate.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da.. concluzia ar fi ca omul isi pastreaza caracterul bolnav, patologic si pe net, nu numai in societate.  
Diferenta e ca in societate nu-l exprima iar pe net, da.

#22
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image În virtual majoritatea devine și mai vehementă, ironică și dezinhibată în orice fel posibil ...

#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrosix, on 25 februarie 2018 - 10:44, said:

Virtualul potenteaza dezinhibarea...adica fix acele comportament pe care, de sclavi ce suntem, nu le putem exprima deschis in sociteatea reala, la job sau cu prietenii spalati pe creier pe care ii avem.  
Asta nu e (doar) dezinhibare, ci mai mult manifestările reale în lipsa controlului sau autocontrolului: nu mai ești obligat să respecți niște norme sociale pentru că nu suporți consecințele. Eu cred că în mod normal n-ar trebui să fie prea mare diferența între cum te comporți în real și cum o faci în virtual.

View Postrosix, on 25 februarie 2018 - 10:48, said:

Pai si "avatarul" din societate de ce tine loc?
Nu știu dacă am înțeles întrebarea, dar încerc să răspund: fața, aspectul fizic în general, dau prima impresie  și e foarte posibil ca acea primă impresie să-ți influențeze părerea pe termen lung, sau chiar definitiv.

View PostTheStarkestTruthMatters, on 25 februarie 2018 - 10:55, said:

Posted Image În virtual majoritatea devine și mai vehementă, ironică și dezinhibată în orice fel posibil ...
Așa e, adică tocmai în mediul unde ai ocazia să spui doar după ce gândești, nu ca în viața reală unde nu mai poți să ștergi din mintea omului ce ai scos din gură.

Edited by althea, 25 February 2018 - 10:56.
typo


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalthea, on 25 februarie 2018 - 10:59, said:

Asta nu e (doar) dezinhibare, ci mai mult manifestările reale în lipsa controlului sau autocontrolului: nu mai ești obligat să respecți niște norme sociale pentru că nu suporți consecințele. Eu cred că în mod normal n-ar trebui să fie prea mare diferența între cum te comporți în real și cum o faci în virtual.
da da sigur, pana la primul suspend....

ca pe urma te astepti ca si viata reala sa apra unul de dupa colt si sa-ti dea un suspend...

Edited by arg, 25 February 2018 - 11:17.


#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pai, haideti sa numaram (ca idee) cati activisti politici avem pe Softpedia... Credeti ca, in viata reala, oamenii aia asa sunt?  Ma indoiesc... majoritatea lor sunt oameni obedienti care muncesc la un stapan si deschid gura numai cand sunt intrebati.

Cred ca revolta publica (ex: anti-Dragnea) de pe forum, precum si revolta publica, din Piata Victoriei scot la iveala frustrari nemanifestate in alta parte..ca sa zic asa.

Daca o sa mergeti la un protest de strada o sa constatati ca oamenii aia considera ca ala e singurul context in care ii asculta si pe ei cineva cum gandesc... in rest nu da nici drku doi bani pe ei. Acest feeling e tot mai prezent in societate de asta bubuie de succes posturile TV tabloide de la noi - omul privind la ele, considera intr-un fel ca ia o pozitie politica intr-un sens sau in altul, ca are o opinie.

Edited by rosix, 25 February 2018 - 11:09.


#26
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAnade45, on 25 februarie 2018 - 09:38, said:

Deci asa cum esti in realitate,asa te manifesti si in virtualitate,nu? Sau cel putin iti pastrezi conduita si felul in care te adresezi, judeci si te raportezi la ceilalti,nu?
care "virtualitate" ?
oamenii cu personalitati multiple au mai multe conturi pe acelasi site pe mai multe site-uri?

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Personalitati multiple => un terci din care nimeni nu mai intelege nimic.
Eu unul ma chinui sa tin una singura coerenta, la ce as avea nevoie de mai multe? aaaa ca sa-mi fac de cap cu ele... pufff ma descurc si cu una.

Edited by arg, 25 February 2018 - 11:14.


#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 25 februarie 2018 - 11:02, said:

da da sigur, pana la primul suspend....
:D
Serios acum, și în viața reală se dă și se ia suspend pentru limbaj și comportament, numai că uneori nici nu știi de l-ai luat/dat. Aș vrea să spun că nu m-am supărat pe nimeni niciodată, sau n-am întors spatele cuiva fără să-i spun de ce, dar aș minți. Aș minți și dacă aș spune că n-am simțit răceală fără să-mi explic de ce, deci oi fi luat suspend.

#29
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View PostMarianG, on 25 februarie 2018 - 11:09, said:

care "virtualitate" ?
oamenii cu personalitati multiple au mai multe conturi pe acelasi site pe mai multe site-uri?
Au mai multe mesaje de transmis, sau spera ca multiplicandu-si  mesajul sa poata fi mai convingatori, sau au nevoie de un adversar de paie  pe care sa-l contreze usor. In cazul acestui personaj ce sustine n mesaj contrar  personalitaea lui va fi cel mai adesea grosiera, o caricaturizare a adversarului, reflectand parerile userului despre celalalt.

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ca IT-st, spre exemplu, poti sa fii foarte bun in ceea ce faci, si sa faci 5000 de euro pe luna, avand comportamente dezirabile la job si in societate (cum le place celor din jur sa fii)...

Dar... daca nu da nici drku doi lei pe opiniile tale, neintrebandu-te niciodata nimic, nu e normal sa devii activitst intr-un fel sau altul (pe forum sau in strada)?

Si atunci, unde te manifesti mai autentic - in societate sau pe forum ?

#31
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postalthea, on 25 februarie 2018 - 11:12, said:

Posted Image
Serios acum, și în viața reală se dă și se ia suspend pentru limbaj și comportament, numai că uneori nici nu știi de l-ai luat/dat. Aș vrea să spun că nu m-am supărat pe nimeni niciodată, sau n-am întors spatele cuiva fără să-i spun de ce, dar aș minți. Aș minți și dacă aș spune că n-am simțit răceală fără să-mi explic de ce, deci oi fi luat suspend.
Dai suspend si fara sa intentionezi in viata reala, chiar daca teoretic accepti sa  treci peste, (sa nu dai suspend) incepi treptat sa nu te mai intereseze persoana care ti-a incalcat normele de conduit.

View Postrosix, on 25 februarie 2018 - 11:15, said:



Si atunci, unde te manifesti mai autentic - in societate sau pe forum ?
Unde ai vizibilitate mai mare. Dar si unde ai de suportat mai putine consecinte.

#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
totusi in viata reala se da mai mult ignore decat suspend...

sunspend ar fi cand ajungi intr-o dimineata la servici / sau acasa si-ti gasesti lucrurile intr-o cutie langa usa.

Spoiler

Edited by arg, 25 February 2018 - 11:37.


#33
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMÃ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,961
  • Înscris: 26.07.2017

View Postarg, on 25 februarie 2018 - 10:53, said:


pe scurt DA, cineva care-ti studiaza profilul de aici (postari & etc) te va cunoste foarte bine si in realitate.

o da :lol:
aici poti fi rege, prostituata, print si cersetor. Ca si pe facebook sau alte retele de socializare omul isi poate alege personalitatea.
Un mod usor de socializare unde poti deveni ceea ce vrei si nu poti fi vreodata in real.

#34
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAnade45, on 25 februarie 2018 - 09:24, said:

Contrar unor opinii ca omul in virtual devine cumva altul,eu cred ca si in acest mediu omul isi pastreaza caracteristicile caracterului real,ba uneori as zice ca si le dezvaluie mai abitir .Voi ce credeti? Virtualul potenteaza defectele sau calitatile reale ale oamenilor?
Oamenii au doua trasaturi de caracter proeminente in ambele medii.

Uite de exemplu OC: pe de o parte ajuta colegii de breasla in programare, isi raspandeste experienta si cunoasterea, a ajutat de-a lungul celor 10+ ani de forum mii de elevi/studenti/pasionati de programare. Deci creaza plus-valoare.

Pe de alta, e sictirit de dobitoci si le da apa la moara, ca sa ii faca sa isi arate dobitocenia pentru tot forumul - asa, de amuzament.

Edited by OriginalCopy, 25 February 2018 - 11:40.


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ _Freya_
Cu cateva posturi poate, dar daca vorbim de ani si mii de posturi nu prea merge, caci minciuna are picioare scurte.

Edited by arg, 25 February 2018 - 11:41.


#36
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
vrei tu sa descoperi caractere... diacriticele sunt si ele caractere si le cam omiți...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate