Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Locuri de munca unde se lucreza mult

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
Instalator.
Sau electrician.

#38
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Romangx,mai taie.Ca unul ce am stat 4 ani PAZNIC in LIDL in alta tara e cum spune Diana.Nu exista numai post de casiera.Daca vrei iti spun turele  care le fac,si ce bani iau raportat la anii 2008,9.Nu-mi plangeti de mila-banii erau buni!

#39
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ce sa mai tai.
Cunosc casiere din hipermarketuri, unele plecate de la patron (de la magazinele de cartier alea comuniste preluate pe 2 lei de un hot dupa 89, sau de la mini lant de supermarket autohton).
Si fac doar un post, daca e casiera, casiera sta cat timp e la munca. Altceva nu face.
Aranjarea rafturilor o fac alti angajati.

In timp ce la patron e si casiera, si aranjatoare de marfa in raft si carausa de marfa si femeie de serviciu... si la final de luna au salariul mai mic.

#40
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

View PostAlex90USA, on 19 februarie 2018 - 14:12, said:

Edit: nu cunosc pe nimeni pasionat de IT care sa se fi angajat, fara sa fi facut o facultate in domeniu. Eu am fost atras de IT abia de anul trecut, am inceput sa citesc, sa ma documentez, vazand/auzind cat de bine se castiga in acest domeniu. Inainte de asta, evitam pe cat posibil calculatoarele, puneam femei sa imi faca ceva in Excel cand aveam nevoie la liceu/facultate si mi-am cumparat primul smartphone in 2016, fortat de serviciul de atunci.

EU !

Am facut marketing, nici macar la ASE.

Si lucrez ca Administrator Sistem Posted Image

Dar am avut inclinatii spre domeniu inca de la 12 ani - prin `95 asa.

In timpul liber mai fac pe Dorel, ptr relaxarea creierilor:

-mai pun cheia pe masina
- mai fac o betoniera sa imi fac cate ceva prin curte
- mai tund o iarba cu coasa pe benzina
- mai fac niste finisaje in casa

Din astea Posted Image

View PostAlex90USA, on 19 februarie 2018 - 16:00, said:

Asta am citit si eu pe topicul despre alegerea intre curierat sau distributie.
Nu o sa ma angajez pe salariu de 1200 - 1500 de lei si nu o sa iau bacsis. Nici eu nu las bacsis la curier, asa ca nu as accepta de la altii. Oricum, cine ia nu cred ca depaseste 2 mii de lei in total.

vezi ca in IT se incepe de la 1500 de lei. Ca in 5 ani poti ajunge la 10 000, e partea a doua.

Si ptr tine e putin 2000 de lei ca curier ?

Stai linistit, am facut si asta, pe afara - nu in Romania ! Stiu cu ce se mananca.

Si arata-mi unde in Romania ai de livrat la 100 de clienti de la ora 12 la ora 7 seara (deja la 5 era bezna), fiecare client nici macar pe aceeasi strada.
Primul client era si la 60 de mile (100 de km) de depozit.

View PostAnn0nyym0us, on 19 februarie 2018 - 15:39, said:

Sofer de transport marfa cu grad ridicat de risc? Nu stiu exact cat costa si cum se obtin atestatele (parca ADR le zice), insa am cunostinte care lucreaza si se "lauda" ca ar castiga aproape de 3000 de lei pe luna, in Ro.



Nu-i chiar simplu.


Aia sunt soferi profesionisti. Ptr aia am tot respectul !

Dar cand vine unul doar cu B-ul, nu are nici BAC_ul si el vrea 4000 de lei pe luna, ca "e scumpe toate boss" ... chiar nu am ce zice.

View PostAnn0nyym0us, on 19 februarie 2018 - 15:39, said:

Sofer de transport marfa cu grad ridicat de risc? Nu stiu exact cat costa si cum se obtin atestatele (parca ADR le zice), insa am cunostinte care lucreaza si se "lauda" ca ar castiga aproape de 3000 de lei pe luna, in Ro.



Nu-i chiar simplu.


Aia sunt soferi profesionisti. Ptr aia am tot respectul !

Dar cand vine unul de 25 de ani doar cu B-ul, nu are nici BAC_ul si el vrea 4000 de lei pe luna, ca "e scumpe toate boss" ... chiar nu am ce zice.

Ptr 3000 de lei ca sofer C+E pe marfa cu risc ridicat, nici nu m-as da jos din pat.
M-as gandi de la 5000 de lei in sus.
Si asta in Romania.

Edited by M4V3RiCk_, 23 February 2018 - 22:02.


#41
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View PostMikeSpike, on 20 februarie 2018 - 01:16, said:

Romangx,mai taie.Ca unul ce am stat 4 ani PAZNIC in LIDL in alta tara e cum spune Diana.Nu exista numai post de casiera.Daca vrei iti spun turele  care le fac,si ce bani iau raportat la anii 2008,9.Nu-mi plangeti de mila-banii erau buni!
In ce tara si ce salariu aveai? Iti trebuia curs de calificare din tara sau l-ai facut acolo?


View PostM4V3RiCk_, on 23 februarie 2018 - 22:01, said:

EU !

Am facut marketing, nici macar la ASE.

Si lucrez ca Administrator Sistem Posted Image

Dar am avut inclinatii spre domeniu inca de la 12 ani - prin `95 asa.

In timpul liber mai fac pe Dorel, ptr relaxarea creierilor:

-mai pun cheia pe masina
- mai fac o betoniera sa imi fac cate ceva prin curte
- mai tund o iarba cu coasa pe benzina
- mai fac niste finisaje in casa

Din astea Posted Image



vezi ca in IT se incepe de la 1500 de lei. Ca in 5 ani poti ajunge la 10 000, e partea a doua.

Si ptr tine e putin 2000 de lei ca curier ?

Stai linistit, am facut si asta, pe afara - nu in Romania ! Stiu cu ce se mananca.

Si arata-mi unde in Romania ai de livrat la 100 de clienti de la ora 12 la ora 7 seara (deja la 5 era bezna), fiecare client nici macar pe aceeasi strada.
Primul client era si la 60 de mile (100 de km) de depozit.




Aia sunt soferi profesionisti. Ptr aia am tot respectul !

Dar cand vine unul de 25 de ani doar cu B-ul, nu are nici BAC_ul si el vrea 4000 de lei pe luna, ca "e scumpe toate boss" ... chiar nu am ce zice.

Ptr 3000 de lei ca sofer C+E pe marfa cu risc ridicat, nici nu m-as da jos din pat.
M-as gandi de la 5000 de lei in sus.
Si asta in Romania.

Si cum ai obtinut primul job in IT? Te-ai dus si te-au primit fara diploma in domeniu si fara sa cunosti pe nimeni din firma? Daca da, acum cati ani? Vad ca in ultima vreme, angajatorii au devenit tot mai pretentiosi in multe domenii, poate si in IT?

Stiu si eu un baiat care lucreaza in IT la o firma care face back up de date la clienti si le configureaza retelele. Pe asta l-am vazut intr-o zi ca a venit acasa seara pe la 8. Mi s-a parut ca a venit tarziu si l-am intrebat la ce ora a inceput programul. Incepuse la 9, cu o zi inainte, dar a avut treaba ca au aparut niste probleme la retea si a trebuit sa stea peste noapte sa repare, iar a doua zi a fost la programul normal. Si a spus ca are salariu 1800. Eu i-am zis ca mi se pare multa munca, dar macar are si el 1800 de euro salariu. A spus ca are 1800 lei, nu euro si a plecat sa doarma.

Ce conteaza ca un sofer vrea 4000 lei salariu, desi are doar 25 de ani? Si ca nu a luat BAC-ul. Stie sa scrie, sa citeasca, sa socoteasca, intelege ce ii spui, e de ajuns. Daca a luat permisul la 21 de ani, poate sa aiba chiar 22, sau 32 sau 42. Am depus si eu CV-ul la o firma din Pitesti si mi-a spus ca un salariu de 2500 de lei este suficient, la varsta mea. Pai cum? Salariul se da in functie de varsta?

4000 de lei - cam asta e salariul care iti permite sa traiesti linistit ( nu bine ) in Romania. Altfel, se inteaba unii de ce pleaca atatia si lucreaza 6 luni in afara si in restul de 6 luni traiesc o vacanta frumoasa in Romania si ii vezi cum merg la cafea pe la 2-3 dupa amiaza la terasa sau la mall.

In 2011 imi amintesc cum am fost la un interviu la o firma, aveam doar B atunci si gasisem post de sofer livrari la un depozit de bauturi. M-a intrebat daca sunt insurat. I-am spus ca nu. In acel caz, salariul va fi 1200 de lei. L-am intrebat: "Si daca as fi fost insurat, cat mi-ati da salariu?", "1700 de lei". M-am ridicat si i-am spus ca ma duc sa imi caut sa ma insor.

Mi se pare foarte putin 2000 de lei salariu pentru un curier. N-am lucrat in domeniul asta, dar mi se pare frecare mare de tot. Decat 8 ore pe post de curier as lucra 12 sau 14 ore pe extraurban ( am facut asta ). Si oricum alea 8 ore din programul unui curier pot fi 10, altfel de ce am primit colete la 6 sau 6 jumate seara?

Este foarte trist ca unii considera 2 mii de lei salariu bun pentru... oricine. Lunile trecute am intrat intr-un bloc si 2 locatari discutau: "Ti-ai schimbat serviciul?" " Da, da, este mai bine." "Cat iti da salariu?" "1700 net si imi da si bonuri" "Aaaa da, este mult mai bine."

Asteptam liftul cu ei si cand am auzit ca 1700 de lei este un salariu bun, am decis sa urc 5 etaje pe scari. Cine stie ce alte lucruri as fi aflat daca mergeam in lift cu ei ?

Edited by Alex90USA, 24 February 2018 - 11:58.


#42
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Oamenii au asteptari mici.
In mare parte pentru ca nimeni niciodata nu le-a spus ca au voie sa aiba asteptari mai mari decat stricta supravietuire (in special in perioada regelui si apoi a comunismului), si ca trebuie sa se considere extrem de norocosi ca reusesc sa supravietuiasca.
E trist, insa sunt si parinti care n-au apucat perioada comunista deloc si tot in gandirea asta isi dreseaza copilul. Majoritatea populatiei nu face decat sa dreseze sclavi pentru patroni. Si deaceea e piata cum e, cu salariile mizere care sunt, ca parintii lucreaza din greu sa dreseze sclavi fara pretentii pentru patroni.
Pe vremuri majoritatea populatiei producea sclavi proprii, faceau copii pentru a ii ajuta in gospodarie, la facut normele pe camp, etc.
Acum s-au dus vremurile alea, dar mentalitatile au ramas, acum vor ca acei copii sa se duca sclavi la altii si din putinii bani primiti sa ii bage in gospodaria lor sa aiba ce cheltui ei cat timp stau prostii la munca pe plantatia altuia.

#43
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Mi se pare normal sa ai asteptari mari cand ai si experienta.

Daca tu nu ai nicio experienta, cum vrei sa ai un salariu mare?
2000 lei pentru inceput, este foarte bine, daca tu esti picat din copac si nu stii sa faci nimic, nici macar sa culegi mere de pe jos.

Cand visati salarii mari, aveti in vedere ce stiti sa faceti, nu uitati ca un profesor gr. 1 cu zeci de ani experienta are 2.000 lei si se lupta cu zeci si sute de elevi zilnic sau ca un pompier care se lupta cu focul are 3.000 lei lunar la ture 12/24, cu sambete-duminici, sarbatori etc.

Da, cu totii vrem salarii mari, dar oare, le meritam?
Cand o sa ai un CV cu 8-10 pagini experienta, da, poti cere 5.000 lei minimum, insa pana atunci, fa ceva, orice, ca sa inveti si sa progresezi.

#44
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu e chiar asa.
Sa iti povestesc de ce.
Se duce proaspatul absolvent de facultate sa muncearca "voluntar" la o companie.
Munceste el, cum naiba se facea ca totul facea si mai bine si mai rapid fata de angajati.
Angajatii din acel colectiv castigau la acea vreme de la 2000 lei in sus.
Ii propune seful sa il angajeze... salariu, 1000 lei. Intreaba de ce atat de mizerabil comparativ cu ce are tot colectivul si incepe... pai ala are vechime si a prins maririle alea mari din boom, ca ala e pila lui X (de la departamentul X), ca aia e fiica lui Y (de la institutia Y). Si tot asa.
Si-a bagat absolventul ceva in compania lui peste de top 10... si s-a prins ca daca vrei sa faci bani niciodata nu ii faci cu munca. S-a reorientat catre clasicele tepe romanesti si castiga fara sa munceasca pe plantatie intr-o zi cat dorea compania lui peste sa ii ofere pe luna ca era fraier, muncitor si nepilos.
PS: nu, nu e vorba de mine.

#45
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Ba, cum dracu se face ca dintre toti oamenii pe care-i stiu sa lucreze in firme mari, pe bani ok, niciunul nu s-a lovit de chestia asta? Daca era bun, primea bani. :huh:

#46
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Folclor.

#47
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Eu cam pe toti pe care ii stiu prin companii mari au intrat pe pile si partid. Cam asta e sistemul, nu te baga nimeni in pozitii bine platite altfel.
Si cunosc ceva oameni. Unii directori la hipermarketuri, unii la companii telecom, unii la companii de productie.
La fel cum cunosc oameni fara pile si partid in spate care muncesc de 10 ani in aceeasi companie si mai mult decat un titlu fara valoare si 100 lei in plus o data cu titlurile nu le-au dat desi sunt oamenii cheie care produc efectiv banii acolo, vanzand produse/servicii catre public.
Printre care 2 de la banci. In schimb, la aceleasi banci, niste femei care erau odraslele unor oameni "importanti", dupa ce ca le bagase pe posturile cele mai frecare de menta si cu salarii cu 50% mai mari decat altii pe aceleasi functii, au vazut promovari reale (nu doar titlul fara bani in plus) in cel mai scut timp.
Unul a si plecat de acolo cand a vazut ca sta ca prostul si promovari nu primeste, a plecat la o firma unde era un coleg de facultate in management (si el odrasla de un afacerist local) si a primit acolo salariu de 4 ori mai mare decat ce primea inainte si munca e de 10 ori mai putina si mai lejera.

Unii ori se fac ca nu vad, ori ei sunt la randul lor beneficiarii sistemului si sunt fortati sa apere sistemul ca sa para mari realizati cu rezultate.

Vorba aia, cand o intrebi pe EBA sau alta odrasla cum dracu de castiga 2000 euro pe luna de la o companie la care nici nu facea prezenta aia de 2-4 ore din contract, iti spun ca de bune si geniale ce erau si avea compania nevoie maxima de ele... nu iti spun ca era spaga pentru taticul ca sa fie dragut cand au o treaba pe la institutia condusa de taticul.

Edited by romangx, 26 February 2018 - 16:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate