Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Vinuri românești

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

 cristian_e, on 05 iunie 2018 - 11:05, said:

Sa speram ca nu sunt doar vinuri de expozitie ci le vom gasi asa de bune si la magazin.
Legat de preturi, stii ceva? sunt scumpe? In Bucuresti au intrat?

P.S. Intrarea cat a costat sau a fost pe baza de invitatie?
Se găsesc în restaurante unde sunt aduse de Olt Team Distribution. Aștept din clipă-n clipă lista de prețuri OTD. Cele atașate cred că sunt prețurile de plecare de la ei din cramă. Astea au fost în mapa de prezentare.
Intrarea a fost pe bază de invitație. Evenimentul a fost anunțat pe Facebook și au participat cei care lucrează/au tangență cu lumea vinului (degustători, somelieri, bloggeri șamd).

Attached Files



#128
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 Otineu, on 09 martie 2018 - 22:06, said:

Pelin perlant de la Domeniile Dealu Mare. Neverosimil de bun. Muscat Ottonel + Fetească albă.
Cat costa si unde poate fi gasit?

#129
cdanard

cdanard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 07.03.2008
Buna ziua! as dori sa va cer un sfat va rog! ce parere aveti despre butoaiele de polipropilena? pot depozita vinul in ele fara grija ca va primi un miros specific? care ar fi dezavantajele folosirii acestor butoaie? stiu ca ideal ar fi sa cumpar recipiente de inox dar la momentul asta am cam multe cheltuieli si parca as cauta o solutie mai ieftina.Anual dispun de 300-400 litrii de vin. Multumesc pentru sfaturi!

#130
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

 neamanole, on 22 septembrie 2019 - 09:22, said:

Cat costa si unde poate fi gasit?
Cred că pentru tine cel mai bine este să-l iei direct de la sursă. Când vii de la Ploiești, intri pe drumul spre Urlați, apoi pe sub dealuri și, la un moment dat, faci stânga spre cramă. Bagi Waze și ajungi la fix.

 cdanard, on 02 octombrie 2019 - 08:34, said:

Buna ziua! as dori sa va cer un sfat va rog! ce parere aveti despre butoaiele de polipropilena? pot depozita vinul in ele fara grija ca va primi un miros specific? care ar fi dezavantajele folosirii acestor butoaie? stiu ca ideal ar fi sa cumpar recipiente de inox dar la momentul asta am cam multe cheltuieli si parca as cauta o solutie mai ieftina.Anual dispun de 300-400 litrii de vin. Multumesc pentru sfaturi!
E o soluție de compromis foarte bună. Mult mai bună decât plasticul ordinar.

Attached Files



#131
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 Otineu, on 09 martie 2018 - 22:06, said:

Pelin perlant de la Domeniile Dealu Mare. Neverosimil de bun. Muscat Ottonel + Fetească albă.

Am muscat si din momeala asta, merci pentru hint.
Pentru saptamina viitoare chiar aveam nevoie de ceva mai "altfel", sper sa pice bine.

#132
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
Vezi că la ăștia trebuie să fii un pic precaut. Anul trecut în august am luat pentru cineva un bax exact de la cramă și băuturile au avut presiunea în sticlă redusă față de ce știam și a fost ca dracu. M-am și luat de ei pe acest subiect. În ultima perioadă nu am mai încercat aceste vinuri, deci...

#133
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

 Otineu, on 10 octombrie 2019 - 10:24, said:

Vezi că la ăștia trebuie să fii un pic precaut. Anul trecut în august am luat pentru cineva un bax exact de la cramă și băuturile au avut presiunea în sticlă redusă față de ce știam și a fost ca dracu. M-am și luat de ei pe acest subiect. În ultima perioadă nu am mai încercat aceste vinuri, deci...
Hmm, mda, din cele 6 sticle pe care le-am baut (si alb, si rose), presiunea mi s-a parut nitel inconstanta de la sticla la sticla. Unele pareau a avea mai multa efervescenta decat altele.

Legat de asta, as vrea sa reincerc Rose-ul fara sulfiti de la Panciu. Atat eu cat si alti softpedisti am remarcat o picatura de efervescenta in el, si as vrea sa vad daca era doar lotul acela, sau chiar il imbuteliaza cu o farama de dioxid de carbon rezidual.

#134
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010
Exista garantia ca vinurile romanesti seci mai scumpe lapret sunt naturale si facute din struguri 100%? Ce vin rosu sec romanesc recomandati?

#135
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Stii cum e, pana nu te duci la laborator nu poti sa ai nici macar garantia ca copiii tai sunt chiar ai tai, traiesti insa cu o certitudine destul de mare, cam la fel e si cu vinul din struguri. Davino sau Bauer.

#136
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 05.04.2012

 Taxon, on 09 octombrie 2019 - 11:37, said:



Am muscat si din momeala asta, merci pentru hint.
Pentru saptamina viitoare chiar aveam nevoie de ceva mai "altfel", sper sa pice bine.

Au magazine proprii in bucuresti: in zona dristor-rm. sarat si in piata obor o toneta. Atentie ca nu primesc plata cu cardul ci doar cash.

#137
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

 sygeplejersken, on 12 octombrie 2019 - 13:08, said:

Exista garantia ca vinurile romanesti seci mai scumpe lapret sunt naturale si facute din struguri 100%?
Întrebare prostească. Da, vinurile sunt făcute din struguri.

 sygeplejersken, on 12 octombrie 2019 - 13:08, said:

Ce vin rosu sec romanesc recomandati?
Depinde pentru ce. Depinde de gusturile tale. Pe care nu le cunoaștem.

#138
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Cum au făcut moldovenii un brand de țară din vinuri

Edited by leusteanul, 16 October 2019 - 20:27.


#139
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Otineu, vreau sa cumpar cateva sticle de Cabernet Sauvignon sa le pun in pivnita la pastrare, ce imi recomanzi in gama de pret max 40 lei

Primesc recomandari de la orice coleg de forum, dar m-am adresat lui Otineu ptr ca el e mai activ si raspunde tuturor solicitarilor

#140
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Ce se intampla cu Crama Jidvei? Nici unul din vinurile lor nu mai are calitate?

#141
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posttalica, on 01 februarie 2020 - 05:50, said:

Ce se intampla cu Crama Jidvei? Nici unul din vinurile lor nu mai are calitate?

Ba da, la Jidvei se fac niste vinuri premium de foarte buna calitate.

#142
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Ieri am baut Feteasca Neagra, multe Feteasca Neagra. In ordinea recomandarii,  Balla Geza, Epiphanie, Domeniile Nastase, Marcea 413 si cea mai accesibila ca pret, Domeniile Bogdan.
Bala este spectacol, iar Marcea 413 nici nu ai zice ca este Feteasca Neagra sau ca este facuta in Romania, foarte interesanta.

Edited by nnestor, 14 February 2020 - 19:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate