Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

DSLR Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Trebuie sa-mi iau un nou body. In special pentru wildlife dar si peisaje si filmari mici. 90% sunt hotarat pentru 7D mk2, in primul rand pentru autofocusul brici si in al doilea rand pentru rafala, apoi 80D, un AF rezonabil, customizabil si el dar din ceea ce am vazut are un zgomot nasol la 1600, si ar mai fi 5D mk3 sh dar nu as vrea sh, nu am buget de unul nou si nu prea as vrea sa renunt la marirea APS C.

Are cineva de aici 7d mk2 ? Ma intereseaza calitatea imaginii la iso 800-1600 pentru wildlife.Eventual comparat cu 80D.

Sunt ceva zvonuri despre 7D mk3, era vorba sa apara in 2018,ca are fi deja in teste pe teren, apoi au aburit-o ca la sfarsitul 2018 si in final se pare ca nu mai apare deloc anul asta. Asa ca nu mai am chef sa mai astept si trebuie sa iau o decizie.

#2
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Iti scapa un criteriu foarte important, daca pe un body anume se poate rula sau nu Magic Lantern. Iar raspunsul este nu, pentru modelele mai noi Magic Lantern nu este disponibil. Ca atare mergi pe 5D Mark III daca poti.

#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
N-am testat niciuna din cele 2 camere, dar mie mi se pare ca ti-ai raspuns singur la intrebari - Canon 7D II.   Posted Image
Vrei APS-C, rafala, AF brici.  Ok. Cred ca 7D II este cea mai buna varianta.
La lumina zilei, nu cred ca ISO-1600 e vreo problema pe nicio camera actuala.

Dar 7D II nu a fost la reducere de BF ? Daca da, cred ca ala era cel mai bun moment sa faci pasul.
N-ai zis ce camera ai acum.

Edited by katran, 17 February 2018 - 22:31.


#4
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Termina si tu cu BF acum... Ma imbolnavesc numai cand vad cat costa gripul.

#5
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Lasa gripul acum .
Nu este urgenta, plus ca s-ar putea sa nu ai nevoie neaparata de el.

#6
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Nu exista fara grip! M-am obisnuit cu forma de bolovan, daca e mai usor am senzatia ca s-a dezmembrat ceva...Posted Image

Acum am un 550D.

Edited by schnupe, 17 February 2018 - 23:25.


#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Cred ca poti sa inchiriezi un 7D2 de la F64 sa te lamuresti. Desi e putin cam scump (150 de lei pe zi), dar poti sa faci ceva gen inchiriat de sambata pana luni (platesti o singura zi).

Parerea mea: 5DIII (chiar daca SH... aveau unul in consignatie la F64 again, 10200 cadre si poti sa il returnezi in 30 de zile) sau, daca nu tii foarte mult la filmare, renunti la Canon si iei un Nikon D7200 si de diferenta pui spre un Sigma 150-600 C Posted Image.

Edited by StefanSC, 18 February 2018 - 01:04.


#8
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Am Tamron 150-600. Si alte obiective. Nu cred ca merita schimbat schimbat sistemul pentru Sigma C. De ce 5Dmk 3 sh fata de 7D nou?

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Daca ai deja obiective de genul, da, nu are rost sa schimbi sistemul.

De ce 5Dmk3 sh fata de 7D nou? As zice in principal pentru senzor. Din cam tot ce am vazut, 5D-ul are un senzor sensibil mai bun decat cel de pe 7D (sarind peste diferenta de dimensiune).
Sistemele de AF sunt destul de similare din cate tin minte, iar faptul ca 7D-ul are 10 fps-uri nu mi se pare atat de valoros (pt un amator mai degraba vei umple cardul cu imagini pe care va trebui sa le sortezi decat altceva...).

#10
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postschnupe, on 17 februarie 2018 - 23:22, said:

Nu exista fara grip! M-am obisnuit cu forma de bolovan, daca e mai usor am senzatia ca s-a dezmembrat ceva...Posted Image

Acum am un 550D.

Cred ca 7D II este oricum mult mai butucanos si mai greu decat 550D.  Parca este cu 60-70% mai greu  7D II.
Dar daca e doar pentru senzatia de a tine o camera grea in mana, vad ca au si un grip Meike la 350 de Ron. Cred ca ar fi de ajuns ca sa transformi camera intr-una uriasa.  Posted Image

Eu am grip la DSLR. Dupa ce l-am avut montat in nu stiu cate iesiri, am avut la concluzia ca nu am nevoie de autonomia pe care mi-o ofera, in schimb ingreuneaza mult camera. Este adevarat ca gripul vine si cu butoane si rotite suplimentare, dar nu am in reflex sa le folosesc -  degetele se duc tot pe alea de la camera.

In perioada cand puneam gripul, ma durea incheietura dupa fiecare iesire foto. Posted Image  Sistemul meu foto meu cantarea minim 2.5 Kg : camera + grip + obiectiv + TC.
Faza naspa cu incheietura era ca incepea sa ma doara inca de pe teren si mana avea tendinta sa tremure (mai greu de stabilizat imaginea).
Alta faza naspa la grip, este ca greutatea suplimentara este preluata de mana dreapta, aia care mai schimba setari...etc, nu de stanga care tine obiectivul si care este tot timpul libera, sta nemiscata...etc


Ca sa te vindeci de sisteme mari si butucanoase, trebuie sa tii o data in mana un FF + 600mm F/4.0.

Edited by katran, 18 February 2018 - 12:08.


#11
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Multumesc pentru sfaturi! Raman la 7d mk2, nu renunt la factorul de marire, la 500 mm am un echivalent de 800, e ceva...La filmare am un 1080p la 60 fps, e ok pentru ce prostioare fac eu si e un fps mai mare fata de 5D mk 3.
Am avut grip replace, Hahnel, este o porcarie. O sa iau original, desi costa o caruta de bani este incomparabil mai bine construit. Eu m-am obisnuit cu pozitia butoanelor de pe grip si ma " agat" mult mai bine de caramida aia.Plus ca e mai stabil, sau mi se pare mie. Am tinut in mana si seria 1 si imi place mult cum se simte. Cred ca ar trebui invers, sa tin in mana o piticanie de Olympus sau un mirrorless din asta cu un obiectiv de 300 mm si sa vad atunci cum e.

Eu tin greutatea pe stanga, tin obiectivul de piciorul de trepied, ca doar nu tii ditamai calul intr-o singura mana. Ma mai apuca cate ceva pe stanga dar nu cine stie ce.

Mai bine sa am un fps mare decat sa nu fie, cine stie, poate zace in mine vreun talent ascuns. E bun fps-ul la casa omului, la fel un AF lipicios si rapid in servo.

Edited by schnupe, 18 February 2018 - 12:53.


#12
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postschnupe, on 18 februarie 2018 - 02:41, said:

Am Tamron 150-600. Si alte obiective. Nu cred ca merita schimbat schimbat sistemul pentru Sigma C. De ce 5Dmk 3 sh fata de 7D nou?
Vezi daca obiectivele tale sunt compatibile cu full frame. Stiu ca la Canon este o problema.
In domeniul crop Canon 80D este peste Canon 7D mark II la interval dinamic si la adancimea de culoare. La AF ar castiga 7D mark II. La ISO sunt cam la fel.
Uite o comparatie (am pus si cea mai buna camera crop pentru ce vrei tu care are si AF si senzor bun ca sa ai termen de comparatie pentru nivelul actual):
https://www.dxomark....__1076_1061_977

Edited by baloo2009, 18 February 2018 - 13:14.


#13
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Multumesc, baloo! Da, 80D are un dr mai mare dar la iso mic, nu la 800-1600 unde ma intereseaza pe mine. La iso mare, 7D mk2 are un zgomot mai " digerabil" si mai usor de corectat comparativ cu 80D.

Gata , azi fac comanda!

#14
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View Postschnupe, on 18 februarie 2018 - 12:49, said:

Multumesc pentru sfaturi! Raman la 7d mk2, nu renunt la factorul de marire, la 500 mm am un echivalent de 800, e ceva...
Care factor de marire? S-a lungit obiectivul?
Acel factor de marire datorat densitatii pixelilor are efecte mai mult negative. Pixeli multi si mici inseamna zgomot mare la ISO 800-1600 si un crop la rezolutie nativa este inutilizabil.  
Eu as merge pe 5D mk 3 fara sa stau pe ganduri.

#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Canon 7D II are densitatea de pe pixeli de pe 5DS.
Daca merge pe FF densitatea asta, de ce n-ar merge si pe crop ?
Evident vorbim pur teoretic, mai sunt si alte variabile : filtrul AA, marimea celulelor de pe senzor...etc

Edited by katran, 18 February 2018 - 22:23.


#16
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
katran, cred ca faci confuzie intre numarul total de pixeli si numarul de pixeli pe unitatea de suprafata.

#17
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postschnupe, on 18 februarie 2018 - 13:49, said:

Multumesc, baloo! Da, 80D are un dr mai mare dar la iso mic, nu la 800-1600 unde ma intereseaza pe mine. La iso mare, 7D mk2 are un zgomot mai " digerabil" si mai usor de corectat comparativ cu 80D.

Gata , azi fac comanda!
Sa-l stapanesti sanatos! Eu am probleme serioase cu zgomotul de la ISO 6400 in sus

#18
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postsys, on 18 februarie 2018 - 23:31, said:

katran, cred ca faci confuzie intre numarul total de pixeli si numarul de pixeli pe unitatea de suprafata.


N-am facut nicio confuzie.
Canon 5DS are senzorul de 2.6 ori mai mare fata de cel de pe 7 D II ca si suprafata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate