Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Hamburgeri din vita - facuti acasa. CUM ?

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#145
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postain, on 06 ianuarie 2019 - 14:29, said:

Iar daca atunci vei sustine ca ai demonstrat ca nu se poate face pe teflon, insemna ca ai nevoie urgenta de improspatarea cunostintelor de logica. Posted Image

Teoretic orice se poate. Cu un burner high BTU si o tigaie subtire iti scot steak ok si pe teflon fara sa il ard. Am si spus asta mai sus. 90% din populatie nu au in schimb nici arzatoarele si nici experienta pentru asa ceva

View Postnnestor, on 06 ianuarie 2019 - 14:29, said:

Altfel sa folosesti o tigaie de fonta in viata de zi trebuie sa fii realmente pasionat, iti ia mai mult sa o speli si sa o pregatesti pentru data viitoare decat iti ia sa faci o friptura in ea. Eu am un tuci cu capac din fonta in care mai faceam tocanite si alte chestii din astea gatite mult dar daca le faci la cuptor la temperatura scazuta poti folosi la fel de bine orice oala de inox,  nu e absolut nici o diferenta.
Atata timp cat il folosesti strict pentru prajit carnuri si il speli doar cu apa si sare nu trebuie sa il resigilezi mai des de odata la o saptamana sau 2

View Postain, on 06 ianuarie 2019 - 14:41, said:

Culmea e ca nu sustin contrarul. Amendamentul e doar ca in anumite conditii si pe ustensilele teflonate se obtine practic acelasi performante.

Eh pai atunci inseamna ca zicem acelasi lucru...dar in moduri diferite Posted Image

Edited by -Jinx-, 06 January 2019 - 15:08.


#146
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postain, on 06 ianuarie 2019 - 14:41, said:

Strat care se cam strica cand jeama este fiarta pe suprafata metalica. Strat a carui compozitie chimica nu e lipsit de probleme de sanatate.
Daca vrei sa fii mai catolic decat papa iti iei un vas de fonta emailat gen Le Creuset pentru mancaruri cu sos si ai terminat orice discutie

#147
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View Postionutzitaly, on 06 ianuarie 2019 - 14:40, said:

Hm, sa fie mai lustruita asta de la Ikea de care vorbesc eu?  am folosit-o doar de vreo 10 ori, dar în mașină de spălat vase la programul cel mai lung și mai cald se spala perfect.



Niciuna:)  credeam ca e topicul general despre steakuri.

sorry ma întorc on-topic.

Masina de spalat o spala perfect dar daca ai musafiri si zece fripturi ce faci? Dupa fiecare friptura trebuie sa cureti tigaia cu un servetel dar daca daca sunt foate lipite chestiile trebuie sa o clatesti putin, apoi sa o pui din nou pe foc, sa astepti sa se incalzeasca, nu e foarte practic. De asta mi-am luat gratar si viata mea s-a schimbat :)

#148
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View Postnnestor, on 06 ianuarie 2019 - 15:47, said:



Masina de spalat o spala perfect dar daca ai musafiri si zece fripturi ce faci? Dupa fiecare friptura trebuie sa cureti tigaia cu un servetel dar daca daca sunt foate lipite chestiile trebuie sa o clatesti putin, apoi sa o pui din nou pe foc, sa astepti sa se incalzeasca, nu e foarte practic. De asta mi-am luat gratar si viata mea s-a schimbat :)

A ok, acum am înțeles ce ziceai.
La mai multe fripturi e clar ca un grătar e soluția.

#149
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Na ca mi-ati facut pofta. M-am dus si l-am dat pe bucatar la o parte si m-am pus pe treaba sa fac burgeri la tot echipajul.Posted Image
Din pacate a trebuit sa plec inainte sa ii bag in chifle si i-au etajat baietii de la bucatarie aiurea dar asta e...nu poate sa iasa totul perfect.Posted Image Posted Image Posted Image

Attached Files


Edited by -Jinx-, 06 January 2019 - 17:53.


#150
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Si chifle, vad! Ce repede te-ai mobilizat!

Cum adica, "echipajul"? Esti navigator? Explorator? :)

#151
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,068
  • Înscris: 16.02.2017
Despre asta vorbeam...

Attached Files



#152
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postirina2014, on 06 ianuarie 2019 - 18:24, said:

Si chifle, vad! Ce repede te-ai mobilizat!

Cum adica, "echipajul"? Esti navigator? Explorator? :)

Vorba unui amic....de foame si de plictiseala ce nu face omul?
Attached File  IMG-20181205-WA0006.jpg   139.44K   41 downloadsAttached File  poza.jpeg   120.35K   38 downloads

Sunt si explorator...dar in alte domenii ce nu au treaba cu navigatul :D

View PostMusic-Box, on 06 ianuarie 2019 - 18:26, said:

Despre asta vorbeam...

Reiterez ideea ca ar trebui sa incerci sa ii faci dupa reteta mea...si mai discutam apoi despre care sunt mai buni. :)

Edited by -Jinx-, 06 January 2019 - 20:04.


#153
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Post-Jinx-, on 06 ianuarie 2019 - 13:19, said:


Iti dau eu un burger cu 25% fat content rare si sa te vad daca iti place gustul de grasime negatita(unrendered fat)

25% e putin pentru multe carnuri de friptura care se maninca nu numai rare, ci si blue (si mai cruda).

#154
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Mi-ați făcut pofta cu rețetele ăstea. Înainte si după. :D

Attached Files



#155
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Apropo, cele mai bune chifle de supermarket sunt la Kaufland, unele simple, americane, nu sunt nici dulci si au si cea mai ok textura.

#156
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 07 ianuarie 2019 - 08:43, said:



25% e putin pentru multe carnuri de friptura care se maninca nu numai rare, ci si blue (si mai cruda).

E cam invers zic eu, dacă vrei rare è mai bine mai putina grăsime, nu-mi imaginez un steak tartare cu grăsime.

#157
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postnnestor, on 07 ianuarie 2019 - 19:42, said:

Apropo, cele mai bune chifle de supermarket sunt la Kaufland, unele simple, americane, nu sunt nici dulci si au si cea mai ok textura.
Pe lista de ingrediente te-ai uitat sa vezi ce au in ele chiflele alea?
M-am uitat eu si le-am pus la loc :D

View Postvrajitoruldinoz, on 07 ianuarie 2019 - 08:43, said:

25% e putin pentru multe carnuri de friptura care se maninca nu numai rare, ci si blue (si mai cruda).
Cam in orice steakhouse te duci "fatty cuts" gen T-Bone, Porterhouse etc ti le recomanda medium rare sau medium

#158
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Chiar daca ar fi asa medium rare e 62C, crezi ca se topeste grasimea de vita la temperatura asta? intreb ca habar n-am.

#159
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018

View Post-Jinx-, on 09 ianuarie 2019 - 01:42, said:


Pe lista de ingrediente te-ai uitat sa vezi ce au in ele chiflele alea?
M-am uitat eu si le-am pus la loc :D


Cam in orice steakhouse te duci "fatty cuts" gen T-Bone, Porterhouse etc ti le recomanda medium rare sau medium

Apa, faina, ulei, emulgatori, agenti de afanare si rahaturile obisnuite pe care le gasesti in orice paine ambalata de la supermarket si in 90% din burgerii pe care ii mananci la gherete si probabil multe restaurante ca doar nu iti imaginezi ca astia isi fac toti chiflele singuri sau comanda de la boutique si atelier de paine.

Edited by nnestor, 09 January 2019 - 08:06.


#160
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postvrajitoruldinoz, on 09 ianuarie 2019 - 01:46, said:

Chiar daca ar fi asa medium rare e 62C, crezi ca se topeste grasimea de vita la temperatura asta? intreb ca habar n-am.

In restaurante se fac pe griluri extrem de fierbinti si la cererea clientului, rare, medium sau well done, nu la 62*C, la 1000*C intre 2 metale.

Am avut ocazie sa gust hamburger medium si nu mi-a placut gustul de seu crud in gura.   Am si terminat pe loc mancatul ca-mi venea rau.
Am spus ca ceva totusi nu se leaga in grilare ca nici n-a fost fierbinte carnea.   M-au compensat doar sa nu dau un telefon undeva.
Poate deveni foarte serioasa intoxicatia asta, le-am crezut ca sint cunoscatori ca este in macelarie privata localul si de multe ori mancam acolo.

Doar in localurile foarte bine si recunoscute se poate manca fara frica in ziua de azi.
Cand se lucreaza pe minim pe ora, studenti sau elevi de liceu nepriceputi, riscurile sint mari.

#161
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Riscurile sint mari daca maninci sterilizat ca-ti moare imuniatea. Eu merg prn tari din astea mai de mina a3a unde americanii fac toxinfectie din ziua 1, si n-am nici o treaba.
La medium rare temperatura interna a carnii e 62C.

#162
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Eu nu am facut niciodata toxiinfectie si la fel ca si vrajitorul am mancat prin niste cocine prin lumea a treia...de fapt cred ca multi ati uitat cum se procesa si stoca mancarea la noi la tara cand eram noi mici, in satul in care traiau bunicii mei curentul electric a ajuns abia dupa 90, pana atunci carnea se tinea prin magazii sau beciuri, cand se sacrifica un animal se taia agatat de streasina, se spala cu apa din lighean scoasa din fantana, vasele si ligheanele se spalau cu sapun din ala de casa si oamenii se stergeau pe niste prosoape de carpa care nu se spalau dupa ce le foloseai o data si as putea sa continui pana maine, ideea eca  nu tin minte ca eu sau altcineva sa fi avut vreo problema vreodata.

Problema e acum ca traim toti si ne crestem copiii in niste bule cu totul refrigerat si sterilizat si pasteurizat, cu servetele de hartie de unica folosinta si orice spalat trei ore si dezinfectat chimic, apa controlata la pet, normal ca atunci cand dau cu nasul de orice e natural se imbolnavesc de ajung prin spitale, sunt alergici la proteine din lapte, la gluten, la oua si probabl in curand si la apa si aer.

Edited by nnestor, 09 January 2019 - 11:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate