Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Locuri de munca unde se lucreza mult

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Grefier de sedinta - ma refer la instante din orase mari . Munca epuizanta, zeci de sedinte, atentie sporita, raspundere mare . Singura categorie care nu iese la 50 de ani la pensie desi munca este istovitoare si raspundere foarte mare . Repet ! vorbesc despre instantele din orase mari : Bucuresti, Cluj, Timisoara, Iasi, Brasov .

#20
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
@romangx:

@gcom61:

Aha... pompier sau militar, dupa cati ani de scoala si de munca? Si astea din cate stiu se fac pana la o anumita varsta.

Eu caut pe acest forum niste idei sau sfaturi despre ce ocupatie se poate face cu calificare minima ( ceva curs de cateva saptamani ) sau fara calificare, ori doar cu permis auto B,C,E - asa incat sa castig un salariu decent, nu salarii de studenti, de 2-3 mii de lei, ca din astea am gasit si eu pe ejobs si chiar OLX, prin job-uri de soferi, contabili sau la call center in engleza.

View Postneagu_laurentiu, on 19 februarie 2018 - 15:15, said:

Cunosc, lucrez in domeniu si am vazut exemple.

Te angajeaza si fara facultate daca stii meserie. Experienta o capeti facand aplicatii, e un domeniu unde iti poti construi experienta acasa, cu doar un calculator, n-ai nevoie de utilaje industriale pt. asta! Chiar si cei cu facultate tot prin asta trec, extrascolar, daca vor sa fie angajabili, strict cursurile nu-ti pun in brate meseria.

Am facut tutoriale de pe diverse site-uri si prin aplicatii. E ... foarte frumos, si de ajutor. Toti spun: e simplu, apuca-te, este foarte usor, trebuie doar sa vrei. Dar de unde sa incepi si cu ce, nu iti spune nimeni.

#21
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
0 ani de scoala, faci niste cursuri penibile si gata.
Cine te-a mintit ca trebuie scoala speciala?

#22
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Sofer de transport marfa cu grad ridicat de risc? Nu stiu exact cat costa si cum se obtin atestatele (parca ADR le zice), insa am cunostinte care lucreaza si se "lauda" ca ar castiga aproape de 3000 de lei pe luna, in Ro.

View PostAlex90USA, on 19 februarie 2018 - 15:35, said:

Toti spun: e simplu, apuca-te, este foarte usor, trebuie doar sa vrei. Dar de unde sa incepi si cu ce, nu iti spune nimeni.

Nu-i chiar simplu.

#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postgcom61, on 19 februarie 2018 - 15:00, said:

In plus iesi la pensie la 45 anisori...

Daca nu arzi in vreun incendiu intre timp.

View Postromangx, on 19 februarie 2018 - 15:08, said:

Primesti casa gratis de la stat. Si tot felul de alte avantaje.

De unde esti asa sigur? Nu mai dezinforma!!

#24
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View Postromangx, on 19 februarie 2018 - 15:39, said:

0 ani de scoala, faci niste cursuri penibile si gata.
Cine te-a mintit ca trebuie scoala speciala?
Nimeni, ma gandeam si eu ca daca vrei sa devi militar trebuie sa faci o scoala... ceva, nu neaparat academie.

Ce cursuri? Imi poti da mai multe detalii? Chiar sunt interesat de ce spui.

View PostAnn0nyym0us, on 19 februarie 2018 - 15:39, said:

Sofer de transport marfa cu grad ridicat de risc? Nu stiu exact cat costa si cum se obtin atestatele (parca ADR le zice), insa am cunostinte care lucreaza si se "lauda" ca ar castiga aproape de 3000 de lei pe luna, in Ro.
Cam atata se castiga si ca sofer pe alte camioane, mai mult daca se fac ilegalitati, ceea ce eu nu as face.

View PostAnn0nyym0us, on 19 februarie 2018 - 15:39, said:

Nu-i chiar simplu.
Uite un om sincer. Posted Image

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAlex90USA, on 19 februarie 2018 - 15:35, said:


Eu caut pe acest forum niste idei sau sfaturi despre ce ocupatie se poate face cu calificare minima ( ceva curs de cateva saptamani ) sau fara calificare, ori doar cu permis auto B,C,E - asa incat sa castig un salariu decent,


Sofer pe masina de curierat, faci si spaga, mai toti iti lasa 1-2 lei la comenzi.
Asta, ca sa nu necesite multi neuroni si scoala.

In rest, cel mai bine te apuci de ce iti place sau daca ai vreun talent anume, apoi vor veni si banii.

#26
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View Post-Diana-, on 19 februarie 2018 - 15:44, said:

De unde esti asa sigur? Nu mai dezinforma!!
De la cunostinte.
Am pe cineva care a facut suveica sa inchirieze pe banii MApN propria casa. Boierie, sa fii platit sa stai in propria casa.

Si ca el e plina tara... nu a inventat el suveica.

Edited by romangx, 19 February 2018 - 15:57.


#27
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View Post-Diana-, on 19 februarie 2018 - 15:47, said:

Sofer pe masina de curierat, faci si spaga, mai toti iti lasa 1-2 lei la comenzi.
Asta, ca sa nu necesite multi neuroni si scoala.

In rest, cel mai bine te apuci de ce iti place sau daca ai vreun talent anume, apoi vor veni si banii.
Asta am citit si eu pe topicul despre alegerea intre curierat sau distributie.
Nu o sa ma angajez pe salariu de 1200 - 1500 de lei si nu o sa iau bacsis. Nici eu nu las bacsis la curier, asa ca nu as accepta de la altii. Oricum, cine ia nu cred ca depaseste 2 mii de lei in total.

Edited by Alex90USA, 19 February 2018 - 16:02.


#28
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
La lidl cica o sa faca de la 1 martie salariul minim 2000 lei net.
Si nu e munca grea, frecare de menta in mare parte.

#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAlex90USA, on 19 februarie 2018 - 16:00, said:

Nici eu nu las bacsis la curier, asa ca nu as accepta de la altii. Oricum, cine ia nu cred ca depaseste 2 mii de lei in total.

2500 lei plus masina acasa, stiu eu pe cineva.

#30
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postromangx, on 19 februarie 2018 - 16:03, said:

La lidl cica o sa faca de la 1 martie salariul minim 2000 lei net.
Si nu e munca grea, frecare de menta in mare parte.

Asa zici, ca nu-i greu sa cari marfa la rafturi si sa stai in picioare 5-6 ore la casa de marcat, avand de-aface cu tot felul de... fiinte?

#31
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si sunt 3-4 oameni pe magazin/pe tura si ba cara marfa, ba aranjeaza la raft, ba trec pe casa..

#32
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu stiu de ce am impresia ca nici nu mai exista hipermarket la care casiera sa stea in picioare.
Ce fiinte?
Iei produsul si il dai pe scanner si spui pretul total. Nu ai tu treaba cu fiintele.

View PostAnn0nyym0us, on 19 februarie 2018 - 16:06, said:


Asa zici, ca nu-i greu sa cari marfa la rafturi si sa stai in picioare 5-6 ore la casa de marcat, avand de-aface cu tot felul de... fiinte?

La raft marfa se cara cu utilaje. Doar aranjarea in raft se face manual.

#33
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postromangx, on 19 februarie 2018 - 16:23, said:

Nu stiu de ce am impresia ca nici nu mai exista hipermarket la care casiera sa stea in picioare.
Ce fiinte?
Iei produsul si il dai pe scanner si spui pretul total. Nu ai tu treaba cu fiintele.

La raft marfa se cara cu utilaje. Doar aranjarea in raft se face manual.

Sunt destule la care se sta in picioare, de ex Penny sau MegaImage. Cat despre fiinte, e totul ok cat scanezi, pana te trezesti ca le ceri bani si se-agita ca e produsul mai scump ca la raft, ca au uitat sa cumpere ceva si te lasa balta, cu clienti la coada. Oameni care, desi intra pentru a nspea oara in magazin, nu-si cantaresc legumele, uneori intentionat. Mai sunt cazuri in care insista sa reincerci plata cu cardul de 4-5 ori, ca ei nu sunt convinsi domnule ca n-au bani pe el, doar le-a zis patronul ca au intrat banii. Si lista poate continua.

Da, produsele sunt aduse cu liza la raft, dar baxurile de apa tot in brate le ridici. La fel si cutiile cu fructe, cutiile cu doze de bere.

Eu n-as zice ca freci menta ca lucrator comercial. Altfel, n-ar fi mereu lipsa de personal.

Edited by Ann0nyym0us, 19 February 2018 - 16:34.


#34
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018

View PostAnn0nyym0us, on 19 februarie 2018 - 16:34, said:

Mai sunt cazuri in care insista sa reincerci plata cu cardul de 4-5 ori, ca ei nu sunt convinsi domnule ca n-au bani pe el, doar le-a zis patronul ca au intrat banii. Si lista poate continua.
Hai sa nu exageram.
la plata cu cardul sa stii ca de cate ori am patit-o refuza plata din cauza lor, a retelei lor. Si niciodata nu am platit cu cash ce aveam de plata, am stat pana a mers, eventual i-am dat alt card ca sa incerce si cu ala sa vada ca e de la ei. Era vorba de pricipiu, vreau sa platesc cu cardul atunci cu cardul platesc, nu ma intereseaza pe mine ca nu iti merge tie POS-ul cum trebuie, eu din buzunar nu scot cash decat cand vreau sa cumpar in mod anonim Posted Image

PS: MegaImage si Penny nu sunt hipermarketuri.

#35
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postromangx, on 19 februarie 2018 - 16:42, said:

Era vorba de pricipiu, vreau sa platesc cu cardul atunci cu cardul platesc, nu ma intereseaza pe mine ca nu iti merge tie POS-ul cum trebuie, eu din buzunar nu scot cash decat cand vreau sa cumpar in mod anonim Posted Image

Dar nici vina casierului nu este, ca doar n-a programat el sistemul de plati. Si dupa 10-15 persoane care se tin de acelasi principiu ca si tine, casierul incepe sa isi piarda rabdarea. Inmulteste asta cu 20 de zile pe luna, si realizezi ca nu-i chiar sigur dpdv mental sa lucrezi cu oamenii. Din nou, nu sunt de acord ca in supermarket/hypermarket incasezi bani pe frecat de menta.

#36
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
De ce sa isi piarda rabdarea?
Din contra, ii place, ca sta in pauza practic, in timp ce clientul da cu cardul in POS.

Ideea e ca nu e mult de munca. E munca lejera comparativ cu ce se lucreaza la patron.
Si de obicei faci un singur lucru, nu esti multifunctional ca la patron. Daca esti angajata casiera atunci in timpul programului stai doar casiera, nimic altceva.
La patron esti 4in1 si platita mai prost decat 1in1 la multinationala.

Edited by romangx, 19 February 2018 - 16:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate