Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tineri de ...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003
La noi macar nu prea are lumea pistoale cu munitie adevarata ca in alte parti :)

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 christinne69, on 20 februarie 2018 - 01:48, said:

L-am lovit cu pumnul in fata si am continuat sa il lovesc pana cand a fugit. Atitudinea face totul.
Duci discutia in derizoriu...
Puteai da peste unul care te batea pana lesinai, daca nu mai rau.

Cand aveam 13 ani, m-am mutat de la tara la oras. Iepoca de aur, pe la sfarsit. Scoala de cartier, cu tot soiul de elevi. Unii dintre ei smecherasi. In mai fiecare clasa cate o gashca. Mi se pareau cool, mai ales mie, venit din rural. Voiam sa fiu ca ei. Cum sa ma impun? Invatam bine, dara asta era mai degraba un dezavantaj, Am inceput sa hartuiesc unii colegi de care nu-mi placea, si care nu faceau parte din gaska respectiva. Epitete, arogante, imbranceli. Ma apucasem de judo (facea si unul din gashca respectiva). Am inceput apoi cu agresiuni fizice. In forma continuata. Voiam sa cresc in ochii celor din gashca si, mai speram eu, in cei ai fetelor :lol: Eram inalt, bine facut. Nefericitii intrati in vizorul meu mancau bataie zilnic. Din ce in ce mai grav. Pe unii ii bateam aproape in fiecare zi, dar rau, pana la sange. Motive gaseam: de ce rade in nu stiu ce fel, de ce nu se trage din calea mea, de ce e de religie neoprotestanta, de ce are sapca, de ce nu are sapca etc. Dupa scoala stateam cu gashca in curtea scolii, bateam mingea, fumam cu ei etc
Noroc ca am terminat gimnaziu, am intrat la cel mai bun liceu din judet si a trebuit sa ma linistesc si sa pun osul la invatat. Cei din gashca au ajuns cam neica nimeni. Unul dintre ei a facut si puscarie (tentativa de omor, parca). Culmea, era mai putin violent decat eram eu (bine, era mic si slabut, genul ala care sta pe margine si intarata).

Ma gandesc acum, ce imi provoca acel tip de comportament?
Voiam sa intru in gashca smecherilor, plus ce zicea Steaua2006, mai sus: respectivii nu erau ca mine, trebuia sa demonstrez ca eu sunt the best.
Ceva obisnuit la 13-14-15 ani.
Probleme de self-esteem...

Nu doar cel agresat, dar si agresorul este victima.

#21
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Tywin, on 20 februarie 2018 - 02:02, said:

Tu vorbesti de agresiune simpla si fizica.
Bullyingul nu e asa. Uita-te la filmuletul postat de Djl. Si-au batut joc de fata respectiva, o luau tot timpul peste picior, o jigneau verbal, au facut o pagina de Facebook falsa cu datele ei.
Ce ai fi vrut sa faca?Ea saraca, aia mai instariti si agresivi, coalizati impotriva ei. Scria victima pe ea de cum a intrat in colectivul ala (infect).  
Nu e fals ce zice ea dar asta era valabil mai demult, cand si presiunile de genul asta erau mai simple.

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 grrrrr, on 20 februarie 2018 - 10:17, said:

era valabil mai demult, cand si presiunile de genul asta erau mai simple.
Corect, in ziua de azi treburile astea au devenit mult mai complexe.
Aici in Fi, cadrele didactice fac cursuri pt identificarea si combaterea bullying-ului....

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
karhule da bateai numa orfani?

#24
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Faceti un exercitiu de imaginatie: luptati cu "turma" cand e impotriva voastra, avand psihicul fragil al unui adolescent, nu cel de acum.
In trecut era mai lejer?! Voi ati fost in pozitia de victima, la fundul ierarhiei?  :lol:
Pentru mine a fost ok la scoala, am avut putine conflicte. Colegul, a carui stima de sine am distrus-o sistematic in 10 ani, e de alta parere.

#25
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Karhu, on 20 februarie 2018 - 10:06, said:

Duci discutia in derizoriu...
Puteai da peste unul care te batea pana lesinai, daca nu mai rau.

Cand aveam 13 ani, m-am mutat de la tara la oras. Iepoca de aur, pe la sfarsit. Scoala de cartier, cu tot soiul de elevi. Unii dintre ei smecherasi. In mai fiecare clasa cate o gashca. Mi se pareau cool, mai ales mie, venit din rural. Voiam sa fiu ca ei. Cum sa ma impun? Invatam bine, dara asta era mai degraba un dezavantaj, Am inceput sa hartuiesc unii colegi de care nu-mi placea, si care nu faceau parte din gaska respectiva. Epitete, arogante, imbranceli. Ma apucasem de judo (facea si unul din gashca respectiva). Am inceput apoi cu agresiuni fizice. In forma continuata. Voiam sa cresc in ochii celor din gashca si, mai speram eu, in cei ai fetelor Posted Image Eram inalt, bine facut. Nefericitii intrati in vizorul meu mancau bataie zilnic. Din ce in ce mai grav. Pe unii ii bateam aproape in fiecare zi, dar rau, pana la sange. Motive gaseam: de ce rade in nu stiu ce fel, de ce nu se trage din calea mea, de ce e de religie neoprotestanta, de ce are sapca, de ce nu are sapca etc. Dupa scoala stateam cu gashca in curtea scolii, bateam mingea, fumam cu ei etc
Noroc ca am terminat gimnaziu, am intrat la cel mai bun liceu din judet si a trebuit sa ma linistesc si sa pun osul la invatat. Cei din gashca au ajuns cam neica nimeni. Unul dintre ei a facut si puscarie (tentativa de omor, parca). Culmea, era mai putin violent decat eram eu (bine, era mic si slabut, genul ala care sta pe margine si intarata).

Ma gandesc acum, ce imi provoca acel tip de comportament?
Voiam sa intru in gashca smecherilor, plus ce zicea Steaua2006, mai sus: respectivii nu erau ca mine, trebuia sa demonstrez ca eu sunt the best.
Ceva obisnuit la 13-14-15 ani.
Probleme de self-esteem...

Nu doar cel agresat, dar si agresorul este victima.

si acum ce parere ai?

PS. eu in liceu eram cel bazat:)))..eu aveam "prieteni" ca tine, care veneau cand le spuneam..ma simteam ca in filme:))..dar nu prea aveam conflicte, gimnaziul si liceul le-am facut la o scoala buna..nu de cartier..acolo intr-adevar..era o jungla...

Edited by jimi91, 20 February 2018 - 11:31.


#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 ceanu1980, on 20 februarie 2018 - 10:32, said:

karhule da bateai numa orfani?
Eh, m-a prins mama unuia odata si mi-a lipit o palma, nah. Ceilalti parinti probabil gandeau, referitor la copii lor, ca-i timpul sa se descurce singuri, sa devina barbati.

 jimi91, on 20 februarie 2018 - 11:22, said:

si acum ce parere ai?
Reiese din ce am scris...

#27
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Karhu, on 20 februarie 2018 - 11:30, said:

Eh, m-a prins mama unuia odata si mi-a lipit o palma, nah. Ceilalti parinti probabil gandeau, referitor la copii lor, ca-i timpul sa se descurce singuri, sa devina barbati.


Reiese din ce am scris...


pai nu prea reiese..pari mandru de ce ai facut:)..dar, cumva inchei ca fiind o victima a anturajului:)

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 jimi91, on 20 februarie 2018 - 11:34, said:

pai nu prea reiese..
Ba reiese:

Quote

Probleme de self-esteem...
Nu doar cel agresat, dar si agresorul este victima.


#29
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Karhu, on 20 februarie 2018 - 11:36, said:

Ba reiese:
[/i]

Reiese ca te victimizezi... nu ca regreti

#30
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Bai nene, voi nu ati fost la scoala? Dintr-o data ce sa vezi? Bullying.... A fost mereu doar ca nu aveau copii telefoane.
In clasa a sasea m-am mutat de la o scoala la alta, din centru in 13 septembrie. In clasa noua erau doi care faceau legea Seby ( cu y da?) si Stefan. Zilnic erau mistouri si nu numai si treceau toti prin gura si mana lor. Bani, sanvisuri, sucuri, tot ce aveai era confiscat, mistouri cat cuprinde, bataie etc. Intr-o pauza prin al doilea trimestru nu am mai rezistat si l-am pocnit eu primul pe Seby. Baiatul a dat cu capul de tabla si a cazut jos. In clipa aia nu stiu ce mi-a venit dar i-am dat pantalonii si chilotii jos si l-am lasat in curu' gol acolo jos. Dupa aia a fost scandal prin scoala cu parinti sedinte nota la purtare etc dar pana la sfarsitul anului scolar Seby al meu nu a mai scos nici pas, radea toata scoala de el. La sfarsitul anului s-a mutat la alta scoala.
Dupa aia mi-am dat seama ca cel mai bine e sa fii in grupul alfa.
Si apropos... Nu numai la scoala e fenomenul asta, la sporturile de echipa e si mai rau.

#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Seteh, on 20 februarie 2018 - 11:54, said:

Bai nene, voi nu ati fost la scoala? Dintr-o data ce sa vezi? Bullying.... A fost mereu doar ca nu aveau copii telefoane.
In clasa a sasea m-am mutat de la o scoala la alta, din centru in 13 septembrie. In clasa noua erau doi care faceau legea Seby ( cu y da?) si Stefan. Zilnic erau mistouri si nu numai si treceau toti prin gura si mana lor. Bani, sanvisuri, sucuri, tot ce aveai era confiscat, mistouri cat cuprinde, bataie etc. Intr-o pauza prin al doilea trimestru nu am mai rezistat si l-am pocnit eu primul pe Seby. Baiatul a dat cu capul de tabla si a cazut jos. In clipa aia nu stiu ce mi-a venit dar i-am dat pantalonii si chilotii jos si l-am lasat in curu' gol acolo jos. Dupa aia a fost scandal prin scoala cu parinti sedinte nota la purtare etc dar pana la sfarsitul anului scolar Seby al meu nu a mai scos nici pas, radea toata scoala de el. La sfarsitul anului s-a mutat la alta scoala.
Dupa aia mi-am dat seama ca cel mai bine e sa fii in grupul alfa.
Si apropos... Nu numai la scoala e fenomenul asta, la sporturile de echipa e si mai rau.

 Seteh, on 20 februarie 2018 - 11:54, said:

Bai nene, voi nu ati fost la scoala? Dintr-o data ce sa vezi? Bullying.... A fost mereu doar ca nu aveau copii telefoane.
In clasa a sasea m-am mutat de la o scoala la alta, din centru in 13 septembrie. In clasa noua erau doi care faceau legea Seby ( cu y da?) si Stefan. Zilnic erau mistouri si nu numai si treceau toti prin gura si mana lor. Bani, sanvisuri, sucuri, tot ce aveai era confiscat, mistouri cat cuprinde, bataie etc. Intr-o pauza prin al doilea trimestru nu am mai rezistat si l-am pocnit eu primul pe Seby. Baiatul a dat cu capul de tabla si a cazut jos. In clipa aia nu stiu ce mi-a venit dar i-am dat pantalonii si chilotii jos si l-am lasat in curu' gol acolo jos. Dupa aia a fost scandal prin scoala cu parinti sedinte nota la purtare etc dar pana la sfarsitul anului scolar Seby al meu nu a mai scos nici pas, radea toata scoala de el. La sfarsitul anului s-a mutat la alta scoala.
Dupa aia mi-am dat seama ca cel mai bine e sa fii in grupul alfa.
Si apropos... Nu numai la scoala e fenomenul asta, la sporturile de echipa e si mai rau.

Posted Image)))..acum ai fi fost crucificat de media:))

PS. eu stiu pe cineva care efectiv nu stia pe ce planeta traieste..dar era peste:|..clasa a 9-a..nu credeam ca e, dar l-am vazut cu 2 fufe imbracate in rochite scurte si el le certa, batea:|..fetele nu schitau niciun cuvant..
Acum vinde cartofi in piata:)))

Edited by jimi91, 20 February 2018 - 12:05.


#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 jimi91, on 20 februarie 2018 - 11:41, said:


Reiese ca te victimizezi... nu ca regreti
Constat

#33
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 Tywin, on 20 februarie 2018 - 01:44, said:

Si sa stii ca si fetele pot fi bully, chiar impotriva unor baieti. Victimele nu pot da in ele doar pentru ca ii jignesc/insulta tot timpul.
Ce vorbesti?

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 Karhu, on 20 februarie 2018 - 10:26, said:

Corect, in ziua de azi treburile astea au devenit mult mai complexe.
Aici in Fi, cadrele didactice fac cursuri pt identificarea si combaterea bullying-ului....
Sunt curios cum combat cadrele didactice bullying-ul. In No se practica combaterea bullingului prin denuntare la BV. Poate nu ma crezi...dar din pacate e adevarat. Ce urmeaza cred ca cunosti deja. Chiar acum cateva zile s-a intamplat un caz despre un baiat de 12 ani care a fost marginalizat la scoala si lucrurile au escaladat in directia nefericita, adica profesorii in loc sa rezolve situatia, au pasat-o rapdi si lejer BV_ului. Vrei link, pe privat.

Si eu ca multi altii am trecut prin diferite perioade si faze ale copilariei si cred ca adolescenta a fost cea mai teribila sa zic asa. As putea spune ca m-am aflat de ambele parti...adica am si dat, am si luat. Dar niciodata cand mi-am luat-o nu am avut vre-o problema de ego. Stiam ca asa stau lucrurile si ca orice nu te omoara te face mai puternic. Nu am fost nici cel mai bun si nici cel mai rau la invatatura si nici la comportament.

Din pacate baietii din ziua de astazi sunt cu testosteron doar pe retelele de socializare dar in viata reala cred ca au mai mult estrogen in instalatie. Cand vezi un baiat pe FB ca isi pune urechiuse si nasuc de iepuras la profil si isi face poze in baie cu pantaloni mulati ma ia groaza..
Ca sa nu mai zic ca toti viseaza bani multi, munca putina si viata usoara. Doar ca uneori viata ti-o da rau de tot fara sa simti si nu iarta pe nimeni....

Edited by tehnics, 20 February 2018 - 13:32.


#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
dacă în clasele în care se întâmplă asemenea fenomene profesorii de la clasă + directorii ar primii salariul diminuat cu 50% fiți siguri că nu s-ar mai întâmpla nimic.așa dreptatea este a celui mai umflat în pene

#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 EMPP, on 20 februarie 2018 - 13:47, said:

dacă în clasele în care se întâmplă asemenea fenomene profesorii de la clasă + directorii ar primii salariul diminuat cu 50% fiți siguri că nu s-ar mai întâmpla nimic.așa dreptatea este a celui mai umflat în pene
Dimpotriva...ii va durea in fund mai mult de ce se intampla...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate