Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Tineri de ...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,496
  • Înscris: 13.06.2004
Poate ar fi trebuit să denumesc altucmva subiectul, dar ținând cont de faptul că personajele acuzate sunt cum sunt, nu am stat să mă gândesc la alt titlu.
Colegi idioți, agresori există de mult timp. Chiar și N. Bălcescu? pomenea de unul de la Sf. Sava (ăla care era la mânăstirea ce se afla cam pe locul Universității București). Și azi se fac glume idioate pe seama înălțimii (ce să le ceri unor persoane care se comportă de parcă nu ar fi ieșit niciodată din casă). Dar în loc să ne deșteptăm, ne tâmpim și mai rău. Am făcut un liceu industrial. Eram în cea mai idioată clasă din liceu. Comportament de sălbateci printre unii colegi. Se mai făcea mișto de ăia care învățau mai bine, dar nu la modul în care să-i terorizezi. Înainte de liceu am fost la o școală destul de bună. Mi-a fost dat să aud o povestire (nu mi se povestea mie, dar eram undeva și am auzit-o) cum că un elev de acolo dorea să chiulească de la Matematică și/sau Română ca să se ducă să se joace fotbal cu colegii - colegii făceau mișto de el că e tocilar și stă să învețe în loc să iasă să joace fotbal. Lol, nici ăia de la mine din liceu nu erau așa, ba chiar tocilarii erau uneori căutați.

Aia cu chiulul mai e cum mai e, dar chestia de mai jos e ... nu știu cum să zic. Citisem pe undeva că acel liceu numit pompos colegiu ar fi prin Ferentexas (Ferentari adică), dar caut cu Goagăl și văd că e în Drumul Taberei. Deci nici vreun cartier nasol gen Ferentari sau Rahova, și nici vreo zonă de fițe gen Dorobanți - Primăverii. Un cartier considerat normal și liniștit.
Despre gunoaiele alea nici nu știu ce să zic. Obligate să vină îmbrăcate ponosit și să fie puse la curățat străzile. Umilință maximă pentru asemenea zdrențe. Dacă nu vin așa precum li s-a zis, amenzi serioase pentru părinți și dacă nu sunt plătite amenzile, exmatriculați!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/skexdB-dCSs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,822
  • Înscris: 01.11.2005
@djl, hai ca te ajut eu cu titlul: Tineri de portelan.
Restul e can-can.

#3
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Măi djl, ai uitat de vremurile în care ,,problemele" se rezolvau după ore după blocuri? Cand cei care aveau ceva de împărțit isi anuntau colegii care făceau cerc in jur. După ce unul din cei doi se satura de incasat ridica mâna si treabă se sfarsea. Nimeni nu sufla o vorba, nimeni nu filma ca nu aveai cu ce. Acasa daca veneai cu un ochi vânat maică-ta te oblojea și te sfătuia să nu mai faci așa ceva iar taică-tu te ambiționa să itî iei revanșa. Apoi te puneai pe vizionat filme cu bătaie la cinema și repetai scheme care îți ieșeau ca naiba. Cei mai motivați luau cu asalt clubul de judo, lupte greco-romane sau box în speranța că isi vor lua cândva revanșa. Culmea este că cei din familiile sărace dadeau cel mai bine.
Nimic nu s-a schimbat decat faptul că chestiile astea ajung mai repede publice insa a-ți bate joc de cineva cu situație materiala precara nu exista. Ba chiar era o mandrie sa aduci haine de acasă pentru colegii care nu aveau.
Imi aduc aminte că un coleg a ramas orfan de mamă și multă vreme mamele noastre il chemau la masă la pranz sau la cina, când am fost in tabără s-a făcut cheta să meargă si el.

Edited by TLGTLC, 20 February 2018 - 01:23.


#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
asa a fost mai mereu..problema e ca acum se filmeaza totul:|.. Chestia asta tine de educatia de acasa, dar si de profesori dezinteresati sa faca ordine printre ei..La liceele industriale, acolo e jungla:)

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Prin definiţie, bullying-ul este ceva ce se repetă sistematic în viaţa unui copil, iar consecinţele sunt severe, explica psihologii.

„Cele mai severe efecte pentru copilul-victimă ţin de apariţia tulburărilor din sfera anxios-depresivă, cel mai adesea aceşti copii ajung să intre într-un episod depresiv, în cazul celor mai vulnerabili, apare şi ideea de suicid, bullying-ul fiind unul dintre cei mai puternici factori de risc pentru apariţia suicidului la vârsta adolescentului.

O altă consecinţă este refuzul de a merge la şcoală şi atunci, cei din jur îşi dau seama că este ceva în neregulă. Nu trebuie neglijat nici copilul care agresează. Studiile arată că 25% dintre copiii care fac bullying evoluează către diagnostic cu tulburări de conduită la vârsta adolescenţei. Pe româneşte, ajung nişte mici delicvenţi, care funcţionează marginal la limita legii, care îşi transformă agresivitatea fizică şi verbală în strategie de comportament”, precizează psihologul.

#6
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

View PostTLGTLC, on 20 februarie 2018 - 01:22, said:

Măi djl, ai uitat de vremurile în care ,,problemele" se rezolvau după ore după blocuri? Cand cei care aveau ceva de împărțit isi anuntau colegii care făceau cerc in jur. După ce unul din cei doi se satura de incasat ridica mâna si treabă se sfarsea. Nimeni nu sufla o vorba, nimeni nu filma ca nu aveai cu ce. Acasa daca veneai cu un ochi vânat maică-ta te oblojea și te sfătuia să nu mai faci așa ceva iar taică-tu te ambiționa să itî iei revanșa.

Nu cred ca ala era bullying, era "in lupta dreapta sa ne luptam".
Desi poate include si elemente de confruntare fizica, bullyingul e in esenta un razboi psihic extrem de al dracu.
De vina cred ca sunt si profesorii care vad, stiu, dar nu se baga.

#7
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Se inventeaza cuvinte noi, fenomene sociale si se irosesc tone de hartie pentru orice rahat. Ce e ala bullying? Orice tanar care doreste sa devina barbat trebuie sa invete sa isi invinga teama si sa dea si el macar odata cu pumnul. Unde naiba mai e testosteronul?

Edited by christinne69, 20 February 2018 - 01:41.


#8
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

View Postchristinne69, on 20 februarie 2018 - 01:40, said:

Se inventeaza cuvinte noi, fenomene sociale si se irosesc tone de hartie pentru orice rahat. Ce e ala bullying? Orice tanar care doreste sa devina barbat trebuie sa invete sa isi invinga teama si sa dea si el macar odata cu pumnul. Unde naiba mai e testosteronul?

Poate fata din cazul prezentat de Djl nu vrea sa devina barbat.

Si sa stii ca si fetele pot fi bully, chiar impotriva unor baieti. Victimele nu pot da in ele doar pentru ca ii jignesc/insulta tot timpul.

#9
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostTywin, on 20 februarie 2018 - 01:44, said:

Poate fata din cazul prezentat de Djl nu vrea sa devina barbat.

Evident ca nu, dar daca ai atitudine de victima, esti perceput ca victima si esti victima.
Odata unul a incercat sa imi smulga poseta. Eu am 1.65 m, 56 kg. L-am lovit cu pumnul in fata si am continuat sa il lovesc pana cand a fugit. Atitudinea face totul. Puteam sa o patesc, e adevarat, dar daca nu faci nimic, o patesti oricum.

Quote

Victimele nu pot da in ele doar pentru ca ii jignesc/insulta tot timpul.

Sunt fraieri daca nu o fac. Sa fie tratati ca niste fraieri atunci.

Edited by christinne69, 20 February 2018 - 01:50.


#10
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

View Postchristinne69, on 20 februarie 2018 - 01:48, said:

Evident ca nu, dar daca ai atitudine de victima, esti perceput ca victima si esti victima.
Odata unul a incercat sa imi smulga poseta. Eu am 1.65 m, 56 kg. L-am lovit cu pumnul in fata si am continuat sa il lovesc pana cand a fugit. Atitudinea face totul. Puteam sa o patesc, e adevarat, dar daca nu faci nimic, o patesti oricum.

Tu vorbesti de agresiune simpla si fizica.
Bullyingul nu e asa. Uita-te la filmuletul postat de Djl. Si-au batut joc de fata respectiva, o luau tot timpul peste picior, o jigneau verbal, au facut o pagina de Facebook falsa cu datele ei.
Ce ai fi vrut sa faca?Ea saraca, aia mai instariti si agresivi, coalizati impotriva ei. Scria victima pe ea de cum a intrat in colectivul ala (infect).  

View Postchristinne69, on 20 februarie 2018 - 01:48, said:

Sunt fraieri daca nu o fac. Sa fie tratati ca niste fraieri atunci.

Din pacate asta e atitudinea tipica a celor care ar trebui sa intervina. Victimele sunt fraieri, atunci sa fie fraieri, asta e.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,285
  • Înscris: 13.01.2011

View Postchristinne69, on 20 februarie 2018 - 01:40, said:

Se inventeaza cuvinte noi, fenomene sociale si se irosesc tone de hartie pentru orice rahat. Ce e ala bullying? Orice tanar care doreste sa devina barbat trebuie sa invete sa isi invinga teama si sa dea si el macar odata cu pumnul. Unde naiba mai e testosteronul?

Putea sa zica Hărțuire, dar deh, mama ei de analfabetoromgleza.

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
https://observator.t...ada-213066.html

fete

#13
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
ce să te mai surprindă în țărișoara asta... devine, a devenit rutină...

#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu tinerii sunt de vina. In cazul asta nici fetele instarite nu-s de vina, neaparat.
Vinovati sunt parintii. Parintii care cresc niste beizadele, care pun la dispozitia copiilor orice fara conditionari, fara sa le asigure o educatie. Copiii aia nu fac decat sa copieze atitudinea parintilor.
Parintii de acum sunt cei care erau adolescenti la revolutie - au fost crescuti cu ideea ca avutia e mandrie si saracia demna de dispret, au crescut intr-o perioada de maxima salbaticie la romani (care va mai amintiti mineriadele, inflatia galopanta, Caritas si FNI..etc).
Culegem acum roadele "muncii" de atunci.

Si doar asa pentru "The show must go on" - imaginati-va cum vor fi peste 20 ani copiii fetelor hartuitoare de acum...

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aici vorbim de fenomenul de bullying. Vad ca unii vorbesc despre altceva si prea putini despre ce se intampla acolo.
Fata respectiva, perfect normala de altfel, nu mergea la beauty salon pentru ca nu isi permitea. Celelalte piti fandosite, ultragiate pe motiv ca nu era precum ele, au inceput cu mistouri dupa care au trecut la lucruri din ce in ce mai urate. Baietii, cocalari la randul lor, in loc sa ii ia apararea fetei au facut ce stie un cocalar mai bine.

Evident ca parintii piti-cocalarilor sunt de vina.

Lume multa, oameni putini.

Edited by MembruAnonim, 20 February 2018 - 08:09.


#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,917
  • Înscris: 18.12.2007

View PostMembruAnonim, on 20 februarie 2018 - 08:01, said:

Aici vorbim de fenomenul de bullying.

Considerand ca la noi e un lucru normal violenta in familie, aici incluzand-o pe cea verbala si psihica si bataia copiilor cred ca mai avem ceva pana sa constientizam ca exista fenomenul de hartuire/bullying, ca produce traume psihice.
Da, pe vremea noastra se rezolva in spatele blocului, cu pumnul, fiindca atunci hartuirea era doar fizica, diferenta intre clasele sociale era mica iar cei care erau in patura de sus nu se amestecau cu cei de jos ca sa fie genul asta de hartuire.

Acum mijlocaele de hartuire psihica sunt accesibile oricui iar diferentele de putere financiara/privilegii duc la comportament de genul asta in lipsa unei educatii elementare.
Si nu e un subiect de ras sau neglijat iar raspunsul cu aceeasi moneda nu face decat sa se raspandeasca si mai mult fenomenul.

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Puterea exemplului. Intr-o tara condusa de niste exemplare jenante ca daddy, gulguta, vasilisca, firuta, plumba, nikalai, alinuta & comp., adica niste inculti/inculte cu aere de lord/lady, ce-ati vrea?
Ca sa nu mai vobesc de sistemul de invatamant, in care insusirea cunostintelor e sinonima cu indobitocirea, baza punandu-se nu pe asimilarea de cunostinte  ci doar pe obtinerea unei note.
Asa incat sa nu va mirati de aparitia unor (nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar nu-mi vine alt cuvant) "specimene" la care primeaza etalarea puterii in detrimentul intelepciunii. Si, sa nu uitam, spiritul de haita, care la romani se manifesta diferit fata de cel al altor natii. Incearca sa jignesti/ repezi un tig.an roman sau de alta natie, in orice colt al lumii, te vei trezi inconjurat imediat de un stol intreg care te ataca in toate modurile posibile, in vreme ce atunci cand un roman pateste ceva in strainatate, toti romanii din preajma, uita subit romaneste, uita de unde provin, ba, daca pot mai dau si ei cu parul in "inculpat".

Edited by myshyk, 20 February 2018 - 09:25.


#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,143
  • Înscris: 15.05.2008
incetati sa comparati trecutul cu prezentul
se imparteau pumni picioare,dar se termina acolo,dadeai sau o luai se termina pt o vreme
cu parere de rau o spun ca tinereii din ziua de azi doar de frica asculta,dar una buna nu verbala

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate