Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Vinuri românești

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
Vinul românesc încearcă să-și croiască drum. Care sunt vinurile ce merită atenția noastră? Ce noutăți apar în lumea vinului? Care sunt evenimentele unde se scot la degustat vinurile românești?
Astăzi încep cu prezentarea unor rezultate ale concursului săptămânal Tastevin. la această ediție s-au degustat vinurile din soiul Chardonnay. Rezultatele sunt cele atașate.

Attached Files



#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
să treci la roșu. vinul alb este pentru momentele când ești bolnav.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Cea mai mare notă de acolo e 87/100. Dacă e să discutăm de vinuri bune notele ar trebui să fie peste 92. Deci mai așteptăm.

#4
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Otineu, on 20 februarie 2018 - 01:28, said:

Vinul românesc încearcă să-și croiască drum. Care sunt vinurile ce merită atenția noastră? Ce noutăți apar în lumea vinului? Care sunt evenimentele unde se scot la degustat vinurile românești?
Astăzi încep cu prezentarea unor rezultate ale concursului săptămânal Tastevin. la această ediție s-au degustat vinurile din soiul Chardonnay. Rezultatele sunt cele atașate.

Intr-o vreme beam vin cel mult demisec, de multe ori chiar demidulce. Am descoperit apoi vinurile italiene si franceze, moment din care nu mai pot sa beau demisecul, mi se pare mult prea dulce si nu prea se potriveste cu nimic.
Asadar, pentru mine un vin de calitate e sec, nu degeaba in Italia si Franta nu se prea bea altceva, cu exceptia unui pahar de vin dulce ca desert.

PS: o faza tare am patit-o in Italia, cand la un restaurant ne-a intrebat ospatarul ce dorim sa servim si am intrebat de un vin dulce pt fete. S-a uitat asa de mirat la mine, si m-a certat de-a dreptul spunandu-mi ca ala e desert si nu mi-ar putea da niciodata asa ceva inainte de momentul ala al mesei. Deci, sa invatam de la experti, nu? :)

#5
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Voi beti vin imbuteliat? Asta industrializat e plin de sulfiti si alte prostii, nici nu se apropie de gustul vinului adevarat.

Edited by crull, 20 February 2018 - 10:07.


#6
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 bobalex18, on 20 februarie 2018 - 09:36, said:

vinul alb este pentru momentele când ești bolnav.
Avem opinii diferite. Mie îmi plac ambele. De fapt, trei că este și roseul.

 radunic, on 20 februarie 2018 - 09:49, said:

Cea mai mare notă de acolo e 87/100. Dacă e să discutăm de vinuri bune notele ar trebui să fie peste 92. Deci mai așteptăm.
Deocamdată, astea sunt. Să nu uităm că viile sunt relativ tinere și că producătorii încă nu și-au găsit soluția cea mai potrivită pentru fiecare caz în parte.

#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 crull, on 20 februarie 2018 - 10:06, said:

Voi beti vin imbuteliat? Asta industrializat e plin de sulfiti si alte prostii, nici nu se apropie de gustul vinului adevarat.

Orice vin, fie el si facut acasa are sulfiti.

#8
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 crull, on 20 februarie 2018 - 10:06, said:

Voi beti vin imbuteliat? Asta industrializat e plin de sulfiti si alte prostii, nici nu se apropie de gustul vinului adevarat.
E vin adevărat, dar trebuie să ai habar ce este acela.

 giuliani, on 20 februarie 2018 - 09:51, said:

Asadar, pentru mine un vin de calitate e sec, nu degeaba in Italia si Franta nu se prea bea altceva, cu exceptia unui pahar de vin dulce ca desert.
Toate vinurile degustate au fost seci, deci este în regulă.

#9
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006

 crull, on 20 februarie 2018 - 10:06, said:

Voi beti vin imbuteliat? Asta industrializat e plin de sulfiti si alte prostii, nici nu se apropie de gustul vinului adevarat.

..si care e vinul adevarat, ala de tara cu adaos de zahar ?
si eu fac vin de casa dar imi aleg cu grija strugurii, hybrid-ul de la noi in general e slab in zaharina de aici rezulta un vin slab care nu rezista in timp.

Lipsa de cultura a nascut tot felul de mituri, cum ca vinul cu sulfiti e falsificat, ca te doare capul de la el, etc.
Gresit, capul te doare de la alcool, iar sulfiti contine si vinul natural intr-o cantitate mai mica desigur !

SO2 (dioxidul de sulf) are proprietati clare antioxidante, antiseptice, protejeaza si stabilizeaza vinul.

ON topic prefer vinurile rosii gen  Sirah/Shiraz sau  albe seci , evident in functie de felul de mancare servit .

Au inceput si la noi timid sa prinda evenimentele organizate la crame in care se prezinta procesul tehnologic de fabricatie, degustari de vinuri cu personal calificat(somelier), mai sunt diverse restaurante, baruri care organizeaza astfel de evenimente !

Romania e pe un trend ascendent in productia de vinuri, parca locul 12, iar anul trecut s-a clasat pe primul loc la rata de creştere a producţiei de vin, ceilalati competitori avand o recolta mai slaba.

Noroc !

#10
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Eu imi fac singur vinul, are cam 20% zahar mustul , dupa fermentare iese la 12-14 % concentratie alcol. Struguri ii procur de la producatori mici cu suprafete pana in 2 ha. Ii arvunesc din primavara, si imi aleg 5-6 randuri. Vinu il pastrez in pivnita la o temperatura de 16 grade.

#11
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu e rau vinul facut acasa, poate fi chiar bun. Dar nu exista. Am avut o discutie cu un somelier pe tema asta si mi-a spus ca a baut vinuri facute acasa foarte bune, doar ca nu poate discuta despre un vin care nu exista. El discuta despre etichete, unde se stie ca vinul din anul cutare, soiul cutare are anume caracteristici. Ce faci acasa nu poate fi catalogat in acest fel. Tot el m-a asigurat ca sunt foarte multi producatori de vin autohtoni care fac treaba foarte buna si cantitatile de metabisulfit sunt insignifiante, gen 0.001%, treaba reglementata prin lege de altfel.

Dupa schimbarea regimului de trista amintire vinurile dulci au fost din ce in ce mai prost vazute, asociate cu o calitate slaba. Desi sunt cazuri cand e asa, zaharul este adaugat pentru a masca neajunsurile vinului, nu e corect sa gandim urat despre vinurile dulci. Acestea au scopul lor intr-adevar (desertul) dar pot fi o adevarata desfatare.

La fel, nu cred ca e bine sa cadem in snobism si sa spunem ca singurul vin adevarat e vinul rosu, nu cel alb. Vinul alb are numeroase virtuti, asociat cu mancarea potrivita poate fi genial. Sa nu imi spuneti ca nu va pica bine un vin alb bine racit vara cand e foarte cald.

Eu in ultima vreme mi-am facut de lucru cu vinurile Alira, grand vin cuvee, cabernet sauvignon, feteasca neagra. Mi se pare un producator corect, vinurile au un parfum foarte imbietor.

#12
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 Bylly00, on 20 februarie 2018 - 11:42, said:

Nu e rau vinul facut acasa, poate fi chiar bun. Dar nu exista. Am avut o discutie cu un somelier pe tema asta si mi-a spus ca a baut vinuri facute acasa foarte bune, doar ca nu poate discuta despre un vin care nu exista. El discuta despre etichete, unde se stie ca vinul din anul cutare, soiul cutare are anume caracteristici. Ce faci acasa nu poate fi catalogat in acest fel. Tot el m-a asigurat ca sunt foarte multi producatori de vin autohtoni care fac treaba foarte buna si cantitatile de metabisulfit sunt insignifiante, gen 0.001%, treaba reglementata prin lege de altfel.
Adică, somelierul bea vinuri făcute acasă și după aia afirmă că nu există? Posted Image Sau la acel somelier nu funcționează logica?
Faptul că vinul nu are o etichetă nu înseamnă că nu există, ci nu vrea să-l bage în seamă. Și un somelier adevărat nu așteaptă să vadă pe etichetă din ce soi/-uri este vinul respectiv, ci le descoperă el.

 Bylly00, on 20 februarie 2018 - 11:42, said:

Eu in ultima vreme mi-am facut de lucru cu vinurile Alira, grand vin cuvee, cabernet sauvignon, feteasca neagra.
Să spunem că acel vin este făcut doar în 2011.

 Bylly00, on 20 februarie 2018 - 11:42, said:

Mi se pare un producator corect, vinurile au un parfum foarte imbietor.
Apropo, unde este crama lor? Posted Image

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 giuliani, on 20 februarie 2018 - 09:51, said:


PS: o faza tare am patit-o in Italia, cand la un restaurant ne-a intrebat ospatarul ce dorim sa servim si am intrebat de un vin dulce pt fete. S-a uitat asa de mirat la mine, si m-a certat de-a dreptul spunandu-mi ca ala e desert si nu mi-ar putea da niciodata asa ceva inainte de momentul ala al mesei. Deci, sa invatam de la experti, nu? Posted Image

Da,sa invatam de la experti.
Da' la mine "expertul" numero uno sunt eu,adica eu stiu ce doresc,ce-mi cade bine si ce-mi pot permite,asa ca eu cer in consecinta.Eu beau vin dupa pofta,nu dupa manual,obiceiuri sau regulamente.
Restul sunt povesti si snobisme.

ps.
Degeaba se recomanda vinul x daca mie de la acel vin imi vine rau.Asa ca voi bea vinul x-1.

Vinuri bune sa avem,ca mai departe stim noi cum sa le bem si sa ne cada bine.

Posted Image    Posted Image

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
in acest domeniu sunt cei mai mari ignoranți:
-oenologii adoră etichetele - că de acolo le ies banii/excursiile/invitațiile
-producătorii mari care-și laudă marfa, că tre să iasă profit din orice
-producătorii mici și minusculi care servesc ce au și nu-i interesează nimic altceva

NU EXISTĂ cale de-mpăcare intre ei!!!

cât despre notele acordate..., unde-i domne zicala „de gustibus...”?
oricum când aud de vinuri ținute in baricuri (NU butoaie) mă pufnește ditai râsul

#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Vrei sa spui ca nu au crama sau la ce te referi? Am enumerat cateva vinuri, in afara de cupaj, pentru ca au si separat soiuri cabernet sauvignon, feteasca neagra, nu ma refeream numai la cupaj. Somelier-ul a spus ca nu exista in sensul ca anul asta este, iar la anul e otet si daca faci altul nu e nici o garantie ca va iesi la fel. Ceea ce este destul de adevarat si tatal meu face vin acasa si uneori iese ok, as indrazni sa spun la nivelul unui vin care in comert este 30-40 de lei sticla.

Oricum, mi-a placut degustarea si prezentarea somelierului, e ceva ce as repeta. Cel mai mult am apreciat ca incerca sa ne indemne sa lasam snobismul la o parte, ca nu despre asta e vinul si consumul de vin.

#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 adisz, on 20 februarie 2018 - 12:31, said:


Da,sa invatam de la experti.
Da' la mine "expertul" numero uno sunt eu,adica eu stiu ce doresc,ce-mi cade bine si ce-mi pot permite,asa ca eu cer in consecinta.Eu beau vin dupa pofta,nu dupa manual,obiceiuri sau regulamente.
Restul sunt povesti si snobisme.

ps.
Degeaba se recomanda vinul x daca mie de la acel vin imi vine rau.Asa ca voi bea vinul x-1.

Vinuri bune sa avem,ca mai departe stim noi cum sa le bem si sa ne cada bine.

Posted Image Posted Image


Evident ca fiecare isi alege in functie de preferinte si buget. Eu nu consum vin mult, nu consum vin scump(m-am mirat sa vad ca se discuta aici de un vin care costa vreo 80 de euro butelia) si nu ma consider deloc un expert. Cumpar vin de pe la supermarketuri sau magazine unde se vand bauturi si platesc intre 3€ (vin pentru gatit) si 20€ (am dat cel mai mult vreo 22 pe un Barolo).
Deci nu vreau sa par snob, din contra, doar am observat ca vinul sec merge mult mai bine la mancare. O friptura de vita fara un vin rosu este parca incompleta, iar niste paste cu creveti merg excelent cu un vin alb.
De-asta eu consider ca obiceiurile si regulamentele sunt bune de urmat pentru un novice ca mine.


PS: Ar fi interesant de precizat si cam ce pret platiti pe o sticla de vin si cam in ce categorie de pret se incadreaza un vin decent/bun pt voi!

#17
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 28.11.2017

 Otineu, on 20 februarie 2018 - 12:05, said:

Adică, somelierul bea vinuri făcute acasă și după aia afirmă că nu există? Posted Image Sau la acel somelier nu funcționează logica?
Faptul că vinul nu are o etichetă nu înseamnă că nu există, ci nu vrea să-l bage în seamă. Și un somelier adevărat nu așteaptă să vadă pe etichetă din ce soi/-uri este vinul respectiv, ci le descoperă el.


Pentru sommelier acel vin nu exista. Dpdv comercial, acel vin nu exista. Adica vinul are o existenta efemera, ceea ce dpdv comercial este echivalent cu inexistenta, in cazul unui vin. Acel vin nu are o istorie sa stie cum evolueaza in timp, nu stie cum imbatraneste,  anii de milesime, etc. Deci dpdv comercial, pentru un sommelier acel vin nu exista, nu-l poate recomanda decat maxim in timpul unei mese, dupa ce-l gusta, dar nu-l poate recomanda pentru cumparare pentru pastrare, etc.

 giuliani, on 20 februarie 2018 - 13:52, said:

PS: Ar fi interesant de precizat si cam ce pret platiti pe o sticla de vin si cam in ce categorie de pret se incadreaza un vin decent/bun pt voi!

In Romania raportul calitate/pret, la vinuri, este ingrozitor de prost.  Vinurile sunt prea scumpe pentru calitatea propusa.  Acum cativa ani am vazut aceleasi vinuri de Recas vandute intre 15 si 20€ la crama, si 10-12€ pe un site online nemtesc.  Presupun, deci, ca romanii au putere de cumparare mai ridicata si sunt dispusi sa plateasca mai scump decat nemtii.  Sau o fi vreun snobism?!

In Romania sunt multe vinuri bune, dar piata vinurilor este tare ciudata.

#18
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015

 adisz, on 20 februarie 2018 - 12:31, said:


Da,sa invatam de la experti.
Da' la mine "expertul" numero uno sunt eu,adica eu stiu ce doresc,ce-mi cade bine si ce-mi pot permite,asa ca eu cer in consecinta.Eu beau vin dupa pofta,nu dupa manual,obiceiuri sau regulamente.
Ai studii în domeniu ca să pretinzi că ești expert? Sau ești un simplu consumator? Ca să știm cum stau lucrurile în realitate.
Nu a spus nimeni că vinul se bea după manual, obiceiuri sau regulamente. Astea sunt doar în mintea ta.

 adisz, on 20 februarie 2018 - 12:31, said:

Restul sunt povesti si snobisme.
Cât timp nu stăpânești domeniul e un fel de a spune că strugurii inaccesibili sunt acri.

 adisz, on 20 februarie 2018 - 12:31, said:

Degeaba se recomanda vinul x daca mie de la acel vin imi vine rau.Asa ca voi bea vinul x-1.
Adică, cine ți-a recomandat un vin din cauza căruia ți-a fost rău?

 gushpi, on 20 februarie 2018 - 13:20, said:

in acest domeniu sunt cei mai mari ignoranți:
-oenologii adoră etichetele - că de acolo le ies banii/excursiile/invitațiile
Tu știi cu ce se ocupă un oenolog sau vorbești ca să te afli-n treabă? Of, Doamne, ce enormități mai scoateți...

 gushpi, on 20 februarie 2018 - 13:20, said:

-producătorii mari care-și laudă marfa, că tre să iasă profit din orice
Adică, după logica ta ce-ar trebui să facă producători să cheltuiască cu via și cu vinul și să nu le iasă deloc profit, nu-i așa? Pe logica asta, ar însemna că toți producătorii din orice domeniu sunt de condamnat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate