Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Oamenii suverani, nascuti vii si liberi.

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
792 replies to this topic

#325
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postshefu_de_combinat, on 22 februarie 2018 - 15:26, said:



Doamne dumnezeule ce lume ideala si ce oras misto am avea atunci.
La impozitele alea nu si-ar mai permite nimeni s-o arda cu bordeie si case vagon&shit in centru.
Pensionarii din centru tin pe loc dezvoltarea zonei. Zona de centru trebuie sa fie pe multi bani. Big fucking money.

Batranii aia ar trebui stimulati sa isi vanda proprietatile, nu rin taze nesimtite.
Asa cum  se intampla prin alte tari Londonezii sau parizienii s-au mutat la pariferie tentati de sumele imense incasate pe locuinte, nu prin taxe astronomice

#326
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postgeostorm, on 22 februarie 2018 - 15:44, said:

Batranii aia ar trebui stimulati sa isi vanda proprietatile

In orice mod functioneaza. Prin aia, prin ailalta, who tf cares?

#327
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ce taxe astronomice visezi tu la vanzare de proprietati?
Asa mari sunt taxele incat orice buticar s-a apucat de specula cu cumparari si vanzari de apartamente si inchiriere de apartamente... ca nu e profitabil.

#328
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postrichelieu, on 22 februarie 2018 - 15:35, said:

pai explica-mi prima data de ce o consideri tu dubla impozitare, ca nu am priceput. Dar hai sa facem de la început distincția între a plăti mai multe tipuri de taxe și impozite și a fi impozitat dublu.
Casa sau proprietatea ti-o cumperi din banii de pensii sau cei pentru sistemul falimentar de sanatate ori din deducerile personale, bani care mare parte "merg" la Stat fara a fi impozitati sau din cei care sunt impozitati? Da, in majoritatea cazurilor.


Odata ce-ti cumperi proprietatea din bani impozitati, in plus mai intervine si la vanzare - cumparare alt impozit, mi se pare ca ar fi mai mult decat suficient si fara impozitul pe proprietate, care devine astfel dubla impozitare, asta fara a adauga eventualul TVA de la vanzare - cumparare.

View Postrichelieu, on 22 februarie 2018 - 15:43, said:

Pai haideți sa facem diferența care se impune între mecanismele de impozitare și faptul ca banii colectați se cheltuiesc intr-un mod deficitar. Dacă le băgam la grămada, nu mai înțelegem nimic mai mult decât un copilaș de 3 ani și neștiind de fapt noi de ce protestam, ne vin idei de suveranitate Posted Image
Te obosesti de pomana fraza se adresa altei persoane, ori sunteti una si aceiasi persoana?

Edited by poadol, 22 February 2018 - 15:54.


#329
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postpoadol, on 22 februarie 2018 - 15:38, said:

Sa inteleg ca cel tare,
Deci ,inca o data , lasa diversiunile .

Este sau nu ilegal impozitul pe proprietate asa cum sustii  ?

Daca da => da in judecata statul roman (sau oricare alt stat cu apa calda) => castigi o caruta de bani
Daca nu => nu o mai freca aiurea !

#330
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Este "ilegal" motivele le-am descris mai sus.

Conform legilor strambe si nedrepte din Romania impozitul pe proprietate este legal, cunosti mult prea bine chestia asta si fara explicatiile mele.

Edited by poadol, 22 February 2018 - 15:58.


#331
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu este dublă impozitare. Sunt două impozite diferite, fiecare cu un scop diferit. Dacă te plângi că, în total suma colectată de stat prin cele două impozite, este mare la fel de bine poate să fie un singur impozit și o sumă la fel de mare.

#332
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpoadol, on 22 februarie 2018 - 15:51, said:

Casa sau proprietatea ti-o cumperi din banii de pensii sau cei pentru sistemul falimentar de sanatate ori din deducerile personale, bani care mare parte "merg" la Stat fara a fi impozitati sau din cei care sunt impozitati?


Odata ce-ti cumperi proprietatea din bani impozitati, in plus mai intervine si la vanzare - cumparare alt impozit, mi se pare ca ar fi mai mult decat suficient si fara impozitul pe proprietate, care devine astfel dubla impozitare, asta fara a adauga eventualul TVA de la vanzare - cumparare.
Știam ca asta e ideea, da’ am vrut sa o spui tu cu degețelele tale :)
Aia nu e dubla impozitare. Sunt impozite diferite. O data plătești impozit pentru faptul ca produci venituri pe teritoriul țării. Dar proprietatea, nu e ceva obligatoriu, e ceva facultativ, menit sa îți crească ție confortul (teoretic, pentru ca pe mulți proprietatea asta i-a băgat in depresie), iar pentru asta, plătești separat. E ca atunci când îți cumperi o mașina nemțească. Varianta de baza e cheală și costa x lei. Dacă mai vrei dotări, plătești suplimentar.

#333
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Oricum teoretic dubla impozitare se refera de obicei la platirea aceluiasi tip de impozit de doua ori. Cel mai bun exemplu e evitarea dublei impozitari a unui salariu facut in alta tara; nu platesti impozit pe venit de doua ori.

#334
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postrichelieu, on 22 februarie 2018 - 15:43, said:

Pai haideți sa facem diferența care se impune între mecanismele de impozitare și faptul ca banii colectați se cheltuiesc intr-un mod deficitar.

Posted Image Posted Image  Pe bune, tu chiar crezi ca reusesti sa faci educatie economica unora cu "am suveranitatea mea sunt pionier " ???

Edited by Daco_Get, 22 February 2018 - 15:59.


#335
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpoadol, on 22 februarie 2018 - 15:52, said:

Te obosesti de pomana fraza se adresa altei persoane, ori sunteti una si aceiasi persoana?
Da suntem. Și mai am vreo 3 clone pe discuția asta și încă vreo 5 pe aia cu Kovesi 😂😂😂

View PostDaco_Get, on 22 februarie 2018 - 15:57, said:



Posted Image Posted Image  Pe bune, tu chiar crezi ca reusesti sa faci educatie economica unora cu "am suveranitatea mea sunt pionier " ???
Nu, dar conduc spre București de la Brașov și ma plictisesc groaznic, ca-s singur in mașina :)))

View Postpoadol, on 22 februarie 2018 - 15:56, said:

Este "ilegal" motivele le-am descris mai sus.

Conform legilor strambe si nedrepte din Romania impozitul pe proprietate este legal, cunosti mult prea bine chestia asta si fara explicatiile mele.
ilegal cu ghilimele, e de fapt imoral. Ca tu asta adresezi de fapt, moralitatea, nu legalitatea.

#336
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Acuma au transmis la radio ca se doreste revenirea la sistemul de impozitare, taxare dinainte de reforma din domeniul fiscal, probabil au realizat putin cam tarziu ce palma au dat la RAHAT (ceva diferit de cel dulce Posted Image)

Asta si pentru a impiedica eliberarea celor care doresc de un sistem de stat obligatoriu infect atat la pensii cat si la sanatate, adica CAS si CASS.

View Postrichelieu, on 22 februarie 2018 - 15:31, said:

Well, depinde ce înțelegi prin absurd de mari. Asta e o chestie subiectiva. E ca la consumul de alcool. Dacă tu te îmbeți dintr-un pahar de vin, sa bei o sticla e absurd de mult. Dacă eu ma îmbăt din 2 sticle, o sticla mi se pare... un bun început Posted Image
O stii mult prea bine si fara sa pui astfel de intrebari. Per total adunand toate taxele si impozitele:
- intre 20 % - 30% este mare;
- peste 30% este foarte mare;
- ceea ce avem astazi mult peste 30% total taxe + impozite este absurd de mare.

O spun (in scris) doar eu?

Nicidecum.

View Postrichelieu, on 22 februarie 2018 - 16:03, said:

ilegal cu ghilimele, e de fapt imoral. Ca tu asta adresezi de fapt, moralitatea, nu legalitatea.
Exact, expertule in cuvinte si intorsaturi mestesugite de alaturari ale cuvintelor. Posted Image

Edited by poadol, 22 February 2018 - 16:19.


#337
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postpoadol, on 22 februarie 2018 - 16:14, said:

Acuma au transmis la radio ca se doreste revenirea la sistemul de impozitare, taxare dinainte de reforma din domeniul fiscal.

Stai, adica psd face revolutie fiscala dupa care psd face si contrarevolutie fiscala? Wtf?

#338
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postrichelieu, on 22 februarie 2018 - 11:25, said:

��������������������

Da’ acum serios vorbind: nea suveranu’ din ce își câștiga existența? Cumva din vreo activitate care presupune interacțiuni cu nesuveranii?

Și neserios vorbind, cum considera el sa ii oblige pe reprezentanții autorităților sa își țină...obligația asumată prin citirea cacatului aluia de carton? ������
Văzusem pe Facebook o fotografie a individului cântând la orgă la o nuntă, acompaniat de o suverană, deci nu cred că e doar ipocrit, omul chiar nu dă  bani la stat. Am realizat că și maneliștii sunt suverani, că nici ei nu plătesc taxe ca noi, sclaviis și au nume din astea, gen Minune, Vijelie, Salam, etc.

Aș face un mic exercițiu de imaginație. Să zicem ca intr-un stup incep să apară suverani. Albinele care trebuiau să meargă să aducă nectar se apucă de croșetat (că de ce să muncim pentru alții?), alea care păzeau stupul se apucă de un wist cu viespile (că de ce să ne luptăm pentru alții?), cele care trebuiau să aiba grijă de larve să spună că ele de azi sunt libere și suverane (că de ce să avem grijă de plozii altora?), iar matca să spună ca ea nu mai face ouă decât contra cost (ce, ouăle de găină sunt gratis?). Doar trântorii, exact ca niște suverani asistați social, își văd în continuare de treabă. Păi ce se va întâmpla cu stupul? Cred că răspunsul îl știm cu toții.

La fel și la noi, dacă ne apucam de suveranit cu toții, în maxim 2 generații nu vom mai ști ce e aia hârtie igienică și procentul celor care cred că Pământul e plat va fi de 120%. (Zic 120% pentru că mulți din ăștia cu suveranitatea au personalități multiple, mi se pare corect să le includ pe toate).

Edited by Sabinatu, 22 February 2018 - 16:21.


#339
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

View Postarg, on 20 februarie 2018 - 15:49, said:

o sa vada cum e suveranitatea impartind celula cu inca 3.
si la dus cu traitul intr-o fiinta vie
Teapa! a platit amenda pentru ca a condus cu permisul suspendat. Numerele nu erau false, erau aiurea, nu cred ca false era cuvintul potrivit, masina era inmatriculata de fapt!

#340
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postrichelieu, on 22 februarie 2018 - 15:56, said:

Știam ca asta e ideea, da’ am vrut sa o spui tu cu degețelele tale Posted Image
Aia nu e dubla impozitare. Sunt impozite diferite. O data plătești impozit pentru faptul ca produci venituri pe teritoriul țării. Dar proprietatea, nu e ceva obligatoriu, e ceva facultativ, menit sa îți crească ție confortul (teoretic, pentru ca pe mulți proprietatea asta i-a băgat in depresie), iar pentru asta, plătești separat. E ca atunci când îți cumperi o mașina nemțească. Varianta de baza e cheală și costa x lei. Dacă mai vrei dotări, plătești suplimentar.  
Bine, este in regula sa platesti de doua sau mai multe ori pentru acelasi venit ca asa-i "in fotbal". Oricum, fraierii platesc cel mai mult. Succes!

#341
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postrichelieu, on 22 februarie 2018 - 15:43, said:

Pai haideți sa facem diferența care se impune între mecanismele de impozitare și faptul ca banii colectați se cheltuiesc intr-un mod deficitar. Dacă le băgam la grămada, nu mai înțelegem nimic mai mult decât un copilaș de 3 ani și neștiind de fapt noi de ce protestam, ne vin idei de suveranitate Posted Image
Pai au o foarte mare legatura. Cu cat se cheltuiesc mai deficitar banii, cu atata se maresc impozitele, se adauga altele noi sau se devalorizeaza leul si deja unele chestii le platesti in euro la stat.

#342
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpoadol, on 22 februarie 2018 - 16:56, said:

Bine, este in regula sa platesti de doua sau mai multe ori pentru acelasi venit ca asa-i "in fotbal". Oricum, fraierii platesc cel mai mult. Succes!
Eu procentual, nu plătesc așa mult, raportat la venituri.  Am salariu mic. Banii mai mulți ii iau pe dividende.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate