Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tineri de ...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttehnics, on 20 februarie 2018 - 13:26, said:

Sunt curios cum combat cadrele didactice bullying-ul. In No se practica combaterea bullingului prin denuntare la BV.
Combat, poate e mult spus. Il identifica, apoi cheama parintii partilor implicate (copiilor) la scoala, se discuta, etc.
Am fost chemati si noi, cand cel mare al meu era in clasa a 3-a, sau asa ceva, l-a ''potcovit'' de cateva ori pe un coleg ce era agresiv cu cei din jurul lui (de fapt saracul era/ e cu tratament psihiatric si e institutionalizat la o casa de copii privata). Pe motivul asta, al meu a avut nota scazuta la comportament (asa se numeste aici ceea ce in Ro se numeste purtare).  Acum baiatul ala e cuminte, linistit, si prieten cu al meu (vine pe la noi, il cheama afara cu bicicletele, vara etc).

View Posttehnics, on 20 februarie 2018 - 13:26, said:

Ca sa nu mai zic ca toti viseaza bani multi, munca putina si viata usoara.
Nah, asta-i pe undeva normal, nici eu n-as vrea bani putini, munca multa si viata grea. Si pun pariu ca nici tu :)

#38
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,690
  • Înscris: 09.05.2008

View Postjimi91, on 20 februarie 2018 - 11:41, said:


Reiese ca te victimizezi... nu ca regreti
Ce sa regrete?

#39
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
total invers fata de ce a zis Karhu am procedat eu. O gramada de "gasthi" vroiau sa intru la ei, si au incercat in toate felurile sa ma convinga, si cu amenintari si cu momeli/mita etc. NU am suportat niciodata aia care agreseaza fara motiv alte persoane si nu odata am aparat colegi, chit ca dupa aia intram in vizorul altora. Dar nu pot spune ca am avut probleme, ba dimpotriva.

Toata treaba sta in ce fel de caracter ai si cat de neclintit esti cand iti propui ceva.

#40
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Fii-mea are aproape 12 ani, este clasa a V-a la o clasa intensiv engleza unde a intrat pe baza de examen.
Colega ei de banca dintr-a IV-a nu a intrat la clasa asta, astfel incat fii-mea a primit o colega noua de banca. Aceasta, la scurt timp a inceput sa o necajeasca pe a mea, sa o deranjeze in ore, in pauze.
A cerut dirigintei sa o mute cu alta fata, ceea ce s-a si intamplat.

Cu prima ocazie, fosta colega a inceput sa o imbranceasca pe fii-mea pe strada (mai sunt zile cand nu o putem lua de la scoala), a dat-o cu capul de spalier la ora de sport, ii arunca obiectele pe jos, stie ca fii-mea are o fobie la auzul scrasnitului/pocnitului degetelor, iar fetita aia vine si face mereu asta in preajma fii-mii, de fiecare data a mea sfarseste vomitand, o inchide in baie in pauze, etc.

Nu am facut inca nimic la nivel de scoala, diriga, pt ca am zis sa nu ii facem rau acelei fete, dar mai ales parintilor, pe care oarecum ii cunosc din cei 4 ani anteriori de scoala. Aceste fapte s-au petrecut in primul semestru de scoala, acum dupa vacanta se pare ca lucrurile sunt stationare, in sensul ca fetita agresiva sta potolita, sa vedem pana cand.

#41
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
-Alimentatie prost conceputa pentru adolescenti. Pui injectati cu hormoni, prea multe dulciuri, ciuguleala intre mese, e destul sa se comporte ca si cum ar avea ADHD.
Nu au si asa prea multi hormoni din cauza varstei, le mai baga si industria alimentara ceva in plus.
-Selectie inexistenta a elevilor, lipsa de ierarhie din societate exista si in licee. prosti cu destepti, bolnavi cu sanatosi, studiosi cu sportivi, totul la gramada, in aceeasi scoala/clasa.

#42
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostTywin, on 20 februarie 2018 - 02:02, said:

Tu vorbesti de agresiune simpla si fizica.
Bullyingul nu e asa. Uita-te la filmuletul postat de Djl. Si-au batut joc de fata respectiva, o luau tot timpul peste picior, o jigneau verbal, au facut o pagina de Facebook falsa cu datele ei.
Ce ai fi vrut sa faca?Ea saraca, aia mai instariti si agresivi, coalizati impotriva ei. Scria victima pe ea de cum a intrat in colectivul ala (infect).  



Din pacate asta e atitudinea tipica a celor care ar trebui sa intervina. Victimele sunt fraieri, atunci sa fie fraieri, asta e.
Trebuia sa o doara la sireturi! daca nu-i baga in seama, sau si mai bine sa faca ea insasi haz, in trei zile se plictiseau!

#43
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Eu zic sa pui niste pachete de muschi pe tine si sa incepi la dat pumni in stanga si-n dreapta.

Edited by YourFan, 20 February 2018 - 18:01.


#44
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKarhu, on 20 februarie 2018 - 14:02, said:

Nah, asta-i pe undeva normal, nici eu n-as vrea bani putini, munca multa si viata grea. Si pun pariu ca nici tu Posted Image
As pune pariu dar s-ar putea sa-l pierzi. Am lucrat la viata mea cat poate altii nu au ani impliniti si crede-ma ca atata timp cat voi face ce imi place, o voi face cu placere chiar si daca as castiga la loto. Nu spun ca nu mi-ar place o viata poate mai linistita, mai lipsita de griji, dar legat de munca, sunt genul de om care nu pot sta locului.

View Post-Diana-, on 20 februarie 2018 - 15:26, said:

Fii-mea are aproape 12 ani, este clasa a V-a la o clasa intensiv engleza unde a intrat pe baza de examen.
...........
Scuza-ma Diana, dar aici gresesti - parerea mea. Sa nu facem rau unei fete, dar sa acceptam raul acelei fete....cum suna asta ?
Pai eu daca eram la prima sedinta cu parintii discutam direct si fata in fata cu diriginta si cu parintele acelei fete de fata cu toata clasa si o puneam pe respectiva fetita la punct exact prin aratarea cu degetul direct catre parinti....
Crede-ma ca eu sunt genul de om care nu tolerez astfel de lucruri. Clar de fetita aia nu ma atingeam si nu ii spuneam nimic...dar cu parinti clar trebuie sa iei atitudine, ca de la adult la adult de fata cu toata lumea, ca sa nu aiba tupeu de ironi ...

Edited by tehnics, 20 February 2018 - 18:26.


#45
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

View Post-Diana-, on 20 februarie 2018 - 15:26, said:

Fii-mea are aproape 12 ani, este clasa a V-a la o clasa intensiv engleza unde a intrat pe baza de examen.
Colega ei de banca dintr-a IV-a nu a intrat la clasa asta, astfel incat fii-mea a primit o colega noua de banca. Aceasta, la scurt timp a inceput sa o necajeasca pe a mea, sa o deranjeze in ore, in pauze.
A cerut dirigintei sa o mute cu alta fata, ceea ce s-a si intamplat.

Cu prima ocazie, fosta colega a inceput sa o imbranceasca pe fii-mea pe strada (mai sunt zile cand nu o putem lua de la scoala), a dat-o cu capul de spalier la ora de sport, ii arunca obiectele pe jos, stie ca fii-mea are o fobie la auzul scrasnitului/pocnitului degetelor, iar fetita aia vine si face mereu asta in preajma fii-mii, de fiecare data a mea sfarseste vomitand, o inchide in baie in pauze, etc.

Nu am facut inca nimic la nivel de scoala, diriga, pt ca am zis sa nu ii facem rau acelei fete, dar mai ales parintilor, pe care oarecum ii cunosc din cei 4 ani anteriori de scoala. Aceste fapte s-au petrecut in primul semestru de scoala, acum dupa vacanta se pare ca lucrurile sunt stationare, in sensul ca fetita agresiva sta potolita, sa vedem pana cand.
Stiu ca o sa am parte de injuraturi dar cred ca e momentul sa incepi sa o inveti cum sa se descurce in jungla asta care se numeste cica societate civilizata... daca individa nu se potoleste ar fi bine sa o prinda fata ta intr-un loc fara martori si cu o mana in gatul ei sa ii sopteasca gingas la ureche ca daca o mai deranjeaza cu o privire doar, o sa manance cu paiul vre-o cateva saptamani. De asemenea i-ar prinde bine un curs de autoaparare... Asta e, traim intr-o lume ,,civilizata" Posted Image

Edited by baribalu, 20 February 2018 - 21:10.


#46
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Post-Diana-, on 20 februarie 2018 - 15:26, said:

Fii-mea are aproape 12 ani, este clasa a V-a la o clasa intensiv engleza unde a intrat pe baza de examen.
Stiu ca nu-i treaba mea, dar nu ti se pare ca e cam mult pentru un copil? Mai stiam pe cineva care era la intensiv germana.... Lasati copiii sa se bucure de copilarie!

Edited by sSorsy, 20 February 2018 - 21:28.


#47
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View PostsSorsy, on 20 februarie 2018 - 21:26, said:

Stiu ca nu-i treaba mea, dar nu ti se pare ca e cam mult pentru un copil? Mai stiam pe cineva care era la intensiv germana.... Lasati copiii sa se bucure de copilarie!
Corect. Eu nu le-am avut cu limbile straine, nici cu matematica ( desi sunt inginer si acum fac adunari si scaderi pe calculator dar le fac bine si nu pica nimic dupa calculele mele ) si nici cu altele. In schimb parintii mei m-au dat la clubul elevilor unde se invata ceva practic si de acolo am invatat mult mai multe decat as fi invatat intr-o scoala. Plus ca m-au dat acolo unde mi-a placut mie. Engleza o invata si fara cursuri. Si da, lasati copii sa isi traiasca copilaria ca daca le va place ceva, o vor face cu placere...decat sa fie obligati de parinti sa invete pentru note, sa fie aia cei mai buni si chestii de genul asta. Nu inteleg de ce e o concurenta de note si calificative ? Da, admit ca trebuie sa fie o concurenta intre elevi, dar nu fortat de parinti.
O chestie care si mama a avut-o mereu si ma dispera: La fiecare lucrare de control, indiferent de nota, ma intreba: Si Livia ce nota a luat ? ( Livia fiind emintenta clasei ).  Ma omora comparatia asta cu Livia.
Si uite asa dupa ani, eu am ajuns mai "smecher" ca Livia aia eminenta. Din ce stiam ultima data din facultate ( ca am facut facultatea amandoi in GL dar facultati diferite ) o apucase pe cai mai neortodoxe...un fel de cuvasareala ca sa spun asa.

View Postbaribalu, on 20 februarie 2018 - 21:10, said:

Stiu ca o sa am parte de injuraturi dar cred ca e momentul sa incepi sa o inveti cum sa se descurce in jungla asta care se numeste cica societate civilizata... daca individa nu se potoleste ar fi bine sa o prinda fata ta intr-un loc fara martori si cu o mana in gatul ei sa ii sopteasca gingas la ureche ca daca o mai deranjeaza cu o privire doar, o sa manance cu paiul vre-o cateva saptamani. De asemenea i-ar prinde bine un curs de autoaparare... Asta e, traim intr-o lume ,,civilizata" Posted Image
Aici oarecum iti dau dreptate...in sensul ca copii sa isi rezolve problemele lor, parinti pe ale lor. Adica daca copilul tau are probleme, te duci si discuti cu parintele copilului si urmaresti situatia nu stai pasibil si astepti.

Edited by tehnics, 20 February 2018 - 23:56.


#48
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postbaribalu, on 20 februarie 2018 - 21:10, said:

Stiu ca o sa am parte de injuraturi dar cred ca e momentul sa incepi sa o inveti cum sa se descurce in jungla asta care se numeste cica societate civilizata... daca individa nu se potoleste ar fi bine sa o prinda fata ta intr-un loc fara martori si cu o mana in gatul ei sa ii sopteasca gingas la ureche ca daca o mai deranjeaza cu o privire doar, o sa manance cu paiul vre-o cateva saptamani. De asemenea i-ar prinde bine un curs de autoaparare... Asta e, traim intr-o lume ,,civilizata" Posted Image

Posted Image
Fii-mea este o slabanoaga de 29 kg, iar colega ei are cel putin 60 kg, imi dau seama pt ca eu am 55 kg si hainele mele ii sunt clar mici fetei aleia. Este o diferenta enorma intre copiii de 12 ani, ca fizic si ca temperament si ca ce mai vrei tu..
Asta a mea nu prea are cum sa fie batausa, nu are cu cine sa semene, in plus nu o ajuta fizicul de balerina...

View PostsSorsy, on 20 februarie 2018 - 21:26, said:

Stiu ca nu-i treaba mea, dar nu ti se pare ca e cam mult pentru un copil? Mai stiam pe cineva care era la intensiv germana.... Lasati copiii sa se bucure de copilarie!

Nu. A fost dorinta ei sa intre in singura clasa de acest gen din scoala, unde-s cei mai buni copii din anul acela scolar si ma bucur ca a intrat, pentru ca a fost primul ei examen pe bune si l-a luat.
Daca nu il lua, era dezamagita, asa are un imbold pentru a studia mai departe.

Iar ca fapt divers, nu face nimic suplimentar acasa, nici meditatii, nici nimic, afara de teme si lectiile de zi cu zi. Dar o duce capul, atat...
Si noi invatam la 12 ani, sa fim seriosi, ba chiar mai mult decat copiii astia ai nostri.

#49
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004

Quote

La fiecare lucrare de control, indiferent de nota, ma intreba: Si Livia ce nota a luat ? ( Livia fiind emintenta clasei )

mark this lol...

#50
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eh, in vremurile astea nu mai intrebam cine/ ce nota a luat, avem catalog electronic si primim notele propriului plod, bonus notele celorlalti.

#51
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006

View Post-Diana-, on 21 februarie 2018 - 13:50, said:

Posted Image
Fii-mea este o slabanoaga de 29 kg, iar colega ei are cel putin 60 kg, imi dau seama pt ca eu am 55 kg si hainele mele ii sunt clar mici fetei aleia. Este o diferenta enorma intre copiii de 12 ani, ca fizic si ca temperament si ca ce mai vrei tu..
Asta a mea nu prea are cum sa fie batausa, nu are cu cine sa semene, in plus nu o ajuta fizicul de balerina...
Tocmai ca e normala pentru varsta ei, ii trebuie putina tehnica si sa fie invatata cum si unde sa loveasca daca este agresata, plus ca daca colega are 60 kg, nu este prea agila.. Asa ca, ar putea sa isi folosesca picioarele fata ta, sa o tina pe aia la distanta... Daca are fizic de balerina ar trebui sa poata sa ii scape fara efort prea mare un picior in cap agresoarei...asta daca se va ajunge pana acolo...Din pacate pana la urma fiecare trebuie sa invatam sa ne aparam pielea singuri, asta pana sa ajunga parintii, profesorii, politia, etc....

Edited by baribalu, 21 February 2018 - 15:33.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostsSorsy, on 20 februarie 2018 - 21:26, said:

Stiu ca nu-i treaba mea, dar nu ti se pare ca e cam mult pentru un copil? Mai stiam pe cineva care era la intensiv germana.... Lasati copiii sa se bucure de copilarie!
In generala am invatat la o clasa engleza intensiv, din a V-a pana in clasa a VIII-a. Nu se face ceva deosebit. SI nici nu vor fi copiii obositi din cauza asta. Vreo 4-6 ore pe saptamana, in loc de 2, in care aprofundeaza mai serios limba respectiva si se intra sumar si in literatura/istorie. O sa le prinda bine copiilor pe mai tarziu.

#53
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Da, exact, faca 6 h engleza/sapt plus avantajul ca toti profii sunt titulari, in alta ordine de idei, cei mai buni din scoala.

Nu ii stric copilaria cum se spunea mai sus, ba dimpotriva, este un copil ca oricare altul, exceptand ca nu o tarasc pe la pian, dansuri, meditatii, etc samd.

La faza cu bataia, nu, fii-mea nu are cum sa bata pe cineva, e prea plapanda pt asta si nici nu incurajam violenta. Pana la autoaparare mai e cale lunga, a fost la karate dar nu s-a prins nimic de ea....
Nu consider oricum ca trebuie sa mearga la scoala si sa se incaiere.

#54
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

View Post-Diana-, on 21 februarie 2018 - 15:53, said:

Da, exact, faca 6 h engleza/sapt plus avantajul ca toti profii sunt titulari, in alta ordine de idei, cei mai buni din scoala.

Nu ii stric copilaria cum se spunea mai sus, ba dimpotriva, este un copil ca oricare altul, exceptand ca nu o tarasc pe la pian, dansuri, meditatii, etc samd.

La faza cu bataia, nu, fii-mea nu are cum sa bata pe cineva, e prea plapanda pt asta si nici nu incurajam violenta. Pana la autoaparare mai e cale lunga, a fost la karate dar nu s-a prins nimic de ea....
Nu consider oricum ca trebuie sa mearga la scoala si sa se incaiere.
Intrebare: Cu parintii acelei fete ai luat legatura ? Ei ce zic ? Care-i parerea lor ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate