Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Locuri de munca unde se lucreza mult

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Salut, care sunt locurile de munca unde se lucreaza cel mai multe ore pe saptamana si salariile ajung la 4-5 mii de lei? Mai exista pe la noi?

Edited by Alex90USA, 19 February 2018 - 14:16.


#2
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Tot ce se poate.

În IT există exact tipul acesta de loc de muncă.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Exista locuri de munca, in IT, cu 40 ore / saptamana, cu salariu net 10.000 lei.
Salariul creste considerabil cand ai si functie de conducere.

 pascali_daniel, on 19 februarie 2018 - 14:05, said:

Exista, da' sunt aproape inexistente in Romania si oricum la ele n-ajungi asa usor (de exemplu, parlamentar sau senator)

Tu chiar nu te plictisesti sa aberezi pe fiecare topic?

Edited by Ann0nyym0us, 19 February 2018 - 14:12.


#4
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018
Posted Image  Un job in IT este o varianta mai realista. Insa nu m-a pasionat domeniul acesta pana recent. Am facut tutoriale in mai multe limbaje de programare, dar oricum fara o facultate in domeniu, nu angajeaza nimeni, nici ca incepator dispus sa invete. Si sa nu uitam, trebuie sa ai experienta ca sa te angajezi, dar daca nu ai experienta, nu te angajeaza nimeni.

Initial scrisesem primul post foarte lung, despre cum multi oameni lucreaza in timpul saptamanii, de dimineata pana dupa amiaza si cel mult sambata. Multe magazine, ateliere, afaceri sunt deschise dupa acelasi program.

Eu am lucrat ca sofer si muncitor in constructii prin alte tari. Insa am vazut anul acesta ca sunt salarii foarte mici in aceste domenii. Cam de asta am lucrat doar 2 luni in Romania acum 7-8 ani.

In ce domenii se castiga bine, peste medie, chiar daca se muncesc 70-80 de ore pe saptamana, fata de 40 cat este norma? Mai bine zis, in ce domenii se poate ajunge usor, cu o pregatire minima, cu avantajul ca esti dispus sa lucrezi mai mult, in alte ore si in alte zile decat altii care sunt mai comozi/lenesi/sociabili ?

Edit: nu cunosc pe nimeni pasionat de IT care sa se fi angajat, fara sa fi facut o facultate in domeniu. Eu am fost atras de IT abia de anul trecut, am inceput sa citesc, sa ma documentez, vazand/auzind cat de bine se castiga in acest domeniu. Inainte de asta, evitam pe cat posibil calculatoarele, puneam femei sa imi faca ceva in Excel cand aveam nevoie la liceu/facultate si mi-am cumparat primul smartphone in 2016, fortat de serviciul de atunci.

Edited by Alex90USA, 19 February 2018 - 14:14.


#5
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Nu trebuie sa lucrezi mult pentru suma asta. Nu neaparat mai multe ore. De fapt, decat sa lucrezi mai multe ore, mai bine lucrezi la program normal de 40 ore pe saptamana si folosesti timpul ramas sa inveti, sa mergi la un curs, sa te dezvolti, astfel incat sa nu ajungi sa lucrezi noaptea si in weekend pentru 4-5000 lei.
"Work smarter, not harder"
De asemenea, depinde in ce domeniu activezi.

#6
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

 Alex90USA, on 19 februarie 2018 - 14:12, said:



In ce domenii se castiga bine, peste medie, chiar daca se muncesc 70-80 de ore pe saptamana, fata de 40 cat este norma?

Curierat, ospatar , faiantar, zugrav.

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
In general orele lungi nu inseamna direct bani multi. Poate ceva precum bucatar pe vapor, muncesti poate 16/24, insa nu se pupa cu partea de "minim de efort".

Poate in constructii, dar nu hamal.

 Alex90USA, on 19 februarie 2018 - 14:12, said:

Edit: nu cunosc pe nimeni pasionat de IT care sa se fi angajat, fara sa fi facut o facultate in domeniu.

Pai ai nevoie de diploma ca sa te poti angaja pe anumite posturi, d-asta n-ai auzit.

Edited by Ann0nyym0us, 19 February 2018 - 14:19.


#8
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

 Ann0nyym0us, on 19 februarie 2018 - 14:19, said:

In general orele lungi nu inseamna direct bani multi. Poate ceva precum bucatar pe vapor, muncesti poate 16/24, insa nu se pupa cu partea de "minim de efort".

Poate in constructii, dar nu hamal.



Pai ai nevoie de diploma ca sa te poti angaja pe anumite posturi, d-asta n-ai auzit.
Sunt de acord cu ce zici. Dar nu ma refer la anumite posturi. Ci la posturi in IT... in orice, nu stiu cum sa explic, poate nici eu nu inteleg prea bine subdomeniile, activitatile, etc.

Dar ce vreau sa spun este ca am cunoscut oameni care au facut cursuri intensive de 3 luni, 6 luni, chiar si cate 4 ore pe zi, si totusi nu i-a angajat nimeni pentru ca nu aveau diploma de facultate in IT sau ceva tangent, invecinat.

Si in constructii ca meserias in amenajari interioare ajungi poate la 2500 de lei lunar, si muncesti cam mereu. Asa ca muncitor independent, castigi mai multi lei/ora, dar ai pauze mari in care nu ai lucrari. Asa ca ajungi tot pe acolo, doar ca e mai putin efort decat la patron.


 marius.bunu, on 19 februarie 2018 - 14:19, said:

Curierat, ospatar , faiantar, zugrav.

In curierat nu castigi multi bani, doar lucrezi mult.
Ospatar - este posibil. Am fost la cateva interviuri unde salariul oferit era minimul pe economie, 1000 de lei sau 1200 de lei, si cu promisiuni ca o sa ajung cu tot cu bacsis la mai mult de 3 mii de lei pe luna. Nu ii inteleg pe astia care ofera salariul minim, desi se lucreaza o gramada de timp. Oricum nu as fi fost angajat, fara experienta.

Amenajari interioare - vezi mai sus.

Tu vorbesti din experienta proprie, din auzite de la oameni care se lauda, sau din imaginatie, pe ideea ca in ocupatiile alea "trebuie" sa se castige bine?

Edited by Alex90USA, 19 February 2018 - 14:29.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Alex90USA, on 19 februarie 2018 - 14:12, said:

In ce domenii se castiga bine, peste medie, chiar daca se muncesc 70-80 de ore pe saptamana, fata de 40 cat este norma? Mai bine zis, in ce domenii se poate ajunge usor, cu o pregatire minima, cu avantajul ca esti dispus sa lucrezi mai mult, in alte ore si in alte zile decat altii care sunt mai comozi/lenesi/sociabili ?

In niciunul, ti s-a raspuns mai sus... ca daca ar exista, n-ar mai munci nici drku in celelalte. La IT-isti acestia lucreaza pe proiect, trebuie sa livreze ceva concret asa ca... ori 40 de ore, ori 80 de ore, tot tre sa livreze ceva..  Daca tu chiar ai abilitati de IT, dar solide, nu vrajeala, ma indoiesc ca nu iti poti gasi niste proiecte ca freelancer la care sa lucrezi zi-lumina.. si iti iei banul gramada dupa ce termini.

Din cate stiu, ca electrician sau instalator sau zugrav.. iti da omul cheile de la apartament.. te cazezi acolo pe o saltea la nivelul solului si te apuci de treaba. Ai ore cate vrei tu si cand termini il suni pe proprietar sa vada lucrarea.

Edited by rosix, 19 February 2018 - 14:27.


#10
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
De anul asta s-au schimbat si in IT lucrurile. Daca anul trecuta cautau sa ai diploma de facultate ca sa iti poata oferi netul cautat de tine dar cu scutirea de impozit, anul asta nu mai e valabila treaba.
Lucrez in IT, am colegi care nu au facultate , chiar am recomandat un fost coleg la actualul angajator si acum lucreaza cu mine din nou.

#11
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Pe orice roman daca il intrebi spune ca munceste mult.
Inclusiv directorii care nici nu dau pe la birou si isi vad de viata privata sa cheltuie banii luati sau sa se apuce de o bisnita pe langa locul de munca ca oricum au tot timpul liber, iar la job nu vin decat la sedinte.

Edited by romangx, 19 February 2018 - 14:28.


#12
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006

 romangx, on 19 februarie 2018 - 14:27, said:

Pe orice roman daca il intrebi spune ca munceste mult.

Eu nu. Chiar nu consider ca muncesc mult. Si ma gandesc la varianta de a incepe si al doilea job, remote , in timpul liber.

#13
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 danyel61, on 19 februarie 2018 - 14:07, said:

La parlamentar sau senator e cam invers, muncesti cat mai putin, restul dormi si iei o groaza de bani.
Prezenta la serviciu(60 de zile anual in cazul asta)nu inseamna munca.

#14
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Pompier...iesi la evenimente,in rest...pauza.In plus iesi la pensie la 45 anisori...

#15
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Militar, nu iesi nicaieri si toata ziua e pauza.
In plus, daca periezi seful nici nu e necesar sa stai in unitate cand te ponteaza.

Iesi la pensie tanar, salarii mai mari ca directori din multinationale din prima zi.

Primesti casa gratis de la stat. Si tot felul de alte avantaje.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Alex90USA, on 19 februarie 2018 - 14:12, said:

nu cunosc pe nimeni pasionat de IT care sa se fi angajat, fara sa fi facut o facultate in domeniu
Cunosc, lucrez in domeniu si am vazut exemple.

 Alex90USA, on 19 februarie 2018 - 14:12, said:

Am facut tutoriale in mai multe limbaje de programare, dar oricum fara o facultate in domeniu, nu angajeaza nimeni, nici ca incepator dispus sa invete. Si sa nu uitam, trebuie sa ai experienta ca sa te angajezi, dar daca nu ai experienta, nu te angajeaza nimeni.
Te angajeaza si fara facultate daca stii meserie. Experienta o capeti facand aplicatii, e un domeniu unde iti poti construi experienta acasa, cu doar un calculator, n-ai nevoie de utilaje industriale pt. asta! Chiar si cei cu facultate tot prin asta trec, extrascolar, daca vor sa fie angajabili, strict cursurile nu-ti pun in brate meseria.

#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 gcom61, on 19 februarie 2018 - 15:00, said:

Pompier...iesi la evenimente,in rest...pauza.In plus iesi la pensie la 45 anisori...

Numai ca nu obtii asta cu minim de efort, cum vrea initiatorul. Trebuie totusi o scoala.

 pascali_daniel, on 19 februarie 2018 - 15:16, said:


E posibil ca unii, destul de putini, sa ia de bun ce comentezi. Stiu, ar fi naivi. Vezi ca regulamentul interzice postarea de informatii false.

#18
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 Ann0nyym0us, on 19 februarie 2018 - 15:26, said:

E posibil ca unii, destul de putini, sa ia de bun ce comentezi. Stiu, ar fi naivi. Vezi ca regulamentul interzice postarea de informatii false.
Ia uimeste-ma ce informatii false am postat? Nu te mai baga in seama aiurea, veziti de treaba ta. Uite cine s-a gasit sa moara de grija mea. Daca incalcam regulamentul si distribuiam informatii false eram banat de mult.

Edited by pascali_daniel, 19 February 2018 - 15:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate